Spinning

Αργά το σουρουπο πηγα στην μπουκα του λιμανιου, κ έπειτα από βολές εφυγα κ πηγα στο σημείο που είχα την απώλεια...Αν κ δυσκολο με έτρωγε ο κωλος μου..
Αρκετές βολές κ εκει δοκιμάζοντας διάφορα τεχνητά.. Ώσπου ήρθε το πολυπόθητο χτυπημα... Τσαμπουκαλεμενο ψαρακι κ μάλιστα είχε την ίδια πορεια με αυτό που έχασα! !
Αλλά φυσικά αυτό κατάφερα κ το πισωγυρισα πριν μου παει παει στις σημαδουρες κ τα σχοινιά....
Ο χειροποιητος γαντζος(η αποχή μετά απο αυτο έμεινε στην άκρη...) έγραψε τον επίλογο.....
2.300γρ στο x rap.....
Κοίταξα την ώρα, δέκα λεπτά πιο πριν από το άλλο ψάρι...
Άρα λοιπόν κατά μια παααρα πολυ μεγάλη πιθανοτητα το ψάρι ήταν του ίδιου είδους αλλά πολυ βαρβάτο.............

View attachment 28157
ωραιος !
 
Τι εννοείς στο χοντρό αλάτι?
Βάζεις όλο το ψάρι με χοντρό αλάτι εξωτερικά και το ψήνεις στον φούρνο. Δες εδώ μια παραλλαγή που έχω δοκιμάσει και είναι πράγματι πολύ νόστιμο!

Σημειωτέον, ο Άκης είναι καλός σε κάτι τέτοια οπότε δες και άλλες συνταγές του αν θες, μόνο μην τον δεις να φτιάχνει προβατίνα στη σούβλα .very funny.
 
Καλησπερα σε ολους.
Απο εβδομαδα θα εχω ετοιμο σετακι medium προς light heavy spinning.Το καλαμι θα ειναι daiwa legalis seabass 2,90 14-42gr με μηχανισμο shimano exageFA 4000.Εχω υποψιν μου καποια τεχνητα και popper,απλα θα ηθελα και τις δικες σας γνωμες.Τι σας εχει "δουλεψει" απο χρωματα κλπ.Απο θηραματα,λουτσοι κυριως και γοφαρια.Δευτερευοντως, λαυρακια,τονοειδη,κυνηγοι και μαναλια.Αν ειναι δυνατον,πανω απο 17εκ καθως δουλευουν πολυ στα μερη μου ολο τον χρονο τετοια μεγεθη.
 
Last edited:
Καλησπερα σε ολους.
Απο εβδομαδα θα εχω ετοιμο σετακι medium προς light heavy spinning.Το καλαμι θα ειναι daiwa legalis seabass 2,90 14-42gr με μηχανισμο shimano exage 4000.Εχω υποψιν μου καποια τεχνητα και popper,απλα θα ηθελα και τις δικες σας γνωμες.Τι σας εχει "δουλεψει".Απο θηραματα,λουτσοι κυριως και γοφαρια.Δευτερευοντως, λαυρακια,τονοειδη,κυνηγοι και μαναλια.Αν ειναι δυνατον,πανω απο 17εκ καθως δουλευουν πολυ στα μερη μου ολο τον χρονο τετοια μεγεθη.
Ξεκίνα με 2-3 seaspin mommoti 18-19 που για λουτσους κ γοφαρια είναι πολύ καλά κ προχωράς...
 
