L.R.F.

Πριν λιγες μερες μετα απο μεγαλη απογοητευση με το σπινινγκ εφτιαξα το πρωτο σετ για Λρφ , Ο εξοπλισμος Dragon Finesse 2-12gr και μηχανισμο legalis lt 2000 . Την δευτερα εκανα την πρωτη εξορμηση σε ενα Λιμανακι ..Παιξαμε με σιλικονες 1-2 γραμμαρια και πηραμε 8 κοκαλια .. Εγω καταφερα και εβγαλα 1 ο φιλος πιο εμπειρος εβγαλε τα υπολοιπα.

Σαν πρωτη εντυπωση το βασικο ειναι πως ειναι ξεκουραστο αρκετα σε σχεση με το σπινινγκ που ειχα κανει ... Νομιζω παιχνιδι καλυτερο εχει αλλα θελει αρκετα πραγματακια να μαθεις ... Σημερα πηγα σε αλλο λιμανι δεν εκανα κατι ισως φταιω και εγω που δεν ξερω ακομα να το δουλευω ... Καναμε και για σουπιες αλλα μια μικρη πιασαμε και την αφησαμε πισω...
 
Ήρθαν ,ήρθαν….
Σε νέο μέρος για σκαουτινγκ ,ωραια κομμάτια για την εποχή και γενικά πολυ γόνο η ακτογραμμή
View attachment 86845
Τα κοκκάλια φίλε μου στην περιοχή του κόλπου Μεγάρων είναι πιασμένα?Γιατι τα βλέπω μεγαλουτσικα.
 
Τα κοκκάλια φίλε μου στην περιοχή του κόλπου Μεγάρων είναι πιασμένα?Γιατι τα βλέπω μεγαλουτσικα.
Ναι, ενώ απ την μεριά των μεγάρων τίποτα εδώ και 2-3 εξορμήσεις ,απ την μεριά της σαλαμινας γίνεται παιχνίδι. Πολύς ο γόνος απ την μεριά της σαλαμινας σε αντίθεση με τον μεγάρων
 
Ναι, ενώ απ την μεριά των μεγάρων τίποτα εδώ και 2-3 εξορμήσεις ,απ την μεριά της σαλαμινας γίνεται παιχνίδι. Πολύς ο γόνος απ την μεριά της σαλαμινας σε αντίθεση με τον μεγάρων
Ξέρω ένα καλο σημείο πριν την Κινέτα που κάνει κοκαλια παντόφλες.Αν θες κανονίζουμε κάποια στιγμή.Η Απρίλιο Μάιο προς Χαλκίδα που γίνεται της τρελής πραγματικά.Ριχνεις βγαζεις
 
Ξέρω ένα καλο σημείο πριν την Κινέτα που κάνει κοκαλια παντόφλες.Αν θες κανονίζουμε κάποια στιγμή.Η Απρίλιο Μάιο προς Χαλκίδα που γίνεται της τρελής πραγματικά.Ριχνεις βγαζεις
Ναι οποτε θες πάμε ,όπως κι στα πιο κοντινά μου ,πεύκο και σαλαμινα ,στέλνεις μνμ και το κανονίσαμε
 
Καλησπέρα , μέχρι στιγμής το lrf είναι αυτό που ζητούσα . Περνάει ευχάριστα και ξεκούραστα η εξόρμηση . Τώρα , αν έχει κάποιος τον χρόνο να απαντησει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα .


Μέχρι στιγμής πηγαίνω σε λιμάνι και βγάζω κοκκαλια και σαβριδια με μολύβι κεφαλές 0,8 Και 1.5 γραμμάριο που τις συνοδεύω με σιλικόνες διαφανές ή και με λίγα γκλιτερ πάνω τους .

Μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο για κοκαλια εκτός από σιλικόνες ; Και ποιες ώρες ; Χρειάζεται βάθος ή μπορώ και σε ρηχά νερά ; Πχ από ακτή …

Έχετε να προτείνεται δοκιμασμένα ψαράκια που χτυπάνε αρκετά ψάρια ; Πχ τσιπούρες λαβράκια γοβαρια κοκκαλια κτλπ ; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τετοι για αυτό ρωτάω , γιατί στα μέρη μου έχει από όλα τα παραπάνω αλλά εγώ μόνο σαβριδια βγάζω …


2-10 είναι σε action το καλάμι μου αλλά από ότι βλέπω δουλεύει καλά καις τα πιο χαμηλά …

Επίσης πως ψαρεύετε με 3 χτυπήματα προς τα πάνω και τα αφήνετε να κατέβει ή χτυπήματα στα πλαγιά ; Έχω βγάλει και στα δυο αλλά δρν ξέρω πιο δουλεύει καλύτερα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σε όποιον μπορέσει να απαντησει
 
Καλησπέρα , μέχρι στιγμής το lrf είναι αυτό που ζητούσα . Περνάει ευχάριστα και ξεκούραστα η εξόρμηση . Τώρα , αν έχει κάποιος τον χρόνο να απαντησει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα .


Μέχρι στιγμής πηγαίνω σε λιμάνι και βγάζω κοκκαλια και σαβριδια με μολύβι κεφαλές 0,8 Και 1.5 γραμμάριο που τις συνοδεύω με σιλικόνες διαφανές ή και με λίγα γκλιτερ πάνω τους .

Μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο για κοκαλια εκτός από σιλικόνες ; Και ποιες ώρες ; Χρειάζεται βάθος ή μπορώ και σε ρηχά νερά ; Πχ από ακτή …

Έχετε να προτείνεται δοκιμασμένα ψαράκια που χτυπάνε αρκετά ψάρια ; Πχ τσιπούρες λαβράκια γοβαρια κοκκαλια κτλπ ; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τετοι για αυτό ρωτάω , γιατί στα μέρη μου έχει από όλα τα παραπάνω αλλά εγώ μόνο σαβριδια βγάζω …


2-10 είναι σε action το καλάμι μου αλλά από ότι βλέπω δουλεύει καλά καις τα πιο χαμηλά …

Επίσης πως ψαρεύετε με 3 χτυπήματα προς τα πάνω και τα αφήνετε να κατέβει ή χτυπήματα στα πλαγιά ; Έχω βγάλει και στα δυο αλλά δρν ξέρω πιο δουλεύει καλύτερα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σε όποιον μπορέσει να απαντησει
Ειδικός δεν είμαι, ωστόσο να σου πω δυο τρία πράγματα που έχω δει εγώ...
Μικρά πλανακια μπορείς να δουλέψεις ακόμα για κοκκαλια είτε σε λιμάνι, είτε σε ακτή αλλά μέρα όχι νύχτα...
Επίσης κ κάποια minnow αν κ προσωπικά τα προτιμώ σε παραλίες κ ρηχούς τόπους περισσότερο από λιμάνια... Στα λιμάνια οι σιλικόνες κ τα πλανακια κάνουν καλύτερα παιχνίδι...
Ένα τεχνητό που έχω πιάσει σχεδόν τα πάντα είναι το duo Toto 48 hs... Δουλεύετε εύκολα...
Επίσης το πιο αγαπημένο μου που έχω βγάλει πολλά ψάρια είναι το psaraki minnow της nerd fishing... Το συγκεκριμένο βέβαια δεν στο προτείνω αν δεν έχεις μάθει το καλάμι σου κ τα γρήγορα twich κ jerks μιας κ εκεί κρύβει όλη την επιτυχία του...
Φτηνά κ επίσης αποδοτικά είναι τα tsurinoya των 5 εκατοστών...
 
Ειδικός δεν είμαι, ωστόσο να σου πω δυο τρία πράγματα που έχω δει εγώ...
Μικρά πλανακια μπορείς να δουλέψεις ακόμα για κοκκαλια είτε σε λιμάνι, είτε σε ακτή αλλά μέρα όχι νύχτα...
Επίσης κ κάποια minnow αν κ προσωπικά τα προτιμώ σε παραλίες κ ρηχούς τόπους περισσότερο από λιμάνια... Στα λιμάνια οι σιλικόνες κ τα πλανακια κάνουν καλύτερα παιχνίδι...
Ένα τεχνητό που έχω πιάσει σχεδόν τα πάντα είναι το duo Toto 48 hs... Δουλεύετε εύκολα...
Επίσης το πιο αγαπημένο μου που έχω βγάλει πολλά ψάρια είναι το psaraki minnow της nerd fishing... Το συγκεκριμένο βέβαια δεν στο προτείνω αν δεν έχεις μάθει το καλάμι σου κ τα γρήγορα twich κ jerks μιας κ εκεί κρύβει όλη την επιτυχία του...
Φτηνά κ επίσης αποδοτικά είναι τα tsurinoya των 5 εκατοστών...
Άψογα τα είπες Άρι. Μπραβο!
 
