L.R.F.

Αν κ είμαι φρέσκος στο άθλημα, μόλις από το Μάιο, βγήκα υπερβολικά πολύ κ πήρα ανέλπιστα ψαράκια οπότε έχω μια μικρή άποψη από αυτά που δοκίμασα στις διατομές...
Η διαφορά στην αίσθηση κ στην κίνηση ενός τεχνητού από 3-5 γρ από 0,6 σε 0,4 είναι μεγάλη... μεγάλη επίσης είναι η διαφορά κ από το 0,4 στο 0,3... γίνονται πιο παιχνιδιάρικα τα τεχνητά, αυξάνονται τα χτυπήματα, "ελαφραινει" το καλάμι αλλά αρχίζει κ να μιλάει κ η αντίληψη κ η εμπειρία κ κάθε λάθος πληρώνεται...
Είχα την τύχη στην παρθενική μου εμφάνιση με το καλάμι triple cross 0,5-7 + legalis 2000 + p0,4 + grand Max 0,18, στο πρώτο ψάρεμα κ κ με τόσο λεπτό νήμα να πάρω μια λιτσα 2180 με μια τρελή μάχη με πολλα φρένα οπότε κατάλαβα ότι οι κόμποι μου κ ο εξοπλισμός μου αντέχουν... απέκτησα μια σιγουριά κ μια άνεση... πρέπει να κάνω εγώ μαλάκια για να χάσω ψάρι... από τότε αυτός ο συνδυασμός νήματος κ παράμαλλου δεν μου έχουν κόψει καμία φορά, ούτε σε μάχη, ούτε στο κάρφωμα... είναι ο ιδανικότερος συνδιασμός για μένα που κυνηγάω ψάρια στο 80% από μισό μέχρι ένα κιλό αλλά αν κάτσει κ ένα δίκιλο να μπορέσω να το πάρω...
Μια μέρα δοκίμασα να κατέβω κ άλλο στο παραμαλο κ να πάω σε 0,16 πάλι grand Max... Πήρα εκείνη τη μέρα ένα λαβράκι 1700, κάτι σαργούς 700αρηδες κ έχασα κ έναν από τους μεγαλύτερους σαργούς της ζωής μου μέσα στα πόδια μου αλλά από δικιά μου μαλάκια... τι θέλω να πω... ενώ έχω βγάλει ήδη το λαβράκι κ έχω δει ότι αντέχει το "έργο" σε κάποια φάση βλέπω το παραμαλο ότι έχει πληγωθεί λίγο... λέω δεν πειράζει, θα φτάσω στην πέτρα που είναι 50 μέτρα παρακάτω κ θα το κόψω να το ξαναδεσω.. έλα όμως που στην επόμενη ριξια μου βαρεσε ένα απίστευτο ψάρι... ένας σαργός τεταρακι...όλη την ώρα μάχη με τα φρένα άντεξε, με το που έκανα τη μαλάκια κ έπιασα την πετονιά με το χέρι να τον βγάλω από μια πέτρα στα πόδια μου, κόπηκε μαχαίρι στο πληγωμα παρόλο που τον εσυρα μαλακά... μου έφυγε ένα ψάρι μαζί με το kendozακι που πρέπει να ήταν 1200, δόντια δεν είχε είχαν πέσει... στο 0,16 λοιπόν, δεν συγχωρούνται μαλακίες, αν λίγο πληγωθεί, η αντοχή του πέφτει γεωμετρικά σε σχέση με το 0,18....
Μετά έπεσε κ σε νήμα στο 0,3... η άνεση κ η κίνηση που πήρε το καλάμι μεγάλη, ένιωσα ότι τα τεχνητά έγιναν πιο ζωντανά, πιο ανάλαφρα... πήρα ωραία ψαράκια ΑΛΛΑ....
Είδα για πρώτη φορά τη σημαίνει σπάσιμο στο κάρφωμα... ενώ την ίδια μέρα πήρα καλούς σαργούς, αρκούσε ένα κλίκ σφίξιμο στα φρένα για να πάρω κ σπάσιμο στο κάρφωμα...δεν συγχωρείται λάθος πλέον όταν πέφτεις τόσο... τα φρένα σού πρέπει να ρυθμιστούν σωστά...
Θα μου πεις κ γιατί να πέσεις τόσο?
Αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ που στην πλειοψηφία ψαρεύω με 0,4 και 0,18 αλλά αν νιώσεις πόση ζωντάνια παίρνει το σετ με το 0,3 μπαίνεις σε πειρασμό...
Πιο μικρές διατομές δεν έχω δοκιμάσει, δεν νιώθω ότι χρειάζεται κιόλας για τα ψάρια που στοχεύω κ τους βραχώδεις βυθούς που Κυνηγάω...
Να πω επίσης ότι είμαι λάτρης της σχολής του τυρικου... δεν περιμένω τα ψάρια, μου αρέσει να τα κυνηγάω εγώ... ίσως γι αυτό κόλλησα κ τόσο τρελά με αυτό το ψάρεμα.. μου θυμίζει το κυνήγι... ψάχνω για να βρω συνεχώς...
τον ξερεις τον Γιώργο Αρη?απο τα καλύτερα παιδιά και μια κατηγορία μονος του.
 
