Cal.16

Καλημέρα σε όλους!

Ένα πολύ ενδιαφέρον φυλλάδιο του Νικήτα Κυπριδήμου για τις σφραγίδες δοκίμων(και όχι μόνο)!
Για πολλούς από εμάς που κυνηγάμε με παλαιά 16άρια, είναι πολύ χρήσιμο, και πολύ κατατοπιστικό με τα σχέδια των σφραγίδων!
Εγώ προσωπικά π.χ. "διάβασα" το δικό μου δικανάκι από τις σφραγίδες του (Γαλλικό όπλο) και κατάλαβα ότι δοκιμάστηκε για άκαπνη πυρίτιδα τελειωμένο (βάση και κάννες), και οι κάννες δοκιμάστηκαν στην προκαταρτική δοκιμή στα 1150 κιλά/ανά τετρ. εκατοστό...

Φιλικά,

Γιάννης
 

Attachments

  • sfragides.pdf
    1,1 MB · Προβολές: 7
Καλησπέρα στην ομάδα του Cal.16(και όχι μόνο!)!

Με έναν καλό φίλο πήγαμε το απόγευμα στο κουνέλι με τα σκυλιά. Πέντε γκέκικα έχει, από τα καλύτερα του νησιού...
Δυο κουνελάκια τουφέκισα , δύο πήρα. S4 στρογγυλό ρέλι, Νο 7 , 27 γραμμάρια, ιδιογόμωση (πάλι!),Cal.16.
Το γούστο έγινε!

03.10.2021-Λέρος-απογευματινό κυνήγι αγριοκούνελου με σκύλους δίωξης.jpg

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα σε όλους!

Είπα να σενιάρω λίγο το φθηνό πλαστικό βαλιτσάκι μεταφοράς του όπλου...
Δέκα ευρώ η τσόχα και τρία ευρώ η βενζινόκολα...

Εσωτερική επένδυση με τσόχα σε πλαστικό βαλιτσάκι μεταφοράς όπλου(1).jpg

Εσωτερική επένδυση με τσόχα σε πλαστικό βαλιτσάκι μεταφοράς όπλου(2).jpg

Ως ερασιτέχνης ... ταπετσιέρης, καλούτσικα νομίζω, τι λέτε;

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα σε όλους!

Είπα να σενιάρω λίγο το φθηνό πλαστικό βαλιτσάκι μεταφοράς του όπλου...
Δέκα ευρώ η τσόχα και τρία ευρώ η βενζινόκολα...

View attachment 33485

View attachment 33486

Ως ερασιτέχνης ... ταπετσιέρης, καλούτσικα νομίζω, τι λέτε;

Φιλικά,

Γιάννης
Πολυ ωραιο. Βαλε τσοχα κ στο αφρολεξ στο καπακι
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!

Παραθέτω τον σύνδεσμο από ένα παλιό άρθρο του Νικήτα Κυπριδήμου,"Η ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΓΟΜΩΣΗ-ΤΟ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ ΤΗΣ ΒΛΗΤΙΚΗΣ"(ελπίζω σωστά!)

http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php

Εδώ έγκειτε και το βασικό πλεονέκτημα του 16αριού.Στην "ποιοτική τουφεκιά" της τετράγωνης γόμωσης των 27 γραμμάριων(26,5 γραμμάρια είναι για την ακρίβεια!)...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Να πω και εγω δυο λογια για το 16αρι ,Με τον κουμπαρο μου κυνηγουσαμε περδικες πανω απο 10 χρονια με 12αρια Και χτυπουσαμε καθε χρονο ενα αριθμο πουλιων,Οταν αρχισαμε να κυνηγαμε με 16 παλι τον ιδιο αριθμο πουλιων περνουμε .Στην αρχη δυσκολευτηκαμε γιατι δεν υπαρχει μεγαλη γκαμα φυσιγγιων στο εμποριο ,Τη βρηκαμε την ακρη και στο εμποριο αρχισαν να κυκλοφορουν αλλα γεμιζουμε κιολας
 
Να πω και εγω δυο λογια για το 16αρι ,Με τον κουμπαρο μου κυνηγουσαμε περδικες πανω απο 10 χρονια με 12αρια Και χτυπουσαμε καθε χρονο ενα αριθμο πουλιων,Οταν αρχισαμε να κυνηγαμε με 16 παλι τον ιδιο αριθμο πουλιων περνουμε .Στην αρχη δυσκολευτηκαμε γιατι δεν υπαρχει μεγαλη γκαμα φυσιγγιων στο εμποριο ,Τη βρηκαμε την ακρη και στο εμποριο αρχισαν να κυκλοφορουν αλλα γεμιζουμε κιολας
Καλημέρα!

Θέλω να ρωτήσω τον Στέλιο(αλλά και τους υπόλοιπους που γεμίζουν επίσης!):

Σας ικανοποιούν τα φυσίγγια του εμπορίου περισσότερο η της ιδιογόμωσης(η και τα δυο);

Υπάρχουν συνταγές δοκιμασμένες που θέλετε να μοιραστείτε με τους υπόλοιπους του Forum;

Στέλιο βλέπεις διαφορές στα χτυπημένα πουλιά με το 16αρι σε σχέση με το 12αρι(δηλ. πόσα σκάγια παίρνουν, ακαριαία καταβολή κτλ,);

Ρωτάω γιατί εγώ με 12αρι δεν έχω τουφεκίσει ποτέ!

Να είστε καλά!
 
