L.R.F.

Δεν ήξερα ότι υπάρχει κ υποβρυχια έκδοση του lrf....
Μπράβο Ιάπωνες.... 😂😂😂😂
Μήπως εννοεί ότι δεν μπορεί να μπαίνει μέσα στη θάλασσα το χειμώνα να μαζεύει τα τεχνητά που έχουν σκαλώσει; 😂
Η μπορεί να είναι πιστός στο ρητό ¨Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν βγάζεις"
 
Κρυώνεις ; ! πως θα σε πάρω για παπιά ;;; .my man.
Τον κους τι λεει ρε Γιώργη???
Αυτός όλο για κυνήγια σε -2 μας λέει....

Εμενα αν με πας για παπιά θα παρω κ μια kerosun μαζί μου στο καρτέρι(μην πάρει καμια φωτιά κ κανας καλαμιωνας δεν ξέρω), αυτός δεν έχει ανάγκη.... 😂
 
Τον κους τι λεει ρε Γιώργη???
Αυτός όλο για κυνήγια σε -2 μας λέει....

Εμενα αν με πας για παπιά θα παρω κ μια kerosun μαζί μου στο καρτέρι(μην πάρει καμια φωτιά κ κανας καλαμιωνας δεν ξέρω), αυτός δεν έχει ανάγκη.... 😂
Έχει όμως λίγο δίκιο, γιατί οι βάλτοι στην περιοχή του έχουν πολύ υγρασία αλλά κρύο δεν έχει !!
 
Γυρω στις 08:30 πηγα ένα..περπατητο έξω από την.. πόρτα μου....
Ρηχά νερά, βραχάκια κ ξέρες για κάνα σαργοπούλι......

Δυο βάρεσαν στο γνωστό τεχνητακι κ είχα κ ένα ξεψαρισμα στο ryuji s50 που παρεπιπτόντως έχει πολυ καλη βολη....

IMG_20231107_090313.jpg
IMG_20231107_091224.jpg
 
Last edited:
Ρίχνω την σιλικόνη (να δουμε κ αυτα τα μαραφέτια που ποτε δεν χώνεψα) iron claw larva σε στυλ απίκο για να την δω πως κατεβαίνει κ ενα μικρουλη λυκακι έρχεται από το πουθενα κ την αρπάζει... 😂

IMG_20231113_105910.jpg

Μετά ήρθε κ ενα άλλο στο 3D minnow popper της savage......

IMG_20231113_122011.jpg


Μεσημεριανη διασκέδαση.....😂
 
Αυτό το ykr everglow 742 ml το έχει δει κανένας από κοντά? Το θέλω για κάτι λίγο πιο βαρύ από το 0,5-7 που έχω κ για λίγο wading αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ σκληρό για τα τεχνητά 6-7 γρ που παίζω...
 
Με τι εξοπλισμό Ηλία ? καλάμι κτλ?
Δεν ξέρω από τέτοια είμαι ασxετοσ δύο καλάμια έχω ένα 4,10 από lidl ,που ψαρεβω από την ακτή και ένα μικρό 2,30 αυτό θέλω να το έχω για λίγο spinnig πετονιές έχω sakana 0,39 και στα δύο από παράμαλλα δεν έχω ιδέα ότι βρω βαζω
 
Αυτό το ykr everglow 742 ml το έχει δει κανένας από κοντά? Το θέλω για κάτι λίγο πιο βαρύ από το 0,5-7 που έχω κ για λίγο wading αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ σκληρό για τα τεχνητά 6-7 γρ που παίζω...
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που διαβαζω και βλέπω σε βίντεο είναι γαματο! Μια χαρά θα παίζει τα τεχνητά που λες. Το 3-12γρ CW είναι ιδανικό για τέτοια τεχνητά.
 
Αυτό το ykr everglow 742 ml το έχει δει κανένας από κοντά? Το θέλω για κάτι λίγο πιο βαρύ από το 0,5-7 που έχω κ για λίγο wading αλλά φοβάμαι μην είναι πολύ σκληρό για τα τεχνητά 6-7 γρ που παίζω...
Τώρα το μαθαίνω πρώτη φορά απο εσένα Άρη αυτο το καλάμι, το γοογλαρα να το δω. Το 3-12 που λέει, ίσως να θέλει κάτι παραπάνω απο 6γρ, αλλά και πάλι μέσα είσαι, δεν θα έχεις θέμα, εξάλλου θέλουν ξύλο τα minnow και pencil.
Αν θες την γνώμη μου, με λίγα ευρω παραπάνω παιρνεις καλαμάρα και δοκιμασμένο απο αρκετούς. Το έχω ψαρέψει και δούλεψε τα πάντα εξαιρετικά, είναι ο επόμενος στόχος μου δηλαδή, το ερωτεύτηκα.
67gr καλάμι με απίστευτη δύναμη για το cw του, είναι το Major Craft Aji-DO 5G 1-15gr
 
Δεν ξέρω από τέτοια είμαι ασxετοσ δύο καλάμια έχω ένα 4,10 από lidl ,που ψαρεβω από την ακτή και ένα μικρό 2,30 αυτό θέλω να το έχω για λίγο spinnig πετονιές έχω sakana 0,39 και στα δύο από παράμαλλα δεν έχω ιδέα ότι βρω βαζω
Θα δεις Ηλία τι γράφει πάνω στον κορμό του το καλάμι και θα πας σε ένα κατάστημα με είδη αλιείας να πάρεις μπομπάρδα και raglou, θα σε κατατοπίσει ο καταστηματάρχης ακριβώς. Σε αυτό το μήκος που αναφέρεις θα είναι καλάμια για casting ,οπότε αν ας πούμε λέει πάνω το καλάμι 40-80cw, θα πάρεις μια μπομπάρδα απο 30 έως 40 gr για να είσαι ασφαλής μην σου σπάσει κάνα καλάμι, επειδή τα καλάμια του lidl γράφουν ότι να ναι πάνω. Είναι πολύ αποδοτικό το raglou, υπάρχουν μέρες δηλαδή που εμείς με τα σκληρά τεχνητά κτλ, καθόμαστε και του κοιτάμε να βγάζουν.
 
Back
Top