L.R.F.

Ειδικός δεν είμαι, ωστόσο να σου πω δυο τρία πράγματα που έχω δει εγώ...
Μικρά πλανακια μπορείς να δουλέψεις ακόμα για κοκκαλια είτε σε λιμάνι, είτε σε ακτή αλλά μέρα όχι νύχτα...
Επίσης κ κάποια minnow αν κ προσωπικά τα προτιμώ σε παραλίες κ ρηχούς τόπους περισσότερο από λιμάνια... Στα λιμάνια οι σιλικόνες κ τα πλανακια κάνουν καλύτερα παιχνίδι...
Ένα τεχνητό που έχω πιάσει σχεδόν τα πάντα είναι το duo Toto 48 hs... Δουλεύετε εύκολα...
Επίσης το πιο αγαπημένο μου που έχω βγάλει πολλά ψάρια είναι το psaraki minnow της nerd fishing... Το συγκεκριμένο βέβαια δεν στο προτείνω αν δεν έχεις μάθει το καλάμι σου κ τα γρήγορα twich κ jerks μιας κ εκεί κρύβει όλη την επιτυχία του...
Φτηνά κ επίσης αποδοτικά είναι τα tsurinoya των 5 εκατοστών...
Θα σου πω και εγώ κάποια επιπλέον πράγματα σε σχέση με αυτά που σου είπε ο Άρις και με βάση την εμπειρία μου.

Καταρχάς τα γοφαρια με λρφ δεν το συνιστώ. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου πάρει το τεχνητό και θα φύγει. Δεν μου έχει τύχει ποτε να μου χτυπήσει αλλά συνηθως τα κυνηγάω με μεγάλα επιφάνειας.

Τα κοκκαλια μπορείς να τα ψαρεψεις από το ξημέρωμα μέχρι την Δύση του ηλίου. Τα σαφριδια δραστηριοποιούνται περισσότερο το βράδυ αλλά μπορεί να τα βρεις και το πρωί. Για τα κοκκαλια τωρα ύπαρχουν μέρες που επιλέγουν μόνο minnow και pencils οποτε καλό είναι να έχεις μερικά στην κασετίνα σου. Τα τσουρινόγια είναι πολύ καλά και φθηνά. Ένα τεχνητό που έχει δουλέψει στα πάντα είναι το kendozo ocean slider στα 9,5γρ σε χρωμα 777. Επίσης τα duo spearhead είναι καλά σε διάφορες εκδόσεις αλλά λίγο ακριβά. Τελευταίο αφήνω ένα τεχνητό που πέρυσι δούλεψε πολύ καλά σε φίλους και φέτος θα το δουλέψω και εγώ. Το majorcraft Eden είτε το H είτε το S. Το πρώτο είναι λίγο πιο βαρύ και βυθίζεται πιο γρήγορα.

Τέλος να σου πω ότι εγώ τα κοκκαλια τα ψαρεύω σε λιμάνια χωρις πολύ βαθος και παραλίες την ημέρα. Τα σαφριδια βράδυ σε λιμάνια αποκλειστικά με σιλικόνες. Έχω πάρει ψαρια το βράδυ σε minnow και πλανακια που φωσφοριζουν στο σκοτάδι αλλά δεν συμβαίνει συχνά.

Ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις ...

Αρη το ντουο Τοτο στο χρωμα 377?

https://www.tsourosmarine.gr/el/texnhta-dolvmata/9354-85663-texnito-duo-tetra-works-toto-48hs.html


Θα τα βαλω στην λιστα και οταν τα παρω θα κανω δοκιμες ...Μεχρι στιγμης απο τα "μικροψαρα" παμε καλα :)
 
Ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις ...

