Φυσίγγια για την Φάσσα

Λοιπόν έχω 3 κουτιά Special Palombe της ΝSI Νο5


http://www.nobelsport.it/public/pages/ITA/schedapol.asp?ProdottoID=579&FamigliaID=0

Τα χω πάρει 12,8 το ένα αλλά επειδη είναι με tecna και δεν μου τα πάει η Beretta τα δίνω 30€..Όποις τα θέλει να του τα φέρω στην έκθεση..
Να το γράψεις στης αγγελίες , εδώ πίνουμε τον .cofee. μας.
 
Όσο και να μην είμουνα πάνω στο πουλί ,όταν έχει 4 η 5 σκάγια 5άρια είναι λίγα ;
Ακόμη και στις μακρινές ντουφεκιές έβλεπα να γεμίζει ο τόπος φτερά και τα πουλιά να βουτάνε μετά από λίγα δευτερόλεπτα.
Τον Νοέμβριο που είμουνα πάνω 20 μέρες δεν είχα τέτοια προβλήματα ούτε στις κοντινές ουτε στις μακρινές.Και τα πουλιά πεντακάθαρα .
 
τι να πω ρε φιλε...πολλα παιζουν ρολο σε παγωνια...ακομα και το αν δεν φοραγες γαντια...αλλα το να πετανε και μετα να πεφτουν...σαν overkill μου ακουγεται...
 
Όσο και να μην είμουνα πάνω στο πουλί ,όταν έχει 4 η 5 σκάγια 5άρια είναι λίγα ;
Ακόμη και στις μακρινές ντουφεκιές έβλεπα να γεμίζει ο τόπος φτερά και τα πουλιά να βουτάνε μετά από λίγα δευτερόλεπτα.
Τον Νοέμβριο που είμουνα πάνω 20 μέρες δεν είχα τέτοια προβλήματα ούτε στις κοντινές ουτε στις μακρινές.Και τα πουλιά πεντακάθαρα .
Εσένα θα κάνω αίτηση να σε λέμε εκτός από όλα τα άλλα <<everest>> με τέτοια τύχη <<βουνό>>. Πόσες μέρες το χρόνο είσαι στό κυνήγι ρε φίλε?
 
Εσένα θα κάνω αίτηση να σε λέμε εκτός από όλα τα άλλα <<everest>> με τέτοια τύχη <<βουνό>>. Πόσες μέρες το χρόνο είσαι στό κυνήγι ρε φίλε?
Τόσες όσες αντιστοιχούν σε Σάββατα και ώρες που δεν τις πληρώνομαι.Και να μπορούσα να τις πληρωθώ δεν θα το ήθελα Μήτσο. Δεν με σώνανε .
 
Δημητρη τα σκαγια στη "μασχαλη" του πουλιου κανουν αιμα που λεμε πολυ συχνα, οποτε παιζει ρολο κ το σημειο που χτυιουνται τα πουλια...
Βεβαια φανταζομαι οτι η συγκεκριμενη φωτο ειναι ενδεικτικη...
Η Tecna στις φετεινες παρτιδες ειχε ενα θεματακι γενικα, ειναι απο τις ασταθεις γενικα πυριτιδες απο παρτιδα σε παρτιδα και ετσι ηταν κ φετος δυστχυως...;)
Του Κουτουμανου τα semi που λεει ο Ακης ειναι γεμισμενα με ΜΒ36 και ειναι 39 γρ. Λιγα αργα για τα γουστα μου αλλα φονικοτατα...
 
Τα Κουτουμάνος είναι το φυσίγγι των πρωταθλητών, δεν είναι για όλους....sarcastic..sarcastic..sarcastic. Ζολώ αν βρώ στα αποθέματα μου κάνα κουτί 6αρια θα στα φέρω να τα τσακταουνιάσεις του χρόνου. Δεν χαρίζουν κάστανα:)
 
Τα Κουτουμάνος είναι το φυσίγγι των πρωταθλητών, δεν είναι για όλους....sarcastic..sarcastic..sarcastic. Ζολώ αν βρώ στα αποθέματα μου κάνα κουτί 6αρια θα στα φέρω να τα τσακταουνιάσεις του χρόνου. Δεν χαρίζουν κάστανα:)

Για τα παλια Κουτουμανος μιλας η για τα τωρινα?
 
