Cal.16

Καλημέρα στην παρέα του Cal.16!

Σήμερα ... χειροτεχνία!
Κατασκευή χάρτινων κουτιών φυσιγγίων για τη αγαπημένη S4n...
Aπο το youtube η ιδέα (how to make a paper box...) , Α4 χαρτόνι χρωματιστό χοντρούτσικο χειροτεχνίας, αν του διπλώσεις την πλευρά και το κόψεις (βγαίνει περίπου 21 Χ 21 εκατ.)το κουτάκι παίρνει οκτώ (8) φυσίγγια ρελιαστά 65αρια η 67αρια...
Πριντάρεις στο κέντρο ότι θες και ξεμπέρδεψες...

Υ.Γ 1: ξεκινάς με Α4 απλή κολλά πρώτα να δεις που βγαίνει το πριντάρισμα...και μετά πας στο χρωματιστό...μην τα χαλάσεις (τα χρωματιστά !) στις δοκιμές!
Υ.Γ 2: Λίγα είναι οκτώ φυσιγγάκια, αλλά για τα "καλά", σε "εκλεκτά" θηράματα που θες, φθάνουν...

View attachment 35774
View attachment 35776

Φιλικότατα,

Γιάννης
να τους βαλεις και ενα φιογκακι σουπερ δωρο!
 
Ότι θες στοίχημα,με δαυτα ρίχνεις κ την ομορφότερη γκομενα... .yelling.
Σοκολατάκια με γέμιση s4.... .sarcastic.
Παιδιά ευχαριστώ!

Τεσπά, το καλλιτεχνικό τόχω πάντως...ε;

Το φιογκάκι ... το σκέπτομαι!

Άντε ... Καλό μεσημέρι ... και καλή όρεξη!!!
 
Καλημέρα στην παρέα του Cal.16!

Σήμερα ... χειροτεχνία!
Κατασκευή χάρτινων κουτιών φυσιγγίων για τη αγαπημένη S4n...
Aπο το youtube η ιδέα (how to make a paper box...) , Α4 χαρτόνι χρωματιστό χοντρούτσικο χειροτεχνίας, αν του διπλώσεις την πλευρά και το κόψεις (βγαίνει περίπου 21 Χ 21 εκατ.)το κουτάκι παίρνει οκτώ (8) φυσίγγια ρελιαστά 65αρια η 67αρια...
Πριντάρεις στο κέντρο ότι θες και ξεμπέρδεψες...

Υ.Γ 1: ξεκινάς με Α4 απλή κολλά πρώτα να δεις που βγαίνει το πριντάρισμα...και μετά πας στο χρωματιστό...μην τα χαλάσεις (τα χρωματιστά !) στις δοκιμές!
Υ.Γ 2: Λίγα είναι οκτώ φυσιγγάκια, αλλά για τα "καλά", σε "εκλεκτά" θηράματα που θες, φθάνουν...

View attachment 35774
View attachment 35776

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Καλημέρα στην παρέα του Cal.16!

Σήμερα ... χειροτεχνία!
Κατασκευή χάρτινων κουτιών φυσιγγίων για τη αγαπημένη S4n...
Aπο το youtube η ιδέα (how to make a paper box...) , Α4 χαρτόνι χρωματιστό χοντρούτσικο χειροτεχνίας, αν του διπλώσεις την πλευρά και το κόψεις (βγαίνει περίπου 21 Χ 21 εκατ.)το κουτάκι παίρνει οκτώ (8) φυσίγγια ρελιαστά 65αρια η 67αρια...
Πριντάρεις στο κέντρο ότι θες και ξεμπέρδεψες...

Υ.Γ 1: ξεκινάς με Α4 απλή κολλά πρώτα να δεις που βγαίνει το πριντάρισμα...και μετά πας στο χρωματιστό...μην τα χαλάσεις (τα χρωματιστά !) στις δοκιμές!
Υ.Γ 2: Λίγα είναι οκτώ φυσιγγάκια, αλλά για τα "καλά", σε "εκλεκτά" θηράματα που θες, φθάνουν...

View attachment 35774
View attachment 35776

Φιλικότατα,

Γιάννης
Μπραβο γιννη ειναι τελειο και το κουτι και το περιεχομενο
 
Καλησπέρα στην παρέα του Cal.16!

Τα πρωινά κυνήγια της Πέρδικας, δύσκολα τώρα το Νοέμβρη... έχουνε φάει και πίεση τα πουλιά...

Απόψε κάτι κάναμε...για το γούστο...

14.11.21-Λέρος-απογευματινό κινητό καρτέρι του αγριοκούνελου - με Cal.16.jpg

Υ.Γ: Το φύλαγα για τα τελειώματα το μέρος, περπάτημα πολύ...μα πάρα πολύ...πετράτα μέρη, γκρεμάρια δύσκολα...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα στην παρέα του Cal.16!

Προτελευταία κυνηγίσημη της Πέρδικας σήμερα, χτύπησα έναν τελευταίο Κώτσο...

Δόξα το Θεό, καλά ήταν φέτος, και του χρόνου με υγεία!

View attachment 36635

Φιλικά,

Γιάννης
Ωραίος εξοπλισμός και ωραίο κυνήγι, μυρίζει παράδοση! Και του χρόνου, νάσαι γερός.
 