Αρη το ντουο Τοτο στο χρωμα 377?

https://www.tsourosmarine.gr/el/texnhta-dolvmata/9354-85663-texnito-duo-tetra-works-toto-48hs.html


Θα τα βαλω στην λιστα και οταν τα παρω θα κανω δοκιμες ...Μεχρι στιγμης απο τα "μικροψαρα" παμε καλα :)
11, 213, 210... Κ το 377 ενδιαφέρον φαίνεται αλλά δεν το έχω δουλέψει... Το 11 είναι κλασσική αξία παντού
 
Καλησπέρα , μέχρι στιγμής το lrf είναι αυτό που ζητούσα . Περνάει ευχάριστα και ξεκούραστα η εξόρμηση . Τώρα , αν έχει κάποιος τον χρόνο να απαντησει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα .


Μέχρι στιγμής πηγαίνω σε λιμάνι και βγάζω κοκκαλια και σαβριδια με μολύβι κεφαλές 0,8 Και 1.5 γραμμάριο που τις συνοδεύω με σιλικόνες διαφανές ή και με λίγα γκλιτερ πάνω τους .

Μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο για κοκαλια εκτός από σιλικόνες ; Και ποιες ώρες ; Χρειάζεται βάθος ή μπορώ και σε ρηχά νερά ; Πχ από ακτή …

Έχετε να προτείνεται δοκιμασμένα ψαράκια που χτυπάνε αρκετά ψάρια ; Πχ τσιπούρες λαβράκια γοβαρια κοκκαλια κτλπ ; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τετοι για αυτό ρωτάω , γιατί στα μέρη μου έχει από όλα τα παραπάνω αλλά εγώ μόνο σαβριδια βγάζω …


2-10 είναι σε action το καλάμι μου αλλά από ότι βλέπω δουλεύει καλά καις τα πιο χαμηλά …

Επίσης πως ψαρεύετε με 3 χτυπήματα προς τα πάνω και τα αφήνετε να κατέβει ή χτυπήματα στα πλαγιά ; Έχω βγάλει και στα δυο αλλά δρν ξέρω πιο δουλεύει καλύτερα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σε όποιον μπορέσει να απαντησει
Στην τσάντα σου για τα κοκκάλια πρέπει να έχεις οπωσδήποτε minnow και όταν δεν χτυπάνε σε αυτά σίγουρα θα τα ξεκλειδώσεις με σιλικόνες που χρησιμοποιείς ήδη.

Επίσης να έχεις σίγουρα πλανάκια γιατί μπορεί να πας νωρίς το πρωί που δραστηριοποιούνται στο τέρμα στην επιφάνεια και μετά να νομίζεις ότι έκοψαν.
Έλα όμως που αυτά αρχίζουν και κυνηγούν χαμηλότερα, οπότε τα πλανάκια θα σου δώσουν κάποια ακόμα.
Όλα τα παραπάνω δουλεύουν και από ακτή μια χαρά.

Τώρα από minnows εγω χρησιμοποιώ κυρίως τα duo (ακριβά) palms και κάποια kendozo όπως και savage gear (gravity pencil,gravity minnow σε sinking και floating).
Αποχρώσεις πάρε φυσικά χρώματα και κάποια ποιο έντονα σε ροζ και κιτρινο-πορτοκαλι ειδικά αν το μέρος κρατάει γοφαρια.
Με κλασσικά jerks έχω δει επιτυχία με εναλλαγές σε γρήγορα η αργά jerks.
Όλα τα παραπάνω τεχνητά εκτός των gravity pencil
δουλεύουν ωραία μόνα τους.Και απλή ανάκτηση να κάνεις.
Για τις τσιπούρες που ανέφερες δοκίμασε λίγο βιοδιασπομενα η σιλικόνες χωρίς τακούνι πατωτα
 
Last edited:
Καλησπέρα , μέχρι στιγμής το lrf είναι αυτό που ζητούσα . Περνάει ευχάριστα και ξεκούραστα η εξόρμηση . Τώρα , αν έχει κάποιος τον χρόνο να απαντησει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα .


Μέχρι στιγμής πηγαίνω σε λιμάνι και βγάζω κοκκαλια και σαβριδια με μολύβι κεφαλές 0,8 Και 1.5 γραμμάριο που τις συνοδεύω με σιλικόνες διαφανές ή και με λίγα γκλιτερ πάνω τους .

Μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο για κοκαλια εκτός από σιλικόνες ; Και ποιες ώρες ; Χρειάζεται βάθος ή μπορώ και σε ρηχά νερά ; Πχ από ακτή …

Έχετε να προτείνεται δοκιμασμένα ψαράκια που χτυπάνε αρκετά ψάρια ; Πχ τσιπούρες λαβράκια γοβαρια κοκκαλια κτλπ ; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τετοι για αυτό ρωτάω , γιατί στα μέρη μου έχει από όλα τα παραπάνω αλλά εγώ μόνο σαβριδια βγάζω …


2-10 είναι σε action το καλάμι μου αλλά από ότι βλέπω δουλεύει καλά καις τα πιο χαμηλά …

Επίσης πως ψαρεύετε με 3 χτυπήματα προς τα πάνω και τα αφήνετε να κατέβει ή χτυπήματα στα πλαγιά ; Έχω βγάλει και στα δυο αλλά δρν ξέρω πιο δουλεύει καλύτερα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σε όποιον μπορέσει να απαντησει
Έχω διάφορα minnow ,pencils, πλανάκια. Αυτό που μου έχει την διαφορά είναι το savage gear gravity pencil 8gr
Μου έχει δώσει απ όλα τα είδη ψαριών,λαβράκια,τσιπουρες,κοκκάλια,λιτσες, απο μικρά μέχρι και πολύ μεγαλύτερα. Έχει πολλά πλεονεκτήματα, βολή καλύτερη και απο πλανάκι, μπορείς να ψάξεις όλη την υδάτινη ζώνη(πατοτά-μεσόνερα-αφρό) ,το δουλεύω γρήγορα με έντονο twiching, μια περιστροφή στον μηχανισμό-ένα twich και διαγράφει ένα ζιγκ-ζαγκ με απότομα τινάγματα. Θα μου πεις τώρα τα περισσότερα pencil αυτό κάνουν ,ναι οκ, αυτό ίσως το κάνει καλύτερα απ τα άλλα.
Αλλά σε δύσκολες μέρες που δεν χτυπάνε σε τίποτα, μόνο με σιλικόνες ίσως να καταφέρεις να πάρεις κάποια χτυπήματα. Οπότε έχε τις σιλικόνες σου πάντα έτοιμες, κάποιες μέρες κάνουν την διαφορά σε πολλά είδη ψαριών.
 
Έχω διάφορα minnow ,pencils, πλανάκια. Αυτό που μου έχει την διαφορά είναι το savage gear gravity pencil 8gr
Μου έχει δώσει απ όλα τα είδη ψαριών,λαβράκια,τσιπουρες,κοκκάλια,λιτσες, απο μικρά μέχρι και πολύ μεγαλύτερα. Έχει πολλά πλεονεκτήματα, βολή καλύτερη και απο πλανάκι, μπορείς να ψάξεις όλη την υδάτινη ζώνη(πατοτά-μεσόνερα-αφρό) ,το δουλεύω γρήγορα με έντονο twiching, μια περιστροφή στον μηχανισμό-ένα twich και διαγράφει ένα ζιγκ-ζαγκ με απότομα τινάγματα. Θα μου πεις τώρα τα περισσότερα pencil αυτό κάνουν ,ναι οκ, αυτό ίσως το κάνει καλύτερα απ τα άλλα.
Αλλά σε δύσκολες μέρες που δεν χτυπάνε σε τίποτα, μόνο με σιλικόνες ίσως να καταφέρεις να πάρεις κάποια χτυπήματα. Οπότε έχε τις σιλικόνες σου πάντα έτοιμες, κάποιες μέρες κάνουν την διαφορά σε πολλά είδη ψαριών.
Σε τι χρώμα ..
 