Τα τωρινα ειναι ελαφρως γρηγοροτερα, ξαναγυρισε κοντα στις παλιες συνταγες αλλα δεν ειναι σαν αυτα μερικα χρονια πισω... Εμενα που εχω συνηθισει 2-3 χρονια τωρα στα λιγα γραμμαρια μου φαινονται λιγο αργα, αλλα η φονικοτητα τους ειναι αξιοθαυμαστη... Ο Γιωρικας που ειναι των αερινων κινησεων τα δουλευει εξαιρετικα και φετος ειδα και τον Φλαμινγκο να τα αγαπα ιδιαιτερα...
 
Και εκείνα τα λιγοστά magnum που μου έδωσες τα λάτρεψα. Μαλακά σαν τσιχλοφύσιγγα ....love.
 
Ποσο πισω εχω μεινει!!!! Ειχε κολλησει το μυαλο μου στα παλια θρυλικα Κουτουμανος του Δ. Μετα την αλλαγη του καλυκα ειχε πεσει η αποδοση κατακορυφα θυμαμαι. Τα ξαναβγαζει με την παλια τη συνταγη?
 
Ποσο πισω εχω μεινει!!!! Ειχε κολλησει το μυαλο μου στα παλια θρυλικα Κουτουμανος του Δ. Μετα την αλλαγη του καλυκα ειχε πεσει η αποδοση κατακορυφα θυμαμαι. Τα ξαναβγαζει με την παλια τη συνταγη?
Λιγο λιγοτερο φορτωμενα Παυλο...αλλα ειναι καλα...
 
Δημητρη τα σκαγια στη "μασχαλη" του πουλιου κανουν αιμα που λεμε πολυ συχνα, οποτε παιζει ρολο κ το σημειο που χτυιουνται τα πουλια...
Βεβαια φανταζομαι οτι η συγκεκριμενη φωτο ειναι ενδεικτικη...
Η Tecna στις φετεινες παρτιδες ειχε ενα θεματακι γενικα, ειναι απο τις ασταθεις γενικα πυριτιδες απο παρτιδα σε παρτιδα και ετσι ηταν κ φετος δυστχυως...;)
Του Κουτουμανου τα semi που λεει ο Ακης ειναι γεμισμενα με ΜΒ36 και ειναι 39 γρ. Λιγα αργα για τα γουστα μου αλλα φονικοτατα...

Ετσι είναι Αρη αλλά όσο πουλιά πήρα τον Δεκέμβρη με τις παγωνιές, όλα κολυμπούσαν στο αίμα όπου και όπως να ήταν χτυπημένα.
Θα αναφερθώ σε μια ντουφεκιά μιας μέρας.
Είμαι σε ένα σημείο χωρίς ορατότητα με ένα μικρό ας πούμε ξέφωτο γύρω στα 25μ μήκος που απλώνεται απο αριστερά και δεξιά μου.Το πλάτος αυτού του ξέφωτου ήταν γύρω στα 7μ .Κάποια στιγμή έρχεται μια από ψηλά της πλαγιάς χωρίς να τη δω και ξαφνικά όπως βουτάει οριζοντιώνει με τρομερή ταχύτητα και μου βγαίνει από δεξιά προς τα αριστερά.
Μέχρι να καταλάβω τι πέρασε μπροστά μου σε ύψος 3 μ είχε φτάσε στην αριστερή μεριά του ξέφωτου γύρω στα 20 μ .
Τι θεωρίες περί σκόπευσης και πράσινα άλογα .Δεν καταλαβαίνεις και συ ο ίδιος σε τέτοιες στιγμές πότε πρόλαβες να ντουφεκίσεις.
Πάνω που θα κρυβόταν προλαβαίνω και της ρίχνω ένα. Το θέαμα ήταν εντυπωσιακό.Ένα ντουμάνι από πούπουλα αλλά και πολλά φτερά γέμισε τον αέρα και νόμιζες ότι τα έβρεχε ο ουρανός. Ο τόπος ήταν σαν να μάδησα φάσσες.
Κινούμαι γρήγορα να την πάρω και μένω έκπληκτος. Η φάσσα κατακόκκινη και ζωντανή.
Δεν χρειάζεται να πω άλλα.
 
