Cal.16

Γεμίζεις και βαριά γιατί τα χρειάζεσαι! Είσαι και παλιός ιδιογομωτής...Μπράβο!
Εδώ στο νησί πέραν της πέρδικας και του αγριοκούνελου δεν έχουμε μεγαλύτερα θηράματα!
Φέτος δοκίμασα πρώτη φορά την S4 σε 65αρι κάλυκα με συγκεντρωτήρα ρελιαστό με τζαμάκι και μου βγήκε πολύ καλή τουφεκιά! 27 γρ. Νο 7 μολύβδινα η Νο 6 επινικελωμένα...Τα υλικά τα παράγγειλα από Ιταλία, κάλυκες Fiocchi, συγκεντρωτήρες B&P Z2M 24αριδες (δεν υπάρχει ψηλότερος στο διαμέτρημα), τζαμάκια Triblock, χαρτάκια cal.24,(βάζω 2 μέσα στο ποτηράκι),...ωραία υλικά. Η NSI το δίνει 385 μ/δλ @ 2,5 μ και 600 bar, και τόσο πρέπει να ναι περίπου...

Υ.Γ.: 1.μου αρέσουν τα ελαφριά ...έλυσα και το πρόβλημα της υγρασίας, ειδικά τα πρωινά εδώ πάει 90%+ για πλακά!
2.με 615 καψούλι...
3.Εγω μόνο με 16ρι κυνηγάω!
View attachment 33047View attachment 33048
τελειο αψογος και εγω πλεον με βλεπω μονο με 16 να κυνηγω δεν υστερη σε τιποτα οτι βοηθεια θες φιλε στηλε προσωπικο μνμ!
 
Καλημέρα στους φίλους του Cal.16!

Από την Έναρξη στο νησί. ΜΕ φυσίγγια ιδιογόμωσης 27 γρ, Νο 7 & Νο 6 όλα τα θηράματα....

Ευχές σε όλους!!!

Υ.Γ: 60 χρονών το τουφεκακι.Verney Carron - Pionnier.68 πόντοι 'κανες 4/10 & 7,5/10 τσοκ.2720 γρ. Όνειρο! φέτος το πήρα....View attachment 32820
Απο τον Χατζιωτη το πηρες?
Εγω ημουν αναμεσα σαυτο που εχει/είχε ο Χατζιωτης, και του Simson που πηρα...
Ηθελα ενα Darne cal.16, αλλα δυστυχως ειναο πολυ δυσκολο( μου το ειπε και ο Χατζιωτης) να κάνεις κοντακι με κτένι(λόγο του ολισθαίνου κλειστρου) οπως το θέλεις..
Και ετσι, πηρα το Simson...
 
Γεμίζεις και βαριά γιατί τα χρειάζεσαι! Είσαι και παλιός ιδιογομωτής...Μπράβο!
Εδώ στο νησί πέραν της πέρδικας και του αγριοκούνελου δεν έχουμε μεγαλύτερα θηράματα!
Φέτος δοκίμασα πρώτη φορά την S4 σε 65αρι κάλυκα με συγκεντρωτήρα ρελιαστό με τζαμάκι και μου βγήκε πολύ καλή τουφεκιά! 27 γρ. Νο 7 μολύβδινα η Νο 6 επινικελωμένα...Τα υλικά τα παράγγειλα από Ιταλία, κάλυκες Fiocchi, συγκεντρωτήρες B&P Z2M 24αριδες (δεν υπάρχει ψηλότερος στο διαμέτρημα), τζαμάκια Triblock, χαρτάκια cal.24,(βάζω 2 μέσα στο ποτηράκι),...ωραία υλικά. Η NSI το δίνει 385 μ/δλ @ 2,5 μ και 600 bar, και τόσο πρέπει να ναι περίπου...

Υ.Γ.: 1.μου αρέσουν τα ελαφριά ...έλυσα και το πρόβλημα της υγρασίας, ειδικά τα πρωινά εδώ πάει 90%+ για πλακά!
2.με 615 καψούλι...
3.Εγω μόνο με 16ρι κυνηγάω!
View attachment 33047View attachment 33048
Ψηλότερος στο διαμέτρημα 27ρης για ατσάλινα!
 
Απο τον Χατζιωτη το πηρες?
Εγω ημουν αναμεσα σαυτο που εχει/είχε ο Χατζιωτης, και του Simson που πηρα...
Ηθελα ενα Darne cal.16, αλλα δυστυχως ειναο πολυ δυσκολο( μου το ειπε και ο Χατζιωτης) να κάνεις κοντακι με κτένι(λόγο του ολισθαίνου κλειστρου) οπως το θέλεις..
Και ετσι, πηρα το Simson...
Ναι από τον Χαντζιώτη!

Δεν το μετάνιωσα!
 
Ναι από τον Χαντζιώτη!

