Φυσίγγια για υδρόβια σε ακραίες καιρικές συνθήκες (Πάγος, χιόνι)

Με αυτά που διαβάζω εδώ, ο παππούς μου το '50 '60 πρέπει να χτύπαγε χηνάρια και καθάρια βάζοντας την κάνη στον κρόταφο του πτηνού.
Δεν εξηγείται αλλιώς ή έλεγε μ@λακίες ... .sarcastic.
Χαχαχαχα τα όπλα της τοτε εποχής ηταν καλύτερα
Κ τα φυσιγγια δεν ειχαν καμία τρελή διαφορά με τα τωρινά.
Για τα χρόνια που πέρασαν ήταν πολύ μικρό το άλμα. Μην σου πω ελάχιστο
 
Χαχαχαχα τα όπλα της τοτε εποχής ηταν καλύτερα
Κ τα φυσιγγια δεν ειχαν καμία τρελή διαφορά με τα τωρινά.
Για τα χρόνια που πέρασαν ήταν πολύ μικρό το άλμα. Μην σου πω ελάχιστο
Αντε να το ξαναπω άλλη μια.....
Στέλιο αν καποτε δεν καθόμουν να ψάξω αυτό το κομμάτι γιατί είχα την περιέργεια να δω πως κ με τι υλικα κυνηγουσαν οι παλιοι πριν μισό κ παραπανω αιώνα, αυτή την στιγμή θα είχα μαυρα μεσάνυχτα...........
Γιατί θα νόμιζα ότι ολοι οι παλιοι βαραγαν μόνο καθιστά κ σε κοντινές αποστάσεις,δεν γνώριζαν απο τσοκ,ειχαν μόνο "παλιοτουφεκα",και τα υλικά τοτε ήταν της πλακας............

Ευτυχώς που το χαρτί παραμενει αναλλοίωτο στο περασμα δεκαετιών..........................
 
Εγώ φιλαράκι το είχα πετύχει καφέ…Τα είχα πάρει από τον συγχωρεμένο τον φίλο μας!
Το Σωτηρακι μας....ας ειναι καλα εκει που ειναι το παλικαρι, παρεα με τον πατερα του!!!

Το καφε δεν ετυχε να το βρω σε ραφι, αλλα ητσν ξυραφι απ'οτι μου ελεγαν...
 
Ποστάρω εδώ...Διότι όπως λέει κ ο τίτλος του θέματος έχουμε να κάνουμε με ισχυρά φυσίγγια κ αξίζει να δουμε τι θα συμβεί από λάθος χρήση...
Και κυρίως για να καταλάβουν κ οι νέοι συνάδελφοι, για να μην μας φταίνε κ τα φυσίγγια.........

Μας ειπε ο αείμνηστος Ελ. Συνοδινός το 1983:

"Συμβαίνει σε μερικούς από εμάς τους κυνηγούς, να μας αρέσει να χρησιμοποιουμε σε εποχές θερμες(Αυγουστο-Σεπτεμβριο),και για το κυνήγι τρυγονιων,περδικων, και ιδίως σε ημέρες που σφίγγει η ζέστη, φυσίγγια βαριά, που ασφαλώς δίδουν αυτη την εποχή υψηλές πιεσεις, γιατί δεν είναι προορισμενα για αυτη, και υστερα παραπονουμεθα ότι "κλωτσάει", είτε ότι έσφιξε το δικαννο κ δεν ανοίγει μετα την βολή κλπ.

Και για να κατατοπισω τον αναγνώστη, παρεχω την πληροφορια ότι εις την προσφατον αγοράν μου φυσιγγιων(αγοράζω από όλα για την ενημέρωση μου) Lambro ευρηκα στο κουτί της ένα χαρτακι(την νεότερα από τις πρωτοτυπιες της)
Lambro μπλε ειδικά για μεγάλες αποστάσεις κ καιρικές συνθήκες ψυχρές κ υγρές, Μόνο σε καραμπίνες κ δικαννο με ενδείξεις δοκιμασίας πιεσεων 1200bar.

Πως ειναι δυνατον να χρησιμοποιήσω φυσιγγια για χαμηλές θερμοκρασίες κ υψηλές υγρασίες σε θερμοκρασία 35°?
Κάποτε, κάποιος είχε ρίξει νταλα καλοκαίρι κ μάλιστα με ελαφρό δικαννο φυσιγγια imperial και federal τον βαρυ τυπο, και παραπονειτο ότι κλωτσάνε κ του προσεξουν πονοκεφαλο, ότι δεν μπορεί να σταυρωσει πουλι, κ αν έπεφτε καμία περδικα η τρυγόνια στην δέσμη των σκαγιων, γινόταν κομμάτια κ το τυλίγει στο χαρτί.

