Φυσίγγια για την Φάσσα

Η rc έχει καλά φυσιγγια γενικά, έχω δουλέψει τα rc32 σε ν.12 στην τσιχλα και μου άρεσε.
Πιο νησί εννοείς Τάσο;
 
τις έχω πάρει με rc2 34gr ν6.θα ήθελα να προτείνω στους φίλους φασσαδες να δώσουν μια ευκαιρία στο φυσίγγι αυτό.(ακαριαίες μακρινές βολές)
Παλια το ειχα βρει κ εδω στην Καλαματα κ ειχα ριξει δυο τρια κουτια σε παπια και περιστερια τον Οκτωβρη... Ωραιο φυσιγγι ηταν, αλλα εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε κ δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο ακομα...
 
Το
Παλια το ειχα βρει κ εδω στην Καλαματα κ ειχα ριξει δυο τρια κουτια σε παπια και περιστερια τον Οκτωβρη... Ωραιο φυσιγγι ηταν, αλλα εχουν περασει 6-7 χρονια απο τοτε κ δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο ακομα...
Το ίδιο παραμένει Αρι...Το έχω δοκιμάσει και στην μοσμπεργκ 9200 κ στο μπαικαλ 43 κ το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο..ειλικρινά μου είχε κάνει εντύπωση σαν φυσίγγι.μιας κ το είχες παρουσίαση στο περοδικο,μήπως ξέρεις τι μπαρούτι έχει;
 
Tασο το 34αρι δεν το εχουμε δοκιμασει, το Rc1 to 33αρι εχουμε δοκιμασει... Δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω την πυριτιδα αν κ εχω ακουσει οτι εχει F2x32, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει ομως...
 
Tασο το 34αρι δεν το εχουμε δοκιμασει, το Rc1 to 33αρι εχουμε δοκιμασει... Δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω την πυριτιδα αν κ εχω ακουσει οτι εχει F2x32, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει ομως...
Έχεις δίκιο μπερδεύτηκα με το 33αρι..μιας κ είσαι από Καλαμάτα,παλιά είχα βρει κάτι Ερμής jumbo και τα έριχνα σε τσιχλες,καλούτσικα ήταν.μπουρικας λεγόταν ο κατασκευαστής.Υπάρχουν ακόμα;αν κ βγήκα από το θέμα τώρα..
 
Παρέλαβα σήμερα ένα κατάλογο του cabelas και είδα δύο καινούργια φυσιγγια για τον αγριογαλο,σκέφτηκα ότι μπορούν να φανούν χρήσιμα σε συναδέλφους που είναι λάτρεις των βαριων γομοσεων η για χρήση σε φασα και λαγό σε οριακες αποστασεις.Το πρώτο είναι από την winchester με ονομασία long beard xr shot-lok με επιχαλκωμενα σκαγια που περιέχονται σε ένα είδος ζελατινης,με αποτέλεσμα να συμπεριφερεται σαν μονοβολο για κάποια μέτρα και μετά να αρχίζει το άνοιγμα των σκαγιων.Η winchester αναφέρει για βολές άνω των 36μετρων,10% περισσότερη διατριση στα 46μετρα,και διπλάσια ποσότητα σκαγιων στα 54μετρα σε κύκλο των 25 εκατοστών,βγαίνει σε 3" και#4,5,6 σε49γραμ.και σε3-1/2" #4 5,6, σε56γραμ.Το άλλο είναι από την fedderal και ονομάζεται 3rd degree,περιέχει τρία διαφορετικά νούμερα σκαγιων και την τάπα flightcontrol.τα σκαγια είναι τοποθετημένα σε σειρά πάνω είναι τα no6 flightstopper,ακολουθούν τα no5 copperplated και τέλος τα no7 heavyweight tungsten-iron.Η federal αναφέρει ότι τα πρώτα no6 λειτουργούν μέχρι τα 18μετρα για κοντινές βολές τα no5 copperplated από τα 18 μέχρι τα 36μετρα και μετά αναλαμβάνουν τα no7 heavyweight από τα 36 και πανω. (Τι είναι πυραυλος).Συγνώμη για τη φλυαρια αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να χρησιμευσει σε κάποιον από την παρεα,αφιερωμένο στον tasos Hunter που έχει ΑΡΩΣΤΕΙΑ με τα φυσιγγια ;)
 
Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την αφιέρωση..αν κ δεν είμαι λάτρεις των βαριών γομωσεων..μπορώ να πω οτι τα φυσιγγια που λες παρουσιάζουν αρκετό ενδιαφέρον..ειδικά το φεντεραλ με τρία νούμερα σκαγιων ίσως προκαλέσει αναστατωση(με την καλή έννοια)πιστεύω αξίζει να δοκιμαστει..Μάλλον είναι κατι πρωτοφανές για τα δεδομένα γιατί δεν γνωριζω άλλο φυσίγγι με τρία μεγέθη σκαγιων..η τουλάχιστον δεν εισάγονται στην Ελλάδα..
 
Το ερώτημα είναι..τι γυρεύει ενα 7αρι(για να μην πω κ το 6αρι) σε ενα φυσίγγι για αγριογαλο??Από την άλλη μεριά ομως, η βολές μονο μακρινές δεν είναι(από οτι έχω δει στο you tube)και ο στόχος είναι το κεφάλι...ΥΓ ξέφυγα από το θέμα ομως είναι εύλογη απορία..
 
No 12 .fff..what.:eek:.xm.
Μέχρι τριάντα μέτρα με κυλινδρο έως τέσσερα άστρα γαζωνει τσιχλα και ορτυκι,όχι για κοτσυφα. Το χρησιμοποιούν πολλοί άνθρωποι μεγάλης ηλικίας με κυλινδρο.
Εμένα μου άρεσε γιατί δεν διαπερνά εύκολα το σώμα αλλά σπάει πόδια, φτερά, λαιμό και κεφάλι, χωρίς να ενοχλεί στο φαγητό μετά.
 
Last edited:
στην φάσσα ρίχνω αποκλειστικά B&P F2 Classic No7 - NSI Percorso Caccia No6-7 & RIO No6, εδώ να πώ πώς αν υπήρχε μόνο ένα φυσίγγι στο κόσμο που να έκανα όλα τα κυνήγια μου,αυτό θα ήταν το Β&P F2 Classic σε Νο7 - η φάσσα θέλει σκάγια παιδιά και όχι χοντρά νούμερα

πέρυσι που ανέβηκα χωριό είπα να δοκιμάσω του oscar 36gr με tecna - πολύ ωραία φυσίγγια αλλά πολύ δυνατά για 36αρια,είχα την αίσθηση ότι έριχνα magnum - γενικά έχω παρατηρήσει ότι έχει δώσει πιέσεις στα φυσίγγια του - φίλος σε περπατητό τσίχλας που κάναμε στα τελειώματα,σε καιρό ιδανικό για Α Γαλλίας σε 32γρ,έριξε τόσο κυνηγητό που ούτε μαραθωνοδρόμος δεν έκανε για να βρίσκει τραυματισμένα και δεν ήταν και κανένας ατζαμής στο θέμα σκόπευσης
 
Last edited:
Το ερώτημα είναι..τι γυρεύει ενα 7αρι(για να μην πω κ το 6αρι) σε ενα φυσίγγι για αγριογαλο??Από την άλλη μεριά ομως, η βολές μονο μακρινές δεν είναι(από οτι έχω δει στο you tube)και ο στόχος είναι το κεφάλι...ΥΓ ξέφυγα από το θέμα ομως είναι εύλογη απορία..

Tασο το Ν7 που αναφερει ο φιλος Κωνσταντινος ειναι ενα κραμα βολφραμιου/σιδηρου με ειδικο βαρος κοντα στο 15 και με τετοια βλητικα αποτελεσματα που δεν συγκρινονται με τα δικα μας μολυβδινα. Οσο πιο πολυ ανεβαινεις στο ειδικο βαρος τοσο πιο τελεια τα βλητικα αποτελεσματα με αποκορυφωση το ΤSS με ειδικο βαρος κοντα στα 18 με το οποιο σε Ν7 εχει δραστικο βεληνεκες 50 μετρα στην μεγαλη καναδοχηνα και 70 στα πρασινοκεφαλα. Φυσιγγια τετοια μονο ιδιογομωσης, δεν υπαρχει εμπορικο ακομη, και κοστος τουφεκια και ταληρο δολλαρια.
 
