Spinning

Τη Κυριακή Θοδωρή γινόταν πανικός από παλαμίδες πριν καν ξημερώσει,μου χτυπάει μια που σχεδόν δε τράβηξε,νομίζαμε πως είναι λουτσος,με το που την πήραν χαμπάρι οι κύριοι ,άρχισαν όλοι τις επιθέσεις, ήρθε ευτυχώς πάνω το ψάρι 2700 ήταν με τρεις δαγκώνεις γερές στο σώμα του. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ,αλλά άντε να βρεις ζωντανό τώρα . Θέλουν χρόνο τα χόμπι μας και εμείς παλεύουμε με 1ωρα διαθέσιμη να τα κάνουμε όλα.
Αρα σιγουρα με ζωντανο θα κανεις δουλεια..
Το θεμα ειναι οπως λες,ο χρονος και η προσβαση σε αυτο...
 
Κυριακή πρωί πήγα με ένα φίλο σε ένα νέο μέρος να δοκιμάσουμε την τύχη μας. Φτάσαμε νωρίς γύρω στις 5 παρά για να ψαρέψουμε και λίγο βράδυ. Η ανατολή του ηλίου ήταν 6.15 με βάση την παλιά ώρα. Περπατήσαμε κανά 10λεπτο για να φτάσουμε σε ένα μούτσουνο που είχαμε σταμπάρει στο gmaps. Ο καιρός άπνοια με αρκετή υγρασία. Δεν καταφέραμε να βγάλουμε κάτι όσο ήταν σκοτάδι. Γύρω στις 6.30 μου χτύπησε ένα λούτσος σε ένα ryobi που έψαχνα χρόνια να πάρω και το οποίο ήταν το πρώτο μου τεχνητό που μου είχε δώσει πάρα πολλούς λούτσους. Για κανένα μισάωρο βλέπαμε αρκετά ψάρια να κυκλοφορούν από κάτω χωρίς να χτυπάνε όμως. Σε μια βολή φέρνω έναν έξω ο οποίος μόλις με είδε έφυγε. Στην αμέσως επόμενη βολή φέρνω το τεχνητό και μόλις σταματάω την ανάκτηση για να το σηκώσω ξεκολλάει ο λούτσος κάτω από τα πόδια μου και επιτίθεται στο τεχνητό. Το αποτέλεσμα ήταν να μου κόψει το παράμαλλο αφού έπεσε πάνω στην πετονιά αντί το τεχνητό. Αφού άκουσε κάτι ευχούλες συνέχισα το ψάρεμα.

viber_image_2024-03-31_10-09-51-051.jpg

Το ίδιο σκηνικό να ακολουθούν λούτσοι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα (έφερα μέχρι και 3 ψάρια μαζί έξω). Κάποια στιγμή σκέφτηκα να βάλω μια σιλικόνη για να δοκιμάσω τον βυθό και στην πρώτη βολή χτύπησε ένα ψάρι και ενώ έκανα κάρφωμα ένιωσα να φεύγει η πετονιά χωρίς να έχω το ψάρι επάνω. Αυτό που έγινε ήταν ότι χτύπησε μια παλαμίδα και έφυγε αμέσως προς την επιφάνεια δίνοντας μου μπόσικα. Μετά από μια ωραία μάχη αφού η κυρία είχε όρεξη, το ψάρι μπήκε στην απόχη.


p1.jpg

Αφού είχε ξημερώσει για τα καλά και επικρατούσε τελείως άπνοια παρατήρησα το τεχνητό που κόπηκε να έχει σκαλώσει ακριβώς από κάτω μου σε 3 μέτρα βάθος. Αμέσως γδύθηκα και έκανα το πρώτο μου μπάνιο. Μέχρι να συνηθίσω το νερό ζορίστηκα η αλήθεια είναι αφού πονούσε η καρδιά μου από το σοκ. Έκανα την βουτιά μου όμως και έπιασα το τεχνητό με την απόχη του φίλου που ήταν κοντή και μανιτζέβελη.


p2.jpg

Καλά να περνάτε μάγκες με υγεία πάνω απ'όλα!
 
