Spinning

Ενα ακόμη ψάρεμα με spinning
Με το απόλυτο για μενα ψάρι σε δύναμη, δοκιμάζοντας εξοπλισμό φρενα κτλ.

Απο την προηγούμενη εβδομάδα εμφανίστηκαν στην περιοχή μας καρβουνια σεβαστού μεγέθους.....
Προσπαθω καθε χρονο να κανω 3-4 εξορμήσεις για το συγκεκριμένο είδος
Και ετσι το Σαββάτο είπαμε να το ξανα συναντήσουμε . . . !!!
Αψογος! Μόνο boat spinning ψαρευεις η κ από ακτή?

Ευχαριστώ φιλος . . . .
Με μπομπαρα και raglou !!!!
Καλά κανεις, πρεπει να θυμόμαστε κ από που ξεκίνησε το spinning στην χώρα μας....
Και την συνεχίσουν φανατικά κ με επιτυχιες οι.. Αλβανοί...



Πολλαα χρόνια πισω το μόνο που είχα καταφέρει ήταν κάτι λαβρακοπουλα να την παρουν απο πισω..Αλλα δεν τις ειχα δώσει τις ευκαιρίες που έπρεπε...

Προσφατα έφτιαξα αρματωσιες για αυτό το σκοπό..
Για να μην κάθομαι να κόβω κ να δένω(αν θέλω να χρησιμοποιήσω κ minnow) εκανα το εξής:
Σε ένα κομμάτι πετονιας έδεσα ενα στριφταρι-περασα μπομπαρδα-χαντρα- κ κολλητά εδεσα ένα στριφταρι (δλδ μετέτρεψα την μπομπαρδα σε σταθερή για να κερδίσω λίγο στο μηκος του παραμαλλου κ για να μπορώ να κάνω βολή) και το παραμαλλο με το raglou η παραμάνα αν προκειται για μικρό τεχνητό με βάρος πολυ μικροτερο από το αρχικό cw του καλαμιου....

Αυτή η αρματωσια περνιέται στην παραμανα του καλαμιου....
 
Μπράβο Χριστόδουλε, η χαρά των φρένων... Μακράν το πιο απολαυστικό ψάρι στο σπινινγκ για μένα...

Τάσο εγώ έχω βγάλει αρκετά Καρβουνια με μπομπαρδα κ ραγκλου... Όπως έχω νήμα, παράμαλλο κ παραμανα στο καλάμι παίρνω μια μπομπαρδα σταθερή που την γεμίζω μέχρι να φτάσει 25 γρ για να έχω μια αξιοπρεπή βολή... Στην άλλη μεριά της μπομπαρδας στριφτάροπαραμάνα κ το στριφτάρι το βάζω σχεδόν όλο μέσα σε ένα σωληνάκι σιλικόνης δέκα πόντους για να κρατάω το παράμαλλο μακριά από τη μάννα κ να μην στρίβει επάνω της... Ενάμιση μέτρο πσραμαλο κ ραγκλου που έχει αλλαχτεί το αγκίστρι φυσικά με ένα καλύτερο....
Εμάς τα Καρβουνια παίζουν μακριά από την ακτή οπότε οι περισσότεροι έχουν ένα καλάμι μόνο για μεγάλες μπομπαρδες για να πετυχαίνουν βολή... Εγώ με τον τρόπο μου υστέρω λίγο σε βολή αλλά η μάχη είναι συναρπαστικοτερη που για μένα αυτή είναι η χαρά του σπινινγκ...
 
παίρνω μια μπομπαρδα σταθερή που την γεμίζω
Μάλλον εννοείς buldo....
Εγώ δεν το χρησιμοποιω για δυο λόγους..
Ο πρωτος είναι ότι δεν εμπιστευομαι τα "αυτιά" του που είναι πλαστικα κ ειδικά αν είναι παλιο κ έχει δει χρήση στον ήλιο..
Αν κ υπάρχουν και buldo που έχουν στις οπές μεταλλικό δαχτυλίδι για ενίσχυση, αλλά κ παλι δεν μου κάθεται καλα....
Και ο άλλος λόγος είναι η κακιά πλευση σε σχέση με την μπομπαρδα που βοηθάει πολυ το σχήμα της...

