Cal.16

Καλημέρα σε όλους!

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω από την δραστηριότητα του forum, οτι το 16αρι δεν έχει χαθεί!

Αυτό είναι το φετινό μου απόκτημα...

Με 27γρ μόνο, ιδιογόμωση, στην πέρδικα και το κουνέλι από την έναρξη μέχρι τώρα αλάνθαστο!

Έτσι να ζει και το παλιό....View attachment 33012
Πολυ ωραιο τουφεκι εγω εχω ενα πλαγιο 16αρι ισπανικο ελ ρενο 2σκανδαλο 70ποντους καννη 1 2 τσοκ θανατος
 
Στέλιο, αν ήταν καλοφυλαγμένα και δεν έχουν κακά σημάδια εξωτερικά, σκουριές κλπ. ρίχτα άφοβα. (Αλλά κράτησε και μερικά για ενθύμιο/συλλογή).
Με αυτά (Rottweil & Lambro) ξεκίνησα το κυνήγι, πριν σχεδόν 40 χρόνια, μόνο αυτά έβρισκα εδώ κάτω τότε. Και για 10-15 χρόνια, μέχρι να πάρω το 1ο μου 12άρι. Αλλά και μέχρι σήμερα κάνω αρκετά κυνήγια με το 16άρι, κι έτσι έχω ρίξει πολλές φορές φυσίγγια 20+ χρόνων χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ποια Lambro έχεις; Τα παλιά (προ Ναυπλιώτη) "Αφοι Σ. ΛΑΜΠΡΟΥ Α.Β.Ε.Ε. - ΛΑΥΡΙΟ" ... ή τα σύγχρονα στο κίτρινο κουτί ;;;
Πάντως και τα δυο (Rottweil & Lambro) ήταν πολύ δυνατά, αλλά και φονικά, "δηλητήριο" όπως είπε κι ο Νίκος. Τα Rottweil ήταν με PSB-1 στο 1,50-1,55 γρ. και τα Lambro (τα παλιά) με GM3 στο 1,40 γρ. αν θυμάμαι καλά. Από αυτά δυστυχώς δεν μου έχει μείνει κανένα, παρά μόνο ένα άδειο κουτί και 2-3 κάλυκες, που δεν είμαι σίγουρος αν είναι της ίδιας εποχής.
Rottweil έχω ακόμη κάμποσα, κάτι λίγα Νο 5 που είναι από τα πιο παλιά, 20ετίας και βάλε ... και αρκετά σε Νο 7, 8 & 9 που είναι κάπως νεότερα (σε κάλυκες Cheddite) αφού κατανάλωνα περισσότερα ...
View attachment 32987View attachment 32988View attachment 32989View attachment 32990View attachment 32991
Στελιο τα rottweil ειναι με μεγαλυτερο παφυλα μαλλον με cx1000 καψουλι κ ειναι πιο καινουρια απο τα δικα σου κ τα λαμπρο ειναι τα διαφανα. Τα πρασινα που λες θεριζανε φοβερα φυσεκια.
Ολοι οι παλιοι που ξερω αναμεσα σ αυτους ο παππους μου κ ενας θειος μου παρολο που στο τελος κατεληξαν να κυνηγανε με αλλα διαμετρηματα εχουν να το λενε για τα χτυπηματα του cal 16.
Ιδιως το ισπανικο του θειου με 76αρες καννες χτυπουσε πολυ μακρια αλλα ο μπαρμπας ειχε βαθια γνωση κ ειχε φτιαξει κοντακι πανω του πριν 40+ χρονια
 

Έπαθα την πλάκα μου 43 μέτρα με το εχτρα φουλ έπεσε σαν σύκο και άλλη μια με τον κύλινδρο γύρο στα 25 ξερή
Καλοριζικο φιλε.
Εγω το περιμενω ακομα σε καμια 15 ημερες θα το εχω στα χερια μου.
Βλεπω τα 20αρια να μενουν στη ντουλαπα
 
Ένα κουτάκι πείρα για να δοκιμάσω το οπλακι. Δεν σκέφτομαι να το συνεχίσω, αν και ενθουσιάστηκα από της τουφεκιές του. Αν ήταν κάτι ποιο ποιοτικό το οπλακι θα προχωρούσα με εξοπλισμό ιδιογωμοσεις.
 

