κόψιμο κάννης

Εγω παντως ριχνω και χωρις εσωτερικο τσοκ(μονο μολυβδινα) δεν το προτεινω σε καποιον να το κανει απλως λεω τι κανω εγω... Η λογικη λεει οτι αφου το μολυβι(σκαγιο) ειναι πολυ πιο μαλακο απο το χαλυβα(εσ. σπειρωμα καννης) το λογικο ειναι να οταν ερθουν σε επαφη να τρωγεται το σκαγιο και οχι οι στροφες ...αυτο που μπορει να συμβει ειναι να μπουκωσει το σπειρωμα απο κομματια μολυβδου για αυτο αν ριξω πολλα φυσιγγια(ποσα να ριξω στη μπεκατσα...) περναω τις στροφες με κολλαουζο που εχει επανω το τσοκοκλειδο της benelli...
Τωρα οσον αφορα το κοψιμο της καννης Λαμπρο εχω να σου πω τα εξης:
Αν το κανεις για να ανοιξει η ντουφεκια πιστευω οτι υπαρχουν φυσιγγια(διασπορας) και τσοκακια(διασπορεις, diffusion) που μπορεις να παρεις το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις να κοψεις την καννη...
Αν το κανεις για να αλλαξεις το ζυγισμα και να γινει το οπλο πιο μανιτζεβελο τοτε τα πραγματα αλλαζουν ...αν η καννη σου ειναι 66(εχω 66 καννη και την θεωρω οτι κανει για ολα τα κυνηγια...)προσπαθησε αρχικα με αυτο το μηκος και αν οχι τοτε βλεπουμε αν εχεις 71 και σε δυσκολευει στο πυκνο (μπεκατσα) τοτε η το πουλας η κοβεις την καννη και την κανεις 61 κυλινδρο απλως να ξερεις οτι η καννη αυτη μετα ειναι μονο για μπεκατσα ορτυκι και μαυρες...Συμφωνω με το γιαννη κυνηγο... Τα οπλα και το κυνηγι ειναι για την καυλα μας και τα κανουμε οτι γουσταρουμε αρκει να μη θετουμε σε κινδυνο την ασφαλεια την δικη μας και των γυρω μας...
Τα οπλα ειναι σιδερα εμεις θα πεθανουμε και αυτα ακομη θα υπαρχουν...
Οποτε κανε οτι γουσταρεις ξεροντας οτι καθε επιλογη και το τιμημα της(χανεις αξια μεταπωλησης και εχεις οπλο για καποια κυνηγια μονο...}απο την αλλη μπορει να φτιαξεις ενα οπλο ετσι οπως το θελεις και να το καταευχαριστηθεις...(αφου εχεις και δευτερο οπλο για γενικο κυνηγι..)
 
https://www.ihunt.gr/epanastatiko-fysiggi-gia-tin-mpekats/ Ορίστε η λύση αν κάνει αυτά που λέει.Πηρα τηλ αλλά δεν το σηκώνει κάνεις.....Τη λέτε να ανοίγει στα 10 μέτρα 1.80 την τουφεκιά;Είχα αγοράσει παλιότερα το ίδιο χρυσή μπεκατσα αλλά δεν άνοιγε καθόλου μόνο το ντιρεκτ μέχρι τώρα έχω βρει να έχει το μεγαλύτερο άνοιγμα.
 