Άρα η μπομπαρδα είναι μονόδρομος(για εμενα)....
 
Ενα ακόμη ψάρεμα με spinning
Με το απόλυτο για μενα ψάρι σε δύναμη, δοκιμάζοντας εξοπλισμό φρενα κτλ.

Απο την προηγούμενη εβδομάδα εμφανίστηκαν στην περιοχή μας καρβουνια σεβαστού μεγέθους.....
Προσπαθω καθε χρονο να κανω 3-4 εξορμήσεις για το συγκεκριμένο είδος
Και ετσι το Σαββάτο είπαμε να το ξανα συναντήσουμε . . . !!!
μα πιω πωλη με αρεση το καπελακι και το χαμωγελοσουυυυυυυpengκαι σηγουρα πρεπη να χεστηκες και πανωσουυυυ γατακιιι.yelling..sarcastic.
 
Ναι μπουλντο, μπερδεύτηκα

Πάντως δεν μου έχει σπάσει ποτέ ούτε στο πέταγμα ούτε σε μάχη αν κ τα Καρβουνια μας είναι από ένα μέχρι 2 κιλά εδώ...
Εγώ αυτό που είχα δει κ δεν μου άρεσε ήταν που η παραμανα το χαραζε μετα απο πολλες ριψεις, αλλα αυτό ήταν χωρίς μεταλλικό δαχτυλίδι...
Πιο αξιόπιστη λυση ειναι το bullrag αλλά δεν βρίσκεται παντου...
 
Παρασκευή βράδυ και κοντά στα μέσανυχτα με διαφορά 15' οι δύο λουτσοι μας χάρισαν το γεύμα της επόμενη μέρας.
Και τι γευμα.... Νοστιμότατο....
Είναι πολλες οι φορές που ότι είναι να γίνει θα γίνει μέσα σε ένα συντομο χρονικο διάστημα κ αυτό φυσικά ισχυει για όλα τα ψάρεματα....
Εκεί ο πιο σβελτος έχει το προνομιο.....

Και σε άλλους Νίκο!
 
Και τι γευμα.... Νοστιμότατο....
Είναι πολλες οι φορές που ότι είναι να γίνει θα γίνει μέσα σε ένα συντομο χρονικο διάστημα κ αυτό φυσικά ισχυει για όλα τα ψάρεματα....
Εκεί ο πιο σβελτος έχει το προνομιο.....

Και σε άλλους Νίκο!
Ακριβώς έτσι Τάσαρε!
Την άλλη μέρα χτύπησε ένας μικρότερος ενώ χθες βράδυ άλλαξα πόστο και έψαξα για κάνα λαυράκι αλλά τίποτα.
 
μα πιω πωλη με αρεση το καπελακι και το χαμωγελοσουυυυυυυpengκαι σηγουρα πρεπη να χεστηκες και πανωσουυυυ γατακιιι.yelling..sarcastic.
Παρασκευή βράδυ και κοντά στα μέσανυχτα με διαφορά 15' οι δύο λουτσοι μας χάρισαν το γεύμα της επόμενη μέρας.
Ωραιος . . . .
Εμεις δεν έχουμε τέτοιους λουτσους εδω πανω και η συναντήσεις με τα τεχνητά μας ειναι σπάνιες με αυτα τα ψαρια...1
 
μα πιω πωλη με αρεση το καπελακι και το χαμωγελοσουυυυυυυpengκαι σηγουρα πρεπη να χεστηκες και πανωσουυυυ γατακιιι.yelling..sarcastic.
ΓΑΤΑΚΙ παρε και μια χωρις καπελο . . . . .yel..yel..yel.


Αντε να πεις για κυνήγι θα το καταλαβω . . . . σκαρτα 5 χρονια κυνηγάω !!!!
Αλλα για την θάλασσα και το ψάρεμα μην με κολλάς δεν σε παίρνει .yelling.
 
Last edited:
Ενα ακόμη ψάρεμα με spinning
Με το απόλυτο για μενα ψάρι σε δύναμη, δοκιμάζοντας εξοπλισμό φρενα κτλ.