μπραβω για την εξορμηση ..
μια παρατηρηση ο κομπος στη παραμανα να αφυνεις στο παραμαλο παραπανω τριχα στο κομπο και να μην ειναι οριακος πεζει να λυθει
Κυριακή πρωί πήγα με ένα φίλο σε ένα νέο μέρος να δοκιμάσουμε την τύχη μας. Φτάσαμε νωρίς γύρω στις 5 παρά για να ψαρέψουμε και λίγο βράδυ. Η ανατολή του ηλίου ήταν 6.15 με βάση την παλιά ώρα. Περπατήσαμε κανά 10λεπτο για να φτάσουμε σε ένα μούτσουνο που είχαμε σταμπάρει στο gmaps. Ο καιρός άπνοια με αρκετή υγρασία. Δεν καταφέραμε να βγάλουμε κάτι όσο ήταν σκοτάδι. Γύρω στις 6.30 μου χτύπησε ένα λούτσος σε ένα ryobi που έψαχνα χρόνια να πάρω και το οποίο ήταν το πρώτο μου τεχνητό που μου είχε δώσει πάρα πολλούς λούτσους. Για κανένα μισάωρο βλέπαμε αρκετά ψάρια να κυκλοφορούν από κάτω χωρίς να χτυπάνε όμως. Σε μια βολή φέρνω έναν έξω ο οποίος μόλις με είδε έφυγε. Στην αμέσως επόμενη βολή φέρνω το τεχνητό και μόλις σταματάω την ανάκτηση για να το σηκώσω ξεκολλάει ο λούτσος κάτω από τα πόδια μου και επιτίθεται στο τεχνητό. Το αποτέλεσμα ήταν να μου κόψει το παράμαλλο αφού έπεσε πάνω στην πετονιά αντί το τεχνητό. Αφού άκουσε κάτι ευχούλες συνέχισα το ψάρεμα.

View attachment 87328

Το ίδιο σκηνικό να ακολουθούν λούτσοι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα (έφερα μέχρι και 3 ψάρια μαζί έξω). Κάποια στιγμή σκέφτηκα να βάλω μια σιλικόνη για να δοκιμάσω τον βυθό και στην πρώτη βολή χτύπησε ένα ψάρι και ενώ έκανα κάρφωμα ένιωσα να φεύγει η πετονιά χωρίς να έχω το ψάρι επάνω. Αυτό που έγινε ήταν ότι χτύπησε μια παλαμίδα και έφυγε αμέσως προς την επιφάνεια δίνοντας μου μπόσικα. Μετά από μια ωραία μάχη αφού η κυρία είχε όρεξη, το ψάρι μπήκε στην απόχη.


View attachment 87326

Αφού είχε ξημερώσει για τα καλά και επικρατούσε τελείως άπνοια παρατήρησα το τεχνητό που κόπηκε να έχει σκαλώσει ακριβώς από κάτω μου σε 3 μέτρα βάθος. Αμέσως γδύθηκα και έκανα το πρώτο μου μπάνιο. Μέχρι να συνηθίσω το νερό ζορίστηκα η αλήθεια είναι αφού πονούσε η καρδιά μου από το σοκ. Έκανα την βουτιά μου όμως και έπιασα το τεχνητό με την απόχη του φίλου που ήταν κοντή και μανιτζέβελη.


View attachment 87327

Καλά να περνάτε μάγκες με υγεία πάνω απ'όλα!
 
Για τις σπαθες που μιλήσατε παραπάνω. Από πατριώτες μου ναυτικούς που συζητάγαμε προ 15ετίας μου είπαν ότι στην Πορτογαλία τις έχουν ως delicatessen. Εχουμε βγάλει με παραγαδια αρκετες στο Ιόνιο και τις πεταγαμε πριν το μάθω. Εγώ στο νησί/χωριό που είμουν Μάρτη μηνα, ψαρευοντας νυχτα με καρούλες για τσιπούρες / λαυράκια έβγαλα με ...τύπου spinning (άκουγα στο σκοτάδι τις επιθεσεις σε αθερίνες) περί τα μεσάνυχτα 5, με μηκος γυρω στα 80-90 εκατοστα. Συμφωνα με οσα είχα ακούσει, εξυσα το ασημένιο "δερμα" (που είναι σαν ελαστική επικαλυψη), περαξα κεφαλι και ουρά) μετά την έδρα. Το υπόλοιπο σε φετες και στο τηγάνι ήταν καλό. Το μονο κακό ότι γυρισα στο σπίτι κατά τις 2 το ξημερωμα και υπήρξε δυσκολία να μου ανοίξουν ;):D:) . Με έσωσε που δεν είχε ανοιχτό μαγαζί μετά τις 12.
Τωρα τι τα γράφω αυτά??? Θα τα διαβάσουν και οι ανυπαντροι και θα ...σκιαχτούν
 
