Φυσίγγια για την Φάσσα

οπως ακριβως το ειπες φιλε τολη τα παλια fly target τα καινουργια δεν ασε που για ντοπια βιομηχανια ειναι και ακριβα.και το ακριβα που λεει ο φιλος leocyprus ειμαι ο πρωτος που το ειπα αλλα δεν κανω πια τοσες πολλες εξοδους στο βουνο και οι ευκαιριες μου ειναι λιγες.και τα συγκεκριμενα ξερω οτι οταν θ αστοχησω θα φταιω εγω και οχι κατι αλλο.και το percorso καλο φυσιγγι αλλα πλεον δεν εχει καμμια σχεση μ αυτο που χρησ. πριν μια 10ετια το remington ομως? η dupont δεν αλλαξε ποτε
 
η dupont δεν αλλαξε ποτε

Δεν ξερω αν αλλαξε τιποτα, ξερω ομως οτι η ποιοτητα ειναι σταθερη στα 50!!! χρονια που αυτο το φυσιγγι βρισκεται στην αγορα. Μετρο συγκρισης παγκοσμιως στα 36 γρ, για λιγες επιλεκτικες τουφεκιες και εκει
που χρειαζεσαι τη βεβαιοτητα οτι το φυσιγγι θα αποδωσει. Και κατι ακομη. Το φυσιγγι αυτο δεν ειναι ακριβο στην Αμερικη με τιμη πωλησης γυρω στα 15 δολλαρια το κουτι των 25. Με την νεα ισοτιμια ομως του δολλαριου πολυ φοβαμαι οτι η τιμη του εδω θα ξεπερασει τα 30 Ευρω το κουτι.
 
Μιας που εισαι απο Κρητη γιατι δεν περνεις και τα DYNAMIC (παλια Fly Target) Rock. Εβγαζε καλα φυσιγγια κ τωρα κατω απο το νεο managment σιγουρα καλυτερα. Το Rock εχει 5% αντιμονιο οποτε θα βγαζει καλες συγκεντρωσεις κ λογικα θα κοβει καλα.

Τολη ποτε εγινε αυτο; Πρωτη φορα το βλεπω και εχει ενδιαφερον. Παλι ο Δημος εχει την εταιρια;
 
Δεν ξερω αν αλλαξε τιποτα, ξερω ομως οτι η ποιοτητα ειναι σταθερη στα 50!!! χρονια που αυτο το φυσιγγι βρισκεται στην αγορα. Μετρο συγκρισης παγκοσμιως στα 36 γρ, για λιγες επιλεκτικες τουφεκιες και εκει
που χρειαζεσαι τη βεβαιοτητα οτι το φυσιγγι θα αποδωσει. Και κατι ακομη. Το φυσιγγι αυτο δεν ειναι ακριβο στην Αμερικη με τιμη πωλησης γυρω στα 15 δολλαρια το κουτι των 25. Με την νεα ισοτιμια ομως του δολλαριου πολυ φοβαμαι οτι η τιμη του εδω θα ξεπερασει τα 30 Ευρω το κουτι.
φιλε milvus πολυ φοβαμαι οτι εχεις απολυτο δικιο.ειμαστε ηδη σχεδον στο 1προς 1
 
κυριοι το εγραψα και πριν απο λιγο σε αλλο topic ηδη τα φυσιγγια του εμποριου και ειδικοτερα του λαμπρου εχουν παρει 20 λεπτα πανω γιατι λεει αυξηθηκε η τιμη του μολυβδου.οταν ομως πεφτει γιατι αραγε δεν πεφτει και η τιμη των φυσιγγιων?
 
καποτε τα ειχα και γω στη συλλογη μου...μιλαω για τα remington express...1 εξορμηση...πουλια πολλα...δεν καταφερα να κατεβασω ουτε και 1 στις 8-10 ευκαιριες που μου δοθηκαν το πρωι...σε μια φαση περνα μια φασσα απο πανω μου στα 50+ μετρα...σημαδευω και βλεπω το πουλι να γινεται κομματια...οταν την πηρα κυριολεκτικα ειχε τρυπα στο στηθος...εκανα το λαθος βλεπεις να εχω κλειστα τσοκακια...μιλαμε για πολυ συγκεντρωση!!!
Κοίτα τώρα διαφορετικά βιώματα. Η μία και μοναδική φορά που αγόρασα ένα τέτοιο κουτί ήταν μία φορά που είχα πάει στον Έβρο. Έτυχα την μεγαλύτερη παγωνιά που έχω πετύχει μέχρι τώρα και σκότωνα τα πουλιά από τα 15 μέχρι τα 50 μέτρα, σαν να μην υπήρχε διαφορά ούτε στην ταχύτητα ούτε στην απόσταση. Τα μισά φυσίγγια τα έχασα στο χιόνι αφού - άπειρος σε τέτοιες συνθήκες- ήρθε το όπλο και πάγωσε με αποτέλεσμα να ρίχνει μόνο μία. Τράβαγα το κλείστρο να ρίξω και δεύτερη, έπεφτε στο χιόνι το φυσίγγι ...πάπαλα :(
Το πιο φονικό φυσίγγι που έχω ρίξει ποτέ, μετά έρχονται τα αλευράκια του Αρίστου :D
 