Εγω παντως ριχνω και χωρις εσωτερικο τσοκ(μονο μολυβδινα) δεν το προτεινω σε καποιον να το κανει απλως λεω τι κανω εγω... Η λογικη λεει οτι αφου το μολυβι(σκαγιο) ειναι πολυ πιο μαλακο απο το χαλυβα(εσ. σπειρωμα καννης) το λογικο ειναι να οταν ερθουν σε επαφη να τρωγεται το σκαγιο και οχι οι στροφες ...αυτο που μπορει να συμβει ειναι να μπουκωσει το σπειρωμα απο κομματια μολυβδου για αυτο αν ριξω πολλα φυσιγγια(ποσα να ριξω στη μπεκατσα...) περναω τις στροφες με κολλαουζο που εχει επανω το τσοκοκλειδο της benelli...
Τωρα οσον αφορα το κοψιμο της καννης Λαμπρο εχω να σου πω τα εξης:
Αν το κανεις για να ανοιξει η ντουφεκια πιστευω οτι υπαρχουν φυσιγγια(διασπορας) και τσοκακια(διασπορεις, diffusion) που μπορεις να παρεις το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις να κοψεις την καννη...
Αν το κανεις για να αλλαξεις το ζυγισμα και να γινει το οπλο πιο μανιτζεβελο τοτε τα πραγματα αλλαζουν ...αν η καννη σου ειναι 66(εχω 66 καννη και την θεωρω οτι κανει για ολα τα κυνηγια...)προσπαθησε αρχικα με αυτο το μηκος και αν οχι τοτε βλεπουμε αν εχεις 71 και σε δυσκολευει στο πυκνο (μπεκατσα) τοτε η το πουλας η κοβεις την καννη και την κανεις 61 κυλινδρο απλως να ξερεις οτι η καννη αυτη μετα ειναι μονο για μπεκατσα ορτυκι και μαυρες...Συμφωνω με το γιαννη κυνηγο... Τα οπλα και το κυνηγι ειναι για την καυλα μας και τα κανουμε οτι γουσταρουμε αρκει να μη θετουμε σε κινδυνο την ασφαλεια την δικη μας και των γυρω μας...
Τα οπλα ειναι σιδερα εμεις θα πεθανουμε και αυτα ακομη θα υπαρχουν...
Οποτε κανε οτι γουσταρεις ξεροντας οτι καθε επιλογη και το τιμημα της(χανεις αξια μεταπωλησης και εχεις οπλο για καποια κυνηγια μονο...}απο την αλλη μπορει να φτιαξεις ενα οπλο ετσι οπως το θελεις και να το καταευχαριστηθεις...(αφου εχεις και δευτερο οπλο για γενικο κυνηγι..)
Πια τσοκακια προτείνεις;Beretta es 100 είναι η καραμπίνα.
 
Mα γιατί δεν λέτε τα ονόματα αυτών που λένε τέτοια πράγματα ? Μπορεί να το λένε και πονηρά για να ρίξει ο άλλος και να χαλάσει τις βόλτες των τσοκ κάτι τέτοια δεν μπορώ να τα πάρω αθώα
Δε παθενουν τιποτα οι βολτες στον εβρο οι περισοτεροι στο ολοημερο εχουν ενα τσοκ για το ολοημερο και το σουρουπο ριχνουν χωρις τσοκ και φυσιγγια δυναμητες οπως το εχω δωκιμασει και εγω δεν επαθε κατι δε το συστινω αλλα ολες οι κανες με τσοκ επανω εχουν παθει τις ζιμιες
 
https://www.ihunt.gr/epanastatiko-fysiggi-gia-tin-mpekats/ Ορίστε η λύση αν κάνει αυτά που λέει.Πηρα τηλ αλλά δεν το σηκώνει κάνεις.....Τη λέτε να ανοίγει στα 10 μέτρα 1.80 την τουφεκιά;Είχα αγοράσει παλιότερα το ίδιο χρυσή μπεκατσα αλλά δεν άνοιγε καθόλου μόνο το ντιρεκτ μέχρι τώρα έχω βρει να έχει το μεγαλύτερο άνοιγμα.
Ξαναπάρε ανοίγει το μαγαζί κανονικά είναι φίλος έχουν ακουστεί καλά λόγια για το φυσίγγι αυτό .Πάρε μετά τις 10.00
 
