Cal.16

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας γτ το σκέφτομαι για αγορά
Να βρεις κάποιο ωραίο πλάγιο 16 και να το πάρεις. Υπάρχουν και ποζέ μερκελ και σίμσον που σκάνε κατά καιρούς. Όταν το αποκτίσεις με το καλό θα εκπλαγείς από τις επιτυχίες που θα έχεις. Για μονόβολα δεν εχω ασχολιθεί ποτέ με κανένα διαμέτρημα οπότε δεν μπορώ να βοηθίσω. Αλλά υπάρχουν συνάδελφοι φανατικοί των μικρών διαμετρημάτων που κυνηγούν γουρούνια μόνο με μονόβολο σε διαμέτρημα 28 και 410 σε μεγάλες αποστάσεις και επιτυχίες τόσες που να αρμώζουν στους νόμους των χορών τους, όπου είναι αυστηρότατοι!
 
Διονύση το αδερφι του δικού σου! View attachment 20703
Καλημερα Νικηφορε. Ωραιο και το δικο σου!!! Χθες μου αρεσε παα πολυ !!!
Λιγοτερη ανακρουη, πιο...<ματσοβολο> σου αρεσι να το κοιτας, και το σημαντηκοτερο...δεν υστερεί απο το 12αρι ;)
Οσο για τα φυσσιγια,, οπως εγαρψα, μου αρεσαν παρα πολυ του Ρουμελιωτ με την psb1...<κατεβσσα> 3 τσιχλεςς με Ν.8 που ελεγες...αποκλειεται!!!o_Oo_Oo_Oo_O
 
Last edited:
Να βρεις κάποιο ωραίο πλάγιο 16 και να το πάρεις. Υπάρχουν και ποζέ μερκελ και σίμσον που σκάνε κατά καιρούς. Όταν το αποκτίσεις με το καλό θα εκπλαγείς από τις επιτυχίες που θα έχεις. Για μονόβολα δεν εχω ασχολιθεί ποτέ με κανένα διαμέτρημα οπότε δεν μπορώ να βοηθίσω. Αλλά υπάρχουν συνάδελφοι φανατικοί των μικρών διαμετρημάτων που κυνηγούν γουρούνια μόνο με μονόβολο σε διαμέτρημα 28 και 410 σε μεγάλες αποστάσεις και επιτυχίες τόσες που να αρμώζουν στους νόμους των χορών τους, όπου είναι αυστηρότατοι!
Για πλαγιοκαννο σκεφτομαι φίλε μου
 
Σε μια σελίδα με επίκρινε κάποιος οτι τουφεκαω τις μπεκατσες με διασποράς, του απάντησα στέλνοντας αυτή τη φωτο
20200207_152655.jpgλέγοντας του οτι το bernadelli μου ειναι τσοκαρισμενο 3-1, η τουφεκιά ειναι στα 14 μέτρα (με το 3αρι τσοκ) με συγκεντρωτηρα, μια απόσταση που τουφεκαω μεγάλο ποσοστό των πουλιών ( κάποιες φορές και μικρότερη των 14 μέτρων) .
Αν πετύχαινα σε αυτα τα μέτρα ή και πιο κοντά μια μπεκατσα το πουλί θα ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης αλλα εκτός όλων των άλλων του ειπα οτι η σκοπευτικη μοθ δεινότητα δεν μου επιτρέπει να τις πετυχαίνω τοσο κοντά με τοσο σφιχτό τσοκ.......οταν μεγαλώσω λιγο ακόμα ισως τα καταφέρνω...... .big smile.
 
Και στη συνέχεια τις κουβέντας μας μου ειπε οτι κυνηγάει μπεκατσα με 12αρα καραμπίνα, κύλινδρο και φυσηγηια ιδιογωμοσης του μάλλινα 36 γραμμάρια.....κατα τα αλλα όμως με επικρίνε που τις κηγηγαω με 26-28 γραμμάρια (αλλα διασποράς) ...τι να πεις....
 