κυριοι το εγραψα και πριν απο λιγο σε αλλο topic ηδη τα φυσιγγια του εμποριου και ειδικοτερα του λαμπρου εχουν παρει 20 λεπτα πανω γιατι λεει αυξηθηκε η τιμη του μολυβδου.οταν ομως πεφτει γιατι αραγε δεν πεφτει και η τιμη των φυσιγγιων?
έλα μου ντε .shake hands.
 
Τολη ποτε εγινε αυτο; Πρωτη φορα το βλεπω και εχει ενδιαφερον. Παλι ο Δημος εχει την εταιρια;
Φιλε στην έκθεση το είδα. Το είχα ακούσει κ το είχα γράψει βεβαια εδώ απο τον Φεβρουάριο. Ο Δήμος οχι δεν είναι πια. Ο Εξαρχου την εχει αναλάβει.
Πάντως που ρώτησα στην έκθεση "λενε" οτι έχουν πάλι τα καλά σκαγια
 
Φιλε στην έκθεση το είδα. Το είχα ακούσει κ το είχα γράψει βεβαια εδώ απο τον Φεβρουάριο. Ο Δήμος οχι δεν είναι πια. Ο Εξαρχου την εχει αναλάβει.
Πάντως που ρώτησα στην έκθεση "λενε" οτι έχουν πάλι τα καλά σκαγια

Οκ. Θα περιμένουμε όλοι τις εντυπώσεις μας...
 
Το πιο φονικό φυσίγγι που έχω ρίξει ποτέ, μετά έρχονται τα αλευράκια του Αρίστου :D
Που θα μου παει θα τα ξεπερασω... .shake hands.
Απο τα πιο φονικα φυσιγγια που εχω ριξει ποτε, κ αυτα κ το Nitro magnum τοσο σε απλο οσο κ σε 76αρη καλυκα... Κ αλλα φυσιγγια ειναι φονικα αλλα αυτα εχουν μια ιδιαιτεροτητα που δυσκολα μπορω να την περιγραψω αλλα συμβαινει... Σκοτωνουν με παρομοια προσπαθεια τοσο στα 20 οσο και στα 50-60 μετρα, χωρις υπερβολικες προσκοπευσεις που χρειαζονται αλλα αντιστοιχα φυσιγγια οσο αυξανεται η αποσταση, χωρις ανακρουση... Εγω το αποδιδω στην ποιοτητα των σκαγιων και στο στησιμο του φυσιγγιου κ οχι στην πυριτιδα η σε καμια αλλη ειδικη τεχνογνωσια... Καλης ποιοτητας σκληρα ??? σκαγια, ανεπαισθητο πατημα του συγκεντρωτηρα, καθολου πιεση στο κλεισιμο του φυσιγγιου=μαλακο φυσιγγι, υψηλη συγκεντρωση, πολυ καλες μενουσες ταχυτητες, υψηλη διατρηση...
Αν δεν εριχνα δικα μου θα το εμπιστευομουν ακομα οπου οι συνατησεις με εκλεκτα θηραματα ειναι σχετικα λιγες...
 
...στην ιδια κατηγορια με τα rem βαζω και τα rio pichon 36gr (long range)...μιλαμε για πολυ αντιμονιο και βολες απιστευτες σε μεγαλες αποστασεις...με ανοικτο τσοκ πιστευω δεν θα υπαρχει μεγαλο θεμα...παντως εγω με το 3-2 που εχω στο δικαννο...απο κοντα παλι τραβουσα τα μαλλια μου...

ειναι και θεμα γουστου και σιγουριας καμμια φορα το τσοκ...δυσκολα καποιος το αλλαζει...
 