Το ξέρω Λεωνίδα αλλά ειδικά τον Δεκέμβρη οι ντουφεκιές μου ήταν πολύ γρήγορες και σε κοντινές αποστάσεις οι περισσότερες γιατί τα πουλιά δεν τα έβλεπα να έρχονται. Εσκαγαν πάνω μου από τα πυκνά που κυριολεκτικά έγλειφαν τα πουρνάρια και έπρεπε να είμαι όσο γίνεται σε ετοιμότητα για ώρες.Οπότε καταλαβαίνεις οτι το 1* και 4αρι είναι σαν μονόβολο.
Αφού οι ντουφεκιες σου ήταν μπηχτες στα 20-30 μέτρα, εγώ θα δούλευα 34γρ ν.7 και μια μπαρουτι τύπου JK6 με κυλινδρο η 4+.Οι πολύ σφιχτες ντουφεκιες με 2* είναι εντυπωσιακες αλλά δεν βάζουν πουλιά στην τσάντα, ιδιαίτερα με σφιχτά φυσιγκια σαν καυτά που αναφερες.
Δεν ήμουν εκεί βέβαια αλλά έτσι το φαντάζομαι το σκηνικό.
 
Ζολώ πες μου κάτι, επειδή πολλές φορές σε έχω διαβάσει να γράφεις ότι τα percorso τα ρίχνεις πολλά χρόνια στην φάσσα. Πάντα με το ίδιο όπλο τα έριχνες;
 
Ζολώ πες μου κάτι, επειδή πολλές φορές σε έχω διαβάσει να γράφεις ότι τα percorso τα ρίχνεις πολλά χρόνια στην φάσσα. Πάντα με το ίδιο όπλο τα έριχνες;

Τα percorso Γιώργο τα ρίχνω 4 χρόνια με την sx3 .
Για πολλά χρόνια έριχνα τα ROTTWEIL WAIDMANNSHEIL
 
Άστην την τέκνα, ψάξου αλλού ... ΜΒ, Μ92S ...

Επαναλαμβάνω ότι 4 χρόνια τώρα είμουνα πολύ ικανοποιημένος.Μάλιστα όταν πήρα το πρώτο κουτί δοκιμαστικά και ήταν Νο 6 με κέρδισε από τις πρώτες ντουφεκιές.Τα πουλιά ακαριαία και σε αποστάσεις άνω των 30 μ. που με 6αρια δεν θα έριχνα άλλη φορά.Όλα τα πουλιά καθαρά.Με κέρδισαν από τότε και σταμάτησα τα ROTTWEIL λόγω κόστους.
Τώρα αυτό που έγινε τον Δεκέμβρη τόσο μ'αυτά όσο και με όλα τα άλλα που είχα μαζί μου δεν με κάνει να τα ρίξω στα φυσίγγια. Απο φθινόπωρο θα δούμε πάλι.
Και ασφαλώς καταλαβαίνεις τι πρόβλημα υπάρχει αν αρχίσεις πάλι να ψάχνεσαι για φυσίγγια σε ένα τέτοιο κυνήγι που αν δεν εχει πολλά πουλιά άντε να βγάλεις συμπέρασμα .Ασε την ψυχολογία .
 
Back
Top