Spinning

Αργά το σουρουπο πηγα στην μπουκα του λιμανιου, κ έπειτα από βολές εφυγα κ πηγα στο σημείο που είχα την απώλεια...Αν κ δυσκολο με έτρωγε ο κωλος μου..
Αρκετές βολές κ εκει δοκιμάζοντας διάφορα τεχνητά.. Ώσπου ήρθε το πολυπόθητο χτυπημα... Τσαμπουκαλεμενο ψαρακι κ μάλιστα είχε την ίδια πορεια με αυτό που έχασα! !
Αλλά φυσικά αυτό κατάφερα κ το πισωγυρισα πριν μου παει παει στις σημαδουρες κ τα σχοινιά....
Ο χειροποιητος γαντζος(η αποχή μετά απο αυτο έμεινε στην άκρη...) έγραψε τον επίλογο.....
2.300γρ στο x rap.....
Κοίταξα την ώρα, δέκα λεπτά πιο πριν από το άλλο ψάρι...
Άρα λοιπόν κατά μια παααρα πολυ μεγάλη πιθανοτητα το ψάρι ήταν του ίδιου είδους αλλά πολυ βαρβάτο.............

IMG_20210614_233843.jpg
 
Μπράβο Τάσο, όπως φαίνεται κάποια μεγάλα λαβράκια μαζεύονται εκεί κάθε βράδυ για κυνήγι.
Σε λίγες μέρες που θα έχει ξεχαστεί το "τέρας" μπορεί να ξαναχτυπήσει ... ίδιο μέρος, ίδια ώρα, αλλά εγώ δεν θα πήγαινα κάθε βράδυ θα άφηνα 1-2 μέρες να ηρεμούνε ... αρκεί να μένουν εκεί τα μικρόψαρα.
 
Μπράβο Τάσο, όπως φαίνεται κάποια μεγάλα λαβράκια μαζεύονται εκεί κάθε βράδυ για κυνήγι.
Σε λίγες μέρες που θα έχει ξεχαστεί το "τέρας" μπορεί να ξαναχτυπήσει ... ίδιο μέρος, ίδια ώρα, αλλά εγώ δεν θα πήγαινα κάθε βράδυ θα άφηνα 1-2 μέρες να ηρεμούνε ... αρκεί να μένουν εκεί τα μικρόψαρα.
Μικροψαρα(γόπες κ κεφαλοπουλα) έχει όλη την ώρα....
Σωστη η σκέψη σου για μη καθημερινό ψάρεμα στο ίδιο σημείο.. Αλλά δεν χαμπαριάζουν......
Φέτος την άνοιξη έχει αρκετά κ σε διάφορα μεγέθη.. Αυτο είχα να το δω από το '13 την ίδια εποχή.....
 
Οχι δεν έχουν παρομοιο χρώμα....
Το x-rap είναι το ΗΗ, και το maria το Gx4....
"Φανταχτερα" χρώματα κ τα δυο όμως..
Εγώ ψάχνω για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν βρίσκω το Maria Yamashitta Angel kiss 9cm (9gr) χρώματα KI και ΑΥ
Έχω ένα με σπασμένη γλώσσα (μισή μονόπαντα) και ξεβαμμένο πλέον και ακόμα πιάνει!!!
 
Εγώ ψάχνω για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν βρίσκω το Maria Yamashitta Angel kiss 9cm (9gr) χρώματα KI και ΑΥ
Έχω ένα με σπασμένη γλώσσα (μισή μονόπαντα) και ξεβαμμένο πλέον και ακόμα πιάνει!!!
Δεν ήξερα καν πως το angel βγαίνει κ σε 9αρι...Αντι αυτου προτίμησε κάτι άλλο σε παρομοιους χρωματισμούς.....
Και οι γνωστές κ δοκιμασμενες εταιρίες συνήθως ανανεώνουν το χρωματολογιο τους.. Κάτι θα βρεις...
 
Μπράβο ρε φίλε!!!
Εγώ για να το δω στη θάλασσα ....θα περπατάω επάνω της σαν τον Χριστό....
Στρατο δεν θελω υπερβολές......yel.
Το λαβράκι θα έλεγα ότι αφθονεί στις θάλασσες μας...
Και πιάνεται κ με παρα πολλες τεχνικές...
Δεν είναι κ τόσο δυσκολο να το δεις στο αγκιστρι σου.....
Ίσως να μην έχεις ασχοληθεί όσο πρεπει η να ψαρευεις σε τόπο που δεν έχει....
 