τον ξερεις τον Γιώργο Αρη?απο τα καλύτερα παιδιά και μια κατηγορία μονος του.
Οχι, δεν έχω κ φβ κ δεν έχω τρόπο να επικοινωνήσω από εκεί αλλά έχω δει τα βίντεο του αμέτρητες φορές, έχω μάθει πολλά, νιώθω σαν να γνωριζόμαστε κ ας μην έχουμε μιλήσει... με έβαλε σε μια κατάσταση ψαρέματος που μου είχε λείψει άθελά του...
 
στο ίδιο χωριο μένουμε ,απλα μια κατηγορία μονος του,ο γιο μου με τα παπια δεν κόλλησε ,κολλησε όμως με τα λαυρακια ,μας ειπε τη να πάρουμε και πηγαμε κανα δυο κοντηνα να πάρει ο μικρος μια γεύση.αυτο πριν 3 4 χρόνια,τωρα επλεξε με το διάβασμα και μαθαίνω εγω μπανιο στα τεχνητά.
 
Να πω επίσης ότι είμαι λάτρης της σχολής του τυρικου... δεν περιμένω τα ψάρια, μου αρέσει να τα κυνηγάω εγώ... ίσως γι αυτό κόλλησα κ τόσο τρελά με αυτό το ψάρεμα.. μου θυμίζει το κυνήγι... ψάχνω για να βρω συνεχώς...
Νομιζω Αρη,οτι καθε τεχνικη που περιλαμβανει ψευτικα ψαρια και τεχνητα,παραπεμπει σε κανονικο κυνηγι...
Ειτε λεγεται shore,ειτε lrf,ειτε spinning...Σε καθε περιπτωση ιδιομορφιες και ιδιαιτεροτητες και αυτο ειναι που μας μαγευει...
Ποτε δεν μπορεις να προβλεψεις το τι θα σου τυχει και το ποια τεχνικη θα ειναι πιο αποδοτικη την συγκεκριμενη μερα...

Οσο αναφορα το LRF,θυμαμαι πριν καμια 15αρια χρονια,που δεν υπηρχαν εξειδικευμενα καλαμια και νηματα σε ευρεια κλιμακα,χρησιμοποιουσα ενα απλο καλαμακι 1.80 και πετονια 0,14 fluorocarbon...
Η πετονια ηταν μονοκόμματη,χωρις παραμαλλο...Απευθειας συνδεση ενα χελακι τετοιυ τυπου https://www.fishing4fun.gr/shop/angry-eel-version-ii-36cm-190gr-silikono-cho-doloma/ με μια θηλια...
Ενδεικτικο ειναι το site που ανεβασα...Δεν θυμαμαι πως λεγονταν τα συγκεκριμενα χελακια,μου διαφευγει τωρα το ονομα τους...Ηταν κατω απο 10γρ...Εκαναν θαυματα..Λιτσομελανουρα,λαυρακια,κοκκαλια,περκες κλπ κλπ..
Δουλευαν ολα τα χρωματα..Ροζ,ασπρο,πρασινο...

Βεβαια,ηθελε προσοχη,γιατι η πετονια τριβοταν και πληγωνοταν απο τις συνεχομενες βολες,οποτε πολλες φορες ειχαμε σπασιματα και απωλειες...
 
Να πω επίσης ότι είμαι λάτρης της σχολής του τυρικου... δεν περιμένω τα ψάρια, μου αρέσει να τα κυνηγάω εγώ... ίσως γι αυτό κόλλησα κ τόσο τρελά με αυτό το ψάρεμα.. μου θυμίζει το κυνήγι... ψάχνω για να βρω συνεχώς...
Ο τυρίκος είναι μια κατηγορία μόνος του σε πολλά θέματα.Γνωση, εξειδίκευση,αγάπη για την θάλασσα.
Φτιάχνει τα δικά του καλάμια nerd fishing όπως και τα τεχνητά psaraki κτλ.Επισης έχει συνεργαστεί με την palms
 
