Φυσίγγια για την Φάσσα

Καλά, κάτσε να βρω ένα κουτί Κουτουμάνος Olympus n.6 να ρίξεις και θα γλείφεις τους κάλυκες μετά... ;)
 
Δημήτρη για τις παγωνιές ένα από τα αγαπημένα των βορειοελλαδιτών κυνηγών (και εμού φυσικά) σε υδρόβια, φάσσα και λαγό. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη...
http://www.wolfstore.gr/fisiggia-wolf/sigkentritika-fissigia-wolf/wolf-f104-ensxymeno

του κουτουμανου ειναι ακομα πιο φορτωμενα..μετρημενα...


ζολο παρε κουτουμανου για τα πολλα κρυα κ παρε κανα b&p με mb36 ..εγω εχω δουλεψει ολη τη γκαμα κ τα ρημαδια βαρανε καλα . dual power σε ν 7+4 κ ν 3+6 απιστευτα σκοτωματα. mb extra πολυ καλο .mb long range..

κανε δοκιμες στα περιστερια τελη σεπτεμβρη κ βλεπεις τι σου αρεσει.
 
του κουτουμανου ειναι ακομα πιο φορτωμενα..μετρημενα...
ζολο παρε κουτουμανου για τα πολλα κρυα κ παρε κανα b&p με mb36 ..εγω εχω δουλεψει ολη τη γκαμα κ τα ρημαδια βαρανε καλα . dual power σε ν 7+4 κ ν 3+6 απιστευτα σκοτωματα. mb extra πολυ καλο .mb long range..

κανε δοκιμες στα περιστερια τελη σεπτεμβρη κ βλεπεις τι σου αρεσει.

Ακη αν σου πω ότι αυτά που μου λες τα dual power πρώτη φορά τα βλέπω ; Δεν είχα θέμα και δεν ψαχνόμουνα .Χωρίς λόγο δεν άλλαζα φυσίγγια στη φάσσα. Ηξερα ότι πέρα από το φυσίγγι είμουνα εγώ που θα καθόριζα το αποτέλεσμα και θα είχα την ευθύνη.
Φετος είχα μαζί μου ένα μόνο κουτί B&P F2 LONG RANGE αλλά έριξα δυο μόνο.
Όσο για τα περιστέρια που λες ,αυτά πέφτουν πιο εύκολα απο τις φάσσες απ ότι κατάλαβα φέτος.
 
Τα Κουτουμάνου (Olympus) δεν μπορώ να πω ότι με έπεισαν... ίσως λόγω (αργής) ταχύτητας... Η αγορά τους είχε γίνει πριν 4 χρόνια...
 
κοιτα αναμεσα στα f2 long range κ στα υπολοιπα προτιμω τα υπολοιπα...τα 1α εχουν επινικελωμενα σκαγια κ μονο σαν 7αρι 1ο φυσιγγι με εχει ικανοποιησει προσωπικα..

τα υπολοιπα ειδικα τα dual στο 3+6 κατεβασαν απο μπασιματιαρικα κοπαδια σε αρκετο υψος κατι πουλια ανασκελα ....
 
Άστην την τέκνα, ψάξου αλλού ... ΜΒ, Μ92S ...
παντως στα τοσα χρονια που κυνηγαω τη φασσα...η τεκνα ειναι με διαφορα η καλυτερη πυριτιδα για μενα...συγκεκριμενα τα percorso caccia(οταν κυνηγαω με laurona 18,5) και τα Lambro feltro (οταν κυνηγαω με το baikal 18,4) ειναι για μενα οι καλυτερες λυσεις με διαφορα...τωρα η Α0 και η JK6 επισης μου αποδιδουν αλλα σε πιο ξηρους καιρους...δεν θεωρω ασταθης την τεκνα κυριως αν ειναι σε φυσιγγια καλων εταιρειων...
 
Λεωνίδα με τα Feltro ποια είναι η μεγαλύτερη απόσταση που παίρνεις φάσσα;

ακριβως στην ιδια αποσταση που παιρνω πουλια και με συγκεντρωτηρες...εκτος απο τα percorso που ειναι αποσπωμενου πατου που ισως εχουν καποια πιο σφιχτη τουφεκια απο αλλους συγκεντρωτηρες...τωρα οσο για τα feltro αν εννοεις την μαλλινη ταπα...μια χαρα δουλευει το τσοκ που χρησιμοποιω...η μαλλινη ταπα δεν ειναι διασπορεας...τα feltro για μενα ειναι τα κορυφαια στο ειδος του...καλυτερα και απο τα superfelt...
υπ: δουλευω 3* και 2*
 
ακριβως στην ιδια αποσταση που παιρνω πουλια και με συγκεντρωτηρες...εκτος απο τα percorso που ειναι αποσπωμενου πατου που ισως εχουν καποια πιο σφιχτη τουφεκια απο αλλους συγκεντρωτηρες...τωρα οσο για τα feltro αν εννοεις την μαλλινη ταπα...μια χαρα δουλευει το τσοκ που χρησιμοποιω...η μαλλινη ταπα δεν ειναι διασπορεας...τα feltro για μενα ειναι τα κορυφαια στο ειδος του...καλυτερα και απο τα superfelt...
υπ: δουλευω 3* και 2*

Οκ. Ευχαριστώ.
 