Φαινομενικά πανευκολη ερώτηση κ απάντηση αλλά στην ουσία πολυ δυσκολη.....
Αν κανεις μια αναζήτηση παντου(που σίγουρα την έχεις κάνει ήδη) θα δεις τι τεχνητα κ χρώματα δουλευουν κ ποιες απομιμήσεις ακριβοτερων τεχνητων σε διάφορα ψαρια....
Και αν βρω 20 διαφορετικα τέτοια τι θα κάνω? Θα τα παρω ολα? Για να είμαι σίγουρος ότι σε καποιο θα χτυπησουν τα ψάρια? Εεεε όχι γιατί το κόστος είναι αρκετά υψηλό...
Και τότε τι θα κάνω?
Θα διαλέξω χρώματα κ τεχνητά που η εμπειρία μου έχει δείξει ότι δουλευουν η θα αφησω την φαντασία μου να δουλέψει......
Να και μια ιδιαιτερότητα που έχουν τα ψάρια της περιοχης σου να χτυπάνε καλυτερα σε τεχνητά άνω των 17εκ όλες τις εποχές.........
Αν κ ο ποιο έμπειρος σπινερας είχε καταφέρει να βγαλει άκρη σε ένα είδος ψαριου θα επερνε 2-3 τεχνητα στην τσέπη του κ θα πηγενε γεματος σιγουριά να σακατεψει τα ψάρια..
Και δεν κουβαλούσε μαζί του καμια 20αρια τεχνητα κατα ελάχιστο......
Επίσης αρκετοι πιστευουν ότι όσο πιο ακριβό το τεχνητό τόσο πιο πολλα και..ευκολα ψάρια θα τους δώσει,και ουτε καν καταδέχονται να πιασουν στα χέρια τους ποσο μάλλον να περασουν στην παραμανα τους οικονομικά τεχνητα...πολυ μεγάλο σφάλμα........
 
Last edited:
Φαινομενικά πανευκολη ερώτηση κ απάντηση αλλά στην ουσία πολυ δυσκολη.....
Αν κανεις μια αναζήτηση παντου(που σίγουρα την έχεις κάνει ήδη) θα δεις τι τεχνητα κ χρώματα δουλευουν κ ποιες απομιμήσεις ακριβοτερων τεχνητων σε διάφορα ψαρια....
Και αν βρω 20 διαφορετικα τέτοια τι θα κάνω? Θα τα παρω ολα? Για να είμαι σίγουρος ότι σε καποιο θα χτυπησουν τα ψάρια? Εεεε όχι γιατί το κόστος είναι αρκετά υψηλό...
Και τότε τι θα κάνω?
Θα διαλέξω χρώματα κ τεχνητά που η εμπειρία μου έχει δείξει ότι δουλευουν η θα αφησω την φαντασία μου να δουλέψει......
Να και μια ιδιαιτερότητα που έχουν τα ψάρια της περιοχης σου να χτυπάνε καλυτερα σε τεχνητά άνω των 17εκ όλες τις εποχές.........
Αν κ ο ποιο έμπειρος σπινερας είχε καταφέρει να βγαλει άκρη σε ένα είδος ψαριου θα επερνε 2-3 τεχνητα στην τσέπη του κ θα πηγενε γεματος σιγουριά να σακατεψει τα ψάρια..
Και δεν κουβαλούσε μαζί του καμια 20αρια τεχνητα κατα ελάχιστο......
Επίσης αρκετοι πιστευουν ότι όσο πιο ακριβό το τεχνητό τόσο πιο πολλα και..ευκολα ψάρια θα τους δώσει,και ουτε καν καταδέχονται να πιασουν στα χέρια τους ποσο μάλλον να περασουν στην παραμανα τους οικονομικά τεχνητα...πολυ μεγάλο σφάλμα........
Για αυτο ειπα οτι εχω στο νου μου καποια τεχνητα,απλα θα ηθελα αποψεις και γνωμες αλλων για να δω κατα ποσο συμπιπτουν οι εμπειριες τους με τις δικες μου.
Οσο αναφορα τα φθηνα,θα συμφωνησω οτι και αυτα θα βγαλουν ψαρια.Η διαφορα ειναι στην ποιοτητα κατασκευης.
Κατωτερες σαλαγκιες που στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θελουν αλλαγη εξ αρχης.
Γλωσσες που ξεκολλανε.
Χρωματα που ξεβαφουν στα πρωτα 4-5 ψαρεματα χωρις να εχεις πιασει ψαρι.
Κακες πλευσεις και αλλα...
Κανω spinning απο 10 χρονων σχεδον και τα εχω δει ολα αυτα.Απλα τοτε δεν ηταν τοσο ανεπτυγμενη τεχνικη οπως τωρα και "παιζαμε" με μικρα,απλα καλαμακια 1,80-2 μετρα και μονοκομματη μανα πετονια, 0,23mm-0,25mm και ψαρακια yozuri των 10εκ.Απλα τα τελευταια χρονια το χα παραμελησει για το κυνηγι και ειπα να ξαναμπω δυναμικα.Γι αυτο ρωταω για τις εμπειριες των συναδελφων...