Πια τσοκακια προτείνεις;Beretta es 100 είναι η καραμπίνα.
Τι μηκος κανης εχει το οπλο ?Απο τσοκακια πιστευω οτι αλλοι συναδελφοι που κυνηγαν μπεκατσα φανατικα θα εχουν να σου πουν περισσοτερα.Εγω αυτα που ξερω ειναι τα τσοκακια που ειναι εσωτερικα διαμορφωμενα σαν ραβδωτα εχει και η Briley και η gemini τετοια τσοκακια προσωπικα δεν τα εχω δοκιμασει αν και εχω ενα της briley αλλα το πηρα φετος και δεν το εχω δοκιμασει.Το σπειρωμα σου λογικα ειναι mobile οποτε υπαρχουν τα παντα γιατι ειναι το πιο κοινο σπειρωμα.Ελπιζω να βοηθησα
 
https://www.ihunt.gr/epanastatiko-fysiggi-gia-tin-mpekats/ Ορίστε η λύση αν κάνει αυτά που λέει.Πηρα τηλ αλλά δεν το σηκώνει κάνεις.....Τη λέτε να ανοίγει στα 10 μέτρα 1.80 την τουφεκιά;Είχα αγοράσει παλιότερα το ίδιο χρυσή μπεκατσα αλλά δεν άνοιγε καθόλου μόνο το ντιρεκτ μέχρι τώρα έχω βρει να έχει το μεγαλύτερο άνοιγμα.
Να ξεκινήσω ρωτώντας....σε τι μέρη την κυνηγάς.... πόσο κοντά τουφεκας και χρειάζεσαι τέτοια διασπορά...... Επειδή κυνηγάς με καραμπίνα η οποία έχει μόνο ένα τσοκ πρέπει να πειραματιστεις με τα φυσίγγια..... εκτός αν όλες οι βολές σου είναι μέχρι τα 20-25 μέτρα..... εγώ έχω το briley diffusion σε mobile.... αλλά το έχω πάνω στο δίκανο με 18,4 αυλό (έτσι γράφει δεν τον έχω μετρήσει)και η δεύτερη τουφεκιά μου είναι με 3 άστρα..... στο διασποράς ρίχνω 30 γραμμάρια μισοταπο 10αρι ....το άνοιγμα στα 15 μέτρα είναι 1,10 ..... πιστεύω ότι σε καλύπτει.... από ότι έχω διαβάσει όμως εδώ μέσα και το bell είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω πόσο σταθερή επωμιση έχεις και πόσο καλά σου έρχεται το κοντάκι..... αλλά το 1,8 άνοιγμα το θεωρώ επικίνδυνο για τα σκυλιά..... και υπερβολικό.....
 
Δε παθενουν τιποτα οι βολτες στον εβρο οι περισοτεροι στο ολοημερο εχουν ενα τσοκ για το ολοημερο και το σουρουπο ριχνουν χωρις τσοκ και φυσιγγια δυναμητες οπως το εχω δωκιμασει και εγω δεν επαθε κατι δε το συστινω αλλα ολες οι κανες με τσοκ επανω εχουν παθει τις ζιμιες
Α τα τσοκ παθαίνουν ζημιές και χωρίς είναι εντάξει να ρίχνεις κάτι έμαθα πάλι σήμερα
 
Α τα τσοκ παθαίνουν ζημιές και χωρίς είναι εντάξει να ρίχνεις κάτι έμαθα πάλι σήμερα
Φίλε μου οι εποχές είναι δύσκολες, να μην βγάλουνε και οι οπλουργοι μεροκάματο;
Και καλά οι βόλτες από θαύμα δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.Εκεί όμως που μπαίνει το τσοκ είναι αχρωμειωτη η κάννη, δεν γίνεται ζημιά από τα κατάλοιπα της καύσης; Και οι εταιρείες που γράφουνε σε όλα τα manual να υπάρχει πάντα βιδωμένο τσοκ τσάμπα χαλάνε το μελάνι;
 
Εδώ άλλοι ρίχνουν 76άρια με 70άρες θαλάμες, στα τσοκ κολλήσαμε 🤪

Δεν πρέπει να ρίχνουμε χωρίς τσοκ, αν τώρα κάποιος θέλει να το κάνει ή το εφαρμόζει τι να του πούμε ;
 