καποια φυσιγγια δοκιμασμενα σε φασσα (και σε χαρτονια και στο κυνηγι) με πολυ καλα αποτελεσματα ειναι τα πιο κατω:

1)Rc jk6 36gr No 4 (οποιοδηποτε αλλο νουμερο απλα με απογοητευσε...το 4αρη ομως ειναι φονιας)
2)lambro feltro 34gr No 5-6 (εδω θελει κλειστο τσοκ...3 και κατω)
3)victory ασπρες 35gr No 5
4)victory rocket 29gr Νο 6 (το καλοκαιρι ειναι πραγματικα απολαυση και στον ωμο και στο σκοτωμα...


...φυσικα εμενα η μεγαλη μου αγαπη ειναι τα percorso caccia σε νουμερο 5
 
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΑΧΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ Ν ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ 2 ΚΑΙ ΔΕΝ Τ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ FEDERAL PREMIUM 35.5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ REMINGTON EXPRESS LONG RANGE.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ.ΤΣΟΥΖΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Τ ΑΞΙΖΟΥΝΕ.ΟΠΛΑ REMINGTON 11-87 SPORTSMAN ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΦΕΤΟΣ ΚΑΙ BERETTA Α302
 
Καλησπερα Ευριπιδη απο τα ομορφα Χανια...
Καλωσηρθες και καλη διαμονη... Αλλαξε τα κεφαλαια σε μικρα την επομενη φορα αν θες γιατι θα υπαρξουν θεματακια σε μελλοντικες αναζητησεις κτλ...
Καλο θα ηταν να μας "πλασαριστεις" λιγο στο "Συστηθειτε"
Να εισαι καλα...
Φιλικα Αντωνης
 
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΑΧΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ Ν ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ 2 ΚΑΙ ΔΕΝ Τ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ FEDERAL PREMIUM 35.5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ REMINGTON EXPRESS LONG RANGE.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ.ΤΣΟΥΖΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Τ ΑΞΙΖΟΥΝΕ.ΟΠΛΑ REMINGTON 11-87 SPORTSMAN ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΦΕΤΟΣ ΚΑΙ BERETTA Α302


...ρε φιλαρακι μιλαμε για 25-30 ευρω το κουτι!!!

καποτε τα ειχα και γω στη συλλογη μου...μιλαω για τα remington express...1 εξορμηση...πουλια πολλα...δεν καταφερα να κατεβασω ουτε και 1 στις 8-10 ευκαιριες που μου δοθηκαν το πρωι...σε μια φαση περνα μια φασσα απο πανω μου στα 50+ μετρα...σημαδευω και βλεπω το πουλι να γινεται κομματια...οταν την πηρα κυριολεκτικα ειχε τρυπα στο στηθος...εκανα το λαθος βλεπεις να εχω κλειστα τσοκακια...μιλαμε για πολυ συγκεντρωση!!!

δεν λεω...σκοτωστρες ειναι...αλλα δεν αξιζει...τα percorso μια χαρα τιμια δουλευουν και σε ολα τα τσοκ και σε καθε καιρο που τα δοκιμασα...και πιο κατω απο την μιση τιμη που εχουν τα remington
 
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΕΔΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΑΧΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ Ν ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ 2 ΚΑΙ ΔΕΝ Τ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ FEDERAL PREMIUM 35.5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 6 ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ REMINGTON EXPRESS LONG RANGE.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑΤΑ.ΤΣΟΥΖΟΥΝΕ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Τ ΑΞΙΖΟΥΝΕ.ΟΠΛΑ REMINGTON 11-87 SPORTSMAN ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΦΕΤΟΣ ΚΑΙ BERETTA Α302

Μιας που εισαι απο Κρητη γιατι δεν περνεις και τα DYNAMIC (παλια Fly Target) Rock. Εβγαζε καλα φυσιγγια κ τωρα κατω απο το νεο managment σιγουρα καλυτερα. Το Rock εχει 5% αντιμονιο οποτε θα βγαζει καλες συγκεντρωσεις κ λογικα θα κοβει καλα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Back
Top