Ναι Παντελή, έχει και λιανική
Είναι άλλος ο εισαγωγέας στα savage, αυτό απλά τα μεταπουλά
Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο, νόμιζα ότι τα έφερνε, θα περάσω μια βολτα να δω αυτά τα Gravity Pencil. Aν αξίζει και κάτι άλλο απο αυτά πες μου να τα δω
 
Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο, νόμιζα ότι τα έφερνε, θα περάσω μια βολτα να δω αυτά τα Gravity Pencil. Aν αξίζει και κάτι άλλο απο αυτά πες μου να τα δω
Απ ότι έχει πάρει τ αυτί μου, την έβγαλε την εταιρία απ το μαγαζί του, για αυτό και οι χαμηλές τιμές
Ίσως να τα έφερνε παλιότερα ο Σκαλής και να τα πήρε άλλος τώρα, δεν ξέρω ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο έχει παιχτεί
 
Πήγα και φόρτωσα διάφορα, και επειδή δεν ξερω πήρα οτι μου γυάλισε στο μάτι, με τη βοήθεια του παιδιού που με εξυπηρέτησεView attachment 87189View attachment 87190
Αααααααα εσύ έκανες ζημιά Παντελή, μπράβο!! Καλοψαύρετα φίλε!
Οι σατανάδες ,ότι είναι στα 8gr σε gravity είτε minnow είτε pencil, χωρίς έκπτωση, είναι το πιο κινήσιμο νούμερο, γι αυτο
Η κίτρινη σιλικόνη με αυτή την μολυβοκεφαλή είναι εξαιρετική στους λούτσους Παντελή, να της δώσεις ευκαιρίες
Κάνεις και spin και lrf ?
 
Αααααααα εσύ έκανες ζημιά Παντελή, μπράβο!! Καλοψαύρετα φίλε!
Οι σατανάδες ,ότι είναι στα 8gr σε gravity είτε minnow είτε pencil, χωρίς έκπτωση, είναι το πιο κινήσιμο νούμερο, γι αυτο
Η κίτρινη σιλικόνη με αυτή την μολυβοκεφαλή είναι εξαιρετική στους λούτσους Παντελή, να της δώσεις ευκαιρίες
Κάνεις και spin και lrf ?
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ, το βασικό μου ψάρεμα εδώ και χρόνια είναι η καθετή από ακάφος, τώρα ξεκινάω το spin και το lrf για τη μεταβατική περίοδο από 1η Μάρτη, που τελειώνει το κυνήγι, μέχρι Μάιο-Ιούνιο που ρίχνω συνήθως το σκαφάκι μου. Όπως καταλαβαίνεις δεν ξέρω να ψαρεύω με τεχνητά και ως εκ τούτου δεν έχω επιτυχία, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν του έχω δώσει πολύ χρόνο ούτε έχω ψαχτεί σε διαφορετικά μέρη.
Απλά διαπιστώνω ότι αυτό το ψάρεμα χρειάζεται πάρα πολλές τεχνικές γνώσεις, ασύγκριτα περισσότερες από το κυνήγι...
Που θα πάει όμως, μικρός είμαι ακόμα, θα μάθω! :cool:
 
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ, το βασικό μου ψάρεμα εδώ και χρόνια είναι η καθετή από ακάφος, τώρα ξεκινάω το spin και το lrf για τη μεταβατική περίοδο από 1η Μάρτη, που τελειώνει το κυνήγι, μέχρι Μάιο-Ιούνιο που ρίχνω συνήθως το σκαφάκι μου. Όπως καταλαβαίνεις δεν ξέρω να ψαρεύω με τεχνητά και ως εκ τούτου δεν έχω επιτυχία, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν του έχω δώσει πολύ χρόνο ούτε έχω ψαχτεί σε διαφορετικά μέρη.
Απλά διαπιστώνω ότι αυτό το ψάρεμα χρειάζεται πάρα πολλές τεχνικές γνώσεις, ασύγκριτα περισσότερες από το κυνήγι...
Που θα πάει όμως, μικρός είμαι ακόμα, θα μάθω! :cool:
Δώσε χρόνο στην τεχνική Παντελή και θα σε ανταμείψει, τώρα μπαίνουμε εξάλλου στην περίοδό της. Δοκίμασε και επέμεινε σε ήσυχα λιμανάκια, ακρόκαβα ή και απότομου βάθους παραλίες ,ξημέρωμα και σούρουπο και θα εκπλαγείς.
Οι τεχνικές γνώσεις αφορούν περισσότερο τους τρόπους ανάκτησης ή τους κόμπους σου, δηλαδή την ένωση του νήματος με το παράμαλλο και τις διαμέτρους. Κατά τα άλλα ψαράς άνθρωπος είσαι και μπορείς να κατανοήσεις πως θα διαχειριστείς τα υπόλοιπα.
 
