Φυσίγγια για υδρόβια σε ακραίες καιρικές συνθήκες (Πάγος, χιόνι)

Εννοω οτι στα περισσοτερα σαιτ το εχουν 12 ευρω ... Γενικα ειπαμε ειναι φαρμακειο ο δικος μου εδω χαχα
Άστο φίλε.... Καλυτερα μην σου πω τι τιμές έχουν τα φυσίγγια εδώ γιατί θα με βγάλεις ψευτη...........
Πάλι σε αυτόν πηγες?? Χαχα
Ρε συ τσαμπα τα πηρες, αφου τις προαλλες σου εδωσε τα cheddite aquilla 32γρ στα 10€ χαχαχαχα
Πάντως κ από "χοντρά" φυσίγγια έχει ποικιλια......
δυσχρωματοψια εχω ολα ιδια φαινονται σε εμενα χαχα
Να προσεχεις τα απαγορευμένα είδη χαχα
 
Άστο φίλε.... Καλυτερα μην σου πω τι τιμές έχουν τα φυσίγγια εδώ γιατί θα με βγάλεις ψευτη...........
Πάλι σε αυτόν πηγες?? Χαχα
Ρε συ τσαμπα τα πηρες, αφου τις προαλλες σου εδωσε τα cheddite aquilla 32γρ στα 10€ χαχαχαχα
Πάντως κ από "χοντρά" φυσίγγια έχει ποικιλια......

Να προσεχεις τα απαγορευμένα είδη χαχα
Αυτος εχει ποικιλια και δοκιμαζω καθε φορα και κατι καινουργιο εριξα τα Ρς 35 γραμμαρια , ωραιο με καλη δυναμη . Φετος πολυ κλαμπανι πηγε και μου τελειωσαν νωριτερα η κουτα που πηρα αχαχα

Στο φσουτ ριχνω μετα γινεται ο απολογισμος χαχαχα
 
Θυμάσαι τι υλικά ειχες βρει μέσα Αρι?

Τάσο αν και το άρθρο είναι παλιό, αν είναι του Ιορδάνογλου αυτά τα Jordan, ίσως να είναι η ΜΒ Χ 36, αλλα για σίγουρα και για δόσεις και υλικά μόνο ο Άρης....

Οι πυρίτιδες των λειόκανων
Αρχίζοντας από το Άλφα


Του Μηνά Ιορδάνογλου

ΜΒ Χ 36
Παραλλαγή της ΜΒΧ32 που προορίζεται για γομώσεις 36 έως 40 γραμμ. στο cal 12 (ημιμάγκνουμ) και ανάλογα ενιχυμένων γομώσεων για τα υπόλοιπα διαμετρήματα.
Η ΜΒΧ36 είναι πυρίτιδα μονοβασική από βελτιωμένη νικτροκυτταρίνη πλήρως ζελατινοποιημένη, κατασκευάζεται σε λεπτά φυλλίδια διαστάσεων 1,4Χ1,4Χ0,12 χιλιοστά. Το χρώμα των φυλλιδίων έχει χρώμα πράσινο και καφέ (ανάμεικτα φυλλίδια). Το ειδικό της βάρος δίνει 500 γραμ. ανά λίτρο και η παραγόμενη ενέργεια είναι 1030 calories ανά γραμ. (η ΜΒΧ32 δίνει 1050 αντίστοιχα). Προσωπικά γεμίζω ανάλογία 1,90 γρ. πυρίτιδας με 40 γρ. σκάγια σε κάλυκα CHEDDITE με μέταλλο 25 χιλιοστά και καψύλι CX 2000 ή NOBEL SPORT με μέταλλο 27 χιλ. με καψύλι Μ 686. Τα βύσματα που χρησιμοποιώ είναι τετραπλαστ 16 χιλιοστά για σκάγια Νο 1,2,3,4 και 18 χιλιοστά GIOVANNI για σκάγια Νο 5,6,7. Το κλείσιμο είναι αστεροειδές 11 χιλιοστών με ελαφρό ρέλιασμα. Η ταχύτητα (V0) αυτών των φυσιγγίων είναι περίπου 390 m/sec και η παραγόμενη πίεση δεν ξεπερνά τις 750 μονάδες bar. Τα αποτελέσματα σε παπιά, φάσσες και λαγό είναι απόλυτα ικανοποιητικά το φθινόπωρο όπως και το χειμώνα που η υγρασία είναι αυξημένη και η θερμοκρασία περιβάλλοντος χαμηλά.
 
Τάσο αν και το άρθρο είναι παλιό, αν είναι του Ιορδάνογλου αυτά τα Jordan, ίσως να είναι η ΜΒ Χ 36, αλλα για σίγουρα και για δόσεις και υλικά μόνο ο Άρης....

