Φυσίγγια για υδρόβια σε ακραίες καιρικές συνθήκες (Πάγος, χιόνι)

Καλησπέρα. Στο ίδιο μοτίβο θέλω και εγώ τα φώτα σας.
Επειδή ετοιμάζω εξοπλισμό για τέτοιο κυνήγι το Γενάρι, πιο από τα παρακάτω θα πέρνατε? Η Tecna μένει αναντικατάστατη σταθερά στην επιλογή.

Lambro Demi 40gr No.5
Lambro Biturbo 38gr No.5
NSI PM 40gr No.5
NSI Super Caccia 38gr (η το 3/5 mix, η το απλό σε Νο.5)

Εκεί που είναι να πάω (εξωτερικό) δεν έχω απαγόρευση μολύβδινου σκαγιού και θα είναι για κατά κύριο λόγο πράσσινα.

Ευχαριστώ πολύ
Αν κυνηγήσεις Δούναβη nsi pm N3.
 
Καλησπέρα. Στο ίδιο μοτίβο θέλω και εγώ τα φώτα σας.
Επειδή ετοιμάζω εξοπλισμό για τέτοιο κυνήγι το Γενάρι, πιο από τα παρακάτω θα πέρνατε? Η Tecna μένει αναντικατάστατη σταθερά στην επιλογή.

Lambro Demi 40gr No.5
Lambro Biturbo 38gr No.5
NSI PM 40gr No.5
NSI Super Caccia 38gr (η το 3/5 mix, η το απλό σε Νο.5)

Εκεί που είναι να πάω (εξωτερικό) δεν έχω απαγόρευση μολύβδινου σκαγιού και θα είναι για κατά κύριο λόγο πράσσινα.

Ευχαριστώ πολύ
Μόνο σούπερ κατσιά απλό σε ν.4 η ν.3‼️ αν βαράς μακριά‼️
 
Καλησπέρα. Στο ίδιο μοτίβο θέλω και εγώ τα φώτα σας.
Επειδή ετοιμάζω εξοπλισμό για τέτοιο κυνήγι το Γενάρι, πιο από τα παρακάτω θα πέρνατε? Η Tecna μένει αναντικατάστατη σταθερά στην επιλογή.

Lambro Demi 40gr No.5
Lambro Biturbo 38gr No.5
NSI PM 40gr No.5
NSI Super Caccia 38gr (η το 3/5 mix, η το απλό σε Νο.5)

Εκεί που είναι να πάω (εξωτερικό) δεν έχω απαγόρευση μολύβδινου σκαγιού και θα είναι για κατά κύριο λόγο πράσσινα.

Ευχαριστώ πολύ
με φιντες και κραχτη ή passing ?
για γερμάνια οντως 3αρι, pm40 καλυτερα αλλα παρε κι αλλη επιλογη μαζι για το ψυχολογικό του θεματος
 
Last edited:
με φιντες και κραχτη ή passing ?
για γερμάνια οντως 3αρι, pm40 καλυτερα αλλα παρε κι αλλη επιλογη μαζι για το ψυχολογικό του θεματος
Έχω καταλάβει ότι θα έχει απόλα.
Το Νο.5 το θέλω και για τα περισσότερα σκάγια (καθότι δεν είμαστε και sniperαδες), σε συνδιασμό με ένα Briley Helix LM, αλλά και γιατί θεωρώ ότι σε normal ντουφεκιές καλύπτει το 5αρι αυτό το θήραμα. Λέτε να κατέβω νούμερο?
 
Έχω καταλάβει ότι θα έχει απόλα.
Το Νο.5 το θέλω και για τα περισσότερα σκάγια (καθότι δεν είμαστε και sniperαδες), σε συνδιασμό με ένα Briley Helix LM, αλλά και γιατί θεωρώ ότι σε normal ντουφεκιές καλύπτει το 5αρι αυτό το θήραμα. Λέτε να κατέβω νούμερο?
Το 4αρι και το 3αρι σκοτώνουν και κοντά. Το 5αρι δεν σκοτώνει μακριά (πάνω από 40 μέτρα σε παγωνιά).