ακριβως αυτο ειναι παιδια.οτι εχει μαθει ο καθενας και οτι τον βολευει.αλλα οπως εγραψα και παραπανω οι δικες μου ευκαιριες με τα συγκεκριμενα θηραματα ειναι λιγες οποτε εμπιστευομαι το συγκεκριμενο φυσιγγι
 
καλησπερα σε ολους.εχω μια ερωτηση σε σχεση με φυσιγγια της nsi για οσους ξερουν.θα ηθελα να μαθω τι διαφορα εχει το percorso caccia πυριτιδα tecna με το special palombe κι αυτο tecnaκαι το speed extra αυτα τα κοκκινα που ειναι 10αδα και αυτα γεμισμενα με tecna.απο τα προαναφερθεντα εχω χρησ.μονο το percorso.αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα ας απαντησει
 
καλησπερα σε ολους.εχω μια ερωτηση σε σχεση με φυσιγγια της nsi για οσους ξερουν.θα ηθελα να μαθω τι διαφορα εχει το percorso caccia πυριτιδα tecna με το special palombe κι αυτο tecnaκαι το speed extra αυτα τα κοκκινα που ειναι 10αδα και αυτα γεμισμενα με tecna.απο τα προαναφερθεντα εχω χρησ.μονο το percorso.αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα ας απαντησει

Ευριπιδη το Percorso Caccia και το Speed Extra ειναι γεμισμενα και τα δυο στο 1.80χ36 και αν δεν κανω λαθος με 688 καψουλι. Η oποια διαφορα θα προκυπτει απο το κλεισιμο. Το special palombe ειναι διαφορετικο στο 1.90χ37 , με 686 καψουλι και με ειδικο συγκεντρωτηρα για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες (antigelo).
 
Παυλο,μαλλον ο Ευρυπιδης ανεφερεται στα special palombe την 25αδα στα 36 γραμμαρια κ οχι στην δεκαδα την ειδικη συλλαγη στα 37 γρ ν5, που παρεπιπτωντος η συνατγη ειναι αυτη ακριβως που αναφερεις κ ειναι απο τα καλυτερα φυσιγγια που εχω ριξει...
Ευριπιδη, τα αλλα ειναι ολα παραπλησια μεταξυ τους, η δοση της πυριτιδας παιζει απο 1,8 εως 1,9 συνηθως και τα καψυλια συνηθως ειναι 688, χωρις να λειπουν κ παρτιδες με 686. Διαφορες φανταζομαι δεν εχουν αρκετες, ολα ειναι με συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου, αλλα τα special palombe και τα speed extra δεν τα εχω δοκιαμσει στο κυνηγι...
 
η μονη διαφορα που ειδα εγω ηταν στον ωμο μου...φυσικα δεν εδωσα και πολυ σημασια στα spacial palombe αφου με τα percorso ειμαι υπερευχαριστημενος...τωρα αν κυνηγουσα και γω στους -10...μπορει να τα ειχα μαζι μου...δεν ξερω...παντως ο στγκεντρωτηρας της nsi και μιλαω για τον αποσπωμενο πατο...πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα!!!
 
Παυλο,μαλλον ο Ευρυπιδης ανεφερεται στα special palombe την 25αδα στα 36 γραμμαρια κ οχι στην δεκαδα την ειδικη συλλαγη στα 37 γρ ν5, που παρεπιπτωντος η συνατγη ειναι αυτη ακριβως που αναφερεις κ ειναι απο τα καλυτερα φυσιγγια που εχω ριξει...
Ευριπιδη, τα αλλα ειναι ολα παραπλησια μεταξυ τους, η δοση της πυριτιδας παιζει απο 1,8 εως 1,9 συνηθως και τα καψυλια συνηθως ειναι 688, χωρις να λειπουν κ παρτιδες με 686. Διαφορες φανταζομαι δεν εχουν αρκετες, ολα ειναι με συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου, αλλα τα special palombe και τα speed extra δεν τα εχω δοκιαμσει στο κυνηγι...
ακριβως αρη αυτη ηταν και η απορια μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι 3 φυσιγγια αδερφακια με το speed extra ναδιαφερει σε ταχυτητες απο τ αλλα 2 (πιο αργο) οπως το δινει η nsi στο δικο της site.κι εδω χανια το μεγαλυτερο ποσοστο περδικαδων και φασσαδων που ξερω χρησ. percorso και biturbo και συμφωνω και με το φιλο leocyprus στο θεμα των συγκεντρωτηρων
 
Καλησπέρα κ από μενα,φασσα κυνηγώ στα σπασίματα του Οκτωβρίου μαζι με τις τσιχλες.αν και έχω χτυπήσει 3 φορές φάσσα(δεν φημίζεται το νησί μου για περάσματα φασσας)και της τρεις τις έχω πάρει με rc2 34gr ν6.θα ήθελα να προτείνω στους φίλους φασσαδες να δώσουν μια ευκαιρία στο φυσίγγι αυτό.(ακαριαίες μακρινές βολές).για μένα ειναι από τα καλύτερα στα 34γρ.
 
Back
Top