Την αναζητηση Τασο την εχω κανει και σιγουρα στα 17+ εκ δεν παιζουν 20 διαφορετικα χρωματα.
Αυτα που παιζουν δυνατα αν την Ελλαδα( και στα μερη μου) ειναι κυριως (πριν ξημερωσει και αφου νυχτωσει) το duel hardcore HKPR,κιτρινοχρυσαφι στο στυλ του Duo Tide Minnow Slim 175 half mirrow ayu ( με λειζερ),max rap σε χρωματα,FAYU,FPGH.
Ολα αυτα ειναι ο θανατος τους τις ωρες που αναφερω

Δευτερευοντως,οταν ειναι πανω ο ηλιος παιζουν (οχι ομως με την ιδια επιτυχια) τεχνητα χρωματος BAR,DUO pearl chart και τα παρομοια του,σαρδελοειδη-γαυροειδη.
Τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα και απο εμενα αλλα και απο φιλους-γνωστους τα τελευταια χρονια σε Ευβοια,Σαλαμινα,Κρητη και αλλα νησια που κυκλοφορω κατα καιρους με την δουλεια.

Αρα μιλαμε για 5 κυρια χρωματα περιπου που κατα κανονα δουλευουν πολυ καλα και αλλα 3-4 δευτερευοντα.Το οτι εχουμε ο καθενας 20 και βαλε ψαρακια,πιστευω οτι οφειλεται στην τρελα μας για το κατι καινουριο και για τις δοκιμες.
 
Οσο αναφορα τα φθηνα,θα συμφωνησω οτι και αυτα θα βγαλουν ψαρια.Η διαφορα ειναι στην ποιοτητα κατασκευης.
Κατωτερες σαλαγκιες που στην πλειοψηφια των περιπτωσεων θελουν αλλαγη εξ αρχης.
Γλωσσες που ξεκολλανε.
Χρωματα που ξεβαφουν στα πρωτα 4-5 ψαρεματα χωρις να έχεις πιασει ψαρι
Πολλα οικονομικά τεχνητα έχουν καλές κ επωνυμες σαλαγκιες που είναι ικανές να κρατήσουν κάθε πιθανο θήραμα,και αν αυτό δεν ισχυει δεν σημαίνει πως θα ακυρώσω την αγορά του, θα το παρω κ θα τις αλλάξω αν χρειαστεί, εξάλλου κ στα ακριβά τεχνητα κάποτε θα φθαρουν....

Γλώσσα που να ξεκολλησει(από μόνη της) δεν μου έχει τυχει έως τωρα..

Χρώματα να ξεβαφουν xωρις να έχουν πιασει ψαρι ναι μου έχει τυχει, αλλά η ζημιά εγινε από τις σαλαγκιες, η τα γνωστα "φρυδια" που βλέπουμε πχ στα ryobi trapper η κ στα ακριβά τεχνητα όπως το log surf κ που παλι ωφειλονται στις σαλαγκιες....

Τώρα από ψάρια που εχουν δόντια όλα θα παθουν την ίδια ζημιά...... Αλλά αυτό οκ είναι φυσιολογικο.....

Και εξυπακούεται ότι δεν μιλάω ότι θα παμε στο κινέζικο κ θα παρουμε τεχνητα με 1,50€..
Aν κ εδώ που τα λέμε κ αυτά σε πολλους έχουν δώσει ψαράκια ........