Μετά έπεσε κ σε νήμα στο 0,3... η άνεση κ η κίνηση που πήρε το καλάμι μεγάλη, ένιωσα ότι τα τεχνητά έγιναν πιο ζωντανά, πιο ανάλαφρα... πήρα ωραία ψαράκια ΑΛΛΑ....
Είδα για πρώτη φορά τη σημαίνει σπάσιμο στο κάρφωμα... ενώ την ίδια μέρα πήρα καλούς σαργούς, αρκούσε ένα κλίκ σφίξιμο στα φρένα για να πάρω κ σπάσιμο στο κάρφωμα...δεν συγχωρείται λάθος πλέον όταν πέφτεις τόσο... τα φρένα σού πρέπει να ρυθμιστούν σωστά...
Θα μου πεις κ γιατί να πέσεις τόσο?
Αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ που στην πλειοψηφία ψαρεύω με 0,4 και 0,18 αλλά αν νιώσεις πόση ζωντάνια παίρνει το σετ με το 0,3 μπαίνεις σε πειρασμό...
Πιο μικρές διατομές δεν έχω δοκιμάσει, δεν νιώθω ότι χρειάζεται κιόλας για τα ψάρια που στοχεύω κ τους βραχώδεις βυθούς που Κυνηγάω...
Το lrf είναι διασκέδαση κ ας πουμε "παιχνιδι" όμως πρεπει ο καθένας μας να βάζει τα δικά του αυστηρά όρια για να ελαχιστοποιήσει (όσο αυτό είναι δυνατόν) τις απώλειες από κοψίματα κ σπασίματα νήματος κ παραμαλλου.......

Ναι τα ψάρια πονηρεψαν συμφωνώ απόλυτα αλλά μην το παρακανουμε γιατί βλεπω σε λίγα χρόνια να τραβάμε μια τρίχα απο τα μαλλιά μας για να δέσουμε το τεχνητό μας η το αγκιστρι μας....

Τι να τα κάνουμε τα πολλα..strike όταν έχουμε ανάλογα κοψίματα η τρέμει το φυλλοκαρδι μας κάθε φορά που δεν μπορουμε να πιεσουμε ένα σαργο για να μην βραχώσει.....

Ωραίο κ το C&R (που έχει γίνει μόδα κ ιδιαίτερα σε αυτή την τεχνική) αλλά να σκεφτόμαστε κ ποσα ψάρια μας έφυγαν με ένα τεχνητό που κρέμοταν από τα χείλια τους κ που σε άλλη περιπτωση θα έβγαιναν έξω καροτσάκι (τρόπος του λέγειν).....


Καποια ρίσκα δυστυχώς δεν μπορώ κ δεν θα μπορεσω να τα καταλάβω.....
"Γοφαρια κ λουτσοι με μικρά τεχνητα γιατί μόνο εκεί χτυπάνε κ οχι συρματινο παραμαλλο γιατί χαλαει την πλεύση"...
Μα το θέμα δεν είναι μόνο να χτυπάνε για να κάθομαι να το διασκεδάζω (προς στιγμήν..) αλλά ποσα ψάρια θα χαθουν............

Και μετά σου λέει πονηρεψαν πολυ τα ψαρια,
μα τις περισσότερες φορες εμεις ευθύνομαστε για αυτό........
 
Last edited:
για πείτε μπήκατε ποτέ χειμωνα με το σώβρακο να ξεσκαλώσετε το αγαπημένο σας τεχνητο? το εχω κανει 3-4 φορες!!! 🤣 🤣 🤣 🤣
Το έχω κάνει στην γέφυρα της Χαλκίδας πριν κάνα 4μηνο.Παλι καλά ήταν στα 10-15 μέτρα μπροστά μου.Για ένα duo toto
 
για πείτε μπήκατε ποτέ χειμωνα με το σώβρακο να ξεσκαλώσετε το αγαπημένο σας τεχνητο? το εχω κανει 3-4 φορες!!! 🤣 🤣 🤣 🤣
Μια φορά τα κατεβασα και μπήκα με τα παπούτσια και το σώβρακο. Σκύβω να το πιάσω και λεω όλα καλά και σηκώνομαι και είχα βρέξει ίσα ίσα το σώβρακο στα @@ μου. Ανατρίχιασα ολόκληρος με τη μαλακια o_O
 
Χειμώνα ποτέ κ για κανένα λόγο..
Ειμαι κρυογάτσουλο.... 😆

Καλοκαίρι ναι το εχω κανει για να ξεσκαλωσω το τεχνητό μου...

Κάποτε ένας μπάρμπας αποφάσισε να ασχοληθεί με το ψάρεμα μόλις πηρε συνταξη..
Τι να προλαβει να μάθει ο καημένος??

Εσκαγαν τα 60- 80αρια μολυβια μαζί την μπάλα την ψαροτροφη σαν χειροβομβίδες μέσα στο νερό...
Έβαζε στο πολυαγκιστρο μια μπάλα ικανή να χορτάσει ένα λόχο κεφαλους...

