L.R.F.

Τον Ιούνιο πηρα την απόφαση να παρω ενα σετακι lrf...
(Daiwa legalis 1-10gr, shimano sedona 1000,νημα pe 0,4 κ παραμαλλο 19mm καθως κ διάφορα τεχνητακια.. )
Με σκοπό να τα χρησιμοποιησω τώρα γιατί λόγω εργασίας δεν υπήρχε χρόνος...

Η πρωτη δοκιμή έγινε πριν λίγο...
Το πρωτο ψαράκι ένας.. γυλος που είχε το...θαρρος να ορμηξει στο kendozo baby minnow...

IMG_20231019_094939.jpg
Δευτερο ψαράκι ένας σπαρος αρπαγμενος απο την ράχη...

IMG_20231019_095248.jpg
Και τρίτο ένα συναγριδακι....

IMG_20231019_095513.jpg

(Εννοείται πως όλα επέστρεψαν στην θάλασσα)

Μετά έβαλα ένα πλανακι xesta after burner mini 7gr κ πηρα δυο χτυπήματα στην επιφάνεια αλλά ξαγκιστρωθηκαν.....

Και μετά από λίγο ειδα εναν γυλο να ανεβαίνει κ να δαγκώνει κ αυτός την... λαμαρίνα...

Ρε τα ατιμα θα φανε κ εμένα σκέφτηκα.....

ΥΓ

Για το αν θα καταφέρω να κολλήσω η οχι με αυτό το ψάρεμα θα το δείξει το μέλλον.......
Πάντως το..βάπτισμα έγινε κ ήταν άκρως διασκεδαστικό....
 
Last edited:
Τάσο ότι κ να πω γι αυτό το ψάρεμα κ το κόλλημα που έχω φάει θα είναι λίγο...
Ξεκίνησε πιο πολύ σαν δικαιολογία να μπορώ να πηγαίνω στη θάλασσα γιατί λόγο μέσης το spinning με επιβάρυνε πολύ κ έδεσα μαζί του σε ανησυχητικό βαθμό...
Έχω βγάλει τα πάντα, ψάρια που δεν περίμενα ποτέ, κ δεν βλέπω την ώρα να πηγαίνω να ρίχνω έστω κ δυο καλαμιές στη θάλασσα... δεν το είχα καθόλου σε εκτίμηση βλέποντας το από έξω αφού έλεγα το κλασσικό "σιγά μην τρέχω να βγάζω περκοχανα" αλλά στην πορεία το είδα λίγο πιο ζεστά κ ασχολήθηκα πιο σοβαρά.... σαργοί κ τσιπούρες του κιλού επαναλαμβανόμενα, διαφορα κυνηγιαρικα που έκαναν τα φρένα να παίρνουν φωτιά, πολλά release ακόμα κ σέ καλά ψάρια κ γενικά ένας νέος κόσμος που μου ταίριαξε απόλυτα....
 
Για το αν θα καταφέρω να κολλήσω η οχι με αυτό το ψάρεμα θα το δείξει το μέλλον.......
Πάντως το..βάπτισμα έγινε κ ήταν άκρως διασκεδαστικό....
Αφού ξεκίνησες ,κόλλησες
Είναι απ τις καλύτερες τεχνικές απο ακτή, για εμένα η καλύτερη.
Μια μικρή τσαντούλα, ένα πανάλαφρο σετακι και όπου σταθείς, όπου βρεθείς ψαρεύεις. Η ποικιλία των αλιευμάτων απίστευτη, μάχες που θα φέρουν στα όρια εξοπλισμό αλλά κι εσένα, η χαρά του κάποιες φορές ακατόρθωτου ,αλλά και η πίκρα του χαμένου και τα σημαντικά release βεβαίως.
Εγώ ξεκίνησα πριν χρόνια και το κόλλημα παραμένει αναλλοίωτο. Και για κυνήγι που πάω στα μπασίματα(κοντά σε θάλασσα) έχω και το lrf μαζί :D
 
