Spinning

Μπορει να παρεις αλλο το ιδιο ψαρακι.....και μην ''δουλευει'' οπως αυτο που εχεις!!!
Ειναι συνηθισμενο φαινομενο στα τεχνητα δολωματα.
Την εχω ''πατησει'' αρκετες φορες....Τα μοναδικα τεχνητα που δεν με πουλησαν ποτε....ηταν ( χάρος )
κατι που εφτιαχνα εγω....αλλα δουλευαν μονο στο spinning.....στην συρτη αφρου δεν εκαναν τιποτα.
Προφανως....απο την διαφορετικη κινηση που εκανε το καλαμι του spinning και την ταχυτητα....

Εαν μπορεσω θα σου βαλω φωτο.....ειναι ευκολο να το φτιαξεις....και πανω απ'ολα δεν ''διαλεγει''
ωρες....δουλευει το ιδιο καλα και την ημερα με ηλιο ή συννεφια...... και την νυχτα!!!
Νίκο καλημέρα, το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που γράφεις. Είχα ένα ψαράκι "σφάχτη" είτε το τράβαγα, είτε του έκανα χτυπήματα, είτε το άφηνα να βουλιάζει αργά έδινε ψάρι πολύ συστηματικά. Κάποια στιγμή μου το βούτηξε ένας λούτσος από το κεφάλι και το έκοψε!!!
Αγόρασα το ίδιο ψαράκι με ίδιο χρώμα την επόμενη μέρα... μοιάζει να έχει ίδια κίνηση αλλά έχει δώσει 1-2 ψάρια σε τρία χρόνια ενώ το προηγούμενο γένναγε ψάρια ...
Ευχαριστώ για το τεχνητό που θα μας δείξεις, περιμένω να το δω και θα το φτιάξω σίγουρα...
 
Last edited:
Πως ακριβώς το έπαθες Γιώργο?
Γιατί το πιο συνηθισμένο είναι από κάποιο σπαρταρισμα του πιασμενου ψαριου κ φυσικά μόνο το ψάρι δεν φταίει....
Τεχνητά και πολυαγκιστρα θέλουν μεγαλη προσοχη σε αυτές τις περιπτωσεις.....

Σωστός, γιατί από ότι βλέπω η σαλαγκια έχει "ψιλοαρπαξει".....
Τάσο πήγα να ξεκαρφώσω ένα λούτσο χωρίς μυτοτσίμπιδο, δεν είχα και πατσαβούρα για να πιάσω σωστά το ψάρι ... έβγαλα πρώτα την σαλαγγιά που βλέπεις, και πριν ξεκαρφώσω και την μεσαία σαλαγγιά από το ψάρι, αυτό σπαρτάρισε γερά και ...ιδού το αποτέλεσμα :) .
Μυτοτσίμπιδο και γκριπ χρειάζεται πάντα, αλλά τα σνομπάριζα ... ενώ το piercing ...:p
 
Γιωργο μου δεν σε ''ξεχναω''....Δωσε μου χρονο....πρεπει να βγαλω φωτο να τις αποθηκευσω στον
υπολογιστη...και μετα να τις ανεβασω.

Μολις τον βγαλεις απο την θαλασσα ( λουτσο )....ειτε ειναι μεσα στην αποχη ειτε εξω απο αυτην...
με μια μικρη πετσετα στο χερι τον κρατας κατω.....και μαχαιρια στο κεφαλι αναμεσα και λιγο πισω
απο τα ματια....στον εγκεφαλο του....Το ψαρι πεθαινει ακαριαια....δεν ''βασανιζεται''.....και εσυ κανεις
την δουλεια σου με σιγουρια.....και ανετα Γιωργο μου!!!! ;) :)
 
Γιωργο μου δεν σε ''ξεχναω''....Δωσε μου χρονο....πρεπει να βγαλω φωτο να τις αποθηκευσω στον
υπολογιστη...και μετα να τις ανεβασω.

Μολις τον βγαλεις απο την θαλασσα ( λουτσο )....ειτε ειναι μεσα στην αποχη ειτε εξω απο αυτην...
με μια μικρη πετσετα στο χερι τον κρατας κατω.....και μαχαιρια στο κεφαλι αναμεσα και λιγο πισω
απο τα ματια....στον εγκεφαλο του....Το ψαρι πεθαινει ακαριαια....δεν ''βασανιζεται''.....και εσυ κανεις
την δουλεια σου με σιγουρια.....και ανετα Γιωργο μου!!!! ;) :)
Αυτό έκανα συνήθως, αλλά εχθές με έφαγε η υπερβολική σιγουριά :)
Δεν βιάζομαι Νίκο, όταν μπορέσεις ...
 
Τάσο πήγα να ξεκαρφώσω ένα λούτσο χωρίς μυτοτσίμπιδο, δεν είχα και πατσαβούρα για να πιάσω σωστά το ψάρι ... έβγαλα πρώτα την σαλαγγιά που βλέπεις, και πριν ξεκαρφώσω και την μεσαία σαλαγγιά από το ψάρι, αυτό σπαρτάρισε γερά και ...ιδού το αποτέλεσμα :) .
Μυτοτσίμπιδο και γκριπ χρειάζεται πάντα, αλλά τα σνομπάριζα ... ενώ το piercing ...:p
Η μόνη λυση για αυτή την περιπτωση είναι να πατησεις γερά το ψάρι με το ποδι σου, κ μετα να το ξαγκιστρωσεις....
Το μυτοτσιμπιδο είναι 100% απαραίτητο σαν την αποχή σου.....
 