Απο την προηγούμενη εβδομάδα εμφανίστηκαν στην περιοχή μας καρβουνια σεβαστού μεγέθους.....
Προσπαθω καθε χρονο να κανω 3-4 εξορμήσεις για το συγκεκριμένο είδος
Και ετσι το Σαββάτο είπαμε να το ξανα συναντήσουμε . . . !!!
Μπραβο ψηλε αλλα να ξερεις, ολη τη δουλεια την κανει το καπελο!!!.RESPECT.
 
ΓΑΤΑΚΙ παρε και μια χωρις καπελο . . . . .yel..yel..yel.


Αντε να πεις για κυνήγι θα το καταλαβω . . . . σκαρτα 5 χρονια κυνηγάω !!!!
Αλλα για την θάλασσα και το ψάρεμα μην με κολλάς δεν σε παίρνει .yelling.
Χριστόδουλε πως τα φτιάχνετε τα καρβούνια :
 
Χτες χαζευα έναν πιτσιρικα του χωριου( ο μοναδικός..αντικαταστατης μου) που ψαρευε με spinning.. Nα σου δείξω μου λέει κάτι τεχνητά που πηρα από aliexpress..
Aν δεν μου το έλεγε δεν θα καταλαβενα πως είναι κινέζικα...
Από ότι είδα είχε αντιγραφές stylo και savage gear jerk minnow.. Κάποια από αυτά είχαν πολυ ωραίες σαλαγκιες...
1-1,50€ το κόστος...
Του πηρα το φακό κ του λέω για ρίξε μια παραπέρα κ τραβα να δω..καλη πλευση είχαν....
Το πιο πιθανο είναι τα χρώματα να μην κρατήσουν αλλά κ πάλι τι πληρωνεις...
Και ένα-δυο ψάρια να σου δωσουν χαρουμενος θα είσαι....
Ώπ ... τώρα το πρόσεξα καλά αυτό!!! ...αντικαταστάτης ;;;
Αντικαταστάτης δεν νομίζω! ... πολύ δύσκολο μου φαίνεται :D
... διάδοχος σε 30-40 χρόνια μπορεί :)
 
ΤΑ ΚΟΒΩ ΡΟΔΕΛΕΣ ΤΩΝ 3εκ. ΤΑ ΖΥΓΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ
ΣΕ ΜΕΤΡΙΑ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΑΛΑΤΙ ΣΤΟ 8% ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΤΟΝΟΥ.
ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΝΑ ΣΤΡΑΓΓΙΣΟΥΝ, ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ.....
ΕΠΕΙΤΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΖΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΩ ΜΕ ΚΑΛΑΜΠΟΚΕΛΑΙΟ.
ΑΦΗΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 0,5-1 ΠΟΝΤΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΖΩ ΣΕ ΜΠΕΛ-ΜΑΡΙΝ.
ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ,
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ . . . .!!!

ΚΑΛΗ ΩΡΕΞΗ . . .
 
ΤΑ ΚΟΒΩ ΡΟΔΕΛΕΣ ΤΩΝ 3εκ. ΤΑ ΖΥΓΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ
ΣΕ ΜΕΤΡΙΑ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΑΛΑΤΙ ΣΤΟ 8% ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΟΥ ΤΟΝΟΥ.
ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΝΑ ΣΤΡΑΓΓΙΣΟΥΝ, ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ.....
ΕΠΕΙΤΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΖΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΩ ΜΕ ΚΑΛΑΜΠΟΚΕΛΑΙΟ.
ΑΦΗΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 0,5-1 ΠΟΝΤΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΖΩ ΣΕ ΜΠΕΛ-ΜΑΡΙΝ.
ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ,
ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ . . . .!!!

ΚΑΛΗ ΩΡΕΞΗ . . .
Αν δεν κάνω λάθος είναι η καλύτερη παρασκευή για τονοσαλάτες ... (όπως ο τόνος τύπου "ριο μάρε").
Είχα ακουστά περίπου πως γίνεται, αλλά πρώτη φορά βλέπω με λεπτομέρεια τη συνταγή, ευχαριστώ όταν μου τύχει θα τον φτιάξω έτσι.
Τις ροδέλες τις βάζεις στο νερό όταν είναι ακόμα κρύο ή έχει πάρει βράση και τις βάζεις μετά;
 
Back
Top