Φίλε μου οι εποχές είναι δύσκολες, να μην βγάλουνε και οι οπλουργοι μεροκάματο;
Και καλά οι βόλτες από θαύμα δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.Εκεί όμως που μπαίνει το τσοκ είναι αχρωμειωτη η κάννη, δεν γίνεται ζημιά από τα κατάλοιπα της καύσης; Και οι εταιρείες που γράφουνε σε όλα τα manual να υπάρχει πάντα βιδωμένο τσοκ τσάμπα χαλάνε το μελάνι;
Δεν ξερω φίλε με αυτά που διαβάζω εδώ και επιμένουν θα αρχίσω να πιστεύω ότι παίρνουν ποσοστά από τους οπλουργους 🤣🤣🤣🤣🤣
 
Ακομα και για αποθηκευση να ειναι το οπλο, πρεπει το τσοκ να ειναι βιδωμενο και λαδωμενο.
Συγνωμη κιολας απο τους συναδελφους, δεν θελω να κανω υποδειξεις, αλλα να ριχνεις χωρις τσοκ ειναι παντελως λαθος, ισως και επικινδυνο. Το αν δεν εχουν παθει τιποτα οι καννες ακομα δε σημαινει οτι ειναι οκ.
Και ναι οι καννες με τσοκ παθαινουν ζημιες, μονο αν δε βγαζεις ποτε το τσοκ για συντηρηση ή ριχνεις ακαταλληλα φυσιγγια.
 
Εδώ άλλοι ρίχνουν 76άρια με 70άρες θαλάμες, στα τσοκ κολλήσαμε 🤪

Δεν πρέπει να ρίχνουμε χωρίς τσοκ, αν τώρα κάποιος θέλει να το κάνει ή το εφαρμόζει τι να του πούμε ;
Εχουν ριξει και 89χιλ σε 70 θαλαμη αλλα λεει δε κανει??? Γ τ ρε του λεω αχαχααχχα δε χωραει να πεταξει το καλυκα αχαχαχααχχα
 
Είναι ένα λάθος το είπαμε και δεν χρειάζεται να το κάνει κανείς απλά ανέφερα και εγώ ότι δεν παθαίνει με λίγες τουφεκιές το όπλο και τίποτα.Δεν νομίζω ότι αξίζει άλλο η κουβέντα είμαστε μεγάλα παιδιά .Και δεν πρέπει να το συνιστά κανείς αυτό.
 
Φίλε μου οι εποχές είναι δύσκολες, να μην βγάλουνε και οι οπλουργοι μεροκάματο;
Και καλά οι βόλτες από θαύμα δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.Εκεί όμως που μπαίνει το τσοκ είναι αχρωμειωτη η κάννη, δεν γίνεται ζημιά από τα κατάλοιπα της καύσης; Και οι εταιρείες που γράφουνε σε όλα τα manual να υπάρχει πάντα βιδωμένο τσοκ τσάμπα χαλάνε το μελάνι;
και το αυτοκινητο χωρις λαστιχα παει με τις ζαντες.terror.
 
Αφήστε τα εκτός θέματος σχόλια και να επανέλθουμε..

Εδώ είναι καλά ή ποιό πίσω?


Ελπίζω να μην έχεις σφίξει τη μέγγενη και το πριόνι να μην ακουμπάει τη ρίγα το λυπάμαι και μόνο που το βλέπω εκεί
 
Αφήστε τα εκτός θέματος σχόλια και να επανέλθουμε..

Εδώ είναι καλά ή ποιό πίσω?


Το λευκό στόχαστρο να μου στείλεις..... δεν πιστεύω να το ξαναβάλεις..... βάλε ένα σπίρτο.... και πάρε καμιά σπαθοσεγα.... όχι αυτό το σκουριασμένο.....
 
Last edited:
Back
Top