Cal.16

Αφού τώρα με την αλλαγή της ώρας δεν προλαβαίνω να πάω σκοπευτήριο, είπα να γεμίσω μερικά φυσεκάκια 16άρια, (για συμπλήρωμα) για κανένα απογευματινό τσιχλοκάρτερο το σ/κ ... αν μου το επιτρέψει ο καιρός ... γιατί κι όλη την περασμένη εβδομάδα που είχα άδεια, μαμήθηκε !!! :(


IMG_20211101_175241.jpg
IMG_20211101_183626.jpg
IMG_20211101_185305.jpg
IMG_20211101_191331.jpg
IMG_20211101_194349.jpg
Με τον κλασικό "παραδοσιακό" τρόπο και εργαλεία ... εκτός από 2-3 "παραφωνίες": την ηλεκτρονική ζυγαριά (βαρέθηκα να στήσω τον κλασικό ζυγό ΡΕΞ) ... τους πλαστικούς συγκεντρωτήρες (δεν πάω τις τάπες με τίποτα! ) ,,, και τους πλαστικούς κάλυκες (αλλά πού να βρεις χάρτινους σήμερα ...) :cool:
 
Αύριο έχει εξόρμηση με το 16αρακι του φίλου που δανείστηκα.
Στις μαύρες θα παρω από τα 3 το μακρύτερο όπως καταλαβαίνετε γιατί ούτε διασπορας βρηκα να αγορασω ουτε είναι ανοιχτό το όπλο. Το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει αστέρια στις κάννες. Ένα baikal είναι που γραφει 1981 στην βάση των καννών, μάλλον τότε κατασκευάσθηκε και λογικά 1-3 θα είναι το τσοκαρισμα.
Φυσιγγια: Navarro 28gr και μερικά imperial 27gr που μου έδωσε μαζί με το όπλο ο φίλος.

Αυριο μετά το κυνήγι θα σας πω εντυπώσεις και αποτελέσματα.
 
Αύριο έχει εξόρμηση με το 16αρακι του φίλου που δανείστηκα.
Στις μαύρες θα παρω από τα 3 το μακρύτερο όπως καταλαβαίνετε γιατί ούτε διασπορας βρηκα να αγορασω ουτε είναι ανοιχτό το όπλο. Το έψαξα αλλά δεν βρήκα κάπου να λέει αστέρια στις κάννες. Ένα baikal είναι που γραφει 1981 στην βάση των καννών, μάλλον τότε κατασκευάσθηκε και λογικά 1-3 θα είναι το τσοκαρισμα.
Φυσιγγια: Navarro 28gr και μερικά imperial 27gr που μου έδωσε μαζί με το όπλο ο φίλος.

Αυριο μετά το κυνήγι θα σας πω εντυπώσεις και αποτελέσματα.
Navaro από τα γνωστά Navaro του Κύργια ??? Σε cal. 16 ???? Πρώτη φορά το ακούω, και ψάχνω στο site του και δεν βλέπω να υπάρχει σε cal. 16 !!! Ή μήπως δεν είναι του Κύργια, αλλά κάποιου άλλου κατασκευαστή ?
 
Tου Κυργια είναι...τα έχω εγώ...έκανα και reviews ( εκεί να γράφεται τις δοσολογίες, όχι εδω) στο topic ιδιογωμωση cal.16 νομίζω...
Πολύ καλά είναι ( για το simson) μου πάντα...Αλλά και τ9υΡουμελιωτη που μου έκανε με psb1 (και του Κυργια αυτήν έχουν από ότι θυμάμαι?) Με ρελι, είναι εξαιρετικά! Και πολύ φθηνότερα..
 
Πολύ ωραίο φυσιγγακι το navaro…..όπως πολύ ωραία ήταν και κατι λίγα imperial 27gr που μου ειχε δώσει ο φίλος μαζί με το όπλο.

5 μαύρες βγήκαν και πήρα τη μια……αναμενόμενο.20211104_070341.jpg

Έπειτα ακολούθησε περπατητό όπου χτυπησα άλλες 14 αλλά εχασα τις 2 στα πουρνάρια. Φωτό δεν εβγαλα γιατί είχε βγάλει ζεστη και εφυγα.
Μου έμειναν χαραγμένες πολλές τουφεκιές και ειδικά σε έναν κότσυφα περασματιαρη που ενω με είχε δει θεωρησε πως λογω ύψους θα τη γλιτώσει. Εν τω μεταξύ εγώ να κρατάω στο ένα χέρι το όπλο και στο άλλο μια πέτρα και να είμαι κοκαλο. Με το που ήρθε από πάνω μου πεταω την πέτρα(όχι στον κοτσυφα) και σημαδεύ…..τρώει την πρώτη και ενω ψιλό έπεφτε τραυματισμένος-θα εφευγε όμως-του πατάω και δεύτερη και έπεσε σεκος.

