Spinning

Εγώ το ξετρύπησα γιατί αλλιώς δεν έβγαινε, μετά με τον κόφτη έκοψα τη μύτη και το έβγαλα ... μέχρι να πάω στο σπίτι που ήταν ο κόφτης οδήγησα 4-5 χλμ με το ψαράκι στο χέρι ... .big smile.
Ναι αυτό το συγκεκριμένο ψαράκι το έχω 4-5 χρόνια και έχει δώσει σχεδόν τα πάντα, λούτσοι, γοφάρια και λαβράκι και μανάλι και τονάκι και σίγουρα κάτι θα ξεχνάω!!!
Ακόμα δεν έχεις πάρει δεύτερο για καβατζα?
 
Εξαρτάται το μέρος που το ψαρεύεις αλλά δυο επιλογές είναι οι παρακάτω...με τη γλώσσα είναι καλύτερο!

View attachment 28030View attachment 28031
Ωραία...Και τα πιάνεις και τα αποθηκεύεις αυτά?Θα ψαρεύω με τον παραδοσιακό τρόπο,νασαι καλά .yel.
 
Εξαρτάται το μέρος που το ψαρεύεις αλλά δυο επιλογές είναι οι παρακάτω...με τη γλώσσα είναι καλύτερο!

View attachment 28030View attachment 28031
Ότι πρεπει για βραδινό spinning στην Συγγρου,δυο-δυο θα τις φέρνεις κοντά σου κ δεν θα περνουν κ φρένα χαχαχα.....
 
Ότι πρεπει για βραδινό spinning στην Συγγρου,δυο-δυο θα τις φέρνεις κοντά σου κ δεν θα περνουν κ φρένα χαχαχα.....
Έτσι και το τσακώσει αυτό τραβελι,από τα κεφάλια και τα φρένα,θα ξεμείνεις από νήμα στην μπομπίνα όχι αστεία!!
 
Πριν λίγο μάγκες μου έχασα το ψάρι των ονείρων μου.......

Έπειτα από πολλες βολές ακουω παφλασμο καμια τριανταρια μέτρα μακριά μου...
Κανω μια βολή, τίποτα...
Στην δευτερη βολή κ μετα απο λίγες μανιβελιες, κόντρα κ φρένα ασταμάτητα...
Πάει προς κάτι σχοινιά, σφίγγω τα φρένα κ νιώθω ένα...μουλάρι..
Τα λασκαρω λίγο κ ξεκινάει ξέφρενη πορεία,
Ερχετε στα αριστερά μου ανάμεσα σε δυο βάρκες, σκαρφαλωνω γρήγορα σε ένα σκάφος προσπαθωντας να μην χάσω τον έλεγχο μαζί του..πηγε κάτω από το σκάφος τα σχοινιά κ εκει τελείωσαν όλα...
Το νημα ήρθε κομμενο η μάλλον τριμμένο.....
Η συμπεριφορά δείχνει τεράστιο λαβράκι?
Ήταν όμως? Ποτε δεν θα το μάθω....
...Νυχτα ήταν και η νυχτα κρυβει μεγαλες εκπλήξεις ακόμα κ στα ρηχά νερά που ψαρευα...
Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σας πω είναι ειναι ότι το μεγάλο λαβράκι που έβγαλα τις προαλλες ήταν αρνάκι μπροστά του.....
Eυχομαι να καταφέρει να βγάλει απο πανω του το maria princess που λίγες μέρες πριν του είχα βάλει καινουργιες σαλαγκιες κ δεν έχω κ άλλο.....
Οι παφλασμοι μέσα στην νυχτα συνεχίζονταν αλλά δεν είχα καμια όρεξη να κάτσω να δεσω παραμαλλο....
Ξαφνικα αναρωτήθηκααν πραγματι ημουν άτυχος η τυχερός...
Σκέφτηκα πως μάλλον τυχερός είμαι, γιατί άλλοι ψαρευουν μια ζωή κ δεν έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία έστω κ αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα..........


IMG_20210613_010248.jpg
 
Πριν λίγο μάγκες μου έχασα το ψάρι των ονείρων μου.......