Αργά το σουρουπο πηγα στην μπουκα του λιμανιου, κ έπειτα από βολές εφυγα κ πηγα στο σημείο που είχα την απώλεια...Αν κ δυσκολο με έτρωγε ο κωλος μου..
Αρκετές βολές κ εκει δοκιμάζοντας διάφορα τεχνητά.. Ώσπου ήρθε το πολυπόθητο χτυπημα... Τσαμπουκαλεμενο ψαρακι κ μάλιστα είχε την ίδια πορεια με αυτό που έχασα! !
Αλλά φυσικά αυτό κατάφερα κ το πισωγυρισα πριν μου παει παει στις σημαδουρες κ τα σχοινιά....
Ο χειροποιητος γαντζος(η αποχή μετά απο αυτο έμεινε στην άκρη...) έγραψε τον επίλογο.....
2.300γρ στο x rap.....
Κοίταξα την ώρα, δέκα λεπτά πιο πριν από το άλλο ψάρι...
Άρα λοιπόν κατά μια παααρα πολυ μεγάλη πιθανοτητα το ψάρι ήταν του ίδιου είδους αλλά πολυ βαρβάτο.............

View attachment 28157
Μπράβο Τάσο! Πώς τα μαγειρεύεις; Εγώ σε χοντρό αλάτι είναι το αγαπημένο μου!!
 
Στρατο δεν θελω υπερβολές......yel.
Το λαβράκι θα έλεγα ότι αφθονεί στις θάλασσες μας...
Και πιάνεται κ με παρα πολλες τεχνικές...
Δεν είναι κ τόσο δυσκολο να το δεις στο αγκιστρι σου.....
Ίσως να μην έχεις ασχοληθεί όσο πρεπει η να ψαρευεις σε τόπο που δεν έχει....
Έχω δει και έχω πιάσει αρκετά ψάρια παλιά που ψαρευα με ψαροντούφεκο και λίγο με καλάμι από την ακτη....τότε σε 2 ώρες γέμιζαμε μια τσάντα ψάρια συκιους σαργούς σαλπες καμιά φορά και λαβρακια με καρτέρι στα ρηχα... Αγαπημένο θήραμα...το χταπόδι ... Κατέβαινα στη τρύπα και δεν ήξερα πού να ρίξω.... τώρα μόνο Γερμανούς έχει....
Μια φορά λοιπόν που ψαρευα με ψαροντούφεκο βλέπω μια σκιά με την άκρη του ματιού...ένα μαγιάτικο που δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα κιλά ήταν αλλά μεγαλο όμως...μπορεί να λερωσα και το μαγιό μου....
Αυτό θυμήθηκα μόλις είδα την φωτό του Κυριάκο και γελούσα μόνος μου...
Σόρρυ για το εκτός θέματος...
 
Μπράβο Τάσο! Πώς τα μαγειρεύεις; Εγώ σε χοντρό αλάτι είναι το αγαπημένο μου!!
Μου το μαγειρευουν να λες χαχαχα...
Με τις απλές παραδοσιακές συνταγές Βασίλη...
Στο φουρνο με πατατες κ φρέσκια ντομάτα, Κακαβιά με καροτο κ πατατα, ψαρόσουπα, η ψητό...Ειναι κ ενα ψάρι που κ ανάλογα το μέγεθος κάνει για όλα τα μαγειρέματα....

τώρα μόνο Γερμανούς έχει....
Όπως κατέβαινα χτες από τα βράχια πεφτει ο φακός από ψηλά κ βλεπω πολλα μικρά ψαράκια σε πολυ ρηχά νερά...
Ω ρε γόπες λέω, θα έρθω αυριο με το απίκο να το διασκεδασω.. Πάω πιο κοντά κ βλέπω ότι ήταν ένας λόχος γερμανοί... και εγώ δεν είχα.. πολυβολο.....

Πρώτη φορά που είδα τόσους πολλους στην ακτή....
 
Back
Top