Οι τεχνικές γνώσεις αφορούν περισσότερο τους τρόπους ανάκτησης
Είναι πολύ βασικό αυτό, μου εξηγούσε το παληκάρι στον Σκαλή τους διαφορετικούς τρόπους ανάκτησης για κάθε διαφορετικό είδος τεχνητού και συγκράτησα πολύ λίγα...
Άλλο μαζεύεις με τη μύτη πάνω και ενδιάμεσα χτυπηματάκια, άλλο με τη μύτη κάτω, άλλο με τη μύτη στο πλάϊ...
Και είναι τόσα πολλά τα υπόλοιπα, πού χρησιμοποιώ minnows, πού χρησιμοποιώ pencil, πού σιλικόνες, τι χρώμα, τι μέγεθος, τι βάρος (αυτό που είπες με τα 8gr πολύ με βοήθησε) , οι συνδυασμοί είναι άπειροι!!!
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεθοδολογία για το πως 'ψάχνεις' έναν τόπο που δεν τον ξέρεις, ούτε ξέρεις τι να περιμένεις
 
Είναι πολύ βασικό αυτό, μου εξηγούσε το παληκάρι στον Σκαλή τους διαφορετικούς τρόπους ανάκτησης για κάθε διαφορετικό είδος τεχνητού και συγκράτησα πολύ λίγα...
Άλλο μαζεύεις με τη μύτη πάνω και ενδιάμεσα χτυπηματάκια, άλλο με τη μύτη κάτω, άλλο με τη μύτη στο πλάϊ...
Και είναι τόσα πολλά τα υπόλοιπα, πού χρησιμοποιώ minnows, πού χρησιμοποιώ pencil, πού σιλικόνες, τι χρώμα, τι μέγεθος, τι βάρος (αυτό που είπες με τα 8gr πολύ με βοήθησε) , οι συνδυασμοί είναι άπειροι!!!
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεθοδολογία για το πως 'ψάχνεις' έναν τόπο που δεν τον ξέρεις, ούτε ξέρεις τι να περιμένεις
Κανείς μας δεν ήξερε Παντελή όταν ξεκίνησε. Διάβασμα, βιντεο και πολύ ψάρεμα και όλη η τεχνική θα χτιστεί βήμα-βήμα.
Jerks και twitch, 2 βασικά πράγματα , ξεκινάς μ αυτά και στην πορεία θα δεις ότι θα διορθώνεσαι μόνος σου ή θα διαφοροποίησε
Jerks: Ψιλά το καλάμι και μεθοδικά χτυπήματα εναλλάξ με την περιστροφή του μηχανισμού, αφορά κυρίως πλανάκια ,σιλικόνες
Twitch: Χαμηλά το καλάμι παράλληλα με την ακτογραμμή και ανακτώντας το τεχνητό κάνεις μικρά κοφτά χτυπήματα με το καλάμι, αφορά κυρίως minnows,pencils αλλά και πλανάκια.

Πάρε και ένα άρθρο που τα αναλύει καλύτερα
https://www.lurebites.com/psarema-a...texniton-1o-gia-ligo-ston-rolo-tou-theoy.html
 
Last edited:
Back
Top