κόψιμο κάννης

Εχουν ριξει και 89χιλ σε 70 θαλαμη αλλα λεει δε κανει??? Γ τ ρε του λεω αχαχααχχα δε χωραει να πεταξει το καλυκα αχαχαχααχχα
Τι να πω ? ... ο πατέρας μου ήθελε παλιά να βάλει magnum στο κοκοράτο γιατί λέει ήταν πολύ "γερό" όπλο.
Κατασκευή 1958.
Δεν έβαλε τελικά.
Τώρα όταν του ανεβάζω φυσίγγια κάθεται και τα κοιτάει ένα ένα πριν τα βάλει στην Α303.
Πιθανόν να μην πάθεις τίποτα αν αν χάσεις κάνα δάχτυλο δεν ξαναφυτρώνει.
Αυτά είναι άσκοπα ρίσκα που πρέπει να αποφεύγονται.
 
Βγάλε τα τσοκ μην τα κόψεις και αυτά και δώσε πόνο. 😂
Ένα εκατοστό πιο πίσω είναι ιδανικά
Με αυτά τα τσόκ (ic)δικάζει τις m2 με mod..
Με το ίδιο φυσίγγι πάντα...
Συγκεντρωση , κατανομή,διάτρηση...ατάραχτη κοπή κλπ...
Ε ρε γλέντια..
 
Με αυτά τα τσόκ (ic)δικάζει τις m2 με mod..
Με το ίδιο φυσίγγι πάντα...
Συγκεντρωση , κατανομή,διάτρηση...ατάραχτη κοπή κλπ...
Ε ρε γλέντια..
Μακάρι βρε Άρη ... να βαράς εσύ τα μακρινά και εγώ τα κοντινά.
Αν προλαβαίνω να πάρω τουφεκιά από εσένα 😂
 
Παιδιά εγώ έκοψα ένα beretta al2 cal20

Το έχω ξαναγράψει στο θέμα του cal20

Ηταν σταθερός άσσος βαραγε πολύ μακριά για 20αρι με κατανομές ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ.

Μου έβαλε ο λιακος εξωτερικά Μπρέντα και έχω ευχαριστηθεί το όπλο όσο δεν πάει το 3αρι ρίχνει σαν 4 αλλά σπάει πολύ τα κέντρα και βγάζει πολύ κυνηγετικες κατανομές

δεύτερη μέρα έριξα πάνω στην Φερμα 4 πουλιά κάτω (ξαναγεμισα) στιγμή που θα υπάρχει πάντα στο μυαλό μου.

Αν το άφηνα άσσο θα το κυνηγούσα 2 φορές τον χρόνο.

Τα εξωτερικά μπήκαν γιατί δεν είχε κάποιος κοπτικό thinwall σε 20ari.

Είναι λίγο άσχημα αλλά πιστεύω μου βγήκε σε καλό.

Και μου έχουν μπει ιδέες να δω αν αυτά τα τσοκ σπάνε τα κέντρα γενικά η έτυχε η χημεία σε συνδιασμο με το κόψιμο.
 
Φίλε μου οι εποχές είναι δύσκολες, να μην βγάλουνε και οι οπλουργοι μεροκάματο;
Και καλά οι βόλτες από θαύμα δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα.Εκεί όμως που μπαίνει το τσοκ είναι αχρωμειωτη η κάννη, δεν γίνεται ζημιά από τα κατάλοιπα της καύσης; Και οι εταιρείες που γράφουνε σε όλα τα manual να υπάρχει πάντα βιδωμένο τσοκ τσάμπα χαλάνε το μελάνι;
Τα καταλοιπα της καυσης (αερια) θα περασουν ακομη και βιδωμενο να ειναι το τσοκ(οσο σφιχτη και να ειναι η συναρμογη γιατι ειναι αερια...) για αυτο και τα τσοκ που χρησιμοποιουμε πιο συχνα απο την εξω μερια ειναι διαβρωμενα...
IMG_20221129_181447.jpgIMG_20221129_182128.jpgIMG_20221129_182430.jpg
 
Το μαυρο σημαδι που φαινεται στο κατω μερος του σπειρωματος στο εσωτερικο της καννης ειναι καταλοιπα καυσης αν προσεξετε στο κολαουζο ειναι κολλημενα τα καταλοιπα που αφαιρεθηκαν απο το σπειρωμα της καννης μετα απο ενα περασμα...
 