Φυσιγγια ιδιογομωσηςειναι σιγουρα πολυ καλυτερα για οποιον μπορει και εχει χωρο Με λιγα εξοδα στην αρχη για εργαλεια και υλικα Οσο για τα σκαγια στο θυραμα αν παει κεντρο η ντουφεκια ποο πολλα Εξαρτατε και τι οπλο και τι τσοκ
 
Καλησπέρα. Το 16αρι στο μόνο που υστερεί (στην Ελλάδα) είναι στην πολλή μικρή ποικιλία φυσιγγίων, ακόμα και στο 20αρι τώρα πλέον βρίσκεις διασποράς και μάλλινα. Πιστεύω ότι για τα περισσότερα ελληνικά κυνήγια είναι ιδανικό, θα εξαιρέσεσω τα υδρόβια και τη Φάσσα ( αν και πιστεύω ότι και εκεί δεν θα είχε θεμα) . Οι αναλογίες όγκου δίνουν τα πιο όμορφα οπτικά οπλα, ειδικά στα δικανα, ακόμα και σε αυτογεμη αρκεί βάση και κάνες να είναι πραγματικά σε κλίμακα 16αρα. Το πρώτο μου όπλο ήταν μονοκανο baikal 16άρι, πιτσιρικάς ακόμα χωρίς αδεια, ακόμα θυμάμαι τις κιχλες και τα κοτσύφια που έπεφταν κεραυνοβόλημενα. Φέτος έχω κυνηγήσει μεχρι τωρα με μια 16αρα ithaca και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, άλλωστε οι περισσότεροι τα έχετε δει. Τα φυσίγγια που έχω χρησιμοποιήσει είναι imperial με 27 γραμ. και R16 δορκάς με 28 γραμ, και τα δύο στις λίγες ομολογουμένως τουφεκιες μου άφησαν άριστες εντυπώσεις. Βέβαια τώρα πλέον δεν παράγουν όλες οι εταιρίες το διαμέτρημα 16 αλλά αν κάποιος ψάξει μπορεί να βρει όπλα και μεταχειρισμένα σε πολλή χαμηλές τιμές. Βλητικα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αλλά διαμέτρηματα. Ελπίζω να μην σας κούρασα.
* Μπράβο Τάσο ωραίο θέμα.
Συνονόματε, προσυπογράφω!

Και συμπληρώνω: όταν γεμίζεις κιόλας και βρεις τη "ριξιά" του τουφεκιού εκεί να δεις τι κάνει!

Υ.Γ: Σε βλέπω πάλι ενεργό στο θέμα του 16αριου και δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα σε όλους!

Αυτά τα φυσίγγια αξίζουν!

Σε Νo 7(7,5 είναι 2,4 χιλ. εγγλέζικο νούμερο) για πρώτη τουφεκιά στην πέρδικα(και όχι μόνο!)

https://gunandknifeclassics.gr/wp-content/uploads/2016/02/cropped-Final_header_1.jpg

ELEY VIP (μαλλινόταπα) cal.16


Eley VIP, φυσίγγια διαμετρήματος 16,Small_ELEY VIP cal.16 από την κορυφαία σειρά της Eley, την VIP, γεμισμένα σε κάλυκα ύψους 67 χιλιοστών (ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε θαλάμες 65 χιλιοστών), με μεταλλικό πάφυλα 16 χιλιοστών, παραδοσιακή βισμάτωση με «μάλλινη» τάπα, με 28 γραμμάρια σκάγια και αστεροειδές κλείσιμο 6 πτερυγίων. Διατίθενται στο κατάστημά μας σε νούμερα σκαγιών 5 και 7.
Συσκευασία: κουτί 25 φυσιγγίων, σε τιμή έκπληξη.

Τιμή: 9,00 ευρώ



Φιλικά,

Γιάννης
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους!

Αυτά τα φυσίγγια αξίζουν!

Σε Νo 7(7,5 είναι 2,4 χιλ. εγγλέζικο νούμερο) για πρώτη τουφεκιά στην πέρδικα(και όχι μόνο!)

https://gunandknifeclassics.gr/wp-content/uploads/2016/02/cropped-Final_header_1.jpg

ELEY VIP (μαλλινόταπα) cal.16


Eley VIP, φυσίγγια διαμετρήματος 16,Small_ELEY VIP cal.16 από την κορυφαία σειρά της Eley, την VIP, γεμισμένα σε κάλυκα ύψους 67 χιλιοστών (ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε θαλάμες 65 χιλιοστών), με μεταλλικό πάφυλα 16 χιλιοστών, παραδοσιακή βισμάτωση με «μάλλινη» τάπα, με 28 γραμμάρια σκάγια και αστεροειδές κλείσιμο 6 πτερυγίων. Διατίθενται στο κατάστημά μας σε νούμερα σκαγιών 5 και 7.
Συσκευασία: κουτί 25 φυσιγγίων, σε τιμή έκπληξη.

Τιμή: 9,00 ευρώ



Φιλικά,

Γιάννης
σε δοκιμές που κάναμε πρόσφατα με ένα φίλο που έχει ένα αγγλικό 16αρι με τρακάρισμα 4/3,από ολα όσα ρίξαμε τα ελει είχαν την καλύτερη συγκέντρωση και κατανομή από όλα όσα δοκιμασαμε
 
σε δοκιμές που κάναμε πρόσφατα με ένα φίλο που έχει ένα αγγλικό 16αρι με τρακάρισμα 4/3,από ολα όσα ρίξαμε τα ελει είχαν την καλύτερη συγκέντρωση και κατανομή από όλα όσα δοκιμασαμε
Αγγλικό φυσίγγι, συνονόματε!
 
Back
Top