στην φάσσα ρίχνω αποκλειστικά B&P F2 Classic No7 - NSI Percorso Caccia No6-7 & RIO No6, εδώ να πώ πώς αν υπήρχε μόνο ένα φυσίγγι στο κόσμο που να έκανα όλα τα κυνήγια μου,αυτό θα ήταν το Β&P F2 Classic σε Ν7

Συμφωνω και επαυξανω. Δεν υπαρχει φυσιγγι σαν κιαυτο στην αγορα.
 
Το ερώτημα είναι..τι γυρεύει ενα 7αρι(για να μην πω κ το 6αρι) σε ενα φυσίγγι για αγριογαλο??Από την άλλη μεριά ομως, η βολές μονο μακρινές δεν είναι(από οτι έχω δει στο you tube)και ο στόχος είναι το κεφάλι...ΥΓ ξέφυγα από το θέμα ομως είναι εύλογη απορία..

Τα παλια πουλια ειναι πολυ πονηρα Τασο. Βολες στα 40 μετρα δεν ειναι εξαιρεση και το ζητουμενο ειναι φοβερη συγκεντρωση με πολυ πυκνο κεντρο και σχεδον ανυπαρκτη περιφερεια. Το 6αρι ειναι στανταρντ επιλογη το 7αρι ειναι αποτελεσματικο μονο σε κραματα με υψηλη περιοκτικοτητα βολφραμιου.
 
Παρέλαβα σήμερα ένα κατάλογο του cabelas και είδα δύο καινούργια φυσιγγια για τον αγριογαλο,σκέφτηκα ότι μπορούν να φανούν χρήσιμα σε συναδέλφους που είναι λάτρεις των βαριων γομοσεων η για χρήση σε φασα και λαγό σε οριακες αποστασεις.Το πρώτο είναι από την winchester με ονομασία long beard xr shot-lok με επιχαλκωμενα σκαγια που περιέχονται σε ένα είδος ζελατινης,με αποτέλεσμα να συμπεριφερεται σαν μονοβολο για κάποια μέτρα και μετά να αρχίζει το άνοιγμα των σκαγιων.Η winchester αναφέρει για βολές άνω των 36μετρων,10% περισσότερη διατριση στα 46μετρα,και διπλάσια ποσότητα σκαγιων στα 54μετρα σε κύκλο των 25 εκατοστών,βγαίνει σε 3" και#4,5,6 σε49γραμ.και σε3-1/2" #4 5,6, σε56γραμ.Το άλλο είναι από την fedderal και ονομάζεται 3rd degree,περιέχει τρία διαφορετικά νούμερα σκαγιων και την τάπα flightcontrol.τα σκαγια είναι τοποθετημένα σε σειρά πάνω είναι τα no6 flightstopper,ακολουθούν τα no5 copperplated και τέλος τα no7 heavyweight tungsten-iron.Η federal αναφέρει ότι τα πρώτα no6 λειτουργούν μέχρι τα 18μετρα για κοντινές βολές τα no5 copperplated από τα 18 μέχρι τα 36μετρα και μετά αναλαμβάνουν τα no7 heavyweight από τα 36 και πανω. (Τι είναι πυραυλος).Συγνώμη για τη φλυαρια αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να χρησιμευσει σε κάποιον από την παρεα,αφιερωμένο στον tasos Hunter που έχει ΑΡΩΣΤΕΙΑ με τα φυσιγγια ;)

Φιλε Κωνσταντινε, το Ν7 Heavy Wright ειναι σχεδόν πύραυλος, υπαρχει και πραγματικός πύραυλος που λέγεται ΤSS.
 
Τάσο όπως τα λέει ο συνάδελφος milvus ειναι,ούτε εγώ είμαι λάτρεις των βαριων γομοσεων το πιο βαρύ που έχω ρηξει είναι semi magnum,απλά το ανάφερα σαν κάτι καινούργιο
 
Τα παλια πουλια ειναι πολυ πονηρα Τασο. Βολες στα 40 μετρα δεν ειναι εξαιρεση και το ζητουμενο ειναι φοβερη συγκεντρωση με πολυ πυκνο κεντρο και σχεδον ανυπαρκτη περιφερεια. Το 6αρι ειναι στανταρντ επιλογη το 7αρι ειναι αποτελεσματικο μονο σε κραματα με υψηλη περιοκτικοτητα βολφραμιου.
Είναι αναγκαίο γιατί η γαλοπούλα χτυπιεται μόνο στο λαιμό και το κεφάλι.
 
Back
Top