Τα καταλοιπα της καυσης (αερια) θα περασουν ακομη και βιδωμενο να ειναι το τσοκ(οσο σφιχτη και να ειναι η συναρμογη γιατι ειναι αερια...) για αυτο και τα τσοκ που χρησιμοποιουμε πιο συχνα απο την εξω μερια ειναι διαβρωμενα...
View attachment 61463View attachment 61464View attachment 61465
Εγώ γιατί βλέπω "μπογιατισμένο" το τσοκ ?
Νομίζω ότι κάτι έχουν κάνει εξωτερικά και δεν είναι το ατόφιο μέταλλο ... μπορεί να κάνω λάθος
 
Εγώ γιατί βλέπω "μπογιατισμένο" το τσοκ ?
Νομίζω ότι κάτι έχουν κάνει εξωτερικά και δεν είναι το ατόφιο μέταλλο ... μπορεί να κάνω λάθος
Τι εννοεις μπογιατισμενο Βασιλη? ειναι τσοκ crio plus της benelli που ειναι σαν επινικελωμενο απλα στο κατω μερος εχει διαβρωθει η επινικελωση πιστευω οτι στη φωτο φαινεται καθαροτατα αυτο που λεω...
 
Τι μηκος κανης εχει το οπλο ?Απο τσοκακια πιστευω οτι αλλοι συναδελφοι που κυνηγαν μπεκατσα φανατικα θα εχουν να σου πουν περισσοτερα.Εγω αυτα που ξερω ειναι τα τσοκακια που ειναι εσωτερικα διαμορφωμενα σαν ραβδωτα εχει και η Briley και η gemini τετοια τσοκακια προσωπικα δεν τα εχω δοκιμασει αν και εχω ενα της briley αλλα το πηρα φετος και δεν το εχω δοκιμασει.Το σπειρωμα σου λογικα ειναι mobile οποτε υπαρχουν τα παντα γιατι ειναι το πιο κοινο σπειρωμα.Ελπιζω να βοηθησα
66 cm
 
Παιδιά εγώ έκοψα ένα beretta al2 cal20

Το έχω ξαναγράψει στο θέμα του cal20

Ηταν σταθερός άσσος βαραγε πολύ μακριά για 20αρι με κατανομές ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ.

Μου έβαλε ο λιακος εξωτερικά Μπρέντα και έχω ευχαριστηθεί το όπλο όσο δεν πάει το 3αρι ρίχνει σαν 4 αλλά σπάει πολύ τα κέντρα και βγάζει πολύ κυνηγετικες κατανομές

δεύτερη μέρα έριξα πάνω στην Φερμα 4 πουλιά κάτω (ξαναγεμισα) στιγμή που θα υπάρχει πάντα στο μυαλό μου.

Αν το άφηνα άσσο θα το κυνηγούσα 2 φορές τον χρόνο.

Τα εξωτερικά μπήκαν γιατί δεν είχε κάποιος κοπτικό thinwall σε 20ari.

Είναι λίγο άσχημα αλλά πιστεύω μου βγήκε σε καλό.

Και μου έχουν μπει ιδέες να δω αν αυτά τα τσοκ σπάνε τα κέντρα γενικά η έτυχε η χημεία σε συνδιασμο με το κόψιμο.
Kαλησπερα υπαρχουν κοπτικα cal 20 thinwall και τσοκ
 