Σε μια σελίδα με επίκρινε κάποιος οτι τουφεκαω τις μπεκατσες με διασποράς, του απάντησα στέλνοντας αυτή τη φωτο
View attachment 21603λέγοντας του οτι το bernadelli μου ειναι τσοκαρισμενο 3-1, η τουφεκιά ειναι στα 14 μέτρα (με το 3αρι τσοκ) με συγκεντρωτηρα, μια απόσταση που τουφεκαω μεγάλο ποσοστό των πουλιών ( κάποιες φορές και μικρότερη των 14 μέτρων) .
Αν πετύχαινα σε αυτα τα μέτρα ή και πιο κοντά μια μπεκατσα το πουλί θα ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης αλλα εκτός όλων των άλλων του ειπα οτι η σκοπευτικη μοθ δεινότητα δεν μου επιτρέπει να τις πετυχαίνω τοσο κοντά με τοσο σφιχτό τσοκ.......οταν μεγαλώσω λιγο ακόμα ισως τα καταφέρνω...... .big smile.
Αυτη ειναι η ιστορια του φυσιγιου διασπορας
Βγηκε ακριβως για τα τσοκαρισμενα οπλα με σταθερα τσοκαρισματα σε μια εποχη που τα πληστα οπλα ηταν ετσι
Γιατι σε επεκρινε;
Οτι δεν εισαι σωστος κυνηγος;
Σε αυτα ειμαστε ολοι μας πρωτοι-βαζω και εμενα μεσα
Αν ειχαμε ματια στην πλατη να βλεπαμε τα δικα μας λαθη δεν θα χαμε χρονο να ασχοληθουμε με αυτα που νομιζουμε οτι ειναι τα λαθη των αλλων
Θα καναμε περισοτερη αυτοκριτικη
Θα βελτιωναμε εμας
Και με αυτο το τροπο τους υπολοιπους
Φανταζομαι στο φου μπου δεκτηκες την κριτικη;
Οσο πιο νωρις κλειςεις αυτη την εφαρμογη και δεν την ξανα ανοιξεις ποτε τοσο πιο συντομα θα νιωσεις σε ολα καλυτερα
Ακομη και στην διαθεση σου
 
Σε μια σελίδα με επίκρινε κάποιος οτι τουφεκαω τις μπεκατσες με διασποράς, του απάντησα στέλνοντας αυτή τη φωτο
View attachment 21603λέγοντας του οτι το bernadelli μου ειναι τσοκαρισμενο 3-1, η τουφεκιά ειναι στα 14 μέτρα (με το 3αρι τσοκ) με συγκεντρωτηρα, μια απόσταση που τουφεκαω μεγάλο ποσοστό των πουλιών ( κάποιες φορές και μικρότερη των 14 μέτρων) .
Αν πετύχαινα σε αυτα τα μέτρα ή και πιο κοντά μια μπεκατσα το πουλί θα ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης αλλα εκτός όλων των άλλων του ειπα οτι η σκοπευτικη μοθ δεινότητα δεν μου επιτρέπει να τις πετυχαίνω τοσο κοντά με τοσο σφιχτό τσοκ.......οταν μεγαλώσω λιγο ακόμα ισως τα καταφέρνω...... .big smile.
"Σε μια σελίδα με επίκρινε κάποιος οτι τουφεκαω τις μπεκατσες "

Αστούς...

Της Κόντης ψωλής της φταίνε οι τρίχες...
 
Αυτη ειναι η ιστορια του φυσιγιου διασπορας
Βγηκε ακριβως για τα τσοκαρισμενα οπλα με σταθερα τσοκαρισματα σε μια εποχη που τα πληστα οπλα ηταν ετσι
Γιατι σε επεκρινε;
Οτι δεν εισαι σωστος κυνηγος;
Σε αυτα ειμαστε ολοι μας πρωτοι-βαζω και εμενα μεσα
Αν ειχαμε ματια στην πλατη να βλεπαμε τα δικα μας λαθη δεν θα χαμε χρονο να ασχοληθουμε με αυτα που νομιζουμε οτι ειναι τα λαθη των αλλων
Θα καναμε περισοτερη αυτοκριτικη
Θα βελτιωναμε εμας
Και με αυτο το τροπο τους υπολοιπους
Φανταζομαι στο φου μπου δεκτηκες την κριτικη;
Οσο πιο νωρις κλειςεις αυτη την εφαρμογη και δεν την ξανα ανοιξεις ποτε τοσο πιο συντομα θα νιωσεις σε ολα καλυτερα
Ακομη και στην διαθεση σου
Εεεεεεεε που αλλού......εκεί φίλε όλοι εχουν γνώμη για ολους και για ολα....
Ειναι σαν τις κολοτρυ#÷^δες, ολοι έχουν απο μια.
 
