L.R.F.

δεν μπορώ να μπω στην λογική του ψαριού πραγματικά εχω πιάσει ψαριά από τα πιο φτηνά μέχρι και τα πιο ακριβά τεχνητά, γιαυτο δεν το πολύ ψαχνω αφού γίνεται η δουλειά.
Αν καταφέραμε να μπουμε στο μυαλό τους θα είχε αδειάσει η θάλασσα απο χρόνια....

Καμιά φορά βλέπουμε κ τις απομιμήσεις να δουλευουν καλυτερα απο τα γνήσια...

Και ποσα ψάρια έχουν βγει με τεχνητά που δεν τα πιστεψαμε καθόλου η δεν μας γεμισαν το ματι........
Μη αρεστά(για εμας..)χρώματα, "κούφια" με κακή βολή, "φθηνοκατασκεύη" κλπ....
Και όμως τα ψάρια είχαν διαφορετική άποψη....
 
Φεύγεις Βασίλη όμως απ την κατηγορία lrf και πας σε hrf. Πιο χοντρά εργαλεία , αλλά ιδανικά σε δύσκολους τόπους, με ρίβες, ξέρες, μονόπετρα κτλ
Σε πιο νορμάλ τόπους, παραλίες έχουμε δει τεράστια διαφορά συλλήψεων απο 16,5 παράμαλλο σε 20+ και αντίστοιχα νήματα

Αν πας σε 0,6 ,θα πρέπει να ανέβεις και σε παράμαλλο, αυτά τα δύο πρέπει να συμβαδίζουν και θα δεις διαφορά και σε βολή και σε απόδοση.
Γιατί με ένα νήμα 0,6 και παράμαλλο 21, ένα τεχνητό των 4γρ ούτε θα δουλέψει απόλυτα , αλλά ούτε και καλή βολή θα πάρεις.
Είναι μεγάλο ατού τα ψιλά εργαλεία σε αυτή την τεχνική
Αντιθέτως φίλε μου, αυτή είναι η κατηγορία lrf. Όταν βάζεις 0,3-0,4ΡΕ τότε μιλάμε για ULRF άρα για καλάμια max 5gr και πάει λέγοντας.
 
Εγω δεν κατέχω κ πολλά μιας έχω λίγα χρονιά ενασχολήσεις με το ψάρεμα στην θάλασσα,άλλα αυτά που έχω καταλάβει είναι οτι αν βρεις τον εξοπλισμό που μπορείς να δουλέψεις σωστά κ ξεκλειδώσεις τις τεχνικές ώστε να δώσεις ζωή στο τεχνητό θα έχεις επιτυχίες είτε με ακριβα ειτε με φθηνά τεχνητά ανάλογα σε πια ψάρια στοχεύεις κ σε τι μέρη που πας
κάπου χάνεις κ κάπου κερδίζεις είτε με τον φθηνό εξοπλισμό αντίστοιχα κ με τον ακριβό
 
Αντιθέτως φίλε μου, αυτή είναι η κατηγορία lrf. Όταν βάζεις 0,3-0,4ΡΕ τότε μιλάμε για ULRF άρα για καλάμια max 5gr και πάει λέγοντας.
Αναλογα τις εταιριες Βασιλη μπορεις να βρεις p.0,4 δε διαμετρο κοντα p0,6 αλλης εταιριας,
για μενα το ultra ειναι απο πολυ μικρες διατομες σε νημα η ριχνεις ακομα κ με πετονια ,καλαμια max 5,
τα p0,6 τα χειριζεσαι ανετα σε μηχανακια 2500 -3000 με μικρη μπομπινα κ σε καλαμια max11-12 ως 20 για λαβρακια 2κιλα κ πανω με παραμαλο 20-25
 
Αναλογα τις εταιριες Βασιλη μπορεις να βρεις p.0,4 δε διαμετρο κοντα p0,6 αλλης εταιριας,
για μενα το ultra ειναι απο πολυ μικρες διατομες σε νημα η ριχνεις ακομα κ με πετονια ,καλαμια max 5,
τα p0,6 τα χειριζεσαι ανετα σε μηχανακια 2500 -3000 με μικρη μπομπινα κ σε καλαμια max11-12 ως 20 για λαβρακια 2κιλα κ πανω με παραμαλο 20-25
Νικόλα μιλάω για πραγματικές διαστάσεις και όχι για το τι θεωρεί ή κάθε εταιρεία. Το πραγματικό PE 0.3-0.5 είναι για ulrf για εμένα. Δεν ψαρεύω με πετονιά και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Επίσης για αυτές τις τεχνικές max 2000 μηχανισμός. Αναλόγως τον τόπο μπορείς να παλέψεις αρκετά μεγάλα ψάρια και κάθε μέρος έχει τις δυσκολίες του. Για παράδειγμα σε ανοιχτή παραλία παλεύεις άνετα και θέλει προσοχή όταν το φέρεις κοντά το ψάρι γιατί αν ακουμπήσει στην άμμο πολλαπλασιάζεται το βάρος του και το έχασες. Σε βράχια αρκεί ένα μικρό τρίψιμο για να το χάσεις και πάει λέγοντας.
 