Γενικα πολύ θετικές εντυπώσεις στο πρώτο κυνήγι με 16αρι και ξένο όπλο.
Το μονο αρνητικό το γελοίο κόστος των φυσιγγίων.
 
Tου Κυργια είναι...τα έχω εγώ...έκανα και reviews ( εκεί να γράφεται τις δοσολογίες, όχι εδω) στο topic ιδιογωμωση cal.16 νομίζω...
Πολύ καλά είναι ( για το simson) μου πάντα...Αλλά και τ9υΡουμελιωτη που μου έκανε με psb1 (και του Κυργια αυτήν έχουν από ότι θυμάμαι?) Με ρελι, είναι εξαιρετικά! Και πολύ φθηνότερα..
Διονύση του ρουμελιωτη τι λένε; Θυμάσαι τιμή; γραμμάρια;
Αν τα έχει φθηνά να παραγγείλω από αυτόν, δεν γίνετε να πληρώνεις 10-11 ευρώ το πακέτο, έλεος τι πουλάνε.
 
Πολύ ωραίο φυσιγγακι το navaro….
Μιχάλη πυρίτιδα ξέρουμε ;;; αν σου είναι εύκολο να σφάξεις ένα να τη δούμε; κι αν έχεις και ζυγαριά να τη ζυγίσεις, ακόμη καλύτερα!
Μάλλον ισπανική θα έχει ... CSB1 ή PSB1, στο 1,50 - 1,55 φαντάζομαι. Ο κάλυκας τί είναι; Fiocchi μήπως ;;;
Καλά συγκεντρωτήρα σίγουρα θα έχει Gualandi !!! Ο Κύργιας μόνο Gualandi χρησιμοποιεί σε όλα τα φυσίγγια ... ;)
Αν το βρω εδώ θα πάρω κι εγώ να το δοκιμάσω ...
 
Ένα baikal
Πολύ ωραίο φυσιγγακι το navaro…..όπως πολύ ωραία ήταν και κατι λίγα imperial 27gr που μου ειχε δώσει ο φίλος μαζί με το όπλο.

5 μαύρες βγήκαν και πήρα τη μια……αναμενόμενο.View attachment 35316

Έπειτα ακολούθησε περπατητό όπου χτυπησα άλλες 14 αλλά εχασα τις 2 στα πουρνάρια. Φωτό δεν εβγαλα γιατί είχε βγάλει ζεστη και εφυγα.
Μου έμειναν χαραγμένες πολλές τουφεκιές και ειδικά σε έναν κότσυφα περασματιαρη που ενω με είχε δει θεωρησε πως λογω ύψους θα τη γλιτώσει. Εν τω μεταξύ εγώ να κρατάω στο ένα χέρι το όπλο και στο άλλο μια πέτρα και να είμαι κοκαλο. Με το που ήρθε από πάνω μου πεταω την πέτρα(όχι στον κοτσυφα) και σημαδεύ…..τρώει την πρώτη και ενω ψιλό έπεφτε τραυματισμένος-θα εφευγε όμως-του πατάω και δεύτερη και έπεσε σεκος.

Γενικα πολύ θετικές εντυπώσεις στο πρώτο κυνήγι με 16αρι και ξένο όπλο.
Το μονο αρνητικό το γελοίο κόστος των φυσιγγίων.
Μπράβο ρε Μιχαλιο!!

Δεν είναι baikal αλλά toz με περαστο κλειδί κ δείκτες οπλισης,μάλλον προκειται για το μοντέλο 25.
 
Μπράβο ρε Μιχαλιο!!

