Spinning

Πιο ψάρι λέτε εκεί μπουρουκι?


Αααααμααααν θεριό ανημερο.....!

Το μεγαλύτερο που έχει βγει εδώ στα μέρη μου ήταν 6 κιλά... Αλλά πως βγήκε είναι το θέμα...
Πάνε από δέκα χρόνια κ πριν γίνει ακομα γίνει το λιμάνι, κ τα καΐκια έδεναν η στον μωλο η σε μια μικρή εξέδρα όπου έγινε κ το περιστατικό...
Ο καλός φίλος ο Αλί από την Αίγυπτο κάθε που ξεψαριζει τα δίχτυα του τα μεσημέρια ρίχνει κ 3-4 μοναγκιστρα για λαβράκια με ότι ψαροδολι υπάρχει ευκαιρο από τα ψιλά δίχτυα........
Εκείνη την μέρα μια πετονια την είχε τυλίξει σε ένα πλαστικο μπουκάλι, φυσαγε κ σε συνδιασμο με τον θόρυβο που έκαναν τα μολυβια όταν γυριζε τα δίχτυα δεν άκουσε το μπουκάλι που ταξίδεψε.....
Όταν κοίταξε ήταν αργά......
Βγενει γρήγορα έξω από το καΐκι, κ περνει μια μικρή βάρκα για να παει να το ψάξει...
(Και ήταν τυχερός που είχε μπουκάλι κ οχι καρουλι γιατί θα ήταν δυσκολοτερη η ανεύρεση..)
Πάει προς τα ανοιχτά κ δεν βλέπει τίποτα, ξεκινάει να ψάχνει κατά μήκος της ακτογραμμής....και πραγματι...πανω απο 500μ από το σημείο που πιαστηκε βλέπει το μπουκαλι να επιπλέει.....και στην άκρη του υπήρχε το τέρας......
Όταν το ψάρι έχει τατουάζ το όνομα σου!! Έχω πιάσει μια παλαμίδα με έναν περίεργο τρόπο που ακόμα και τώρα αναρωτιέμαι πώς βγήκε αυτό το ψάρι.
 
Κεφαλος
Ποσο ειναι το μεγαλυτερο ψαρι που εχετε δει να βγαινει;
Πριν χρονια επιασεενα τερας ο αδερφος μου
Το βαρος δεν το πιστευα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου
Γιαυτο βαζω την φωτο γιατι ακομη και για εμενα που το εζησα ηταν κατι απιστευτο
Ο μακαριτης ο παππους μου που ειχε βγαλει ολοκληρα μαγιατικα 25κιλα και ψαρια ενα σωρο στο τηλεφωνο μας εβγαζε τρελους μεχρι να το δει
Το ψαρι ηταν 7κιλα παρα κατι

4κιλους ειχαμε ξαναβγαλει

Τετοιο πραμα ομως οχι
Αν κανεται μεγενθυνση την φωτο και συγκρινεται με το χερι και τον λαιμο θα καταλαβαιτε το παχος τους ψαριου
Επισης δεν ηταν ο συνηθες κεφαλος ´ου ψαρευουμε
Θα δειτε οτι υπαρχουν διαφορες
Πιστευω οτι ηταν καποιο πελαγισιο ειδος που βγηκε προς τα εξω
Εγινε ολος ψαροσουπα
Ο αδερφος μου εχει υψος 1.75
 

Attachments

  • 16560304-5A3D-4261-BEBD-E07C54DA10C8.jpeg
    16560304-5A3D-4261-BEBD-E07C54DA10C8.jpeg
    266,9 KB · Προβολές: 44
Ψάχνω μια φωτο με μια τεράστια γιατι αλλιώς δεν θα γίνω πιστευτός.
Ψαρια όμως 4-5 κιλά δεν είναι σπάνια...
Η συγκεκριμένη φωτο δεν είναι δική μου.
Τέρας!Μια φορά στην Ελευσίνα είχα βγάλει μια τσιπούρα 1,200.Ειχα μαζί τον ανηψιο μου με σαγιονάρες.Εβαλα την τσιπούρα κάτω, δίπλα την σαγιονάρα του μικρού 26 νούμερο και βγάζω φώτο.Γυριζω σπίτι και την στέλνω στον κολλητό.Ακομα με κράζει που έφαγα το ΤΕΡΑΣ μόνος μου!
 
Κόψε 3 κιλά από το ψάρι μην τους σκοτώσω όλους!!

