Cal.16

Είσαι χαμηλά για ρελι ανέβα στο 1.40
Τάκη Καλησπέρα!

Ευχαριστώ για την συμβουλή!

Εσύ τη γεμίζεις την C7(νέας κοπής) για 16αρι;

Η NSI στον πίνακα της (2017) δίνει 1,35 X 28(εξυπακούεται με σκάγια Νο 7) με 686 αστέρι σε 70αρι κάλυκα με Pavg 720 bar(ΟΧΙ Pmax , αυτή θα ναι σίγουρα μεγαλύτερη!) / V@2,5 m avg 390 m/s.

Δεδομένου ότι δεν γνωρίζω την προοδευτικότητα του νεου Lot που κατέχω(ακούω ότι έχει "ζωντανέψει" στα νέα Lot), σε 65αρι κάλυκα , ρέλι με τζαμάκι , 1,30 Χ 26 με CX2000 λέω πως είναι καλά για αρχή , για φθινοπωρινή γόμωση στο νησί...

Το δοκίμασα εννέα η ώρα το πρωί και είχε 20 βαθμούς, στις μια είχε πάει 25+...

Είναι και "πιπεράτη" η C7...εξάλλου δοκιμές κάνω...

Να είσαι καλά.

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Καλησπέρα και από εδώ!
Σκέφτομαι να δανειστώ για 2-3 μέρες ένα 16αρι ενός φίλου, νομίζω baikal ειναι αλλά παλιό. Για καμιά τσίχλα θέλω να πάω έτσι για την εμπειρία και να δοκιμάσω ένα μικρότερο διαμέτρημα από το 12.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από φυσίγγια σε αυτό διαμέτρημα, όχι ότι έχει και ποικιλία αλλά οκ. Για πείτε καμία γνώμη ρε παιδιά.
 
Καλησπέρα και από εδώ!
Σκέφτομαι να δανειστώ για 2-3 μέρες ένα 16αρι ενός φίλου, νομίζω baikal ειναι αλλά παλιό. Για καμιά τσίχλα θέλω να πάω έτσι για την εμπειρία και να δοκιμάσω ένα μικρότερο διαμέτρημα από το 12.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από φυσίγγια σε αυτό διαμέτρημα, όχι ότι έχει και ποικιλία αλλά οκ. Για πείτε καμία γνώμη ρε παιδιά.
Μιχάλη Καλημέρα!

Τα baikal φημίζονται για την αντοχή τους. Δεν κυνηγάω τσίχλα, αλλά οποιοδήποτε σε Νο 8,9 η ψιλότερο αν θες, κάνει. Από τα Fiocchi ,Rio Game load(πολύ καλά ,ελαφριά και συγκεντρωτικά),Λάμπρο(δυνατούτσικα αλλά ποιοτικά)...όλα αυτά είναι 28 γρ. που είναι η μέση γόμωση του όπλου.
Το ζήτημα είναι να τα "πάει" το τουφέκι, και βέβαια πως τουφεκάς ΕΣΥ.
Πάντως αν είναι "κλειστό" όπλο(που θα είναι μάλλον! π.χ 3-1 άστρα) πρέπει να τουφεκάς από 20-25 μέτρα και πάνω, γιατί κοντά θα έχεις θέμα...
Οι υπόλοιποι της παρέας θα σε συμβουλέψουν πιστεύω και καλύτερα...
Πάντως σκοτώνει σαν το 12αρι...Έχε στο μυαλό σου ότι 28 γρ = 33 του 12αριου και ανώτερη ποιότητα κατανομής μακράν!

Υ.Γ:Αν είναι όντως κλειστή η αριστερή 1 άστρο , 8αρακια βάλε και χτυπά και μακριά!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Cal.16!

Βρήκα ένα(!) κουτί Lambro No 6 παλαιά!

Έσφαξα ένα (μετά λύπης μου!) να το δούμε παρέα!