Αντιθέτως φίλε μου, αυτή είναι η κατηγορία lrf. Όταν βάζεις 0,3-0,4ΡΕ τότε μιλάμε για ULRF άρα για καλάμια max 5gr και πάει λέγοντας.
Βασίλη επέτρεψε μου να διαφωνήσω εδώ. Ένα lrf καλάμι , συγκεκριμένα ένα aji με cw 0-10gr έχει ένα εύρος νήματος να διαχειριστεί pe 0,1 έως 0,6, οπότε όπως καταλαβαίνεις ένα νήμα 0,3-0,4 είναι το ιδανικό για ένα lrf καλάμι. Σε ultra lrf παίζουν με 0,1-,0,2, αν δεις τα όρια σε νήματα που δίνουν στα ulrf καλάμια είναι 0,1 max 0,3 και λιγότερο ακόμα κάποιες εταιρίες, με max cw τα 3- 4gr ας πούμε. Γενικά έχουν κατηγορίες τα lrf καλάμια, aji, mebaru, kurodai κτλ. Η κάθε κατηγορία έχει τα δικά της νούμερα σε pe λόγω διαφορετικών στόχων, αλλά κατά μέσω όρο ,τα περισσότερα δουλεύουν ως ιδανικά με pe 0,3 έως 0,4. Το νούμερο του pe έχει να κάνει καθαρά με το όριο θραύσης ώστε να προστατέψεις το καλάμι και την σωστή διαχείριση των τεχνιτών. Νήματα της τάξης 0,6 και πάνω είναι για hrf και light spinning
Αυτά τουλάχιστον γνωρίζω εγώ απ τα όσα χρόνια ασχολούμαι με το spinning γενικότερα ,σε όλες τις παραλλαγές του.
 
Last edited:
Βασίλη επέτρεψε μου να διαφωνήσω εδώ. Ένα lrf καλάμι , συγκεκριμένα ένα aji με cw 0-10gr έχει ένα εύρος νήματος να διαχειριστεί pe 0,1 έως 0,6, οπότε όπως καταλαβαίνεις ένα νήμα 0,3-0,4 είναι το ιδανικό για ένα lrf καλάμι. Σε ultra lrf παίζουν με 0,1-,0,2, αν δεις τα όρια σε νήματα που δίνουν στα ulrf καλάμια είναι 0,1 max 0,3 και λιγότερο ακόμα κάποιες εταιρίες, με max cw τα 3- 4gr ας πούμε. Γενικά έχουν κατηγορίες τα lrf καλάμια, aji, mebaru, kurodai κτλ. Η κάθε κατηγορία έχει τα δικά της νούμερα σε pe λόγω διαφορετικών στόχων, αλλά κατά μέσω όρο ,τα περισσότερα δουλεύουν ως ιδανικά με pe 0,3 έως 0,4. Το νούμερο του pe έχει να κάνει καθαρά με το όριο θραύσης ώστε να προστατέψεις το καλάμι και την σωστή διαχείριση των τεχνιτών. Νήματα της τάξης 0,6 και πάνω είναι για hrf και light spinning
Αυτά τουλάχιστον γνωρίζω εγώ απ τα όσα χρόνια ασχολούμαι με το spinning γενικότερα ,σε όλες τις παραλλαγές του.
Συμφωνώ ότι διαφωνούμε φίλε. Δεν πειράζει ο καθένας με τις εμπειρίες του :)
Όλα τα καλάμια hrf είναι max 12 έως και max 25gr. Υπάρχουν και spinning καλάμια με max 20gr οπότε αυτό μπερδεύει την κατάσταση γιατί δεν υπάρχουν όρια για να κρίνεις μια τεχνική αλλά τον κάθε εξοπλισμό τον βλέπεις με βάση τον λόγο δημιουργίας του.

Τώρα που ανέφερες του Ιάπωνες, αυτοί παίζουν σε άλλο επίπεδο. Έχουν ολόκληρες τεχνικές για κάθε είδος ψαριού. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις mebaru για σκορπίνες και παρόμοια ψάρια, ajing για κοκκάλια-σαφρίδια και πάει λέγοντας. Πολλά πράγματα τα έχουμε ελληνοποιήσει και είναι λογικό ως ένα βαθμό γιατί δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες και τόπους.