Εσυ τραβα στην γωνια να δεις εαν ερχομαι.... 8,200 ζυγισμενο...και ξερεις οτι δεν παραμυθιαζω
ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
Μην με κανεις να αρχισω να ψαχνω φωτο πριν μια δεκαετια....Αλλα οταν εχω χρονο θα το κανω
για τον λογο του αληθες!!! :)

Τασο το μπουρουκι ειναι σαν μαριδα...δεν ειναι μαριδα ομως...της μοιαζει πολυ.:)
 
Τέρας!Μια φορά στην Ελευσίνα είχα βγάλει μια τσιπούρα 1,200.Ειχα μαζί τον ανηψιο μου με σαγιονάρες.Εβαλα την τσιπούρα κάτω, δίπλα την σαγιονάρα του μικρού 26 νούμερο και βγάζω φώτο.Γυριζω σπίτι και την στέλνω στον κολλητό.Ακομα με κράζει που έφαγα το ΤΕΡΑΣ μόνος μου!
Καλα σε κανει
Αφου τιυ εστειλες φωτο επρεπε να φαει και αυτος:)
Σαν να ρωτας τον αλλο τι θα φαμε
Του δινεις καταλογο απο σουβλατζιδικο να πειτε τι θα παρετε
και στο τελος πραγγελνεις σαλατα απο μαναβικο .big smile.
 
Εσυ τραβα στην γωνια να δεις εαν ερχομαι.... 8,200 ζυγισμενο...και ξερεις οτι δεν παραμυθιαζω
ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
Μην με κανεις να αρχισω να ψαχνω φωτο πριν μια δεκαετια....Αλλα οταν εχω χρονο θα το κανω
για τον λογο του αληθες!!! :)

Τασο το μπουρουκι ειναι σαν μαριδα...δεν ειναι μαριδα ομως...της μοιαζει πολυ.:)
Σίγουρα έκανε πλακα ο Αλέξης τα συνηθίζει κάτι τέτοια κ πολλες φορες με τρόπο που δεν φαίνεται!
Δεν το ξερω.. Δλδ το ξερω σίγουρα αλλά με άλλο όνομα... Ίσως να λες τις μενουλες κ τσερουλες...
 
Σίγουρα έκανε πλακα ο Αλέξης τα συνηθίζει κάτι τέτοια κ πολλες φορες με τρόπο που δεν φαίνεται!
Δεν το ξερω.. Δλδ το ξερω σίγουρα αλλά με άλλο όνομα... Ίσως να λες τις μενουλες κ τσερουλες...

Βρε τον ξερω τον ξερω τον Αλεξ....ποτε δεν τον παρεξηγω....Ισα - ισα μου αρεσει το χιουμορ του!!! :)

Καμια σχεση με μενουλα η τσερουλα Τασο μου....Εαν βρω φωτο θα σου βαλω φιλε!!!
 
Πριν χρονια επιασεενα τερας ο αδερφος μου
Το βαρος δεν το πιστευα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου
Γιαυτο βαζω την φωτο γιατι ακομη και για εμενα που το εζησα ηταν κατι απιστευτο
Ο μακαριτης ο παππους μου που ειχε βγαλει ολοκληρα μαγιατικα 25κιλα και ψαρια ενα σωρο στο τηλεφωνο μας εβγαζε τρελους μεχρι να το δει
Το ψαρι ηταν 7κιλα παρα κατι

4κιλους ειχαμε ξαναβγαλει

Τετοιο πραμα ομως οχι
Αν κανεται μεγενθυνση την φωτο και συγκρινεται με το χερι και τον λαιμο θα καταλαβαιτε το παχος τους ψαριου
Επισης δεν ηταν ο συνηθες κεφαλος ´ου ψαρευουμε
Θα δειτε οτι υπαρχουν διαφορες
Πιστευω οτι ηταν καποιο πελαγισιο ειδος που βγηκε προς τα εξω
Εγινε ολος ψαροσουπα
Ο αδερφος μου εχει υψος 1.75
Θηρίο! 7 και κάτι ηταν το ψάρι για το οποίο μιλάω πιο πάνω, δεν βρίσκω φωτο όμως...
Αν θέλετε σας βάζω ένα άλλο που πήρα το 2008, 80 κιλα και κάτι....
 
Θηρίο! 7 και κάτι ηταν το ψάρι για το οποίο μιλάω πιο πάνω, δεν βρίσκω φωτο όμως...
Αν θέλετε σας βάζω ένα άλλο που πήρα το 2008, 80 κιλα και κάτι....
Ξανθο;
Σκανδιναβικες χωρες, καμπυλονατο;
Ψωμομενο που λεμε; .big smile.
 
Back
Top