κόψιμο κάννης

Έχει;; 66αρα και θέλεις να την κοψεις πιο κοντή για να γίνει πιο εύχρηστο το όπλο από ότι έχω καταλάβει εάν βάλεις επάνω ένα τσοκ 5 * θα δεις τι αποτέλεσμα θα έχει κομμένη η κανη σου ,εάν τη γουστάρεις τόσο πολύ κοντή και δεν θέλεις να χαλάσεις χρήματα και πρόσεξε δεν έχεις απαιτήσεις για άνω των 30 μέτρων κοφτην να κάνεις το κέφι σου .Απλά πρόσεξε τι σου έγραψα γιατί είναι κίνηση χωρίς επιστροφή και μετά αν την θέλεις για μακρύτερα θα πρέπει να πας για εξωτερικά τσοκ..Μη παρατρελαίνεσαι αν σου γουστάρει κοφτην αλλά μετά μόνο κοντά μέσαια ντουφεκας αυτό θα σκέφτεσαι τίποτε άλλο.
 
Καλημέρα σε όλους.Πηγα εχθές και έκανα δοκιμές στο χαρτόνι πάλι μιας και μου είπε ο οπλουργο ότι αν θες να δεις πως θα ρίχνει η κάνει σου αν την κόψεις στους 51 πόντους απλά βγάλε το τσοκ και ρίξε λοιπον αυτό που παρατήρησα είναι ότι έριξα με δύο φυσίγγια 1 κανονικο και ένα direct και βγήκε η ίδια τουφεκιά.Μετα έβαλα το 5 τσοκ και ξανα έριξα με direct και βγήκε μεγαλύτερη η τουφεκιά.Δεν καταλαβαίνω τη γίνεται μου ειπε μαλακιες ο οπλουργος; τωρα για να προλάβω κάποιους συναδέλφους ότι δεν δουλεύει το direct με ανοιχτά τσοκ έχω κάνει με όλα τα τσοκ δοκιμή και την πιο ανοιχτή τουφεκια την δινει το 5.Τώρα μετά το τσοκ ποσό είναι το άνοιγμα δλδ μετα τον κωνο μεχρι την αρχη του τσοκ δεν ειναι το ιδιο οπου και να το κοψω δεν θα βγει κυλινδρος;Θέλω να την κόψω χωρίς να βάλω τσοκ η τίποτα μόνο για μπεκατσα θα πήγαινω με αυτό το όπλο.
ας υποθεσουμε οτι εχεις τσοκ mobil 5cm μηκος, ο χωρος που μπαινει το τσοκ στην καννη εχει διαμετρο 20.08 .Πες οτι εχεις αυλο 18,3 και ντουφεκας χωρις τσοκ ,η ντουφεκια ξαφνικα απο 18,3 πεφτει αποτομα σε μια διαμετρο 20,08 τι περιμενεις να σου βγαλει ? τιποτα ,καμια διαχειριση ντουφεκιας .Οταν εβαλες τα 5αρι το οπλο μεταμορφωθηκε γιατι αραγε?Υγ μην ξαναριξεις ποτε χωρις τσοκ ;)
 
ας υποθεσουμε οτι εχεις τσοκ mobil 5cm μηκος, ο χωρος που μπαινει το τσοκ στην καννη εχει διαμετρο 20.08 .Πες οτι εχεις αυλο 18,3 και ντουφεκας χωρις τσοκ ,η ντουφεκια ξαφνικα απο 18,3 πεφτει αποτομα σε μια διαμετρο 20,08 τι περιμενεις να σου βγαλει ? τιποτα ,καμια διαχειριση ντουφεκιας .Οταν εβαλες τα 5αρι το οπλο μεταμορφωθηκε γιατι αραγε?Υγ μην ξαναριξεις ποτε χωρις τσοκ ;)

Τιμη μας που ειστε κοντα μας Κυριε Βαγγελη και μοιραζεστε τις γνωσεις σας..
 
ας υποθεσουμε οτι εχεις τσοκ mobil 5cm μηκος, ο χωρος που μπαινει το τσοκ στην καννη εχει διαμετρο 20.08 .Πες οτι εχεις αυλο 18,3 και ντουφεκας χωρις τσοκ ,η ντουφεκια ξαφνικα απο 18,3 πεφτει αποτομα σε μια διαμετρο 20,08 τι περιμενεις να σου βγαλει ? τιποτα ,καμια διαχειριση ντουφεκιας .Οταν εβαλες τα 5αρι το οπλο μεταμορφωθηκε γιατι αραγε?Υγ μην ξαναριξεις ποτε χωρις τσοκ ;)
Όπως τα λες είναι 5 cm mobile choke και κλώνος 18.3.....Πώς μπορώ πιστεύεις να ανοίξω και άλλο την τουφεκιά;
 
Όπως τα λες είναι 5 cm mobile choke και κλώνος 18.3.....Πώς μπορώ πιστεύεις να ανοίξω και άλλο την τουφεκιά;