Και στη συνέχεια τις κουβέντας μας μου ειπε οτι κυνηγάει μπεκατσα με 12αρα καραμπίνα, κύλινδρο και φυσηγηια ιδιογωμοσης του μάλλινα 36 γραμμάρια.....κατα τα αλλα όμως με επικρίνε που τις κηγηγαω με 26-28 γραμμάρια (αλλα διασποράς) ...τι να πεις....
Γιάννη το ξαναεχω πει πολλες φορες αυτό..
Υπάρχουν αρκετοί που έχουν όπλα με σταθερά κλειστα τσοκ κ σε κάποια κυνηγια χρησιμοποιούν αναγκαστικά διασποράς...
Και κάποιοι άλλοι που έχουν όπλα με εναλλασσόμενα τσοκ και επιλέγουν τον κυλινδρο με συγκεντρωτηρα..
Ποιο είναι ομως το αστείο?
Ότι η δευτεροι κράζουν τους πρωτους γιατί βάζουν διασποράς αλλά ταυτόχρονα ξεχνάνε πως κ το δικό τους τσοκ είναι "διασποράς"....
Άρα κ αυτή χρησιμοποιούν κάποιο "βοήθημα"!!
 
Γιάννη το ξαναεχω πει πολλες φορες αυτό..
Υπάρχουν αρκετοί που έχουν όπλα με σταθερά κλειστα τσοκ κ σε κάποια κυνηγια χρησιμοποιούν αναγκαστικά διασποράς...
Και κάποιοι άλλοι που έχουν όπλα με εναλλασσόμενα τσοκ και επιλέγουν τον κυλινδρο με συγκεντρωτηρα..
Ποιο είναι ομως το αστείο?
Ότι η δευτεροι κράζουν τους πρωτους γιατί βάζουν διασποράς αλλά ταυτόχρονα ξεχνάνε πως κ το δικό τους τσοκ είναι "διασποράς"....
Άρα κ αυτή χρησιμοποιούν κάποιο "βοήθημα"!!
Τασο μου δεν ασχολήθηκα παραπάνω μαζι του.
 
Και στη συνέχεια τις κουβέντας μας μου ειπε οτι κυνηγάει μπεκατσα με 12αρα καραμπίνα, κύλινδρο και φυσηγηια ιδιογωμοσης του μάλλινα 36 γραμμάρια.....κατα τα αλλα όμως με επικρίνε που τις κηγηγαω με 26-28 γραμμάρια (αλλα διασποράς) ...τι να πεις....
Τπτ μβ.λες η φοτο μιλανε μονες τους
 
Και στη συνέχεια τις κουβέντας μας μου ειπε οτι κυνηγάει μπεκατσα με 12αρα καραμπίνα, κύλινδρο και φυσηγηια ιδιογωμοσης του μάλλινα 36 γραμμάρια.....κατα τα αλλα όμως με επικρίνε που τις κηγηγαω με 26-28 γραμμάρια (αλλα διασποράς) ...τι να πεις....
Κανας μπεκατσας του καρτεριου και της καταψυξης αχαχαχαχαχαχαχαχααχ
 
Όταν σε βλέπουν να κυνηγάς με μικρότερο διαμέτριμα, η πρώτη ερώτηση που θα σου κάνουν είναι. Τι κερδίζεις κυνηγώντας με αυτό? Κανένας δεν ρωτάει, Τί σε ευχαριστεί κυνηγώντας με αυτό!
Τα υπόλοιπα τα ξέρουμε εμείς που χρισημοποιούμε μικρά καλ!
 
Κυνηγώντας με μικρότερο διαμέτρημα δεν επιζητάμε κανενώς τα εύσημα! Στην χαρά και συγκίνηση που μας προσφέρει το κυνήγι εμείς προσθέτουμε και ένα πράγμα παραπάνω και αν φτιάχνεις τα δικά σου φυσίγγια, επίσης κάτι παραπάνω και και και....
 
Back
Top