Ετοιμο σε εχω Γιωργο μου !!!! Το θεμα ειναι ....μην τα κανω μπαχαλο με τις φωτο φιλε!!! :D

Τα υλικα που θα χρειαστεις....Να ξερεις οτι κεφαλια υπαρχουν και με μεγαλυτερο βαρος...για ποιο μακρινες
βολες.....Επισεις αυτα με το μεγαλυτερο βαρος...το ψαρακι ''βουταει'' προς τον βυθο...και αναβαζοντας το
μιμειται καλυτερα την κινηση του πληγωμενου ψαριου....και γινεται σφάχτης!!!!

Ο τροπος κατασκευης ειναι απλος και ενας......Ασε την φαντασια σου ελευθερη....και κατασκευασε
αγγελους φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-06-12_11-18-02.jpgεικόνα_Viber_2021-06-12_11-18-13.jpgεικόνα_Viber_2021-06-12_11-18-21.jpgεικόνα_Viber_2021-06-12_11-18-59.jpgεικόνα_Viber_2021-06-12_11-20-00.jpg
 
Το τελεταιο ''ψαρακι'' των φωτο....δεν επιασε ΠΟΤΕ ουτε ενα ψαρι.....Κατα περιεργο τροπο που δεν μπορεσα
ποτε να εξηγησω....κουβαλαγε πισω οτι ψαρι υπηρχε ( λουτσος ) στην θαλασσα....!!!!
Ετσι ηξερα εαν υπαρχουν ψαρια...!!!
 
DSC00089.JPG
Ευχαριστώ Νίκο, κάτι αντίστοιχες σιλικόνες αρματώνω και χρησιμοποιώ και εγώ.
Αυτές είναι μερικές από τις αποδοτικότερες, στις μεγάλες μπορώ να βάλω και σαλαγγιά αλλά το αποφεύγω γιατί τους αλλάζει η πλεύση...
 
Σε μενα εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα η σαλαγκια Γιωργο μου!!!
Το 90% των ψαριων που εχω βγαλει , ηταν πιασμενα στην σαλαγκια....
Ωστοσο ισως να εχεις δικιο....οσον αφορα την πλευση.....και εγω να μην το εχω προσεξει φιλε!!!
 
Σε μενα εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα η σαλαγκια Γιωργο μου!!!
Το 90% των ψαριων που εχω βγαλει , ηταν πιασμενα στην σαλαγκια....
Ωστοσο ισως να εχεις δικιο....οσον αφορα την πλευση.....και εγω να μην το εχω προσεξει φιλε!!!
Τα raglu δεν τα επηρεάζει, αλλά τα χελάκια (τα δύο μεγάλα κιτρινοπορτοκαλί) που ψαρεύουν σωστά με κάθετα χτυπήματα και πάνε δεξιά αριστερά τα επηρεάζει...
Συνήθως τα μπουκώνουν και το μεγάλο αγκίστρι δεν αφήνει περιθώρια να φτάσουν τα δόντια στο παράμαλλο άλλωστε τα ψαρεύω κυρίως για λαβράκια, έχω πάρει όμως και λούτσους και γοφάρια και το σπουδαιότερο κανένα δεν με έκοψε...
Αν θέλω να βάλω σαλαγκιά, μπαίνει εύκολα στο αγκίστρι ...
Έτοιμο και το rapala ...
 

Attachments

  • DSC00090.JPG
    DSC00090.JPG
    285,3 KB · Προβολές: 17
Σε μενα εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα η σαλαγκια Γιωργο μου!!!
Το 90% των ψαριων που εχω βγαλει , ηταν πιασμενα στην σαλαγκια....
Ωστοσο ισως να εχεις δικιο....οσον αφορα την πλευση.....και εγω να μην το εχω προσεξει φιλε!!!
Το σίγουρο είναι πως ουτε κ τα ψάρια το....προσεξαν.........


Για όποιον θέλει να το δει αναλυτικά υπάρχει αυτό το βίντεο... Ευκολη κατασκευή για όποιον ασχολείται με raglou και red gill.....

 
Παιδες αυτα τα εχετε δουλεψει ?? Τι γνωμη εχετε ??

View attachment 28009View attachment 28010
Θα στο πω λίγο χοντρά αλλά μη με παρεξηγήσεις...άνοιξε τον κάδο και πέταξε τα αν δεν τα λυπάσαι. Αν τα λυπάσαι κρύψε τα κάπου. Πες μου τι θήραμα θέλεις και θα σου προτείνω σιλικόνες :)
 
Θα στο πω λίγο χοντρά αλλά μη με παρεξηγήσεις...άνοιξε τον κάδο και πέταξε τα αν δεν τα λυπάσαι. Αν τα λυπάσαι κρύψε τα κάπου. Πες μου τι θήραμα θέλεις και θα σου προτείνω σιλικόνες :)

Για να ειμαι ειλικρινης....δεν εχεις και αδικο Βασιλη μου!!!! :)

Θα τους δωσω μια ευκαιρια ακομα....οχι τιποτε αλλο αλλα τα διαφημιζαν και τα διαφημιζουν για
πολυ καλα τεχνητα δολωματα.....και για γλυκα νερα και για θαλασσα.

Γι'αυτο και ρωτησα τι γνωμη εχουν και οι υπολοιποι συναδελφοι και φιλοι!!!

Αν δεν βαριεσαι....κοιτα το βιντεο των 2 λεπτων....


https://www.buymightybite.com/
 
Back
Top