Φίλε με ντιρεκτ δεν καλύπτεις αυτό που θες θες ακόμα ποιο ανοιχτό; ;;;; γιατί; ;
Εμενα ο μεγαλύτερος κυνηγός που είναι στο χωριό μου τώρα έν Αποστράτευση...
Εχει σε όλα τα ντουφεκια κόψει κάννες που ήταν σταθερά 71cm και 1 2 άστρα... στους 61cm και έβαζε εξωτερικό στην διάμετρο του 3* αστρα συν 7 πόντους μουφα.
Λοιπόν ο τύπος στην περδικα έριχνε έριχνε με το τσοκ και στην μπεκάτσα το ξεβιδώνε..
Διψήφια νούμερα σε περδικα και μπεκάτσα έκανε με rws pulver no 7 με συγκεντρωτηρα..
Ωραία λεω και εγω για να δω τι διαόλο έκανε..
Το περνω και ριχνω σε χαρτί με το τσοκ και έριχνε σαν κύλινδρος με το δικό μου με χάλια κατανομή... 20μετρα
Και ριχνω χωρίς την μουφα τσοκ ρε φίλε δεν βρήκα πάνω από 50 σκάγια στο χαρτί στα 20 μετρα... ουτε με 5τσοκ ντιρεκτ που εριχνα δεν άνοιγε ετσι... ο τύπος όμως δεν του έφευγε τίποτα. Αλλά μιλάμε για την δεκαετία 80 90s
Και εμενα μου λέει βγαλε το τσοκ για μπεκάτσα και ρίξε με συγκεντρωτηρα
 
Last edited:

Φίλε με ντιρεκτ δεν καλύπτεις αυτό που θες θες ακόμα ποιο ανοιχτό; ;;;; γιατί; ;
Εμενα ο μεγαλύτερος κυνηγός που είναι στο χωριό μου τώρα έν Αποστράτευση...
Εχει σε όλα τα ντουφεκια κόψει κάννες που ήταν σταθερά 71cm και 1 2 άστρα... στους 61cm και έβαζε εξωτερικό στην διάμετρο του 3* αστρα συν 7 πόντους μουφα.
Λοιπόν ο τύπος στην περδικα έριχνε έριχνε με το τσοκ και στην μπεκάτσα το ξεβιδώνε..
Διψήφια νούμερα σε περδικα και μπεκάτσα έκανε με rws pulver no 7 με συγκεντρωτηρα..
Ωραία λεω και εγω για να δω τι διαόλο έκανε..
Το περνω και ριχνω σε χαρτί με το τσοκ και έριχνε σαν κύλινδρος με το δικό μου με χάλια κατανομή... 20μετρα
Και ριχνω χωρίς την μουφα τσοκ ρε φίλε δεν βρήκα πάνω από 50 σκάγια στο χαρτί στα 20 μετρα... ουτε με 5τσοκ ντιρεκτ που εριχνα δεν άνοιγε ετσι... ο τύπος όμως δεν του έφευγε τίποτα. Αλλά μιλάμε για την δεκαετία 80 90s
Και εμενα μου λέει βγαλε το τσοκ για μπεκάτσα και ρίξε με συγκεντρωτηρα
Φίλε σε ευχαριστώ κάτι τέτοιο μου είπε και το παιδί που δουλεύει στον καλκαντζακο ότι έχει κάνει με ένα δικανο πλάγιο που έχει το έκοψε στους 51 πόντους και δεν χάνει καμία.
 
Να αφήσεις την κανη όπως είναι.... ψάξε και βρες τσοκ διασποράς ή brain bell. Tο ιδανικό θα ήταν να τα δοκιμάσεις σε χαρτόνι ή πίνακα...... και τέλος. Αν θέλεις κοντό όπλο επειδή μπαίνεις σε πολύ πυκνά ( προφανώς για μπεκάτσα) πάρε ένα μεταχειρισμένο Baikal είτε ήδη κομμένο είτε κοψτο στους 61 πόντους......θα έχεις ένα εύκολα διαχειρησιμο όπλο κοντοτερο από την καραμπίνα σου. Πάντως αυτό που λέω με το τσοκ θα σου κοστίσει το ίδιο με το κόψιμο......
 
Φίλε σε ευχαριστώ κάτι τέτοιο μου είπε και το παιδί που δουλεύει στον καλκαντζακο ότι έχει κάνει με ένα δικανο πλάγιο που έχει το έκοψε στους 51 πόντους και δεν χάνει καμία.
Μην το κόβεις... σιγουρεψου οτι το κοντάκι είναι στα μέτρα σού.... να είσαι ποιο ήρεμος στην φερμα.... και το σημαντικότερο στην φερμα πάρε την καλύτερη θέση.. μην πας και κρύβεσαι πίσω από το πυκνό.. και εγώ μπεκάτσα κυνηγάω σε πολύ πυκνό μέρος...
 
Λαμπρο μην κοψεις την καννη.
Αν ψαξεις στο καρ υπαρχουν καποια φερματζιδικα οπλα πολυ φτηνα, γιατι σαν εξειδικευμενα που ειναι δεν εχουν ζητηση.
Δευτερη προταση ειναι να παρεις μια καννη καινουργια 53εκ που παιρνει και τα ιδια τσοκ με τη δικη σου.
Αν την κοψεις το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο και το οπλο δεν προκειται να πουληθει. Σε ενα δικο μου οπλο που την εκοψα, το χαρισα.
 
Λαμπρο μην κοψεις την καννη.
Αν ψαξεις στο καρ υπαρχουν καποια φερματζιδικα οπλα πολυ φτηνα, γιατι σαν εξειδικευμενα που ειναι δεν εχουν ζητηση.
Δευτερη προταση ειναι να παρεις μια καννη καινουργια 53εκ που παιρνει και τα ιδια τσοκ με τη δικη σου.
Αν την κοψεις το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο και το οπλο δεν προκειται να πουληθει. Σε ενα δικο μου οπλο που την εκοψα, το χαρισα.
Δεν βγηκες για κυνηγι σημερα?
 
Αυτός μου είπε δλδ την ιδέα να κοψω την κάνη χωρίς τσοκ.
Είχα κόψει κάνη σε beretta και ήμουν πολύ ικανοποιημένος, κόψε άφοβα την κάνη στο μήκος που σε βολεύει και να είσαι σίγουρος ότι παρά τα όσα λέγονται με τα κατάλληλα φυσίγγια θα μπορείς να τουφεκάς και στα 40 μέτρα.
 
Back
Top