Εγώ θα έπαιρνα απ'ολα. Περισσότερα χοντρά αν είχα σκοπό να επιχειρώ συχνά μακριά, περισσότερα ψιλά αν είχα σκοπό να τουφεκαω μόνο τα "σίγουρα".

Το παπί γενικά "τρώει φυσίγγια". Καλύτερα να περισσέψουν παρά να λείψουν.
 
Έχω καταλάβει ότι θα έχει απόλα.
Το Νο.5 το θέλω και για τα περισσότερα σκάγια (καθότι δεν είμαστε και sniperαδες), σε συνδιασμό με ένα Briley Helix LM, αλλά και γιατί θεωρώ ότι σε normal ντουφεκιές καλύπτει το 5αρι αυτό το θήραμα. Λέτε να κατέβω νούμερο?
Να το πιάσουμε απ'την αρχή.Αν έχεις πενελι μην πας.Δε σκοτώνει με κρύο ....
 
Το 4αρι και το 3αρι σκοτώνουν και κοντά. Το 5αρι δεν σκοτώνει μακριά (πάνω από 40 μέτρα σε παγωνιά).

Εγώ θα έπαιρνα απ'ολα. Περισσότερα χοντρά αν είχα σκοπό να επιχειρώ συχνά μακριά, περισσότερα ψιλά αν είχα σκοπό να τουφεκαω μόνο τα "σίγουρα".

Το παπί γενικά "τρώει φυσίγγια". Καλύτερα να περισσέψουν παρά να λείψουν.
Η όπως λέω εγώ... Ότι δεν σκοτώνεται με νούμερο 6 σκοτώνεται με άσσους :cool:
Το 3αρι είναι το καλύτερο νούμερο για παγωνιά κ μεγάλο εύρος βολών..μας Αβανταρει κ λίγο με την προσκοπευση...
Αν έχει κ μικρά το 3αρι είναι υπερβολη κ κάνει διαμπερή... Πάρε κ μερικά πιο ψιλά...
 
Η όπως λέω εγώ... Ότι δεν σκοτώνεται με νούμερο 6 σκοτώνεται με άσσους :cool:
Το 3αρι είναι το καλύτερο νούμερο για παγωνιά κ μεγάλο εύρος βολών..μας Αβανταρει κ λίγο με την προσκοπευση...
Αν έχει κ μικρά το 3αρι είναι υπερβολη κ κάνει διαμπερή... Πάρε κ μερικά πιο ψιλά...
Ένα καλό 3αρι σκαι βαράει και στα 60 μτ από εκεί και πάνω ενώ γεμηζω mix άσο και δύο από 45 γρ και πάνω
 
Το 4αρι και το 3αρι σκοτώνουν και κοντά. Το 5αρι δεν σκοτώνει μακριά (πάνω από 40 μέτρα σε παγωνιά).

Εγώ θα έπαιρνα απ'ολα. Περισσότερα χοντρά αν είχα σκοπό να επιχειρώ συχνά μακριά, περισσότερα ψιλά αν είχα σκοπό να τουφεκαω μόνο τα "σίγουρα".

Το παπί γενικά "τρώει φυσίγγια". Καλύτερα να περισσέψουν παρά να λείψουν.
ομορφαντρα μου!δικος μου εισαι εσυ!
 
Κάτι φίλοι στην Κέρκυρα λένε το 3αρι γίνεται 5αρι... Το 5αρι δεν γίνεται 3αρι...
Αν γράψεις πολλές ώρες κ πολλα φυσίγγια με το κάθε νούμερο βλέπεις ότι ειδικά όταν χειμωνιάζει έχουν απόλυτο δίκιο...
Ειδικά για τα πράσινα πού σε θέμα αντοχής δεν έχουν καμία σχέση με τα υπόλοιπα παπιά...
Κάνουν αυτό το χονεμα με τα πολύ χοντρά σκάγια που κολλάει ο λαιμός στην πλάτη.love.
 
Back
Top