Οι πυρίτιδες των λειόκανων
Αρχίζοντας από το Άλφα


Του Μηνά Ιορδάνογλου

ΜΒ Χ 36
Παραλλαγή της ΜΒΧ32 που προορίζεται για γομώσεις 36 έως 40 γραμμ. στο cal 12 (ημιμάγκνουμ) και ανάλογα ενιχυμένων γομώσεων για τα υπόλοιπα διαμετρήματα.
Η ΜΒΧ36 είναι πυρίτιδα μονοβασική από βελτιωμένη νικτροκυτταρίνη πλήρως ζελατινοποιημένη, κατασκευάζεται σε λεπτά φυλλίδια διαστάσεων 1,4Χ1,4Χ0,12 χιλιοστά. Το χρώμα των φυλλιδίων έχει χρώμα πράσινο και καφέ (ανάμεικτα φυλλίδια). Το ειδικό της βάρος δίνει 500 γραμ. ανά λίτρο και η παραγόμενη ενέργεια είναι 1030 calories ανά γραμ. (η ΜΒΧ32 δίνει 1050 αντίστοιχα). Προσωπικά γεμίζω ανάλογία 1,90 γρ. πυρίτιδας με 40 γρ. σκάγια σε κάλυκα CHEDDITE με μέταλλο 25 χιλιοστά και καψύλι CX 2000 ή NOBEL SPORT με μέταλλο 27 χιλ. με καψύλι Μ 686. Τα βύσματα που χρησιμοποιώ είναι τετραπλαστ 16 χιλιοστά για σκάγια Νο 1,2,3,4 και 18 χιλιοστά GIOVANNI για σκάγια Νο 5,6,7. Το κλείσιμο είναι αστεροειδές 11 χιλιοστών με ελαφρό ρέλιασμα. Η ταχύτητα (V0) αυτών των φυσιγγίων είναι περίπου 390 m/sec και η παραγόμενη πίεση δεν ξεπερνά τις 750 μονάδες bar. Τα αποτελέσματα σε παπιά, φάσσες και λαγό είναι απόλυτα ικανοποιητικά το φθινόπωρο όπως και το χειμώνα που η υγρασία είναι αυξημένη και η θερμοκρασία περιβάλλοντος χαμηλά.
Ναι του Ιορδανογλου είναι κ για αυτό το φυσίγγι μιλάει.....
το άρθρο είναι από Κ&Κ και περιπου μια 20ετια πισω......
Μέχρι σήμερα??? Μην το ψάχνεις Γιάννη...........
Πάντως το έχω βρει κ με mb 36 που λέει αλλά με συγκεντρωτηρα Ζ2Μ....
 
Last edited:
Ναι του Ιορδανογλου είναι κ για αυτό το φυσίγγι μιλάει.....
το άρθρο είναι από Κ&Κ και περιπου μια 20ετια πισω......
Μέχρι σήμερα?????? Μην το ψάχνεις Γιάννη...........
Πάντως το έχω βρει κ με mb 36 που λέει αλλά με συγκεντρωτηρα Ζ2Μ....
Μόνο ο Άρης μπορεί να σου πει...

Ίσως να είναι ακόμα με ΜΒ Χ 36 , εγώ είχα περισσότερες αμφιβολίες ,για τις πιέσεις γιατί στο άρθρο γράφει αλλα (750) και το φυσίγγι λέει 900 αλλα κύταξα στα κιτάπια μου και βρήκα αυτό...

Οπότε στα 40 γρ. με ενισχυμένη γόμωση τα πιάνει άνετα τα 900...
 

Attachments

  • ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΟΜΩΣΕΩΝ -CAL 12 -.pdf
    110,1 KB · Προβολές: 21
Ένα από τα καλά φυσίγγια που δουλεύει σε αρκετά μείον είναι το baby magnum pellagri 42gr με m92s. Δεν καταλάβαινε από κρύο. Για τα χοντρά είναι μάνα. Απλά για τα γούστα μου είναι πολλά τα 42gr.
Η Μ92ς και ΑΟ όταν φορτωθούν σωστά μαμανε δεν κολλάνε πουθενά ούτε σε -20 αλλά είπαμε να φορτωθούν σωστά και περίπου απο 36 έως 47 δουλεύουν σε όλη τη γκάμα δουλεύουν καλύτερα και από διβασικές σε ακραίες συνθήκες μιλάω.
 
Μόνο ο Άρης μπορεί να σου πει...

Ίσως να είναι ακόμα με ΜΒ Χ 36 , εγώ είχα περισσότερες αμφιβολίες ,για τις πιέσεις γιατί στο άρθρο γράφει αλλα (750) και το φυσίγγι λέει 900 αλλα κύταξα στα κιτάπια μου και βρήκα αυτό...

Οπότε στα 40 γρ. με ενισχυμένη γόμωση τα πιάνει άνετα τα 900...
Για το σημερινό δεν μπορουμε με τίποτα να πουμε με βεβαιότητα εφοσον δεν γνωρίζουμε τα υλικά του..

Το παλιο άρθρο που έβαλες δεν μας λέει ποσο είναι το τελικό κλεισιμο, μόνο λέει για ελαφρυ ρελιασμα...
Επίσης από καιρό σε καιρό αλλάζουν κ οι δοσολογιες των πυριτιδων με οτι αυτο σημαίνει....