Τάσο ότι κ να πω γι αυτό το ψάρεμα κ το κόλλημα που έχω φάει θα είναι λίγο...
Ξεκίνησε πιο πολύ σαν δικαιολογία να μπορώ να πηγαίνω στη θάλασσα γιατί λόγο μέσης το spinning με επιβάρυνε πολύ κ έδεσα μαζί του σε ανησυχητικό βαθμό...
Έχω βγάλει τα πάντα, ψάρια που δεν περίμενα ποτέ, κ δεν βλέπω την ώρα να πηγαίνω να ρίχνω έστω κ δυο καλαμιές στη θάλασσα... δεν το είχα καθόλου σε εκτίμηση βλέποντας το από έξω αφού έλεγα το κλασσικό "σιγά μην τρέχω να βγάζω περκοχανα" αλλά στην πορεία το είδα λίγο πιο ζεστά κ ασχολήθηκα πιο σοβαρά.... σαργοί κ τσιπούρες του κιλού επαναλαμβανόμενα, διαφορα κυνηγιαρικα που έκαναν τα φρένα να παίρνουν φωτιά, πολλά release ακόμα κ σέ καλά ψάρια κ γενικά ένας νέος κόσμος που μου ταίριαξε απόλυτα....
Άργησες λίγο,τον βρήκες τον δρόμο σου...😘🥰😎
 
Θυμάμαι το πρωτο άρθρο που είχα διαβάσει για αυτό το ψάρεμα ήταν του Φενερλή στο "ψαρευω" κ μίλαγε για περκες, σκορπιους,κ άλλα μικρά πετροψαρα...
Δεν περιμενε κανεις τότε να δει κ άλλα ψάρια σε αυτή την τεχνική κ μάλιστα ψάρια που δεν λέγονται..... κυνηγοί........
Η πως θα βγουν στην ακτή ψάρια τρόπαια που θα επιτεθούν σε τόσο μικρά τεχνητα..

Εκτός του ότι είναι πιο ξεκουραστο κ πιο ευχάριστο(εχει πολλα "χτυπηματα")σε σχέση με το spinning έχει κ ενα άλλο καλό..
Όλα τα παρελκομενα χωράνε στις πλαϊνές τσέπες του...παντελονιου, μια αποχή στο χέρι κ αντε γεια.....


αλλά και η πίκρα του χαμένου
Δεν με νοιάζει στο να ξαγκιστρωνονται ψάρια...
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλες τις τεχνικές...
Το χειροτερο ειναι τα κοψίματα....

Και μολις είδα τόσο ψιλό νημα τρόμαξα.....
Είναι να μην βρει σε βράχο κατά την μάχη κ οχι μονο...
Για να μην πω ότι ακόμα κ στα βράχια θέλει προσοχη που κ πως θα ακουμπήσεις το καλάμι σου για να μην βρει καπου κ το πληγωσεις(το νημα)...
 
Τον Ιούνιο πηρα την απόφαση να παρω ενα σετακι lrf...
(Daiwa legalis 1-10gr, shimano sedona 1000,νημα pe 0,4 κ παραμαλλο 19mm καθως κ διάφορα τεχνητακια.. )
Με σκοπό να τα χρησιμοποιησω τώρα γιατί λόγω εργασίας δεν υπήρχε χρόνος...

Η πρωτη δοκιμή έγινε πριν λίγο...
Το πρωτο ψαράκι ένας.. γυλος που είχε το...θαρρος να ορμηξει στο kendozo baby minnow...

View attachment 81064
Δευτερο ψαράκι ένας σπαρος αρπαγμενος απο την ράχη...

View attachment 81065
Και τρίτο ένα συναγριδακι....

View attachment 81066

(Εννοείται πως όλα επέστρεψαν στην θάλασσα)

Μετά έβαλα ένα πλανακι xesta after burner mini 7gr κ πηρα δυο χτυπήματα στην επιφάνεια αλλά ξαγκιστρωθηκαν.....

Και μετά από λίγο ειδα εναν γυλο να ανεβαίνει κ να δαγκώνει κ αυτός την... λαμαρίνα...

Ρε τα ατιμα θα φανε κ εμένα σκέφτηκα.....

ΥΓ

Για το αν θα καταφέρω να κολλήσω η οχι με αυτό το ψάρεμα θα το δείξει το μέλλον.......
Πάντως το..βάπτισμα έγινε κ ήταν άκρως διασκεδαστικό....
τα kendozo να ξέρεις υπάρχουν στον alli με άλλη ονομασία αν θυμάμαι καλα στα 2,5 ευρω είναι ακριβώς τα ιδια τα εχω δουλέψει πολύ.
 
Τον Ιούνιο πηρα την απόφαση να παρω ενα σετακι lrf...
(Daiwa legalis 1-10gr, shimano sedona 1000,νημα pe 0,4 κ παραμαλλο 19mm καθως κ διάφορα τεχνητακια.. )
Με σκοπό να τα χρησιμοποιησω τώρα γιατί λόγω εργασίας δεν υπήρχε χρόνος...