Δεν είναι baikal αλλά toz με περαστο κλειδί κ δείκτες οπλισης,μάλλον προκειται για το μοντέλο 25.
Πως θα μπορέσω να καταλάβω ποσά αστέρια είναι; Κοίταξα τις κάννες αλλά δεν βρήκα κάτι, παραμόνο κάτι σφραγίδες. Το τοζ πρόγονος του baikal δεν ειναι ή κάνω λάθος;
 
Μιχάλη πυρίτιδα ξέρουμε ;;; αν σου είναι εύκολο να σφάξεις ένα να τη δούμε; κι αν έχεις και ζυγαριά να τη ζυγίσεις, ακόμη καλύτερα!
Μάλλον ισπανική θα έχει ... CSB1 ή PSB1, στο 1,50 - 1,55 φαντάζομαι. Ο κάλυκας τί είναι; Fiocchi μήπως ;;;
Καλά συγκεντρωτήρα σίγουρα θα έχει Gualandi !!! Ο Κύργιας μόνο Gualandi χρησιμοποιεί σε όλα τα φυσίγγια ... ;)
Αν το βρω εδώ θα πάρω κι εγώ να το δοκιμάσω ...
Εχω απ’ολα……μάλλον το βράδυ θα κοψω ένα μόλις γυρίσω σπίτι.
Καλυκας φιοκι, έτυχε και βρήκα και ένα συγκεντρωτηρα αλλά δεν εδωσα πολύ σημασία…..gualandi πρέπει να ήταν.
Περισσοτερα μόλις το σφάξω.
 
Διονύση του ρουμελιωτη τι λένε; Θυμάσαι τιμή; γραμμάρια;
Αν τα έχει φθηνά να παραγγείλω από αυτόν, δεν γίνετε να πληρώνεις 10-11 ευρώ το πακέτο, έλεος τι πουλάνε.
Νομιζω (καπου ειχα βαλει ενα που εσφαξα) οτι εχει (σιγουρα) psb1, υρω στο 1.53-1.55, και 28γρ σκαγια, ρελιαστό.
Μου τα γεμισε σε Fiocchi, 15mm καλυκα...
ΤΙμη, περσινη, 6.80 εαν δεν κανω λαθος...
Πολυ καλο φυσσιγι......Γι'αυτο, που ενω ξεκινησα, και πηρα μπαρουτες (sipe/psb1) για ιδιογωμμωση, δεν ξεκινησα τελικα...
 
Πως θα μπορέσω να καταλάβω ποσά αστέρια είναι; Κοίταξα τις κάννες αλλά δεν βρήκα κάτι, παραμόνο κάτι σφραγίδες. Το τοζ πρόγονος του baikal δεν ειναι ή κάνω λάθος;
Είναι πολυ απίθανο το συγκεκριμένο να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από 1-3...
Αν γράφει τον αυλό μπορείς να μετρήσεις με παχυμετρο τα στομια των καννων κ να δεις..
Αλλιώς η λυση είναι ο οπλουργος που θα σου πει στα σιγουρα....
Το πρώτο φτιαχνεται στην πολη Τουλα κ το δευτερο στην πολη Ιζεβσκ, το κοινό τους ειναι η χώρα κατασκευής....
 
Νομιζω (καπου ειχα βαλει ενα που εσφαξα) οτι εχει (σιγουρα) psb1, υρω στο 1.53-1.55, και 28γρ σκαγια, ρελιαστό.
Μου τα γεμισε σε Fiocchi, 15mm καλυκα...
ΤΙμη, περσινη, 6.80 εαν δεν κανω λαθος...
Πολυ καλο φυσσιγι......Γι'αυτο, που ενω ξεκινησα, και πηρα μπαρουτες (sipe/psb1) για ιδιογωμμωση, δεν ξεκινησα τελικα...
Ευχαριστώ!
 
Είναι πολυ απίθανο το συγκεκριμένο να είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από 1-3...
Αν γράφει τον αυλό μπορείς να μετρήσεις με παχυμετρο τα στομια των καννων κ να δεις..
Αλλιώς η λυση είναι ο οπλουργος που θα σου πει στα σιγουρα....
Το πρώτο φτιαχνεται στην πολη Τουλα κ το δευτερο στην πολη Ιζεβσκ, το κοινό τους ειναι η χώρα κατασκευής....
Ούτε άυλο ειδα να λέει κάπου αλλά θα το ξανά κοιτάξω. Δεν είναι δικό μου το όπλο όποτε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το πάω σε οπλουργο, ότι θέλει ας είναι. Εγώ για 3-4 κυνήγια το δανειστηκα μόνο.
 