Λοιπόν, κάλυκας 67αρις,Τ1 Fiocchi με καψούλι 645, κωνικό πυθμένιο, αστεροειδές με κεντρική σύντηξη(!), 56 χιλ. τελικό κλείσιμο, μπαρούτι 1,25 γρ., σκάγια 26,5 γρ. Νο 6, τα μέτρησα 2,6 χιλ. δηλαδή αγγλικό 6αρι, 10 σκάγια το γραμμάριο, άρα 265 σκάγια σύνολο! Ο συγκεντρωτήρας Gualandi, ήταν σε καλή κατάσταση χωρίς να έχει χάσει την ελαστικότητα του(με το χέρι που τεστάρισα τουλάχιστον!), και όχι υπερβολικά πιεσμένος. Η πυρίτιδα ήταν "ατόφια" σε καλή κατάσταση.
Ποια πυρίτιδα είναι λέτε;
Να τα ρίξω;

Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - 1.jpgΛάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - 2.jpg
Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - 3.jpg
Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - 4.jpg
Λάμπρο πορτοκαλί - Νο 6 - 5.jpg

μόνο πέντε(5)attachments μπορώ να βάλω οπότε θα το συνεχίσω σε άλλο μήνυμα!
 
Μάλλον η tecna είναι Γιάννη.
Καλημέρα συνονόματε!

Μήπως είναι SIPE παλιάς κοπής;

Για ρίξε μια ματιά στο φυλλάδιο που βρήκα...

Τόσο το δίνει με 645 σε χάρτινο όμως...

Για πες...
 

Attachments

  • TABELLE-CARIICAMENTO.pdf
    2,6 MB · Προβολές: 4
Καλημέρα συνονόματε!

Μήπως είναι SIPE παλιάς κοπής;

Για ρίξε μια ματιά στο φυλλάδιο που βρήκα...

Τόσο το δίνει με 645 σε χάρτινο όμως...

Για πες...
Μάλλον έχεις δίκιο φίλε.Την ξέχασα τελείως την sipe και την s4.
Για να είναι και η ίδια δοσολογία που αναφέρει και ο παραπάνω κατάλογος πρέπει να είναι κάποια από αυτές.
 
Μιχάλη Καλημέρα!

Τα baikal φημίζονται για την αντοχή τους. Δεν κυνηγάω τσίχλα, αλλά οποιοδήποτε σε Νο 8,9 η ψιλότερο αν θες, κάνει. Από τα Fiocchi ,Rio Game load(πολύ καλά ,ελαφριά και συγκεντρωτικά),Λάμπρο(δυνατούτσικα αλλά ποιοτικά)...όλα αυτά είναι 28 γρ. που είναι η μέση γόμωση του όπλου.
Το ζήτημα είναι να τα "πάει" το τουφέκι, και βέβαια πως τουφεκάς ΕΣΥ.
Πάντως αν είναι "κλειστό" όπλο(που θα είναι μάλλον! π.χ 3-1 άστρα) πρέπει να τουφεκάς από 20-25 μέτρα και πάνω, γιατί κοντά θα έχεις θέμα...
Οι υπόλοιποι της παρέας θα σε συμβουλέψουν πιστεύω και καλύτερα...
Πάντως σκοτώνει σαν το 12αρι...Έχε στο μυαλό σου ότι 28 γρ = 33 του 12αριου και ανώτερη ποιότητα κατανομής μακράν!

Υ.Γ:Αν είναι όντως κλειστή η αριστερή 1 άστρο , 8αρακια βάλε και χτυπά και μακριά!

Φιλικά,

Γιάννης
3-1 πρέπει να είναι απ‘ότι μου είχε πει……
Όταν σε λίγες μέρες το δανειστώ θα σας ανεβάσω φωτό(και με θηραματα)
Εγω προσωπικά προτιμώ τα χοντρά σκάγια, δηλαδή στην τσίχλα ρίχνω με 8 νουμερο κατά κύριο λόγω και 7 (1 αστέρι πάντα). Όχι ότι δεν ρίχνω και 9ρια και 10αρια απλά είπα ποια προτιμώ. Οποτε αφού μου λες πως βαράει σα δωδεκάρι δε θα έχω πρόβλημα αρκεί να βρω κανένα καλό φυσιγγκακι.
 
Μάλλον έχεις δίκιο φίλε.Την ξέχασα τελείως την sipe και την s4.
Για να είναι και η ίδια δοσολογία που αναφέρει και ο παραπάνω κατάλογος πρέπει να είναι κάποια από αυτές.
Αυτό υποθέτω και εγώ...

Ο κάλυκας και το φυσίγγι γενικά είναι σε αρκετά καλή κατάσταση...

Αλλά για πείτε, να το ρίξω;

Ίσως όταν κρυώσει ο καιρός; με προβληματίζει!

