L.R.F.

Κι εγώ τα άτιμα πριν μπει ο Απρίλης δεν τα έχω δει. Εκεί κάπου, απο αρχές-μέσα Απρίλη εμφανίζονται δυναμικά στην ακτογραμμή. Σίγουρα θα υπάρχουν τόποι που θα έχει και νωρίτερα, αλλά σίγουρα όχι εκεί που πάω εγώ.
 
Έκανα σήμερα μια απόπειρα σε μια απόκρημνη ακτογραμμή που μου έδωσε πολλά ψάρια πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν πήρα ούτε χτύπημα... Ίσως μπαίνουν αργότερα τα ψάρια εκεί... 2χλμ περίπου περπάτησα κ στο γυρισμό έβαλα επίτηδες κ σιλικόνη που είναι ο θάνατος της πέρκας αλλά κ εκεί δεν πήρα τίποτα...
Πρώτη φορά νομίζω στο λρφ που δεν πήρα τίποτα...
Συνεχίζουμε...

Άρη, το νήμα στον μηχανισμό είναι wanted silky ?
 
Ναι τώρα το έβαλα πρώτη φορά... Δεν έχω άποψη ακόμα... Tο έχεις δουλέψει?

Πέρυσι των έβγαλα με ένα sunline siglon...
Εξαιρετικό Άρη, το δουλεύω 3-4 χρόνια στο κύριο σετάκι μου και δεν τ αλλάζω, από υφή, αντοχή, εντελώς αθόρυβο. Βάζει κάτω πολλά japan νήματα.
 
Και το siglon που το έχω στο major, πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του(4κλωνο-πράσινο), κάνει λίγο θόρυβο αλλά δεν θα το συγκρίνω με 8κλωνο είναι άδικο. Πάντως και το siglon θα το ξαναπάρω
 
Τι ψαράκια δουλεύεται για κυνηγούσ ( τι καλαμη να παρο ( πόσο μικοσ) μεχρει 1,80 ειναι καλα
Ηλία ένα καλάμι για spinning απο 2,50 έως 2,70. Τεχνητά δουλεύουν τα περισσότερα ,πλανάκια, minnow, surface, pencil. Θα σου πρότεινα ν ξεκινήσεις με πλανάκια, που καλύπτουν μέτρα αλλά και την θαλάσσια ζώνη, να τους ψάξεις δηλαδή αφρό, μεσόνερα, πατωτά. Είναι εύκολα στο δούλεμά τους και αποτελεσματικά.
 
Ηλία ένα καλάμι για spinning απο 2,50 έως 2,70. Τεχνητά δουλεύουν τα περισσότερα ,πλανάκια, minnow, surface, pencil. Θα σου πρότεινα ν ξεκινήσεις με πλανάκια, που καλύπτουν μέτρα αλλά και την θαλάσσια ζώνη, να τους ψάξεις δηλαδή αφρό, μεσόνερα, πατωτά. Είναι εύκολα στο δούλεμά τους και αποτελεσματικά.
Μου έδωσε φιλοσ ένα δισπαστο σχεδόν καινούργιο θα αγωρασο μόνο μηχανάκι / νιμα/ και πλανακια κάτι οικονομικά για αρχή και αν μου αρεση θα αναβαφμησω αργοτερα
 
Μου έδωσε φιλοσ ένα δισπαστο σχεδόν καινούργιο θα αγωρασο μόνο μηχανάκι / νιμα/ και πλανακια κάτι οικονομικά για αρχή και αν μου αρεση θα αναβαφμησω αργοτερα
Ότι λεπτομέρειες θέλεις πάρε τηλ τον Αρι!
🥰
 
Ότι λεπτομέρειες θέλεις πάρε τηλ τον Αρι!
🥰
Δεν ξέρω από κυνηγούς στο spinning για αυτό δεν γράφω τίποτα στο Λιάκο.... Σεπτέμβρη που έρχονται εγώ παλεύω μόνο με τα ορτυκοτρυγονα... Παλιά τους ψάρευα πολύ αλλά με ζωντανή ζαργανα μόνο, στο spinning δεν έχω εμπειρία
 
Μου έδωσε φιλοσ ένα δισπαστο σχεδόν καινούργιο θα αγωρασο μόνο μηχανάκι / νιμα/ και πλανακια κάτι οικονομικά για αρχή και αν μου αρεση θα αναβαφμησω αργοτερα
Όλα την ίδια δουλειά κάνουν Ηλία, ξεκίνα με το οικονομικό και στην πορεία θα δεις και μόνος σου αν πρέπει να ανέβεις κατηγορία.
 
Δεν ξέρω από κυνηγούς στο spinning για αυτό δεν γράφω τίποτα στο Λιάκο.... Σεπτέμβρη που έρχονται εγώ παλεύω μόνο με τα ορτυκοτρυγονα... Παλιά τους ψάρευα πολύ αλλά με ζωντανή ζαργανα μόνο, στο spinning δεν έχω εμπειρία
Και εγώ μεχρει 20/8 τα θέλω μετά θα πάει άκρη ☺️
 
Οι παλιοί αλλά και κάποιοι νεότεροι , όταν πιάσουν τον πρώτο κυνηγό, τον δένουν καλά και τον αφήνουν ξανά στο νερό για να μείνει το κοπάδι στα πόδια τους. Δεν ξέρω γιατί έχει αυτή την νοοτροπία αυτό το ψάρι να μένει κοντά στο πιασμένο, αλλά έρχεται σίγουρα σε αντιπαράθεση με αυτό που επικρατεί, ότι αν σου ξε-αγκιστρωθεί κυνηγός προκαλεί πανικό και φεύγει όλο το κοπάδι.
 
Back
Top