Καλησπέρα , μέχρι στιγμής το lrf είναι αυτό που ζητούσα . Περνάει ευχάριστα και ξεκούραστα η εξόρμηση . Τώρα , αν έχει κάποιος τον χρόνο να απαντησει στα παρακάτω θα το εκτιμούσα .


Μέχρι στιγμής πηγαίνω σε λιμάνι και βγάζω κοκκαλια και σαβριδια με μολύβι κεφαλές 0,8 Και 1.5 γραμμάριο που τις συνοδεύω με σιλικόνες διαφανές ή και με λίγα γκλιτερ πάνω τους .

Μπορώ να δουλέψω κάτι άλλο για κοκαλια εκτός από σιλικόνες ; Και ποιες ώρες ; Χρειάζεται βάθος ή μπορώ και σε ρηχά νερά ; Πχ από ακτή …

Έχετε να προτείνεται δοκιμασμένα ψαράκια που χτυπάνε αρκετά ψάρια ; Πχ τσιπούρες λαβράκια γοβαρια κοκκαλια κτλπ ; Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τετοι για αυτό ρωτάω , γιατί στα μέρη μου έχει από όλα τα παραπάνω αλλά εγώ μόνο σαβριδια βγάζω …


2-10 είναι σε action το καλάμι μου αλλά από ότι βλέπω δουλεύει καλά καις τα πιο χαμηλά …

Επίσης πως ψαρεύετε με 3 χτυπήματα προς τα πάνω και τα αφήνετε να κατέβει ή χτυπήματα στα πλαγιά ; Έχω βγάλει και στα δυο αλλά δρν ξέρω πιο δουλεύει καλύτερα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σε όποιον μπορέσει να απαντησει
Θα σου πω και εγώ κάποια επιπλέον πράγματα σε σχέση με αυτά που σου είπε ο Άρις και με βάση την εμπειρία μου.

Καταρχάς τα γοφαρια με λρφ δεν το συνιστώ. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου πάρει το τεχνητό και θα φύγει. Δεν μου έχει τύχει ποτε να μου χτυπήσει αλλά συνηθως τα κυνηγάω με μεγάλα επιφάνειας.

Τα κοκκαλια μπορείς να τα ψαρεψεις από το ξημέρωμα μέχρι την Δύση του ηλίου. Τα σαφριδια δραστηριοποιούνται περισσότερο το βράδυ αλλά μπορεί να τα βρεις και το πρωί. Για τα κοκκαλια τωρα ύπαρχουν μέρες που επιλέγουν μόνο minnow και pencils οποτε καλό είναι να έχεις μερικά στην κασετίνα σου. Τα τσουρινόγια είναι πολύ καλά και φθηνά. Ένα τεχνητό που έχει δουλέψει στα πάντα είναι το kendozo ocean slider στα 9,5γρ σε χρωμα 777. Επίσης τα duo spearhead είναι καλά σε διάφορες εκδόσεις αλλά λίγο ακριβά. Τελευταίο αφήνω ένα τεχνητό που πέρυσι δούλεψε πολύ καλά σε φίλους και φέτος θα το δουλέψω και εγώ. Το majorcraft Eden είτε το H είτε το S. Το πρώτο είναι λίγο πιο βαρύ και βυθίζεται πιο γρήγορα.

Τέλος να σου πω ότι εγώ τα κοκκαλια τα ψαρεύω σε λιμάνια χωρις πολύ βαθος και παραλίες την ημέρα. Τα σαφριδια βράδυ σε λιμάνια αποκλειστικά με σιλικόνες. Έχω πάρει ψαρια το βράδυ σε minnow και πλανακια που φωσφοριζουν στο σκοτάδι αλλά δεν συμβαίνει συχνά.
 
Back
Top