Η πρωτη δοκιμή έγινε πριν λίγο...
Το πρωτο ψαράκι ένας.. γυλος που είχε το...θαρρος να ορμηξει στο kendozo baby minnow...

View attachment 81064
Δευτερο ψαράκι ένας σπαρος αρπαγμενος απο την ράχη...

View attachment 81065
Και τρίτο ένα συναγριδακι....

View attachment 81066

(Εννοείται πως όλα επέστρεψαν στην θάλασσα)

Μετά έβαλα ένα πλανακι xesta after burner mini 7gr κ πηρα δυο χτυπήματα στην επιφάνεια αλλά ξαγκιστρωθηκαν.....

Και μετά από λίγο ειδα εναν γυλο να ανεβαίνει κ να δαγκώνει κ αυτός την... λαμαρίνα...

Ρε τα ατιμα θα φανε κ εμένα σκέφτηκα.....

ΥΓ

Για το αν θα καταφέρω να κολλήσω η οχι με αυτό το ψάρεμα θα το δείξει το μέλλον.......
Πάντως το..βάπτισμα έγινε κ ήταν άκρως διασκεδαστικό....
Ωραίος!! Ξινει το πορτοφόλι το λρφ, αλλά έχει χαβαλε τρελό. Είχα πάει με το γαμπρό μου εγώ shore, εκείνος lrf .σε κάποια φάση του λέω ρεσυ δωσ'μου λίγο να ρίξω να δοκιμάσω να χαλαρώσουν λίγο τα χέρια μου και με τη δύναμη που έβαλα κόντεψα να ρίξω το καλάμι στη θάλασσα!!!!!πανλαφρα όλα και αν σου χτυπήσει κάνα γερό ψάρι,εκεί πρέπει να είσαι μάστορας για να το βγαλεις. Συγκεκριμένα εκείνη την ημέρα χτύπαγαν τα μαύρα σα δεμονισμενα. Έβγαλα έναν 5κιλο ροφό και μια στείρα του κιλού που πήγε σπίτι της και ο γαμπρός μου εκτός από πολύ μικρά στειρακια έβγαλε μια κιλισια επίσης,που έτσι όπως την πάλευε, νόμιζες ότι στο καλάμι του πάνω είναι κάνα μαγιάτικο 30 κιλά!!
 
Last edited:
Ωραίος!! Ξινει το πορτοφόλι το λρφ, αλλά έχει χαβαλε τρελό. Είχα πάει με το γαμπρό μου εγώ ,shore εκείνος lrf .σε κάποια φάση του λέω ρεσυ δωσ'μου λίγο να ρίξω να δοκιμάσω να χαλαρώσουν λίγο τα χέρια μου και με τη δύναμη που έβαλα κόντεψα να ρίξω το καλάμι στη θάλασσα!!!!!πανλαφρα όλα και αν σου χτυπήσει κάνα γερό ψάρι,εκεί πρέπει να είσαι μάστορας για να το βγαλεις. Συγκεκριμένα εκείνη την ημέρα χτύπαγαν τα μαύρα σα δεμονισμενα. Έβγαλα έναν 5κιλο ροφό και μια στείρα του κιλού που πήγε σπίτι της και ο γαμπρός μου εκτός από πολύ μικρά στειρακια έβγαλε μια κιλισια επίσης,που έτσι όπως την πάλευε, νόμιζες ότι στο καλάμι του πάνω είναι κάνα μαγιάτικο 30 κιλά!!
Εβγαλες 5κιλο ροφό με λρφ;
 
Ανδρέα πόσο το πήρες ρε φίλε το καγιάκ, αξίζει θεωρείς τα χρήματα του; Μπορείς να βγεις με 2-3 μποφόρ ή θα καταλήξουμε σε καμία Κρήτη με τα ρεύματα; Είναι αναπαυτικό ή σε πιάνουν μέσες,χέρια, πόδια εκεί μέσα ;
 
Τον Ιούνιο πηρα την απόφαση να παρω ενα σετακι lrf...
(Daiwa legalis 1-10gr, shimano sedona 1000,νημα pe 0,4 κ παραμαλλο 19mm καθως κ διάφορα τεχνητακια.. )
Με σκοπό να τα χρησιμοποιησω τώρα γιατί λόγω εργασίας δεν υπήρχε χρόνος...