Δεν το μετάνιωσα!
Γιατι ν το μετανιωσεις? ειναι πολυ ωραιο οπλο....να το χαρεις....
Και ο Χατζιωτης, πολύ καλος Επαγγελματιας...οτι περιγραφει για ενα οπλο, αυτο ειναι...
 
Last edited:
παιδια οποιος θελει να παραθετουμε γομωσεις για τα θυραματα που κυνηγαμε με συχρονα η παλια υλικα οτι θελει ο καθενας θα ηταν ενδιαφερον θεμα πιστευω
Συμφωνώ με τον Σπύρο!

Λίγη ώθηση την θέλει αυτό το κομμάτι του Forum!!!

Νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο για όλους...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Από που τον βρiσκεις;

Κάνει για μολύβδινα;

Είναι σκληρός η μαλακός;

Θα ταιριάξει με την S4 που είναι και "νευρική";
Κάνει για όλα .. έχει ποιό χοντρά τοιχώματα και είναι κωνικός εσωτερικά....ανάλογα το στήσιμο που θα κάνεις θέλει μέσα αμορτισέρ φελο η μάλλινη από cal 32 και 28 και ενδεχομένως και κόψιμο...από τον φάντομ στον πύργο!
 
Και λίγο vintage...διακοσμούσα τον πάγκο μου το πρωί!

Καληνύχτα σε όλους!

View attachment 33070
ετσι ομορφιες παιδια ωραια πραγματα το κουνελακι παντως το πηρες φιλε μπραβο ετσι ωραιος δυστηχως δεν ειμαι σπιτι μου να να ανεβασω φωτο ομως επιφυλασομαι
 
Κάνει για όλα .. έχει ποιό χοντρά τοιχώματα και είναι κωνικός εσωτερικά....ανάλογα το στήσιμο που θα κάνεις θέλει μέσα αμορτισέρ φελο η μάλλινη από cal 32 και 28 και ενδεχομένως και κόψιμο...από τον φάντομ στον πύργο!
με την σ4 λιγο προσοχη παιδια ναι μεν εχει αμορτισερ την μαλλινη αλλα και παλι ειναι σκληρος συγκεντρωτηρας εγω με τους συγκεκριμενους συγκεντρωτηρες φτιαχνω κατι σαν τα παλια τα legia star αλλα με 32 γρ και πυρτιδα σπ8
 
ετσι ομορφιες παιδια ωραια πραγματα το κουνελακι παντως το πηρες φιλε μπραβο ετσι ωραιος δυστηχως δεν ειμαι σπιτι μου να να ανεβασω φωτο ομως επιφυλασομαι
Αυριο θα ξεκουραστω...αγραναπαυση-θαμαι σπιτι-στειλε τιποτα να δουμε!!!
 
Καλημέρα σε όλους!!!

Επισυνάπτω ένα αγγλικό κείμενο πολύ ενδιαφέρον!

Ειδικά δείτε τι λέει για τα αποδεκτά κενά ανά αριθμό σκαγιών στον πίνακα, και εν ολίγοις πόσο "ψεύτης" μπορεί να είναι(ο πίνακας!) στο πραγματικό κυνήγι!!! (από τον Table 12 και την παρακάτω παράγραφο!)

Φιλικά,

Γιάννης
 

Attachments

  • Shotsize.pdf
    74,2 KB · Προβολές: 13
Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα ξεκούραση...

Ένα φυσίγγιο γέμισα να συμπληρώσω το κουτάκι μου των δέκα.
Το στέλνω καρέ-καρέ.
65,2 χιλ. κομμένος , 5 χιλ. ακριβώς κενός χώρος με το τζαμάκι τοποθετημένο, 60,2 χιλ. τελικό, και τα σκάγια να "κουδουνίζουν".OMV OTP Cal.16 το στροφείο.
Ιδιογόμωση Cal.16(1).jpg

Ιδιογόμωση Cal.16(2).jpg

Ιδιογόμωση Cal.16(3).jpg

Ιδιογόμωση Cal.16(4).jpg

Ιδιογόμωση Cal.16(5).jpg

Καλό βράδυ σε όλους!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα ξεκούραση...

Ένα φυσίγγιο γέμισα να συμπληρώσω το κουτάκι μου των δέκα.
Το στέλνω καρέ-καρέ.
65,2 χιλ. κομμένος , 5 χιλ. ακριβώς κενός χώρος με το τζαμάκι τοποθετημένο, 60,2 χιλ. τελικό, και τα σκάγια να "κουδουνίζουν".OMV OTP Cal.16 το στροφείο.
View attachment 33101

View attachment 33102

View attachment 33103

View attachment 33104

View attachment 33105

Καλό βράδυ σε όλους!

Φιλικά,

Γιάννης
Αψογο ωραιο φυσιγγακι
 
Back
Top