Το τι σκαλωμενο μολυβι είχα μαζέψει τότε δεν λέγεται 😂😂😂😂......
Θέλεις πανω σε σχοινια, θέλεις πανω στα βράχια....
Μια μέρα έβαλε κ ενα...τρίποντο σε μια βάρκα στο λιμάνι....😂😂😂
 
Χειμώνα ποτέ κ για κανένα λόγο..
Ειμαι κρυογάτσουλο.... 😆

Καλοκαίρι ναι το εχω κανει για να ξεσκαλωσω το τεχνητό μου...

Κάποτε ένας μπάρμπας αποφάσισε να ασχοληθεί με το ψάρεμα μόλις πηρε συνταξη..
Τι να προλαβει να μάθει ο καημένος??

Εσκαγαν τα 60- 80αρια μολυβια μαζί την μπάλα την ψαροτροφη σαν χειροβομβίδες μέσα στο νερό...
Έβαζε στο πολυαγκιστρο μια μπάλα ικανή να χορτάσει ένα λόχο κεφαλους...

Το τι σκαλωμενο μολυβι είχα μαζέψει τότε δεν λέγεται 😂😂😂😂......
Θέλεις πανω σε σχοινια, θέλεις πανω στα βράχια....
Μια μέρα έβαλε κ ενα...τρίποντο σε μια βάρκα στο λιμάνι....😂😂😂
Δεκέμβρη μήνα το νερό είναι ζεστό ακόμα. Αν δεν φυσάει παλευεται δλδ. Αλλά είπαμε μέχρι τα πόδια. Πιο πάνω κρύβεται τελείως ο Γιούτσος μας.
 
Όταν ξεκίνησα να ψαρεύω με τεχνητά είχα δύο max rap ένα 13άρι και ένα 11άρι, δύο σιλικόνες με μολυβοκεφαλή (savage gear), και τρία πλανάκια ... και τις σιλικόνες και τα πλανάκια όταν τα έχανα σε σκαλώματα, την επόμενη μέρα έβαζα τη φόρμα, βούταγα και τα έβρισκα !! πρέπει να το έκανα πάνω από 5-6 φορές !!!!
Αυτό την πρώτη χρονιά, μετά ... έγινα ο καλύτερος πελάτης στα ψαρομάγαζα !!! :D
 
Πήρα το καλάμι το μεσημέρι κ πηγα εδώ κοντά με τα πόδια για να κάνω κάνα C&R για χαβαλέ..
(Ξέρω καλά ρηχοτοπια με σαργομελάνουρα κ θα τα επισκεφτώ κάποια στιγμη....)

Τα σκαρμουδάκια ήταν επιθετικά 😂😂😂
Φάση έχει......

IMG_20231024_172303.jpg
IMG_20231024_173246.jpg
 
Πήρα το καλάμι το μεσημέρι κ πηγα εδώ κοντά με τα πόδια για να κάνω κάνα C&R για χαβαλέ..
(Ξέρω καλά ρηχοτοπια με σαργομελάνουρα κ θα τα επισκεφτώ κάποια στιγμη....)

Τα σκαρμουδάκια ήταν επιθετικά 😂😂😂
Φάση έχει...
Εσυ από εδώ το πας από εκεί το πας θα με ξεσηκώσεις 🤣 🤣 🤣 🤣 Η αλήθεια είναι ότι μου εχει λείψει αλλα θα κανω υπομονή λίγο ακόμα να τελειώσουν τα μπασίματα και μετα🥰
 
Πήρα το καλάμι το μεσημέρι κ πηγα εδώ κοντά με τα πόδια για να κάνω κάνα C&R για χαβαλέ..
(Ξέρω καλά ρηχοτοπια με σαργομελάνουρα κ θα τα επισκεφτώ κάποια στιγμη....)

Τα σκαρμουδάκια ήταν επιθετικά 😂😂😂
Φάση έχει......

View attachment 81309
View attachment 81310
Μπραβο Τάσο! Τον κάτω σκαρμό στον βούτηξε κάτι στην ουρα ή ξεγελάει η φωτογραφία;
 
εχει κανει κανενας κανενα χειροποίητο? εκανα ένα και το αφίσα στα μισά γιατί βαρέθηκα 🤣 ασχολήθηκα ωμος με τις σιλικονες και μολυβοκεφαλες και τα αποτελέσματα είναι αυτά

εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-08-734.jpg
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-163.jpg
    εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-163.jpg
    224,3 KB · Προβολές: 17
  • εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-298.jpg
    εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-298.jpg
    239,1 KB · Προβολές: 17
  • εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-346.jpg
    εικόνα_Viber_2023-10-24_21-07-09-346.jpg
    165,7 KB · Προβολές: 17
Last edited:
Back
Top