Cal.16

καλημερα παιδια ξερει κανεις καμια νεα συνταγουλα να δοιμασω στο 16 αρι καλυκας 67 η 70 μμ μαλλινο η συγκεντρωτηρα 30 γρ πυριτιδες μβ 32 μβ 36 τζκ3 α1 τζκ6
Εστηνα ενα σεταπ για ενα φιλο που το εριχνε στην περδικα και του αρεσε παρα πολυ..ειναι το εξης mb36 16/70 616 1.60x30 n.7 sg19 τζαμακι ρελι στα 63.8
 
Γεια σας παιδια εχετε να προτηνετε καμια καλη συνταγη για 16 μεχρι 32 γρ
http://www.siarm.it/product_info.php?cPath=96_100_161&products_id=563
Την γεμίζει φίλος την συνταγή και είναι πολύ ευχαριστημένος με κλείσιμο στα 58,5. Όπως λέει και ο Μιλτος στο διαμέτρημα 16 μέχρι 30 γραμ είναι μια χαρά.
 
Μην ανεβαινεις τοσο ψηλα στο 16αρη μεχρι 28-30 ειναι κομπλε
http://www.siarm.it/product_info.php?cPath=96_100_161&products_id=563
Την γεμίζει φίλος την συνταγή και είναι πολύ ευχαριστημένος με κλείσιμο στα 58,5. Όπως λέει και ο Μιλτος στο διαμέτρημα 16 μέχρι 30 γραμ είναι μια χαρά.
Ενδιαφέρουσα φαίνεται και η άλλη συνταγή του Siarm με την F2x36 με τάπα SFS και ρελιαστό κλείσιμο ...
http://www.siarm.it/product_info.php?products_id=578
Συμφωνώ ότι το 16άρι μέ 28 ή 30 γρ. είναι χαρά ... Αλλά δουλεύει μια χαρά και στα 32 γρ. ;) Το γνωστό φυσίγγι Remington Express σε cal.16 είναι 32gr (1 1/8 oz).
Υπόψιν ότι τα 32 γρ. στο 16αρι είναι ουσιαστικά "σεμι-μάγκνουμ" γόμωση, το αντίστοιχο των 38-40 γρ. του 12αριού. Οι κατάλληλες (ευρωπαικές) πυρίτιδες γι'αυτή είναι η Tecna, η Α0 και η M92s.
Προσωπικά αν ήθελα (αν χρειαζόμουν) τέτοια γόμωση θα δοκίμαζα την M92s (γύρω στο 1,65 Χ 32 γρ.) Το είχα σκεφτεί μερικές φορές να τη δοκιμάσω, απλά δίστασα να αγοράσω ποσότητα (μισόκιλο) από μια πυρίτιδα που μάλλον δεν θα ξόδευα ούτε σε 20 χρόνια !!! :D:p
 
Θαρρώ πάντως πως η φιλοσοφία χρήσης μικρότερων του 12 διαμετρημάτων δεν είναι να φτάνουμε να ρίχνουμε γομωσεις 12αριου σε πολύ στενότερες κάννες με συνήθως ελαφρύτερα και "compact" όπλα.
Για 16αρι 25-26γρ είναι ιδανικά , όπως για 20αρι 22-24γρ και 15-16γρ για 28αρι. Πολλές φορές βέβαια και οι ίδιες οι εταιρείες δεν προσφέρουν τέτοιες γομωσεις στα φυσίγγια τους. Όσοι όμως γεμίζετε νομίζω τελικά από πολλές απόψεις είναι καλύτερες οι ενδεδειγμένες γομωσεις για το εκάστοτε διαμέτρημα .
 
Ενδιαφέρουσα φαίνεται και η άλλη συνταγή του Siarm με την F2x36 με τάπα SFS και ρελιαστό κλείσιμο ...
http://www.siarm.it/product_info.php?products_id=578
Συμφωνώ ότι το 16άρι μέ 28 ή 30 γρ. είναι χαρά ... Αλλά δουλεύει μια χαρά και στα 32 γρ. ;) Το γνωστό φυσίγγι Remington Express σε cal.16 είναι 32gr (1 1/8 oz).
Υπόψιν ότι τα 32 γρ. στο 16αρι είναι ουσιαστικά "σεμι-μάγκνουμ" γόμωση, το αντίστοιχο των 38-40 γρ. του 12αριού. Οι κατάλληλες (ευρωπαικές) πυρίτιδες γι'αυτή είναι η Tecna, η Α0 και η M92s.
Προσωπικά αν ήθελα (αν χρειαζόμουν) τέτοια γόμωση θα δοκίμαζα την M92s (γύρω στο 1,65 Χ 32 γρ.) Το είχα σκεφτεί μερικές φορές να τη δοκιμάσω, απλά δίστασα να αγοράσω ποσότητα (μισόκιλο) από μια πυρίτιδα που μάλλον δεν θα ξόδευα ούτε σε 20 χρόνια !!! :D:p
Στελιο το ξερω οτι υπαρχουν και εμπορικα 32αρια στο 16αρη οπως και για το 20αρη αρκετα 36αρια αλλα πιο το νοημα τοτε να εχεις ενα μικροτερο διαμετρημα και να ριχνεις φυσιγγια με γομωση 12αριου;εδω φτασαμε σε σημειο να ριχουμε στο 12αρη 24αρια και 28αρια..εγω παντως για το 16αρη ενος φιλου που του γεμιζω για μπεκατσα στα 26-27 γραμμαρια το εχω και ειναι υπερευχαριστημενος και δεν ταλαιπωρει το οπλο του ενα fn πλαγιο 90 χρονων με αγγλε κοντακι στα 2600 βαρος και δεν τον κουραζει στο κυνηγι..λακτισμα αμελητεο και φονικοτατο φυσιγγι
 