Έπαθα την πλάκα μου 43 μέτρα με το εχτρα φουλ έπεσε σαν σύκο και άλλη μια με τον κύλινδρο γύρο στα 25 ξερή
Στα παπια να δεις τι κανει και στον λαγο και μιλαω για αποστασεις καλες και με κρυο θεριζει το 16 μην ακους μερικους που λενε δεν κανει εγω εχω δει οτι κανει και παρακανει θεριζει με ακαριαια σκοτωματα φιλε
 
Ένα κουτάκι πείρα για να δοκιμάσω το οπλακι. Δεν σκέφτομαι να το συνεχίσω, αν και ενθουσιάστηκα από της τουφεκιές του. Αν ήταν κάτι ποιο ποιοτικό το οπλακι θα προχωρούσα με εξοπλισμό ιδιογωμοσεις.
Mην το βλεπεις έτσι Νικο..
Τι θα πει ποιο ποιοτικο η όχι......

Εξάλλου οπως λες "έπαθες την πλακα σου" (κ σαν πρωτη φορα με πλαγιο)...

Αν σου αρέσει σαν διαμέτρημα τότε προχωρα το κ γεμισε του κανα φυσιγγι κ θα το ταιριάξεις κ με τα σφιχτα τσοκ...

Αν νομίζεις ότι είσαι "κοντά" με το διαμέτρημα 20 κ δεν θα το χρειαστείς τότε οκ... Αυτό είναι άλλο θέμα..
 
Στα παπια να δεις τι κανει και στον λαγο και μιλαω για αποστασεις καλες και με κρυο θεριζει το 16 μην ακους μερικους που λενε δεν κανει εγω εχω δει οτι κανει και παρακανει θεριζει με ακαριαια σκοτωματα φιλε
Έτσι είναι παιδιά. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι με 27 ως 30 γρ. "πιάνει" όλα τα μεσαία θηράματα χωρίς να υστερεί από το 12αρι!Για τα παπιά και τον λαγό δεν έχω εμπειρία(δεν αμφιβάλω όμως καθόλου!!!) , αλλά στο ενδημικό στο νησί που κυνηγάω (πέρδικα και κουνέλι) κάνει την δουλεία του με "καθαρά" σκοτώματα...
 
Άνοιξα το βαλιτσάκι με τα φυσίγγια μου...

Ξεχωρίζω τα ELEY 28 γρ, σε 67αρι κάλυκα με PSB-2 σε Νο 7(7,5 ειναι 2,4 χιλ. δηλ.), με τάπα χαρτοπολτού, πολύ ελαφρύ και φονικότατο ,το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όλα τα παλαιά όπλα (και όχι μόνο!), πολύ καλό για πρώτη τουφεκιά στην πέρδικα...
Επίσης τα Rottweil WAIDMANNSHEIL HV 31 γρ με συγκεντρωτήρα ,για μεγαλύτερα θηράματα σε Νο 6 & 5 και οριακές τουφεκιές...
Αυτά για τους φίλους που δεν γεμίζουν.Το βαλιτσάκι με τα φυσίγγια.jpgΦυσίγγια Cal.16(1).jpgΦυσίγγια Cal.16(2).jpgΤο βαλιτσάκι με τα φυσίγγια.jpgΦυσίγγια Cal.16(1).jpgΦυσίγγια Cal.16(2).jpg
 
εχω παρει λαγους σε μεγ
Έτσι είναι παιδιά. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι με 27 ως 30 γρ. "πιάνει" όλα τα μεσαία θηράματα χωρίς να υστερεί από το 12αρι!Για τα παπιά και τον λαγό δεν έχω εμπειρία(δεν αμφιβάλω όμως καθόλου!!!) , αλλά στο ενδημικό στο νησί που κυνηγάω (πέρδικα και κουνέλι) κάνει την δουλεία του με "καθαρά" σκοτώματα...
εχω παρει λαγους σε μεγαλες αποστασεις επισης και αγριοχοιρους καθως πηγαινω καμμια φορα με τον γαμπρο μου φιλε δεν υστερει πουθενα μετα βεβαιοτητας απλα καλο σημαδι θελει δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το 12αρι τολμω δε να πω οτι ειναι και λαυτερο βλητικα πλην του οτι ειναι ελαφροτερο
 
εχω παρει λαγους σε μεγ

εχω παρει λαγους σε μεγαλες αποστασεις επισης και αγριοχοιρους καθως πηγαινω καμμια φορα με τον γαμπρο μου φιλε δεν υστερει πουθενα μετα βεβαιοτητας απλα καλο σημαδι θελει δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το 12αρι τολμω δε να πω οτι ειναι και λαυτερο βλητικα πλην του οτι ειναι ελαφροτερο
Φίλε Σπύρο έτσι ακριβώς!