Έπειτα από πολλες βολές ακουω παφλασμο καμια τριανταρια μέτρα μακριά μου...
Κανω μια βολή, τίποτα...
Στην δευτερη βολή κ μετα απο λίγες μανιβελιες, κόντρα κ φρένα ασταμάτητα...
Πάει προς κάτι σχοινιά, σφίγγω τα φρένα κ νιώθω ένα...μουλάρι..
Τα λασκαρω λίγο κ ξεκινάει ξέφρενη πορεία,
Ερχετε στα αριστερά μου ανάμεσα σε δυο βάρκες, σκαρφαλωνω γρήγορα σε ένα σκάφος προσπαθωντας να μην χάσω τον έλεγχο μαζί του..πηγε κάτω από το σκάφος τα σχοινιά κ εκει τελείωσαν όλα...
Το νημα ήρθε κομμενο η μάλλον τριμμένο.....
Η συμπεριφορά δείχνει τεράστιο λαβράκι?
Ήταν όμως? Ποτε δεν θα το μάθω....
...Νυχτα ήταν και η νυχτα κρυβει μεγαλες εκπλήξεις ακόμα κ στα ρηχά νερά που ψαρευα...
Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σας πω είναι ειναι ότι το μεγάλο λαβράκι που έβγαλα τις προαλλες ήταν αρνάκι μπροστά του.....
Eυχομαι να καταφέρει να βγάλει απο πανω του το maria princess που λίγες μέρες πριν του είχα βάλει καινουργιες σαλαγκιες κ δεν έχω κ άλλο.....
Οι παφλασμοι μέσα στην νυχτα συνεχίζονταν αλλά δεν είχα καμια όρεξη να κάτσω να δεσω παραμαλλο....
Ξαφνικα αναρωτήθηκααν πραγματι ημουν άτυχος η τυχερός...
Σκέφτηκα πως μάλλον τυχερός είμαι, γιατί άλλοι ψαρευουν μια ζωή κ δεν έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία έστω κ αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα..........


View attachment 28038
Έμεινες με την απορία αλλά έζησες την εμπειρία, εσύ να είσαι καλά ρε Τάσο!Δεν θα ξεχασω ποτέ εκείνη την νύχτα που σέρνει το καρούλι με 60αρα και ζωντανή σουπιά.Το παίρνω στα χέρια και κοντραρω τον Παπανικολή τον ίδιο.Πηρε 40 μέτρα ακόμα και το έκοψε σαν ψαλίδι.Ποτε δεν κατάλαβα τι ήταν μέσα στην νύχτα χωρίς παφλασμους κ.τ.λ.
 
Πριν λίγο μάγκες μου έχασα το ψάρι των ονείρων μου.......

Έπειτα από πολλες βολές ακουω παφλασμο καμια τριανταρια μέτρα μακριά μου...
Κανω μια βολή, τίποτα...
Στην δευτερη βολή κ μετα απο λίγες μανιβελιες, κόντρα κ φρένα ασταμάτητα...
Πάει προς κάτι σχοινιά, σφίγγω τα φρένα κ νιώθω ένα...μουλάρι..
Τα λασκαρω λίγο κ ξεκινάει ξέφρενη πορεία,
Ερχετε στα αριστερά μου ανάμεσα σε δυο βάρκες, σκαρφαλωνω γρήγορα σε ένα σκάφος προσπαθωντας να μην χάσω τον έλεγχο μαζί του..πηγε κάτω από το σκάφος τα σχοινιά κ εκει τελείωσαν όλα...
Το νημα ήρθε κομμενο η μάλλον τριμμένο.....
Η συμπεριφορά δείχνει τεράστιο λαβράκι?
Ήταν όμως? Ποτε δεν θα το μάθω....
...Νυχτα ήταν και η νυχτα κρυβει μεγαλες εκπλήξεις ακόμα κ στα ρηχά νερά που ψαρευα...
Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σας πω είναι ειναι ότι το μεγάλο λαβράκι που έβγαλα τις προαλλες ήταν αρνάκι μπροστά του.....
Eυχομαι να καταφέρει να βγάλει απο πανω του το maria princess που λίγες μέρες πριν του είχα βάλει καινουργιες σαλαγκιες κ δεν έχω κ άλλο.....
Οι παφλασμοι μέσα στην νυχτα συνεχίζονταν αλλά δεν είχα καμια όρεξη να κάτσω να δεσω παραμαλλο....
Ξαφνικα αναρωτήθηκααν πραγματι ημουν άτυχος η τυχερός...
Σκέφτηκα πως μάλλον τυχερός είμαι, γιατί άλλοι ψαρευουν μια ζωή κ δεν έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία έστω κ αν δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα..........


