Cal.16

Θαρρώ πάντως πως η φιλοσοφία χρήσης μικρότερων του 12 διαμετρημάτων δεν είναι να φτάνουμε να ρίχνουμε γομωσεις 12αριου σε πολύ στενότερες κάννες με συνήθως ελαφρύτερα και "compact" όπλα.
Για 16αρι 25-26γρ είναι ιδανικά , όπως για 20αρι 22-24γρ και 15-16γρ για 28αρι. Πολλές φορές βέβαια και οι ίδιες οι εταιρείες δεν προσφέρουν τέτοιες γομωσεις στα φυσίγγια τους. Όσοι όμως γεμίζετε νομίζω τελικά από πολλές απόψεις είναι καλύτερες οι ενδεδειγμένες γομωσεις για το εκάστοτε διαμέτρημα .
Βασίλη, συμφωνώ απόλυτα!

Υ.Γ1: Χωρίς να είμαι "δογματικός" και "απόλυτος" για την χρήση βαρύτερων γομώσεων στα μικρότερα διαμετρήματα όπου "χρειάζονται", για το 16αρι ,από προσωπική εμπειρία, με 27γρ "πιάνει" όλα τα μεσαία θηράματα τουλάχιστον!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Βασίλη, συμφωνώ απόλυτα!

Υ.Γ1: Χωρίς να είμαι "δογματικός" και "απόλυτος" για την χρήση βαρύτερων γομώσεων στα μικρότερα διαμετρήματα όπου "χρειάζονται", για το 16αρι ,από προσωπική εμπειρία, με 27γρ "πιάνει" όλα τα μεσαία θηράματα τουλάχιστον!

Φιλικά,

Γιάννης
Και εγω εκει γεμιζω Στα διασπορας βαζω 28 γραμ
 
Μπράβο Νικολή! Πολύ ωραίο!

Από καραμπίνες δεν γνωρίζω πολλά, αλλά για το συγκεκριμένο μοντέλο έχω ακούσει ότι θεωρείται όπλο "σταθμός" για το διαμέτρημα 16!

Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι ο τύπος έριχνε FEDERAL GAME LOAD 28 γρ.!

Στην Ελλάδα FEDERAL φέρνει ο Κυργιάς αλλά ΜΟΝΟ 32 γρ.!32 γρ στο16αρι είναι σαν να ρίχνεις 38 με 12αρι! (δες συνημμένο!)Πολύ βαριά γόμωση ειδικά για δίκαννο!

Εμποροι και κυνηγοί δυστυχώς επηρεασμένοι από την "μαγνουμίτιδα", πάνε να κάνουν το 16αρι 12αρι! ΔΕΝ είναι έτσι!

Φιλικά,

Γιάννης

Αναλογία γομώσεων Cal.12-16.jpg
 
32 γρ στο16αρι είναι σαν να ρίχνεις 38 με 12αρι! (δες συνημμένο!)Πολύ βαριά γόμωση ειδικά για δίκαννο!
Αυτό είναι κάτι που το βλεπεις κ στην πραξη, δλδ όντως έχει ανυπόφορη ανάκρουση?
Δυστηχως δεν έχω την τυχη να ρίξω με cal.16 αλλά νομίζω ότι στην προκειμενη δεν πρεπει να είναι κ τόσο τραγικά, βέβαια εξαρτάται κ από το πυρομαχικο.....
 
Αυτό είναι κάτι που το βλεπεις κ στην πραξη, δλδ όντως έχει ανυπόφορη ανάκρουση?
Δυστηχως δεν έχω την τυχη να ρίξω με cal.16 αλλά νομίζω ότι στην προκειμενη δεν πρεπει να είναι κ τόσο τραγικά, βέβαια εξαρτάται κ από το πυρομαχικο.....
Φιλε Τασο, Καλημέρα!

Λοιπόν, με το παλιό μου ΔΙΚΑΝΟ 16αρι baikal, 3100 γρ. βάρος, τα FEDERAL 32 γρ Νο 6 αμερικανικά κλωτσούσαν όντως πολύ! Βέβαια κάποιος θα πει : ρε συ Γιάννη βάστα , 3100 δια 96 μας κάνει 32 γρ άρα εντάξει είναι ! ΝΑΙ αλλά ο κανόνας είναι για το cal.12 OXI για το 16 που έχει μέσο όρο τομής αυλού 85% του 12αριου!Αναλογικά πάει και για τα μικρότερα διαμετρήματα! Ειδικά το 16αρι και το 28αρι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΕΚΔΟΣΗ! Το 20αρι και το 36αρι λογο ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ - ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΕΧΟΥΝ!(προς θεού , δεν τα υποβαθμίζω ως διαμετρήματα!)

Τέλος για μεγάλα θηράματα , και λίγες τουφεκιές είναι ενδεδειγμένα ΚΑΙ ΤΑ 32 ΓΡ(ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΧ. ΤΗΣ ΜΗ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ 16ΑΡΙΟΥ!) ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΤΙΒΑΡΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΑΝΤΕΧΕΙ!!!!

Προσωπικά πιστεύω ότι για πάνω από 30 γρ. καλύτερα να πάμε στο 12αρι!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Σε ευχαριστω συναδελφε 16αρακια ,Γεμιζω με sipe περιπου την ιδια γομωση ,Αλλα θελω να παρω και s4 ,ειναι μεγαλη κυρια αρχοντισσα .Θα την γραψω στο τετραδιο μου
Νικό Καλησπέρα!

Αν θες πέρασε την γόμωση με την SIPE. Όπως την γεμίζεις εσύ δηλαδή(κάλυκας, ύψος πάφυλα, καψούλι, βύσμα, δοσολογία κτλ.)! Έχω κάποιες αμφιβολίες, αλλού την δίνουν 1,25 Χ 28 αλλού 1,30 Χ 28.Εγώ θέλω να την κάνω "ελαφριά" σε 65αρι κάλυκα, ρελιαστό...Μάλλον του χρόνου πιά...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Πάντως εδώ δίνει την Sipe ,1,25 Χ 28 αστέρι σε 67αρι κάλυκα. Εγώ έκανα την S4 με την ίδια δοσολογία σε 65αρι με ρέλι και μου βγήκε!

Guida-Ricarica-Calibro-16.jpg
 
Πως θα γίνει να την αγοράσουμε
θες αυτη η αυτη την εκδοση???
A5-CLASSIC-WOODCOCK-16_1.jpg

https://en.browning.eu/products/shotguns/semi-auto/a5/A-A5WOODCOCK16.html
 
Καλημέρα στην παρεα του Cal.16!

Mια φότο από τις πρώτες δοκιμές με την C7 στο Cal.16.

Με δυο άστρα, ξηρή τουφεκιά, ελαφρύ λάκτισμα, 20 βαθμοί θερμοκρασία . 1-2 bf βοριάς, 54% υγρασία...

Για στρογγυλό ρέλι δεν είναι άσχημη ,λέω στα 35 μέτρα θα ναι καλύτερη έχει μέτρα ακόμα, με περισσότερα περιφερειακά σκάγια...

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη...

Δοκιμή C7-Cal.16.jpg

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα στην παρεα του Cal.16!

Mια φότο από τις πρώτες δοκιμές με την C7 στο Cal.16.

Με δυο άστρα, ξηρή τουφεκιά, ελαφρύ λάκτισμα, 20 βαθμοί θερμοκρασία . 1-2 bf βοριάς, 54% υγρασία...

Για στρογγυλό ρέλι δεν είναι άσχημη ,λέω στα 35 μέτρα θα ναι καλύτερη έχει μέτρα ακόμα, με περισσότερα περιφερειακά σκάγια...

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη...

View attachment 34607

Φιλικά,

Γιάννης
Πολλη συγκετρωτικη εχει μετρα ακομα Αλλα καμια φορα η υπερσυγκετρωση δεν σκοτωνει Δοκιμασε και σε θυραμα Την εχω πατησει Φιλικοτατα
 
Πολλη συγκετρωτικη εχει μετρα ακομα Αλλα καμια φορα η υπερσυγκετρωση δεν σκοτωνει Δοκιμασε και σε θυραμα Την εχω πατησει Φιλικοτατα
Νίκο καλό απόγευμα!

Βέβαια, είναι στις προθέσεις μου!

Φονικότητα στο θήραμα, αυτό μετράει...

Πάντως, πίσω απ' το χαρτόνι είχε κοκκινοχώματα , αν κρίνω από το "ντουμάνι" που σήκωσε πρέπει να ναι δυνατή...

Θα δείξει...δοκιμές κάνω ακόμα...

Ευχαριστώ πολύ!

Γιάννης
 
Καλημέρα στην παρεα του Cal.16!

Mια φότο από τις πρώτες δοκιμές με την C7 στο Cal.16.

Με δυο άστρα, ξηρή τουφεκιά, ελαφρύ λάκτισμα, 20 βαθμοί θερμοκρασία . 1-2 bf βοριάς, 54% υγρασία...

Για στρογγυλό ρέλι δεν είναι άσχημη ,λέω στα 35 μέτρα θα ναι καλύτερη έχει μέτρα ακόμα, με περισσότερα περιφερειακά σκάγια...

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη...

View attachment 34607

Φιλικά,

Γιάννης
Είσαι χαμηλά για ρελι ανέβα στο 1.40
 
View attachment 8650
Και τέλος οι κάνες έχουν ένα παράξενο μελιτζανί χρώμα. Δεν το έχω ξαναδεί. Μου είπε κάποιος πως λόγω υψηλής ποιότητας και πυκνότητας του ατσαλιού δεν βάφεται όπως οι άλλες κάνες. Φούμαρα ή αλήθεια δεν ξέρω, αν κάποιος φίλος έχει γνώση ας με διαφωτίση.

Tούφεκος .... όντως!
 
Back
Top