Να ξεκινήσω ρωτώντας....σε τι μέρη την κυνηγάς.... πόσο κοντά τουφεκας και χρειάζεσαι τέτοια διασπορά...... Επειδή κυνηγάς με καραμπίνα η οποία έχει μόνο ένα τσοκ πρέπει να πειραματιστεις με τα φυσίγγια..... εκτός αν όλες οι βολές σου είναι μέχρι τα 20-25 μέτρα..... εγώ έχω το briley diffusion σε mobile.... αλλά το έχω πάνω στο δίκανο με 18,4 αυλό (έτσι γράφει δεν τον έχω μετρήσει)και η δεύτερη τουφεκιά μου είναι με 3 άστρα..... στο διασποράς ρίχνω 30 γραμμάρια μισοταπο 10αρι ....το άνοιγμα στα 15 μέτρα είναι 1,10 ..... πιστεύω ότι σε καλύπτει.... από ότι έχω διαβάσει όμως εδώ μέσα και το bell είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω πόσο σταθερή επωμιση έχεις και πόσο καλά σου έρχεται το κοντάκι..... αλλά το 1,8 άνοιγμα το θεωρώ επικίνδυνο για τα σκυλιά..... και υπερβολικό.....
Σε ευχαριστώ πολύ.Λοιπον κυνηγάω σε πουρναρι κούφιο που περπατάς μέσα και το ύψος του είναι 2 μέτρα το πολύ.Αν πω να καθήσω λίγο πιο πίσω για να ανοίξει η τουφεκιά χαμηλώνει το (ταβάνι) ας πούμε οπότε είναι αναγκασμένος να πάω πίσω η απέναντι από τον σκύλο και όταν σηκώνεται η μπεκατσα με το άλμα που δίνει πριν ανοίξει τα φτερά έχει σχεδόν κρυφτώ στο φύλλωμα του πουρναριου.Ειμαι καλός Σκοπευτής και δεν το λέω να παινευτω καθαρά αντικειμενικά αλλά αυτό το πράγμα είναι γάμησέ τα...Γι αυτο και ψαχνομαι πολυ γιατι μερικες φορες λυπαμαι τα σκυλια που κουραζονται τοσο πολυ χωρις αποτελεσμα.Οι αποστάσεις που τουφεκαω είναι από 3-μέτρα μέχρι Μαξ 8 μέτρα.Ποιο φυσίγγι μισοταπο είναι αυτο που σου δίνει 1.10 στα 15 μέτρα εγώ με τις δοκιμές που έχω κάνει με ντιρεκτ στα 10 μέτρα μου ανοίγει 40 εκατοστά.
 
Σε ευχαριστώ πολύ.Λοιπον κυνηγάω σε πουρναρι κούφιο που περπατάς μέσα και το ύψος του είναι 2 μέτρα το πολύ.Αν πω να καθήσω λίγο πιο πίσω για να ανοίξει η τουφεκιά χαμηλώνει το (ταβάνι) ας πούμε οπότε είναι αναγκασμένος να πάω πίσω η απέναντι από τον σκύλο και όταν σηκώνεται η μπεκατσα με το άλμα που δίνει πριν ανοίξει τα φτερά έχει σχεδόν κρυφτώ στο φύλλωμα του πουρναριου.Ειμαι καλός Σκοπευτής και δεν το λέω να παινευτω καθαρά αντικειμενικά αλλά αυτό το πράγμα είναι γάμησέ τα...Γι αυτο και ψαχνομαι πολυ γιατι μερικες φορες λυπαμαι τα σκυλια που κουραζονται τοσο πολυ χωρις αποτελεσμα.Οι αποστάσεις που τουφεκαω είναι από 3-μέτρα μέχρι Μαξ 8 μέτρα.Ποιο φυσίγγι μισοταπο είναι αυτο που σου δίνει 1.10 στα 15 μέτρα εγώ με τις δοκιμές που έχω κάνει με ντιρεκτ στα 10 μέτρα μου ανοίγει 40 εκατοστά.
Στο μερος που κυνηγας εσυ δεν θελεις κοψιμο καννης εσυ θελεις περιστροφο...
 
Kαλησπερα υπαρχουν κοπτικα cal 20 thinwall και τσοκ
Βαγγέλη μου τότε δεν είχες νομίζω....
Χρόνια και ζαμάνια έχω να σε δω πάνε 8-9 χρόνια που ήρθα σπίτι σου και φτιάξαμε την μαξους. Θα έρθω στο μαγαζί οταν με βγάλει ο δρόμος Αθήνα
 
Το μαυρο σημαδι που φαινεται στο κατω μερος του σπειρωματος στο εσωτερικο της καννης ειναι καταλοιπα καυσης αν προσεξετε στο κολαουζο ειναι κολλημενα τα καταλοιπα που αφαιρεθηκαν απο το σπειρωμα της καννης μετα απο ενα περασμα...
Το τσοκ σου είτε στραβοπαταει εκ κατασκευής είτε λασκάρει μετά μερικές τουφεκιες. Έτσι περνάνε τα αέρια μεσα.
Προφανώς έχεις την συνήθεια να μην βάζεις γρασσο και είναι δικαίωμα σου.
Αν σου περισσεύουν όμως 15 ευρώ πάρε το antiseize γρασσο της Permatex και βάλε σε όλο το τσοκ και μέσα στην κάννη, σφιξε με το κλειδί και εχει λυθεί το πρόβλημα σου.
 
Back
Top