Την αναζητηση Τασο την εχω κανει και σιγουρα στα 17+ εκ δεν παιζουν 20 διαφορετικα χρωματα.
Εχω λέω πως τα ξεπερνάνε πολυ χαλαρά αν τα βάλεις όλα...υπάρχουν πολλοι συνδυασμοί χρωματων....

Το οτι εχουμε ο καθενας 20 και βαλε ψαρακια,πιστευω οτι οφειλεται στην τρελα μας για το κατι καινουριο και για τις δοκιμες.

Ναι βέβαια, σίγουρα είναι κ αυτό....


Τώρα, εγώ προσωπικα να σου προτεινω κάτι συγκεκριμένο στα μήκη που λες δεν μπορώ γιατι ένα 175αρι που μου είχε δουλέψει τρυπησε κ έμπασε νερό στον δευτερο λουτσο, αλλά ο πρωτος ήταν πολυ καλο ψαρι..
Αμέσως επόμενο σε μήκος κ που το θεωρώ vfm κ με καλές σαλαγκιες asari είναι το hart absolut p.gasti 165 κωδ. 055 (σαρδέλα).....Σε όσους το έχω προτεινει μέχρι τώρα τους έχει δουλεψει...εξαιρετικο....
Το είχα κ αφου τα έφαγε τα ψωμια του το ξαναπηρα εις διπλούν........
Αν το βρεις κ αν δεν σε ενοχλεί που είναι λίγο πιο...κοντο,δοκίμασε το........
 
Last edited:
Πολλα οικονομικά τεχνητα έχουν καλές κ επωνυμες σαλαγκιες που είναι ικανές να κρατήσουν κάθε πιθανο θήραμα,και αν αυτό δεν ισχυει δεν σημαίνει πως θα ακυρώσω την αγορά του, θα το παρω κ θα τις αλλάξω αν χρειαστεί, εξάλλου κ στα ακριβά τεχνητα κάποτε θα φθαρουν....

Γλώσσα που να ξεκολλησει(από μόνη της) δεν μου έχει τυχει έως τωρα..

Χρώματα να ξεβαφουν xωρις να έχουν πιασει ψαρι ναι μου έχει τυχει, αλλά η ζημιά εγινε από τις σαλαγκιες, η τα γνωστα "φρυδια" που βλέπουμε πχ στα ryobi trapper η κ στα ακριβά τεχνητα όπως το log surf κ που παλι ωφειλονται στις σαλαγκιες....

Τώρα από ψάρια που εχουν δόντια όλα θα παθουν την ίδια ζημιά...... Αλλά αυτό οκ είναι φυσιολογικο.....

Και εξυπακούεται ότι δεν μιλάω ότι θα παμε στο κινέζικο κ θα παρουμε τεχνητα με 1,50€..
Aν κ εδώ που τα λέμε κ αυτά σε πολλους έχουν δώσει ψαράκια ........



Εχω λέω πως τα ξεπερνάνε πολυ χαλαρά αν τα βάλεις όλα...υπάρχουν πολλοι συνδυασμοί χρωματων....



Ναι βέβαια, σίγουρα είναι κ αυτό....