Από περιέργεια τι εξοπλισμό έχεις; Εγώ έχω ένα καλάμι 0-10 finezza με έναν Ultegra 2000 και νήμα 0.6.
 
Πραγματικές διαστάσεις νήματος υπάρχουν απλά τις πληρώνεις.varivas avani πχ.70 ευρώ τα 150 μέτρα νήμα.
Και εγώ όταν ξεκίνησα το lrf νήμα 0.6 χρησιμοποίησα.Στην πορεία κατάλαβα ότι απλά δεν κάνει .Δεν δουλεύει καλά το 0.6 γενικότερα.Βολη διαχείριση τεχνητών κτλ κτλ.
Ένα ποιοτικό νήμα με πραγματικο pe 0.4 είναι all around για τεχνητά μολυβοκεφαλες κτλ
 
Συμφωνώ ότι διαφωνούμε φίλε. Δεν πειράζει ο καθένας με τις εμπειρίες του :)
Όλα τα καλάμια hrf είναι max 12 έως και max 25gr. Υπάρχουν και spinning καλάμια με max 20gr οπότε αυτό μπερδεύει την κατάσταση γιατί δεν υπάρχουν όρια για να κρίνεις μια τεχνική αλλά τον κάθε εξοπλισμό τον βλέπεις με βάση τον λόγο δημιουργίας του.

Τώρα που ανέφερες του Ιάπωνες, αυτοί παίζουν σε άλλο επίπεδο. Έχουν ολόκληρες τεχνικές για κάθε είδος ψαριού. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις mebaru για σκορπίνες και παρόμοια ψάρια, ajing για κοκκάλια-σαφρίδια και πάει λέγοντας. Πολλά πράγματα τα έχουμε ελληνοποιήσει και είναι λογικό ως ένα βαθμό γιατί δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες και τόπους.

Από περιέργεια τι εξοπλισμό έχεις; Εγώ έχω ένα καλάμι 0-10 finezza με έναν Ultegra 2000 και νήμα 0.6.
Τουλάχιστον συμφωνούμε κάπου 😆, αλλά δεν είναι μόνο οι εμπειρίες Βασίλη , είναι και η τεχνική σε νούμερα και εφαρμογές.

Απο lrf έχω 3 σετάκια, golden mean 0-10, triple cross 0,6-10, pinweel 1-7 ,
με μηχανισμούς 2 ballistic 2000 και εναν fuego 2000.
Με νήματα 0,25 έως 0,3 😇
 
Τουλάχιστον συμφωνούμε κάπου 😆, αλλά δεν είναι μόνο οι εμπειρίες Βασίλη , είναι και η τεχνική σε νούμερα και εφαρμογές.

Απο lrf έχω 3 σετάκια, golden mean 0-10, triple cross 0,6-10, pinweel 1-7 ,
με μηχανισμούς 2 ballistic 2000 και εναν fuego 2000.
Με νήματα 0,25 έως 0,3 😇
κατι λιγα να υπαρχουν εε.exciting.
 
Έχω ασχοληθεί αρκετά με το εγγλέζικο και το casting αλλά λόγω προβλημάτων με τους ώμους σκέφτομαι να δοκιμάσω το lrf.Με τι είδος καλάμι ( cw,μήκος) θα μου προτείνατε να ξεκινήσω για να δω αν θα μου αρέσει;Από μηχανάκι πιστεύω να ταιριάξει ένα από του εγγλέζικου.Οι απαιτήσεις μου για αρχή είναι για κάνα κοκκαλι καμμία ζαργανα με ελαφρια μπομπαρδα( γίνεται;) και μικρά τεχνητά.Νημα η πετονιά;Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας ζαλισα
 
Παιδες
Με ενα σπινοκαλαμο πχ 10-40
Με μικρο μηχανισμο
Δεν μπορει καποιος να κανει lrf με μικρα τεχνητα;
Τοσο εξειδικευμενο εξοπλισμο θελει;
Παλια που ψαρευα εντατικα με ενα καλαμι τα καναμε ολα….

Τωρα θες ενα καλαμι για καθε τυπο ψαρεματος
Οκ καταλαβαινω τις διαφορες
Αλλα αυτο που ρωτω ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια;
 
Παιδες
Με ενα σπινοκαλαμο πχ 10-40
Με μικρο μηχανισμο
Δεν μπορει καποιος να κανει lrf με μικρα τεχνητα;
Τοσο εξειδικευμενο εξοπλισμο θελει;
Παλια που ψαρευα εντατικα με ενα καλαμι τα καναμε ολα….