View attachment 28038
Δεν πειράζει Τάσο, έχεις μια ιστορία να λες! Μήπως ήταν γοφάρι; Λαβράκι τέτοιο νεύρο δύσκολο ρε φίλε.
 
Δεν πειράζει Τάσο, έχεις μια ιστορία να λες! Μήπως ήταν γοφάρι; Λαβράκι τέτοιο νεύρο δύσκολο ρε φίλε.
Καλημέρα, ... και λίτσα μεγάλη αλλά και μαγιάτικο (θα έλεγα και συναγρίδα αλλά νύχτα δεν νομίζω!) χωρίς βέβαια να αποκλείεται να είναι και λαβράκι ... για να δώσει αυτή την εντύπωση στον Τάσο, θα έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι 6-7-8 κιλών λαβράκι :)
Τάσο δεν πειράζει, η αίσθηση και η αδρεναλίνη που σου χάρισε τα πρώτα 4-5 δευτερόλεπτα είναι όλη η "κ@υλ@" ...
Βασίλη εύχομαι και στα δικά μας :)
 
Για γοφαρι το σκέφτηκα κ εγώ...
Μου έλεγε ενας Αιγυπτιος ότι έχει δει μεγάλα ψάρια του είδους μέσα στο λιμάνι να κυνηγάνε κεφάλους...
Σίγουρα Γιώργο δεν αποκλείεται κ μεγάλο λαβράκι.. Γιατί μην ξεχνάμε πως όλα τα ψάρια του τάδε είδους δεν έχουν την συμπεριφορά κατά την μάχη...
Εγουν μεγάλα ψάρια που ήταν σαν...μαστουρωμενα.. Και εγουν βγει κ μικρότερα που χαλαγαν τον κόσμο...

Έκατσα κ αφαιρεσα πολλα μέτρα νημα από την πομπίνα κ έκανα ένα εξονυχιστικό έλεγχο για τυχόν τριψιματα.. Όλα οκ και συνεχίζουμε ακάθεκτοι..............
 
Το μεγαλο λαβρακι ( 8 κιλο ) εχει μεγαλο ''τσαμπουκα''......θα σου κανει 3 με 4 κεφαλια ζορικα.....εκει παιζει
ρολο το καλαμι ο μηχανισμος το νημα ή η μισινεζα.....και ποσο λαδι εχει στο καντηλι του.
Μετα το 3το 4το κεφαλι σπαει ο τσαμπουκας του.....ερχετε εξω σαν πατσαβουρα....και παντα λεω για τις
δικες μου εμπειριες....χωρις να σημαινει οτι αυτο ειναι ''στανταρ΄'.

Οπως και ν'αχει.....Τασο μου η ζωη συνεχιζεται φιλε....μονο και εμπειρια ειναι ολα τα ''λεφτα'' φιλε!!!

ΥΓ. Μπορει να ηταν και μεγαλο γοφαρι....γι'αυτο και εκοψε το νημα σαν κλωστη !!!
 
Μπορει να ηταν και μεγαλο γοφαρι....γι'αυτο και εκοψε το νημα σαν κλωστη !!!
Το νημα πληγωθηκε κ κόπηκε(όλοι ξέρουμε ποσο ευπαθη είναι στις τριβές) Νίκο...
Σημαδουρες, σχοινιά, κ στο τέλος βρήκε εμποδιο κάτω από το σκαφος κ αντε γεια...
Το ψαρι θα εβγαινε Τασο αν δεν ηταν τα σχοινια και τα καικια
Μεγάλες κουβέντες δεν λεω αλλα θέλω να πιστευω πως ναι.. Οι περισσοτερες πιθανοτητες θα ήταν υπέρ μου...
Και αφου το πετυχα την ώρα που κυνηγουσε σημαίνει ότι θα έφαγε κ καλα... Καλυτερο αρπαγμα κ οχι επιπολαιο......
Και αλλαξε μερος
Πηγαινε στην μπουκα
Απο καπου μπαινουν μεσα δεν μενουν εκει
Εχω παει πολλες φορες εκεί αλλά δεν, προτιμουσα το λιμάνι μέσα που είναι συγκεντρωμένο μεσα όλο το ψιλο....
βασικά δεν περιμενα να μου συμβεί κ κάτι τέτοιο.........
 