Το ίδιο παραπονεθηκαν κ για τα lambro μπλε τα οποία όμως, είναι για χαμηλές θερμοκρασίες του περιβάλλοντος κ υψηλές υγρασίες (πχ Λίμνες, βαλτοι, Έβρος κλπ) τότε βέβαια τα βρίσκουν άριστα κ θαυμάσια φυσιγγια.

Και για να κατατοπισω τον αναγνώστη, θέτω υπόψη το ακολουθώ πειραμα που έγινε:

Φυσιγγια ισχυρά προοριζομενα για κυνήγι τον χειμώνα κ με αποδόσεις εις θερμοκρασίας 30°-32°Κ και ξηρασία,
Πιέσεων 810 η 820 bar, ταχυτητας ν10 γυρω στο 370μ/σ και χρονο καννης (TC) 2,70
Ετοποθετηθηκαν εις ψυγείο θερμοκρασίας 10°Κ επί 10 ώρες προφυλαγμενα από την υγρασία του ψυγείου κ ακολουθως υπεβλήθησαν εις σχετικές μετρησεις, και απέδωσαν :

Πιέσεις 610 bar, ταχυτητες ν10 312 μ/σ και χρόνο καννης (ΤC) 2,8.


Ιδου, λοιπόν, οι τεράστιες διαφορές και γιατί πρεπει να χρησιμοποιούμε τα πρεποντα φυσίγγια, αναλόγως εποχης και φυσικά αναλόγως δοκιμασίας πιεσεων του όπλου μας.
 
Ένα από τα καλά φυσίγγια που δουλεύει σε αρκετά μείον είναι το baby magnum pellagri 42gr με m92s. Δεν καταλάβαινε από κρύο. Για τα χοντρά είναι μάνα. Απλά για τα γούστα μου είναι πολλά τα 42gr.
Μια χαρά είναι εφόσον κάνεις την δουλειά σου και έχουν απόδοση.
 
Παιδιά στα παπιά πρωινό Γενάρη και Φλεβάρη με την 302 rottweil silver selection 36gr με τον νίκελ κάλυκα νούμερο 5 βαριά βαριά μέχρι 4 νούμερο 71 πόντους κανη 2αστρα σταθερό τσοκ, άνοιξε την τσάντα να πέσει μέσα το καθαρό.
Απογευματινό καρτέρι σε ρύζι που είναι 70/70 μέτρα το χωράφι, το ίδιο όπλο 7νουμερο lambro κίτρινο διασποράς το πρώτο λόγω 2 άστρα κάνης,και τα αλλα δύο 6νουμερο lambro καφέ 33γρ
Όταν έχω Γκιόλια με νερό απογευματινό, το ίδιο όπλο με την κοντή κανη 60 πόντους με τον κύλινδρο και 7νουμερο lambro καφέ.ΑΠΛΑ ΚΡΕΑΤΟΜΗΧΑΝΗ όπου να το σηκωσεις
 
Να και ενας που μιλησε ρε παιδες το απεδωσε ακριβως οτι πληρωσεις θα παρεις
Τα φυσίγγια του τα ρίχνω τα εκτιμώ γενικά κ δεν έχει να κάνει πόσο έχουν...
Αρκετά φυσίγγια ακριβότερα είναι χειρότερα... πολλά.
Την αλήθεια λέω μόνο για κάτι που δεν μου άρεσε... επειδή υποτίθεται είναι για τέτοιες συνθήκες..
2 άτομα 2 όπλα διαφορετικά όμοια αποτελέσματα.
Το μόνο που δεν ξέρω εάν επηρεάζει είναι ότι το κουτί με τα φυσίγγια βρίσκεται μέσα στο αυτοκίνητο μέρες με μείον θερμοκρασία περιβάλλοντος.
 
Τα φυσίγγια του τα ρίχνω τα εκτιμώ γενικά κ δεν έχει να κάνει πόσο έχουν...
Αρκετά φυσίγγια ακριβότερα είναι χειρότερα... πολλά.
Την αλήθεια λέω μόνο για κάτι που δεν μου άρεσε... επειδή υποτίθεται είναι για τέτοιες συνθήκες..
2 άτομα 2 όπλα διαφορετικά όμοια αποτελέσματα.
Το μόνο που δεν ξέρω εάν επηρεάζει είναι ότι το κουτί με τα φυσίγγια βρίσκεται μέσα στο αυτοκίνητο μέρες με μείον θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Αυτο δεν επηρεαζει οσο επιρεαζει να τα πηγενοφερνεις σπιτι με καλοριφερ αυτοκινιτο καθε μερα
 
Back
Top