Τωρα θες ενα καλαμι για καθε τυπο ψαρεματος
Οκ καταλαβαινω τις διαφορες
Αλλα αυτο που ρωτω ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια;
Πάρε ένα τεχνητό 7-8γρ να το ρίξεις και θα καταλάβεις Χρύσανθε. Δεν γίνεται δυστυχώς φίλε. Δεν θα νιώθεις το τεχνητό, δεν θα κάνεις καλές βολές και δεν θα το ευχαριστηθείς καθόλου.
 
πιστεύω ότι έχεις καταλήξει στο τελευταίο ;)
Είναι πολύ καλό με minnow και pencils και αν στοχεύεις σε πατόψαρα, που θες να τα σηκώσεις γρήγορα είναι δύναμη. Αλλά και τo triple cross σε κοκκάλια και λοιπά αφρόψαρα φανταστικό στην κατηγορία του, με αυτό έχω ψαρέψει πολύ φέτος. Το GM light porgy το πρώτο ,το έχω περίπου 8-9 χρόνια. Όπως λέει και το όνομα του, προορίζεται για σαργό τσιπούρα, ίδιας φιλοσοφίας με το palms, extra fast και δυνατό blank. Έχει φάει τα περισσότερα ψαρέματα αφού είναι το μόνο που έμεινε απ τις πρώτες επιλογές μου και καθώς τα βρήκα πολύ μαζί του, το πήγα και του άλλαξα οδηγούς σε fuji k alconite. Δηλαδή έχω καταλήξει και στα 3 😁
Αυτά και κλείσαμε από εξοπλισμό 😊
 
Παιδες
Με ενα σπινοκαλαμο πχ 10-40
Με μικρο μηχανισμο
Δεν μπορει καποιος να κανει lrf με μικρα τεχνητα;
Τοσο εξειδικευμενο εξοπλισμο θελει;
Παλια που ψαρευα εντατικα με ενα καλαμι τα καναμε ολα….

Τωρα θες ενα καλαμι για καθε τυπο ψαρεματος
Οκ καταλαβαινω τις διαφορες
Αλλα αυτο που ρωτω ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια;
Αν έχεις τέτοιο καλάμι κ θες να το δοκιμάσεις θα το κάνεις μόνο με μπομπαρδα....
Απαγορευτικό δεν είναι αλλά δεν είναι κ το πρεπον....
Θα χρειαστεί να κάνεις κ κάποια jerks στο τεχνητό σου που όμως θα...ακουστούν στην μπομπαρδα κ οχι σε αυτό...

Βολή από μόνο του δεν προκειται να σου βγάλει ακόμα κ με απολυτη μπουνατσα κ με το πιο ψιλό νημα...
Ασε που για να ρίξεις θα πρεπει να βάλεις ολη σου την δυναμη κ εκει καραδοκεί μια ωραιότατη... τούφα......

Εδώ παίρνεις ένα καλαμι πχ 5-25γρ κ προσπαθεις να πετάξεις ένα τεχνητό πχ 8γρ κ βλέπεις ότι....ζορίζεσαι...

Με ένα καλαμι δυστυχώς δεν μπορουμε να τα κάνουμε όλα......
Και προσεξε δεν λεω να έχουμε ένα καλαμι για minnow, ένα για wtd, και ένα για σιλικόνες....
Τέτοια εξειδίκευση μακριά από μένα........
 