Αφού τώρα με την αλλαγή της ώρας δεν προλαβαίνω να πάω σκοπευτήριο, είπα να γεμίσω μερικά φυσεκάκια 16άρια, (για συμπλήρωμα) για κανένα απογευματινό τσιχλοκάρτερο το σ/κ ... αν μου το επιτρέψει ο καιρός ... γιατί κι όλη την περασμένη εβδομάδα που είχα άδεια, μαμήθηκε !!! :(


View attachment 35180
View attachment 35181
View attachment 35182
View attachment 35183
View attachment 35184
Με τον κλασικό "παραδοσιακό" τρόπο και εργαλεία ... εκτός από 2-3 "παραφωνίες": την ηλεκτρονική ζυγαριά (βαρέθηκα να στήσω τον κλασικό ζυγό ΡΕΞ) ... τους πλαστικούς συγκεντρωτήρες (δεν πάω τις τάπες με τίποτα! ) ,,, και τους πλαστικούς κάλυκες (αλλά πού να βρεις χάρτινους σήμερα ...) :cool:
Ωραία Στέλιο!

Μόνο ρέλι κλείνω εγώ...

Πόσο την γεμίζεις την Α1 (με 686 να υποθέσω);
 
Ωραία Στέλιο!

Μόνο ρέλι κλείνω εγώ...

Πόσο την γεμίζεις την Α1 (με 686 να υποθέσω);
Στο 16άρι κι εγώ μόνο ρελιαστό κλείνω. 1,40 x 27-28 σε νο.9 ή 10 (και 1,45 x 28 έχω γεμίσει μερικά 7αρια για καμιά φάσσα ή κουρούνα).
Τα παραπάνω όμως είναι 1,40 x 26 γιατί οι κάλυκες είναι ξαναριγμένοι και τους έχω κόψει λίγο. Καψούλι 686 χρησιμοποιώ. Μόνο σε καινούργιους Cheddite αφήνω το δικό τους Cx1000 (την πρώτη φορά).
 
Στο 16άρι κι εγώ μόνο ρελιαστό κλείνω. 1,40 x 27-28 σε νο.9 ή 10 (και 1,45 x 28 έχω γεμίσει μερικά 7αρια για καμιά φάσσα ή κουρούνα).
Τα παραπάνω όμως είναι 1,40 x 26 γιατί οι κάλυκες είναι ξαναριγμένοι και τους έχω κόψει λίγο. Καψούλι 686 χρησιμοποιώ. Μόνο σε καινούργιους Cheddite αφήνω το δικό τους Cx1000 (την πρώτη φορά).
Πολύ καλός είσαι!

Κάποτε την γέμιζα σε 65αρι κάλυκα με 688 , 1,40(καλοκαιρινό) Χ 27 γρ Νο 7, αλλά με χαρτονάκι πάνω στην πυρίτιδα 2,5 χιλ.(το έκοβα μόνος με ταποκόφτη απο το Iolan), και μάλλινη γνήσια όχι χαρτοπολτό! Μαλακό και φονικότατο, το έριχνα στις πέρδικες στην έναρξη...με οτι τσόκ το έριχνες "ακολουθούσε"...
 
Καλημέρα στην παρέα του Cal.16!

Σήμερα ... χειροτεχνία!
Κατασκευή χάρτινων κουτιών φυσιγγίων για τη αγαπημένη S4n...
Aπο το youtube η ιδέα (how to make a paper box...) , Α4 χαρτόνι χρωματιστό χοντρούτσικο χειροτεχνίας, αν του διπλώσεις την πλευρά και το κόψεις (βγαίνει περίπου 21 Χ 21 εκατ.)το κουτάκι παίρνει οκτώ (8) φυσίγγια ρελιαστά 65αρια η 67αρια...
Πριντάρεις στο κέντρο ότι θες και ξεμπέρδεψες...

Υ.Γ 1: ξεκινάς με Α4 απλή κολλά πρώτα να δεις που βγαίνει το πριντάρισμα...και μετά πας στο χρωματιστό...μην τα χαλάσεις (τα χρωματιστά !) στις δοκιμές!
Υ.Γ 2: Λίγα είναι οκτώ φυσιγγάκια, αλλά για τα "καλά", σε "εκλεκτά" θηράματα που θες, φθάνουν...

Χάρτινο Κουτί Φυσιγγίων - Cal.16- ιδιοκατασκευή-(1)-.jpg
Χάρτινο Κουτί Φυσιγγίων - Cal.16- ιδιοκατασκευή-(2)-.jpg

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Back
Top