Τώρα, εγώ προσωπικα να σου προτεινω κάτι συγκεκριμένο στα μήκη που λες δεν μπορώ γιατι ένα 175αρι που μου είχε δουλέψει τρυπησε κ έμπασε νερό στον δευτερο λουτσο, αλλά ο πρωτος ήταν πολυ καλο ψαρι..
Αμέσως επόμενο σε μήκος κ που το θεωρώ vfm κ με καλές σαλαγκιες asari είναι το hart absolut p.gasti 165 κωδ. 055 (σαρδέλα).....Σε όσους το έχω προτεινει μέχρι τώρα τους έχει δουλεψει...εξαιρετικο....
Το είχα κ αφου τα έφαγε τα ψωμια του το ξαναπηρα εις διπλούν........
Αν το βρεις κ αν δεν σε ενοχλεί που είναι λίγο πιο...κοντο,δοκίμασε το........
Αυτο που θελω να δουλεψω οταν η θαλασσα ειναι "λαδι",με ψηλα τον ηλιο,(συνθηκες που συνηθως δεν υπαρχουν κυνηγια) ειναι το stylo jackfin 210.Εχει πολυ καλη παρουσιαση τραυματισμενης ζαργανας στην επιφανεια και θα ειναι μαλλον ο τελευταιος τροπος να "ερεθισεις" κανα γοφαρι ή μαναλι που απλα κυκλοφορει και βολταρει στο λιμανι χωρις να εχει ορεξη για κυνηγι λογω νηνεμιας.Αλλα εχει και 35-40 ευρωπαϊκα :eek:
 
Αυτο που θελω να δουλεψω οταν η θαλασσα ειναι "λαδι",με ψηλα τον ηλιο,(συνθηκες που συνηθως δεν υπαρχουν κυνηγια) ειναι το stylo jackfin 210.Εχει πολυ καλη παρουσιαση τραυματισμενης ζαργανας στην επιφανεια και θα ειναι μαλλον ο τελευταιος τροπος να "ερεθισεις" κανα γοφαρι ή μαναλι που απλα κυκλοφορει και βολταρει στο λιμανι χωρις να εχει ορεξη για κυνηγι λογω νηνεμιας.Αλλα εχει και 35-40 ευρωπαϊκα :eek:
Μπορείς να δοκιμάσεις κ κάποια αρκετά φθηνότερη απομιμηση του.... πχ το soul belone 205...
Oκ μπορεί να μην έχει ακριβως την ίδια κινηση αλλά νομιζω θα κάνει δουλειά στο γοφαρι....
 
Αυτο που θελω να δουλεψω οταν η θαλασσα ειναι "λαδι",με ψηλα τον ηλιο,(συνθηκες που συνηθως δεν υπαρχουν κυνηγια) ειναι το stylo jackfin 210.Εχει πολυ καλη παρουσιαση τραυματισμενης ζαργανας στην επιφανεια και θα ειναι μαλλον ο τελευταιος τροπος να "ερεθισεις" κανα γοφαρι ή μαναλι που απλα κυκλοφορει και βολταρει στο λιμανι χωρις να εχει ορεξη για κυνηγι λογω νηνεμιας.Αλλα εχει και 35-40 ευρωπαϊκα :eek:
Θοδωρή καλησπέρα, αντί να σου προτείνω κάποιο τεχνητό θα ήθελα να σου πω ότι η εμπειρία μου στο spinning είναι μάλλον πολύ λιγότερη από τη δική σου και του Τάσου (ψαροτουφεκάς ήμουν όλα τα χρόνια και τα τελευταία 6 χρόνια ένα Μάιο που δεν είχα τι να κάνω ξεκίνησα...)
Το πρώτο που διαπίστωσα ήταν ότι είχα ένα τεχνητό που το χτυπούσαν οι λούτσοι σαν στραβοί στην μεριά του Αργολικού στο σούρουπο και στην μεριά του Αργοσαρωνικού στο σούρουπο τίποτα !!! Το επιβεβαίωσα πολλές φορές και ισχύει ακόμα...το χρώμα των νερών; η θολότητα; κάτι άλλο ; δεν ξέρω!!! ... αλλά δεν με νοιάζει κιόλας !. Μετά η επόμενη "ανακάλυψη" (μόνο εγώ δεν το ήξερα :) ) ήταν ότι όλα τα τεχνητά που είχαν μήκος άνω των 15cm, είχαν λεπτό και μακρύ σχήμα και γυάλιζαν πολύ (έντονη μεταλλική λάμψη) με χτυπήματα (αυτά που λένε jerks) και παύσεις έδιναν ψάρια και μέρα με ήλιο και στα φώτα την νύχτα. Τέλος τα επιφανείας όταν ο εξοπλισμός (καλάμι, μηχανισμός) βόλεψε για να τα κινήσω σωστά, μου έδωσαν ψάρια εκεί που δεν το φανταζόμουν...
Μεγειά το συνολάκι, να διαλέξεις τεχνητά που να είναι κοντά στο ενδιάμεσο του c.w. του καλαμιού σου για πιάνουν εύκολα σωστή κίνηση και κατά τα άλλα οι ακριβές μάρκες (duo, mommotti, IMA κ.λ.π.) είναι σίγουρα αποδοτικές αλλά και οι κάποιες ποιό φθηνές (rapala, strike pro κ.λ.π.) είναι αρκετά ποιοτικές και αποδοτικές ... αυτά έχω δει ως τώρα :)!
 