μπραβω για την εξορμηση ..
μια παρατηρηση ο κομπος στη παραμανα να αφυνεις στο παραμαλο παραπανω τριχα στο κομπο και να μην ειναι οριακος πεζει να λυθει
Ανδρέα πάντα αφήνω. Η φωτογραφία το κρύβει! Έβγαλες κανενα Μάη;
 
Ανδρέα πάντα αφήνω. Η φωτογραφία το κρύβει! Έβγαλες κανενα Μάη;
ασε εχω να παω ψαρεμα και κηνηγη απο το δεκεμβρη ..
έκανα μια επέμβαση κυλης και ο γιατρος μου είπε για 3 μηνες τα ζορια off..
τωρα δειλα δειλα θα ξαναρχίσω
 
ασε εχω να παω ψαρεμα και κηνηγη απο το δεκεμβρη ..
έκανα μια επέμβαση κυλης και ο γιατρος μου είπε για 3 μηνες τα ζορια off..
τωρα δειλα δειλα θα ξαναρχίσω
Περαστικά και γρήγορα εύχομαι. Εγώ ήμουν στο τσακ για χειρουργείο στη μέση αλλά την γλύτωσα. Με το κολύμπι ξεπέρασα τον πόνο και από τότε κάνω συνεχώς γυμναστική. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική βέβαια. Όλα καλά να πάνε εύχομαι.
 
Περαστικά και γρήγορα εύχομαι. Εγώ ήμουν στο τσακ για χειρουργείο στη μέση αλλά την γλύτωσα. Με το κολύμπι ξεπέρασα τον πόνο και από τότε κάνω συνεχώς γυμναστική. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική βέβαια. Όλα καλά να πάνε εύχομαι.
εμενα ειχε σπάσει το κνυσάρι ηταν βουβοκλυλη και τα εντερα ηταν εξω
δουλειά και κηνηγη μονο με ζωνη για να τα κρατανε στη θεση τους..
αστα τουλαχιστον την εκανα πηγε καλα και ξεμπερδεψα..
 
Μπαίνω κι εγω στον χώρο του spinning καθώς εχθες πήρα πλήρες σετ.
Σήμερα ή αύριο θα το δοκιμάσω.
Δεν εχω ξαναψαρεψει ποτε, οποτε καταλαβαίνετε...
Καλή αρχή Γιώργο! Δεν έχεις ξαναψαρέψει γενικά ή δεν έχεις ξανακάνει Spinning όπως εγώ;
Για πες, τι πήρες;
 
Καλή αρχή Γιώργο! Δεν έχεις ξαναψαρέψει γενικά ή δεν έχεις ξανακάνει Spinning όπως εγώ;
Για πες, τι πήρες;
Δεν εχω ξανά ψαρέψει ποτε.
Από εξοπλισμό δεν ξερω τι πήρα!
Ειμαι τοσο άσχετος!
Οι οδηγίες που έδωσα στον καταστηματάρχη που ειναι γνωστός ηταν να μου φτιάξει ένα σετ να ξεκινήσω να δω αν μου αρέσει.
Και να μην υπερβεί τα 150 ευρώ.
Πήρα ένα καλαμι Shimano fx, ένα μηχανισμο 2500, νημα, πετονιά, παραμάνα, και 4 ψαράκια.
Εκατσε ο άνθρωπος και μου εξηγούσε τα πάντα για μιάμιση ώρα. Τωρα πρεπει να θυμαμαι το 1 από τα 10 που μου ειπε.
Σύνολο 135 ευρώ
 
Το ψάρεμα, ειδικά στο ξεκίνημα, αλλά και μετά, θέλει υπομονή και επιμονή.
Μακάρι να είσαι τυχερός, με την τύχη του πρωτάρη, να πέσεις σε καλό ψαρότοπο και να σε γλυκάνει.
Και μια συμβουλή, πρόσεχε τους κόμπους... Δεν μπορείς να φανταστείς την απογοήτευση, όταν μετά από όλη την προσπάθεια χάσεις ψάρι και δεις κόμπο λυμένο...
 