Η σε καμιά πολύ πρωινή μακρυνή τουφεκιά στο ποδαροκάρτερο του κουνελιού, που είχε ψυχρούλα και υγρασία , να δω τι κάνει;
 
3-1 πρέπει να είναι απ‘ότι μου είχε πει……
Όταν σε λίγες μέρες το δανειστώ θα σας ανεβάσω φωτό(και με θηραματα)
Εγω προσωπικά προτιμώ τα χοντρά σκάγια, δηλαδή στην τσίχλα ρίχνω με 8 νουμερο κατά κύριο λόγω και 7 (1 αστέρι πάντα). Όχι ότι δεν ρίχνω και 9ρια και 10αρια απλά είπα ποια προτιμώ. Οποτε αφού μου λες πως βαράει σα δωδεκάρι δε θα έχω πρόβλημα αρκεί να βρω κανένα καλό φυσιγγκακι.
Πρόσεξε μόνο!

Εδώ έχεις 28 γραμμάρια=33 του 12αριου! Για να έχεις την πυκνότητα της τουφεκιάς που θες για τσίχλα, θες ΟΧΙ πιο χοντρό απο Νο 8 στην κλειστή κάννη και κατά προτίμηση από Νο 9 και κάτω στην ανοιχτή!

Στα μεσαία θηράματα ναι, π.χ. εγώ δουλεύω και 27 γρ Νο 7 η Νο 6 στην πέρδικα και το κουνέλι!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Από ότι φαίνεται είναι σε καλη κατάσταση για τα χρόνια τους άρα κ αποθηκευμένα σωστά....
οποτε τα ρίχνεις οποιαδήποτε στιγμή το θελησεις( ισως τυχει καμια αφλογιστια λόγω 645), εκτός κ θες να τα κρατησεις σαν ένα παλιο ενθυμιο η ακόμα κ να τα δωρίσεις σε κάποιο φίλο που τυχών συλλέγει κ σίγουρα θα τα εκτιμήσει ιδιαίτερα......
 
Last edited:
Πρόσεξε μόνο!

Εδώ έχεις 28 γραμμάρια=33 του 12αριου! Για να έχεις την πυκνότητα της τουφεκιάς που θες για τσίχλα, θες ΟΧΙ πιο χοντρό απο Νο 8 στην κλειστή κάννη και κατά προτίμηση από Νο 9 και κάτω στην ανοιχτή!

Στα μεσαία θηράματα ναι, π.χ. εγώ δουλεύω και 27 γρ Νο 7 η Νο 6 στην πέρδικα και το κουνέλι!

Φιλικά,

Γιάννης
Οκ, ευχαριστώ για τη συμβουλή.
 
Από ότι φαίνεται είναι σε καλη κατάσταση για τα χρόνια τους άρα κ αποθηκευμένα σωστά....
οποτε τα ρίχνεις οποιαδήποτε στιγμή το θελησεις( ισως τυχει καμια αφλογιστια λόγω 645), εκτός κ θες να τα κρατησεις σαν ένα παλιο ενθυμιο η ακόμα κ να τα δωρίσεις σε κάποιο φίλο που τυχών συλλέγει κ σίγουρα θα τα εκτιμήσει ιδιαίτερα......
Λοιπόν φίλοι μου...έριξα ένα σήμερα! ελαφρύ ήταν...

24.10.21- Λέρος-απογευματινό κυνήγι αγριοκούνελου με σκύλους δίωξης.jpg

Το πήρα με την δεύτερη τουφεκιά, με δυο άστρα, πρέπει νάταν 35 μέτρα γεμάτα, ίσως και παραπάνω...Είχαν προηγηθεί άλλες δυο τουφεκιές από το ταίρι μου...στο τσάκ το κρατήσαμε...σφαίρα πήγαινε!

Υ.Γ: Ένα φυσίγγι θα το κρατήσω για ενθύμιο στην προσωπική μου συλλογή!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Προσεξε τα αυτα, γιατι ο συνδυασμος 645 με διβασικη, ειναι σιδεροφαγος.
Ναι, βέβαια!

Επιμελώς καθάρισμα αμέσως μετά το κυνήγι!

Έτσι κάνω άλλωστε πάντα, και με την S4 N φέτος που την στήνω με 615!

Πάντως, πρώτη διβασική που δουλεύω η S4 Ν, φέτος "τράβαγε" από την πρωινή υγρασία μέχρι και το ζεστό μεσημεράκι...και με ελαφρύ λάκτισμα!

Να είσαι καλά!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Back
Top