Με αυτά τα mommotti δεν έχω βγάλει ποτέ τίποτα !!!
Ατυχία ή αχρηστία ;
Θέλει τρόπο! ένα ή περισσότερα χτύπηματα και 5-10sec παύση και πάντα μιλάμε για αργά βυθιζόμενα και σε χρώματα λούτσου (bar) ή άλλο που να το χτυπάνε στην περιοχή τις ώρες που ψαρεύεις. Απευθύνονται κυρίως σε λούτσους. Έτσι δουλεύουν σε εμένα τουλάχιστον.
 
Με αυτά τα mommotti δεν έχω βγάλει ποτέ τίποτα !!!
Ατυχία ή αχρηστία ;
Στους λουτσους πολύ κ στα γοφαρια δουλεύουν... Εμένα μου έχουν δώσει πολλούς λουτσους ειδικά ακόμα κ σε μέρες που έπεφταν στη θάλασσα γύρω μου δέκα άλλα τεχνητά κ δεν βαραγαν σε κανένα άλλο...
 
Στους λουτσους πολύ κ στα γοφαρια δουλεύουν... Εμένα μου έχουν δώσει πολλούς λουτσους ειδικά ακόμα κ σε μέρες που έπεφταν στη θάλασσα γύρω μου δέκα άλλα τεχνητά κ δεν βαραγαν σε κανένα άλλο...
Σαρέσουν οι Λούτσοι Στιρέλλα? hippo
 
Θέλει τρόπο! ένα ή περισσότερα χτύπηματα και 5-10sec παύση και πάντα μιλάμε για αργά βυθιζόμενα και σε χρώματα λούτσου (bar) ή άλλο που να το χτυπάνε στην περιοχή τις ώρες που ψαρεύεις. Απευθύνονται κυρίως σε λούτσους. Έτσι δουλεύουν σε εμένα τουλάχιστον.
Στους λουτσους πολύ κ στα γοφαρια δουλεύουν... Εμένα μου έχουν δώσει πολλούς λουτσους ειδικά ακόμα κ σε μέρες που έπεφταν στη θάλασσα γύρω μου δέκα άλλα τεχνητά κ δεν βαραγαν σε κανένα άλλο...
Bar έχω (είχα μάλλον)
Τίποτα μάγκες.
Σε ημέρες που είχε λούτσους.
Μπορεί να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα :)
 
Bar έχω (είχα μάλλον)
Τίποτα μάγκες.
Σε ημέρες που είχε λούτσους.
Μπορεί να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα :)
Αργή έως πολύ αργή ανάκτηση, μικρα γρήγορα τίναγματα, παύση, μεγάλο τίναγμα, παύση, αργή ανάκτηση, μεγάλα τινάγματα αργά κ πάλι από την αρχή... Αυτό είναι το μοτίβο που δουλεύουν γενικά στους λουτσους αν κ όλα είναι σχετικά... Έχω πάρει ψάρια κ με πολύ γρήγορη ανάκτηση κ τινάγματα...
Νομίζω ότι με μαλακά κ λιγότερο νευρικά καλάμια δουλεύουν πιο σωστά...
Χρώματα BAR, GBA,MUL, SARR
 
Back
Top