Καλημέρα, ... και λίτσα μεγάλη αλλά και μαγιάτικο (θα έλεγα και συναγρίδα αλλά νύχτα δεν νομίζω!) χωρίς βέβαια να αποκλείεται να είναι και λαβράκι ... για να δώσει αυτή την εντύπωση στον Τάσο, θα έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι 6-7-8 κιλών λαβράκι :)
Τάσο δεν πειράζει, η αίσθηση και η αδρεναλίνη που σου χάρισε τα πρώτα 4-5 δευτερόλεπτα είναι όλη η "κ@υλ@" ...
Βασίλη εύχομαι και στα δικά μας :)
Φέτος Γιώργο τα πήγα πολύ καλά με τα λαβράκια. Ήμουν Ελλάδα στην εποχή τους και πραγματικά είχε πολλά ψάρια! Το μεγαλύτερο που έχω βγάλει ήταν 3,5 κιλά και ήρθε έξω σαν σακούλα! Γενικά αν και έχω βγάλει πολλά λαβράκια δεν θεωρώ πως είναι μαχητικά ψάρια. Ακόμα και τα μαχητικά του είδους δίνουν πιο χαλαρές μάχες από πολλά άλλα είδη ψαριών. Αυτά από την εμπειρία μου φυσικά...
 
Φέτος Γιώργο τα πήγα πολύ καλά με τα λαβράκια. Ήμουν Ελλάδα στην εποχή τους και πραγματικά είχε πολλά ψάρια! Το μεγαλύτερο που έχω βγάλει ήταν 3,5 κιλά και ήρθε έξω σαν σακούλα! Γενικά αν και έχω βγάλει πολλά λαβράκια δεν θεωρώ πως είναι μαχητικά ψάρια. Ακόμα και τα μαχητικά του είδους δίνουν πιο χαλαρές μάχες από πολλά άλλα είδη ψαριών. Αυτά από την εμπειρία μου φυσικά...
Με τα λαβράκια στο spinning δεν έχω μεγάλη εμπειρία και συμφωνώ ότι δεν είναι πολύ μαχητικά αν τα συγκρίνουμε με άλλα ψάρια. Σίγουρα π.χ. ένα μανάλι 3κιλο δεν συγκρίνεται με ένα λαβράκι 3κιλο (μεγαλύτερο δεν έχω πιάσει στο spinning). Έχω παρατηρήσει όμως με τα λίγα που πιάνω κάθε χρόνο ότι τον χειμώνα που είναι αυγωμένα έρχονται όπως λες, ενώ όταν ζεστάνουν τα νερά τραβάνε περισσότερο και υποθέτω πως ένα ψάρι 5 ή και περισσότερων κιλών θα τραβάει πολύ περισσότερο...
Σε κάθε περίπτωση δεν είναι εύκολο να μαντέψουμε τι ψάρι ήταν αλλά ίσως δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα ...
Με "τρώει" να σε ρωτήσω :) ... Αττική τα ψαρεύεις; γιατί εδώ πλέον είναι σπάνιο είδος!
Πριν 15-20 χρόνια έβλεπα και έπιανα αρκετά και μεγάλα με ψαροτούφεκο, χειμώνα καλοκαίρι τα τελευταία χρόνια έχουν μειωθεί πολύ ! (ή γέρασα ...:p) πέρσι με ψαροτούφεκο είδα και έπιασα μόνο ένα δίκιλο...
Πάντως μπράβο το γνωρίζετε καλά αυτό το ψάρεμα... ίσως περισσότερο ο αδερφός σου μιας και μένει Ελλάδα συνεχώς αλλά δεν μας λέει τίποτα να μας "ξεστραβώσει" :D
 
Back
Top