Ωραίος εξοπλισμός και ωραίο κυνήγι, μυρίζει παράδοση! Και του χρόνου, νάσαι γερός.
Θεόδωρε , Καλησπέρα!

Να είσαι καλά, αντεύχομαι!

Όντως το πέτυχες! "Ψοφάω" που λένε για κάθε τι "vintage"...ότι αποπνέει παράδοση με ευχαριστεί ψυχικά!
Έτσι είμαι και στο κυνήγι..."λίγα, όμορφα και καλά"!

Υ.Γ: Για την ιστορία, με φυσίγγιο ιδιογόμωσης χτυπήθηκε η Πέρδικα , ΜΒ Χ 32 , 1,40 Χ 27 γρ. Νο 7(στα χαμηλά όρια της πυρίτιδας),Fiocchi T1,καψούλι 616, 16/65, συγκεντρωτήρας aquila h=20,χαρτάκι με το νούμερο των σκαγιών, στρογγυλό ρέλι, ~60,5 χιλ. τελικό. Δεξιά κάννη 4/10 τσόκ, περίπου 25 μέτρα, ξερή έπεσε...Χθες τα έφτιαξα, απευθείας δοκιμή στο θήραμα...μαλακή τουφεκιά!

MB X 32 - 27 γρ. Νο 7 - στρογγυλό ρέλι-Cal.16.jpg

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Καλημέρα σε όλους!

Δοκιμή σήμερα το φυσιγγάκι με την ΜΒ Χ 32...

Στα 20 μέτρα που το έριξα με τσόκ 4/10 , 84% συγκέντρωση, άνοιγμα περίπου 70 εκατοστά.
Πρέπει να ναι περίπου απόδοση βελτιωμένου κυλίνδρου (Imp.cyl) που είναι (συμφ. βαλλιστικοί πίνακες της Eley):

20 μέτρα - συγκέντρωση 85% - άνοιγμα τουφεκιάς 72 εκατοστά.
25 μέτρα - συγκέντρωση 74% - άνοιγμα τουφεκιάς 89 εκατοστά.
30 μέτρα - συγκέντρωση 64% - άνοιγμα τουφεκιάς 106 εκατοστά.

Πάντως η πέρδικα που χτύπησα χθες είχε 3-4 σκάγια στο σώμα και σπασμένα και τα δυο πόδια...πρέπει να όταν 25 μέτρα περίπου η τουφεκιά, και η καταβολή ακαριαία , χωρίς αίματα.
Αυτή είναι η τουφεκιά.. ο κύκλος είναι 75 εκατοστά.

ΜΒ Χ 32 - Δοκιμή 20 μέτρα , 3 αστρα.jpg

Λέω ότι μέχρι τα 25-28 μέτρα βαριά, κάνει δουλειά για πρώτη τουφεκιά που το θέλω.

Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Εξερετικη τουφεκια
Εγώ στην περδικα θα το δούλευα και στης δυο κανες
Νίκο Καλημέρα!

Την έστησα στα τελειώματα, είχα "ξελογιαστεί" με την S4 βλέπεις...
Και στις δυο κάννες ναι ... ίσως και 28 γρ Νο 6 η αριστέρη , είναι 7/10 , 2 άστρα ακριβώς...
 
αψογα γιαννο τελειαα ειναι και καλη ριξια την χρησιμοποιω και εγω συντομα θα ανεβασω και εγω φωτο απο φυσιγγια και συνταγη επιφυλασσομαι

Καλησπέρα Σπύρο!

΄Αντε, να δούμε και 'κανα νέο στήσιμο...

Πάντως αυτήν την 32αρα την πάει καλά και το τουφέκι μου...

Μου αρέσουν και τα "ελαφριά" εμένα...!
 
Φίλοι μου, Καλησπέρα!

Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση...

Πέμπτη ταξιδεύω από το Νησί για Αθηνά και Κυριακή ξημερώματα πετάω για Cape Town...

Ο συνάδελφος καπετάνιος περιμένει να κάνει Χριστούγεννα...

Εύχομαι σε όλους Καλές Γιορτές και Καλλό υπόλοιπο της κυνηγετικής σεζόν!

Από το Πλοίο θα παρακολουθώ και θα συμμετέχω όσο και όταν μπορώ...

Καλή αντάμωση το Καλοκαίρι λοιπόν, με υγεία...και μην ξεχνάτε το αγαπημένο Cal.16!!!


Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Φίλοι μου, Καλησπέρα!

Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση...

Πέμπτη ταξιδεύω από το Νησί για Αθηνά και Κυριακή ξημερώματα πετάω για Cape Town...

Ο συνάδελφος καπετάνιος περιμένει να κάνει Χριστούγεννα...

Εύχομαι σε όλους Καλές Γιορτές και Καλλό υπόλοιπο της κυνηγετικής σεζόν!

Από το Πλοίο θα παρακολουθώ και θα συμμετέχω όσο και όταν μπορώ...

Καλή αντάμωση το Καλοκαίρι λοιπόν, με υγεία...και μην ξεχνάτε το αγαπημένο Cal.16!!!


Φιλικότατα,

Γιάννης
Καλο ταξιδι...δωσε μας ρεπορτάζ απο εκει;)
 
Back
Top