Από ιδιογομωση δεν γνωρίζω αλλά από αυτά που έχω διαβάσει κ βλέποντας δοκιμές αλλων φυσιγγιων στα 35-36-40γρ,δεν θεωρώ ζωηρή πυριτιδα την mb 36 κ νομίζω πως για να δώσει πιεση 900bar πρέπει να φτάσει πολυ τέρμα στα όρια της........

Αλλά μπορεί να είμαι κ λάθος..........
 
Last edited:
Η Μ92ς και ΑΟ όταν φορτωθούν σωστά μαμανε δεν κολλάνε πουθενά ούτε σε -20 αλλά είπαμε να φορτωθούν σωστά και περίπου απο 36 έως 47 δουλεύουν σε όλη τη γκάμα δουλεύουν καλύτερα και από διβασικές σε ακραίες συνθήκες μιλάω.
Γιάννη μην βάζεις στοίχημα για την Α0 κ την Μ92, όσο για την Μβ 36 , κυρία αλλά αν την ζορίσεις λίγο σπαει όπλα έτσι για πλακα, οι οπλουργοι της Ελλάδας με το παλιο Όλυμπος είχαν γίνει πλουσιοι , σιδηρόδρομοι χιλιάδες κ κλειστρα
 
Στοίχημα δε βάζω αλλά από φίλο με χρόνια επισκέψεις στον Έβρο για θερμοκρασία κάτω του -15 ένα φυσίγγι ιδιογομωση έριχνε με τη Ρεμί ξέρω τη ντουφέκια εννοείται με ΑΟ έσκιζε μιλάω για τέτοιες θερμοκρασίες όχι του -5 και -10 εγώ μεχρι με -. 15 έχω κυνηγήσει και όχι παπί αλλά και εγώ ιδιογομωση έριχνα τότε και στο παπί σε 0 / -5 έριχνα 6αρι και 5 Άρι 32 γρ.
 
Στοίχημα δε βάζω αλλά από φίλο με χρόνια επισκέψεις στον Έβρο για θερμοκρασία κάτω του -15 ένα φυσίγγι ιδιογομωση έριχνε με τη Ρεμί ξέρω τη ντουφέκια εννοείται με ΑΟ έσκιζε μιλάω για τέτοιες θερμοκρασίες όχι του -5 και -10 εγώ μεχρι με -. 15 έχω κυνηγήσει και όχι παπί αλλά και εγώ ιδιογομωση έριχνα τότε και στο παπί σε 0 / -5 έριχνα 6αρι και 5 Άρι 32 γρ.
Εγώ μιλάω καθαρά για την απόδοση των πυριτιδων, εσυ μιλάς για φυσιγγι ιδιογομωση ειδικό , άλλο το γλυκό από το μαγαζί κ άλλο το χειροποίητο φιλε
 
Εγώ μιλάω καθαρά για την απόδοση των πυριτιδων, εσυ μιλάς για φυσιγγι ιδιογομωση ειδικό , άλλο το γλυκό από το μαγαζί κ άλλο το χειροποίητο φιλε
Έχεις δίκιο για εμπορικά άλλο έργο .Ο μαπακής έφτιαχνε ένα 34 με Μ92ς με χαρακτηριστικό γνώρισμα συστηνόταν για αντίξοες καιρικές συνθήκες .Αλλά πάει και αυτός μεγάλος γομωτης
 
Έχεις δίκιο για εμπορικά άλλο έργο .Ο μαπακής έφτιαχνε ένα 34 με Μ92ς με χαρακτηριστικό γνώρισμα συστηνόταν για αντίξοες καιρικές συνθήκες .Αλλά πάει και αυτός μεγάλος γομωτης
Σε κίτρινο κάλυκα έβγαιναν αυτά;;;
 
Κ
Έχεις δίκιο για εμπορικά άλλο έργο .Ο μαπακής έφτιαχνε ένα 34 με Μ92ς με χαρακτηριστικό γνώρισμα συστηνόταν για αντίξοες καιρικές συνθήκες .Αλλά πάει και αυτός μεγάλος γομωτης
Κλασσικη κόντρα δόση
 
Το παλιό στο καφέ κουτί ήταν δηλητήριο…Το ‘16 που το είχα ρίξει ένα πρωί -5 και ελαφριά χιονόπτωση θέριζε!
Την ιδια χρονια το εριχνα κι εγω
(μπεζ διαφανος καλυκας) με μια ΤΟΖ ελατηριου 76cm 1*.....big smile. ωρε κατι ψωλιες που ειχα ριξει...
 
Την ιδια χρονια το εριχνα κι εγω
(μπεζ διαφανος καλυκας) με μια ΤΟΖ ελατηριου 76cm 1*.....big smile. ωρε κατι ψωλιες που ειχα ριξει...
Εγώ φιλαράκι το είχα πετύχει καφέ…Τα είχα πάρει από τον συγχωρεμένο τον φίλο μας!
 
Back
Top