Το ψάρεμα, ειδικά στο ξεκίνημα, αλλά και μετά, θέλει υπομονή και επιμονή.
Μακάρι να είσαι τυχερός, με την τύχη του πρωτάρη, να πέσεις σε καλό ψαρότοπο και να σε γλυκάνει.
Και μια συμβουλή, πρόσεχε τους κόμπους... Δεν μπορείς να φανταστείς την απογοήτευση, όταν μετά από όλη την προσπάθεια χάσεις ψάρι και δεις κόμπο λυμένο...
Μου έδειξε αναλυτικά τους κόμπους και μου είπε και βιντεο να δω επειδή σίγουρα θα τους ξεχάσω, όπως και έγινε.
Μολις παω θα γράψω την εμπειρία μου
 
το σαγιόρις το δουλεβεις με παφσεις και μετα τραβιγματα;
Μικρά χτυπήματα κ παύσεις ανά διαστήματα..
Γενικα όμως δεν έχω εμπειρία με αυτα τα τεχνητά γιατί τα εχω χρησιμοποιήσει πολυ λίγες φορές...

Οι οδηγίες που έδωσα στον καταστηματάρχη που ειναι γνωστός ηταν να μου φτιάξει ένα σετ να ξεκινήσω να δω αν μου αρέσει.
Να δεις αν σου αρέσει το spinning η το ψάρεμα?
Δυστυχώς το πρώτο μπορεί να σε κάνει να σιχαθείς το δεύτερο.......

Η γνώμη μου είναι πως ένας αρχάριος που θέλει να ασχοληθεί με το ψάρεμα δεν πρέπει να ξεκινάει κατευθείαν από εκεί..
Καλό ειναι το "βάπτισμα του πυρός" να γίνει με άλλες πιο απλές τεχνικές που θα του μεταδώσουν πολύ καλύτερα τι σημαίνει θάλασσα κ ψάρεμα....

Όπως κ αν έχει καλορίζικα τα εργαλεία σου κ καλο ειναι να μην πας μόνος αλλά παρε κ κάποιον άλλον μαζί σου που να γνωρίζει ώστε να σου δείξει κ να σου μάθει τα βασικά...
Good luck....
 
Να δεις αν σου αρέσει το spinning η το ψάρεμα?
Το ψαρεμα που δεν εχει κινηση σιγουρα δεν μου αρέσει. Επέλεξα να δοκιμάσω το spinning γι αυτον ακριβώς τον λόγο!
Τωρα αργοτερα αν θα βγάλω γουστα δεν το ξερω!
Σε ευχαριστω για τις ευχές σου!
 
Το ψαρεμα που δεν εχει κινηση σιγουρα δεν μου αρέσει. Επέλεξα να δοκιμάσω το spinning γι αυτον ακριβώς τον λόγο!
Τωρα αργοτερα αν θα βγάλω γουστα δεν το ξερω!
Σε ευχαριστω για τις ευχές σου!
Αν χρειαστείς οτιδήποτε ρώτα.
Αν θέλεις πάμε και μαζί (Αθήνα) γιατί όπως σωστά γράφει ο Τάσος ''Δυστυχώς το πρώτο μπορεί να σε κάνει να σιχαθείς το δεύτερο.......''
 
Δεν εχω ξανά ψαρέψει ποτε.
Από εξοπλισμό δεν ξερω τι πήρα!
Ειμαι τοσο άσχετος!
Οι οδηγίες που έδωσα στον καταστηματάρχη που ειναι γνωστός ηταν να μου φτιάξει ένα σετ να ξεκινήσω να δω αν μου αρέσει.
Και να μην υπερβεί τα 150 ευρώ.
Πήρα ένα καλαμι Shimano fx, ένα μηχανισμο 2500, νημα, πετονιά, παραμάνα, και 4 ψαράκια.
Εκατσε ο άνθρωπος και μου εξηγούσε τα πάντα για μιάμιση ώρα. Τωρα πρεπει να θυμαμαι το 1 από τα 10 που μου ειπε.
Σύνολο 135 ευρώ
μην φοβασαι τιποτα !! την πρωτη φορα θα εχεις την τυχη του πρωταρη !! μετά θα δεις τι σημαινει ψαρεμα ... καλο βόλι
 
Back
Top