Το Verney Caron μου είναι 2720 γρ. Δια 96 δίνουν βάρος γόμωσης 28,3 γρ., δηλαδή μια ουγγιά ακριβώς! Είναι εξαιρετικά καλοζυγισμένο, όταν το κρατάς νομίζεις ότι είναι δυόμισι κιλά μόνο! Έρχεται δε στον ώμο "μόνο του"! Είχε σφραγίδες δοκιμής 1150 κg/cm2.Ακομα δεν έχω ρίξει βαρύτερες γομώσεις από τα 27 γρ., τα δικά μου της ιδιογόμωσης, πάντως αυτά τα πάει πολύ καλά μέχρι και τα 30-35 μέτρα!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Φίλε Σπύρο έτσι ακριβώς!

Το Verney Caron μου είναι 2720 γρ. Δια 96 δίνουν βάρος γόμωσης 28,3 γρ., δηλαδή μια ουγγιά ακριβώς! Είναι εξαιρετικά καλοζυγισμένο, όταν το κρατάς νομίζεις ότι είναι δυόμισι κιλά μόνο! Έρχεται δε στον ώμο "μόνο του"! Είχε σφραγίδες δοκιμής 1150 κg/cm2.Ακομα δεν έχω ρίξει βαρύτερες γομώσεις από τα 27 γρ., τα δικά μου της ιδιογόμωσης, πάντως αυτά τα πάει πολύ καλά μέχρι και τα 30-35 μέτρα!

Φιλικά,

Γιάννης
Φιλε γιαννη ετσι ακριβως εγω τα βαρυτερα που ριχνω ειναι 32 γρ αμερικανικα αλλα με δυσκολο καιρο καταλαβαινεις σε παπια και λαγους επειδη γεμιζω χρονια φτιαχνω εμα χαρτινο ροτβαιλ στα 30 γρ σε 5 4 νο και 31 γρ σε 3 και 2 νο καλυκας 12/70 χαρτινος φερμε καψυλιο ροτβαλ παλια την γνησια γερμανικη 1.80 με 31 γρ μαλλινη γνησια hess της ροτβαιλ αν δεις τι κανει αυτο το πραγμα σε λαγους και παπια θα τριβεις τα ματια σου κλεισιμο με ρελι σε τσιχλες ριχνω 26 27 γρ νο 9 η 8 με μαλλινη η συγκεντρωτηρα εχω αρκετα παλια υλικα χωρις βεβαια να αποριπτω να νεα. Το 16 ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ !!
 
Φιλε γιαννη ετσι ακριβως εγω τα βαρυτερα που ριχνω ειναι 32 γρ αμερικανικα αλλα με δυσκολο καιρο καταλαβαινεις σε παπια και λαγους επειδη γεμιζω χρονια φτιαχνω εμα χαρτινο ροτβαιλ στα 30 γρ σε 5 4 νο και 31 γρ σε 3 και 2 νο καλυκας 12/70 χαρτινος φερμε καψυλιο ροτβαλ παλια την γνησια γερμανικη 1.80 με 31 γρ μαλλινη γνησια hess της ροτβαιλ αν δεις τι κανει αυτο το πραγμα σε λαγους και παπια θα τριβεις τα ματια σου κλεισιμο με ρελι σε τσιχλες ριχνω 26 27 γρ νο 9 η 8 με μαλλινη η συγκεντρωτηρα εχω αρκετα παλια υλικα χωρις βεβαια να αποριπτω να νεα. Το 16 ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ !!
Γεμίζεις και βαριά γιατί τα χρειάζεσαι! Είσαι και παλιός ιδιογομωτής...Μπράβο!
Εδώ στο νησί πέραν της πέρδικας και του αγριοκούνελου δεν έχουμε μεγαλύτερα θηράματα!
Φέτος δοκίμασα πρώτη φορά την S4 σε 65αρι κάλυκα με συγκεντρωτήρα ρελιαστό με τζαμάκι και μου βγήκε πολύ καλή τουφεκιά! 27 γρ. Νο 7 μολύβδινα η Νο 6 επινικελωμένα...Τα υλικά τα παράγγειλα από Ιταλία, κάλυκες Fiocchi, συγκεντρωτήρες B&P Z2M 24αριδες (δεν υπάρχει ψηλότερος στο διαμέτρημα), τζαμάκια Triblock, χαρτάκια cal.24,(βάζω 2 μέσα στο ποτηράκι),...ωραία υλικά. Η NSI το δίνει 385 μ/δλ @ 2,5 μ και 600 bar, και τόσο πρέπει να ναι περίπου...

Υ.Γ.: 1.μου αρέσουν τα ελαφριά ...έλυσα και το πρόβλημα της υγρασίας, ειδικά τα πρωινά εδώ πάει 90%+ για πλακά!
2.με 615 καψούλι...
3.Εγω μόνο με 16ρι κυνηγάω!
s4_n.jpgIMG_20210914_165257.jpg
 
Back
Top