Η πρωτη δοκιμή έγινε πριν λίγο...
Το πρωτο ψαράκι ένας.. γυλος που είχε το...θαρρος να ορμηξει στο kendozo baby minnow...

View attachment 81064
Δευτερο ψαράκι ένας σπαρος αρπαγμενος απο την ράχη...

View attachment 81065
Και τρίτο ένα συναγριδακι....

View attachment 81066

(Εννοείται πως όλα επέστρεψαν στην θάλασσα)

Μετά έβαλα ένα πλανακι xesta after burner mini 7gr κ πηρα δυο χτυπήματα στην επιφάνεια αλλά ξαγκιστρωθηκαν.....

Και μετά από λίγο ειδα εναν γυλο να ανεβαίνει κ να δαγκώνει κ αυτός την... λαμαρίνα...

Ρε τα ατιμα θα φανε κ εμένα σκέφτηκα.....

ΥΓ

Για το αν θα καταφέρω να κολλήσω η οχι με αυτό το ψάρεμα θα το δείξει το μέλλον.......
Πάντως το..βάπτισμα έγινε κ ήταν άκρως διασκεδαστικό....
Μπράβο Τάσο! Κάποια σχόλια από προσωπική εμπειρία αρκετών ετών πάνω στην τεχνική.
Δεν χρειάζεται τόσο ψιλό νήμα. Το πιθανότερο βέβαια είνια να μην είναι 0.4ΡΕ γιατί τόσο ψιλά χάνουν αλλά σε κάθε περίπτωση ένα 0.6 αρκεί. Επίσης, το παράμαλλον 0,2 μέχρι 0,23 είναι μια χαρά. Πιο ψιλό θα σε προδώσει αργά ή γρήγορα.
Πολλά ψάρια χτυπάνε για να διώξουν το τεχνητό σου και όχι για να φάνε οπότε είναι πολλές οι φορές που πιάνεις κάτι από περίεργα σημεία και νομίζεις ανεβάζεις τέρας.
Και τέλος, κάτι που έπαθα 2 φορές, όταν πηγαίνεις σε μέρη με σχοινιά έχε τα φρένα τέρμα κλειστά και αν πιάσει κάτι βγάζε το παντόφλα έξω γιατί είναι πανεύκολο να σε πάει πάνω τους.
 
Με το shore βρε Βασίλη..εγώ δούλευα shore jigging και ο γαμπρός μου lrf
Για μια στιγμή μου θύμισες ένα μάστορα που ψάρευε δίπλα μου πριν 2-3 χρόνια. Είχα βγάλει αρκετά κοκκάλια με το λρφ και αυτός με μπομπάρδα τίποτα. Την επόμενη μέρα έρχεται και μου λέει πήρα και εγώ να ψαρέψω λρφ. Και βάζει ένα τεχνητό 5γρ σε καλάμι τηλεσκοπικό με cw max 80. 😂
 
Τασοοοοοο έτσι κ σου βαρεσει σαργός του κιλού στα δέκα μέτρα από την ακτή με pe0,3 και παραμαλο 0,16 θα ξεχάσεις κ το όνομα σου... .love.
Παρεμπιπτόντως εγώ δουλεύω pe0,4 k 0,3, παραμαλο 0,185 και 0,16 σε έναν 2000αρο daiwa legalis κ ένα majorcraft triple cross rock fishing 0,5-7...
 
Δεν χρειάζεται τόσο ψιλό νήμα. Το πιθανότερο βέβαια είνια να μην είναι 0.4ΡΕ γιατί τόσο ψιλά χάνουν αλλά σε κάθε περίπτωση ένα 0.6 αρκεί.
Duel hardcore super X4 το "δινει" με διάμετρο 11mm...
Έχεις δίκιο εγώ αργότερα τι σκέφτηκα για pe0.6 αλλά σκέφτηκα να παω κάπου στην μεση (αν αναλογιστούμε ότι κάποιοι κατεβαίνουν κ άλλο σε διάμετρο)...


Πολλά ψάρια χτυπάνε για να διώξουν το τεχνητό σου και όχι για να φάνε οπότε είναι πολλές οι φορές που πιάνεις κάτι από περίεργα σημεία και νομίζεις ανεβάζεις τέρας.
Σωστά...
Ότι συμβαινει κάποιες φορές σε όλες τις μορφές του spinning...