Στελιο το ξερω οτι υπαρχουν και εμπορικα 32αρια στο 16αρη οπως και για το 20αρη αρκετα 36αρια αλλα πιο το νοημα τοτε να εχεις ενα μικροτερο διαμετρημα και να ριχνεις φυσιγγια με γομωση 12αριου;εδω φτασαμε σε σημειο να ριχουμε στο 12αρη 24αρια και 28αρια..εγω παντως για το 16αρη ενος φιλου που του γεμιζω για μπεκατσα στα 26-27 γραμμαρια το εχω και ειναι υπερευχαριστημενος και δεν ταλαιπωρει το οπλο του ενα fn πλαγιο 90 χρονων με αγγλε κοντακι στα 2600 βαρος και δεν τον κουραζει στο κυνηγι..λακτισμα αμελητεο και φονικοτατο φυσιγγι
Μίλτο συμφωνώ απόλυτα ... τό'γραψα και παραπάνω ;). Ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για παλιά ή για ακριβά και λεπτεπίλεπτα όπλα.
Εξάλλου εγώ είμαι υπέρ των χαμηλών γομώσεων ακόμη και στο 12αρι.
Απλά ήθελα να πω ότι μπορεί να πάει και λίγο παραπάνω με αξιοπρεπή αποτελέσματα. Υπό προυποθέσεις ... Π.χ. υπάρχουν και κάποια όπλα 16αρια που "δε μασάνε", όπως κάτι Auto-5, κάτι Baikal δίκαννα και μονόκαννα, ή όπως το Cooey το δικό μου, κλπ. που ο κάτοχός τους θα ήθελε να τα εκμεταλλευτεί και στο λαγό με 4αρια-5αρια, (... γενικά σε κάποια θηράματα που απαιτούν χοντρό σκάγι). Και αν ιδιογομώνει μπορεί να φτιάξει φυσίγγια 32 γρ. (μέχρι εκεί ...) αξιοπρεπέστατα! Γιατί δεν βρίσκει τέτοια στο εμπόριο, εκτός από τα πανακριβα αμερικανικά. ;)
 
Έκανα σήμερα την αγορά μου για τη 16αρα μου.
Για κάνα τρυγονακι και μετέπειτα για τα μπασιματα στα κιχλοκότσυφα.
Με ετσουξαν λίγο βέβαια τα 26.50 € για τρία κουτιά αλλά τα.......πάθη πληρώνονται

the owl and the pussycat rhyme

Λάμπρο 9.80€
Gm3 8.90€
Grand Prix 7.80€
 
Και μια motion για ενεργεια.. .sarcastic.
Καλομπουμπουνητα Γιαννη!Ο Ζωχιος εριξε λιγο τιμες?
Χαχαχα αετησιο μάτι έχεις βρε Τάσο μου.......
Ίδια τιμή έχει Τάσο δύο χρόνια στο 16αρι.
Θα ψάξω ακόμα σε ένα άλλο κατάστημα αν έφερε το imperial και το R12 και τελος(;) για φέτος......(λέμε τωρα)
 
Έκανα σήμερα την αγορά μου για τη 16αρα μου.
Για κάνα τρυγονακι και μετέπειτα για τα μπασιματα στα κιχλοκότσυφα.
Με ετσουξαν λίγο βέβαια τα 26.50 € για τρία κουτιά αλλά τα.......πάθη πληρώνονται

the owl and the pussycat rhyme

Λάμπρο 9.80€
Gm3 8.90€
Grand Prix 7.80€
Για το cal.16 (Gm3 του Κύργια) έχω ακούση εξέρετα λόγια από δύο άτομα.....
 
Back
Top