Αν κ είμαι φρέσκος στο άθλημα, μόλις από το Μάιο, βγήκα υπερβολικά πολύ κ πήρα ανέλπιστα ψαράκια οπότε έχω μια μικρή άποψη από αυτά που δοκίμασα στις διατομές...
Η διαφορά στην αίσθηση κ στην κίνηση ενός τεχνητού από 3-5 γρ από 0,6 σε 0,4 είναι μεγάλη... μεγάλη επίσης είναι η διαφορά κ από το 0,4 στο 0,3... γίνονται πιο παιχνιδιάρικα τα τεχνητά, αυξάνονται τα χτυπήματα, "ελαφραινει" το καλάμι αλλά αρχίζει κ να μιλάει κ η αντίληψη κ η εμπειρία κ κάθε λάθος πληρώνεται...
Είχα την τύχη στην παρθενική μου εμφάνιση με το καλάμι triple cross 0,5-7 + legalis 2000 + p0,4 + grand Max 0,18, στο πρώτο ψάρεμα κ κ με τόσο λεπτό νήμα να πάρω μια λιτσα 2180 με μια τρελή μάχη με πολλα φρένα οπότε κατάλαβα ότι οι κόμποι μου κ ο εξοπλισμός μου αντέχουν... απέκτησα μια σιγουριά κ μια άνεση... πρέπει να κάνω εγώ μαλάκια για να χάσω ψάρι... από τότε αυτός ο συνδυασμός νήματος κ παράμαλλου δεν μου έχουν κόψει καμία φορά, ούτε σε μάχη, ούτε στο κάρφωμα... είναι ο ιδανικότερος συνδιασμός για μένα που κυνηγάω ψάρια στο 80% από μισό μέχρι ένα κιλό αλλά αν κάτσει κ ένα δίκιλο να μπορέσω να το πάρω...
Μια μέρα δοκίμασα να κατέβω κ άλλο στο παραμαλο κ να πάω σε 0,16 πάλι grand Max... Πήρα εκείνη τη μέρα ένα λαβράκι 1700, κάτι σαργούς 700αρηδες κ έχασα κ έναν από τους μεγαλύτερους σαργούς της ζωής μου μέσα στα πόδια μου αλλά από δικιά μου μαλάκια... τι θέλω να πω... ενώ έχω βγάλει ήδη το λαβράκι κ έχω δει ότι αντέχει το "έργο" σε κάποια φάση βλέπω το παραμαλο ότι έχει πληγωθεί λίγο... λέω δεν πειράζει, θα φτάσω στην πέτρα που είναι 50 μέτρα παρακάτω κ θα το κόψω να το ξαναδεσω.. έλα όμως που στην επόμενη ριξια μου βαρεσε ένα απίστευτο ψάρι... ένας σαργός τεταρακι...όλη την ώρα μάχη με τα φρένα άντεξε, με το που έκανα τη μαλάκια κ έπιασα την πετονιά με το χέρι να τον βγάλω από μια πέτρα στα πόδια μου, κόπηκε μαχαίρι στο πληγωμα παρόλο που τον εσυρα μαλακά... μου έφυγε ένα ψάρι μαζί με το kendozακι που πρέπει να ήταν 1200, δόντια δεν είχε είχαν πέσει... στο 0,16 λοιπόν, δεν συγχωρούνται μαλακίες, αν λίγο πληγωθεί, η αντοχή του πέφτει γεωμετρικά σε σχέση με το 0,18....
Μετά έπεσε κ σε νήμα στο 0,3... η άνεση κ η κίνηση που πήρε το καλάμι μεγάλη, ένιωσα ότι τα τεχνητά έγιναν πιο ζωντανά, πιο ανάλαφρα... πήρα ωραία ψαράκια ΑΛΛΑ....
Είδα για πρώτη φορά τη σημαίνει σπάσιμο στο κάρφωμα... ενώ την ίδια μέρα πήρα καλούς σαργούς, αρκούσε ένα κλίκ σφίξιμο στα φρένα για να πάρω κ σπάσιμο στο κάρφωμα...δεν συγχωρείται λάθος πλέον όταν πέφτεις τόσο... τα φρένα σού πρέπει να ρυθμιστούν σωστά...
Θα μου πεις κ γιατί να πέσεις τόσο?
Αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ που στην πλειοψηφία ψαρεύω με 0,4 και 0,18 αλλά αν νιώσεις πόση ζωντάνια παίρνει το σετ με το 0,3 μπαίνεις σε πειρασμό...
Πιο μικρές διατομές δεν έχω δοκιμάσει, δεν νιώθω ότι χρειάζεται κιόλας για τα ψάρια που στοχεύω κ τους βραχώδεις βυθούς που Κυνηγάω...
Να πω επίσης ότι είμαι λάτρης της σχολής του τυρικου... δεν περιμένω τα ψάρια, μου αρέσει να τα κυνηγάω εγώ... ίσως γι αυτό κόλλησα κ τόσο τρελά με αυτό το ψάρεμα.. μου θυμίζει το κυνήγι... ψάχνω για να βρω συνεχώς...
 
παιδια εχω ενα καλαμι της σιμανο 10-35.Το πηρα για spinning.Τι ψαρεμα κανω με αυτο?και κοκαλια και λουτσους και μελανουρια και πιο μεγαλα ψαρια?ρωταω γιατι εκανα πολυ εγγλεζικο και απο αυτα δεν πολυξερω.
Spinning μπορείς να βγάλεις τα πάντα σχεδόν..επίσης καλαμάρια τώρα που ξεκινάει η εποχή τους..απλά θέλει λίγο προσοχή Γτ είναι σκληρά καλάμια του σπινιγκ κ σχίζονται πιο εύκολα τα πλοκάμια απ τα καλαμαρια
 
Back
Top