Και τέλος, κάτι που έπαθα 2 φορές, όταν πηγαίνεις σε μέρη με σχοινιά έχε τα φρένα τέρμα κλειστά και αν πιάσει κάτι βγάζε το παντόφλα έξω γιατί είναι πανεύκολο να σε πάει πάνω τους.
To εχω στα υπόψιν αυτό εδώ κ πολλα χρόνια από αλλα ψαρεματα..
Ειδικα το λαβράκι είναι αρχηγός σε αυτο......




Τασοοοοοο έτσι κ σου βαρεσει σαργός του κιλού στα δέκα μέτρα από την ακτή με pe0,3 και παραμαλο 0,16 θα ξεχάσεις κ το όνομα σου... .love.
Μπορώ να το φανταστώ αυτό...............
 
Δεν με νοιάζει στο να ξαγκιστρωνονται ψάρια...
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλες τις τεχνικές...
Το χειροτερο ειναι τα κοψίματα....

Και μολις είδα τόσο ψιλό νημα τρόμαξα.....
Είναι να μην βρει σε βράχο κατά την μάχη κ οχι μονο...
Για να μην πω ότι ακόμα κ στα βράχια θέλει προσοχη που κ πως θα ακουμπήσεις το καλάμι σου για να μην βρει καπου κ το πληγωσεις(το νημα)...
Ναι, στα κοψίματα αναφερόμουν περισσότερο ,αφού εκεί συνήθως χάνουμε ότι χάνουμε. Είναι όπως λες κι εσύ ,τόσο ψιλά τα εργαλεία που δεν συγχωρούν λάθος ή κακο-συντηρημένο εξοπλισμό. Εξάλλου είναι τόσο προσεγμένοι οι χειρισμοί και τόσο "ελαστικός" ο εξοπλισμός, που τα ζόρια εξαρτώνται απο τον τόπο.....και εκεί πέφτει και ο παράγοντας μορφολογία βυθού. Άλλοι χειρισμοί σε βραχώδη μέρη ,άλλοι σε αμμούδες. Εκεί που θα σκάσεις-βγάλεις λίτσα 2-3 κιλά σε αμμούδα, έτσι θα χάσεις και μισόκιλο σαργό σε βράχια.
 
Μπράβο Τάσο! Κάποια σχόλια από προσωπική εμπειρία αρκετών ετών πάνω στην τεχνική.
Δεν χρειάζεται τόσο ψιλό νήμα. Το πιθανότερο βέβαια είνια να μην είναι 0.4ΡΕ γιατί τόσο ψιλά χάνουν αλλά σε κάθε περίπτωση ένα 0.6 αρκεί. Επίσης, το παράμαλλον 0,2 μέχρι 0,23 είναι μια χαρά. Πιο ψιλό θα σε προδώσει αργά ή γρήγορα.
Φεύγεις Βασίλη όμως απ την κατηγορία lrf και πας σε hrf. Πιο χοντρά εργαλεία , αλλά ιδανικά σε δύσκολους τόπους, με ρίβες, ξέρες, μονόπετρα κτλ
Σε πιο νορμάλ τόπους, παραλίες έχουμε δει τεράστια διαφορά συλλήψεων απο 16,5 παράμαλλο σε 20+ και αντίστοιχα νήματα
Duel hardcore super X4 το "δινει" με διάμετρο 11mm...
Έχεις δίκιο εγώ αργότερα τι σκέφτηκα για pe0.6 αλλά σκέφτηκα να παω κάπου στην μεση (αν αναλογιστούμε ότι κάποιοι κατεβαίνουν κ άλλο σε διάμετρο)...
Αν πας σε 0,6 ,θα πρέπει να ανέβεις και σε παράμαλλο, αυτά τα δύο πρέπει να συμβαδίζουν και θα δεις διαφορά και σε βολή και σε απόδοση.
Γιατί με ένα νήμα 0,6 και παράμαλλο 21, ένα τεχνητό των 4γρ ούτε θα δουλέψει απόλυτα , αλλά ούτε και καλή βολή θα πάρεις.
Είναι μεγάλο ατού τα ψιλά εργαλεία σε αυτή την τεχνική
 
παιδια εχω ενα καλαμι της σιμανο 10-35.Το πηρα για spinning.Τι ψαρεμα κανω με αυτο?και κοκαλια και λουτσους και μελανουρια και πιο μεγαλα ψαρια?ρωταω γιατι εκανα πολυ εγγλεζικο και απο αυτα δεν πολυξερω.
 
Back
Top