Φυσίγγια για την Φάσσα

το αγαπημενο μου φυσιγγι στη φασσα ειναι το percorso caccia 36γρ σε 5 νουμερο...το χρησιμοποιω ολοχρονα...σπανια να βαλω αλλο φυσιγγι στη θαλαμη και αν το κανω θα ειναι το victory ασπρο στα 35 γραμμαρια με ΑΟ παλι σε 5 και το καλοκαιρι το rocket 29γρ με D20 σε 6αρακι...

δοκιμες εγιναν πολλες...στο τερεν μονο αυτα με βγαζουν σχεδον παντα ασπροπροσωπο...
 
Συμφωνώ με Ζολώ και επιβεβαιώνω το φαινόμενο του φουσκώματος και σε άλλον τύπο φυσιγγίου του ίδιου κατασκευαστή. Δεν θα ξαναπάρω από αυτόν.
 
το αγαπημενο μου φυσιγγι στη φασσα ειναι το percorso caccia 36γρ σε 5 νουμερο...το χρησιμοποιω ολοχρονα...σπανια να βαλω αλλο φυσιγγι στη θαλαμη και αν το κανω θα ειναι το victory ασπρο στα 35 γραμμαρια με ΑΟ παλι σε 5 και το καλοκαιρι το rocket 29γρ με D20 σε 6αρακι...

δοκιμες εγιναν πολλες...στο τερεν μονο αυτα με βγαζουν σχεδον παντα ασπροπροσωπο...


Λεωνίδα το έχω ξαναγράψει για αυτό το φυσίγγι.Το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τωρα και ήμουνα απόλυτα ικανοποημένος.Φέτος όμως με τις παγωνιές στην Ήπειρο με πρόδωσε ανεπανόρθωτα.Οι φάσσες πέφταν ζωντανές με αποτέλεσμα να μην τις βρίσκω και πνιγμένες στο αίμα. Καιν σε μια χρονιά που τα πουλιά στα μέρη μου ήταν λιγοστά και η ταλαιπωρία μεγάλη.
Ισως με την παγωνιά να έχουν θέμα τελικά .
 
Φέτος όμως με τις παγωνιές στην Ήπειρο με πρόδωσε ανεπανόρθωτα.
Δεν ήταν θέμα παγωνιάς το πρόβλημα. Τις μέρες που είχες θέμα με τα percorso θα είχες με όλα τα φυσίγγια.
 
Λεωνίδα το έχω ξαναγράψει για αυτό το φυσίγγι.Το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τωρα και ήμουνα απόλυτα ικανοποημένος.Φέτος όμως με τις παγωνιές στην Ήπειρο με πρόδωσε ανεπανόρθωτα.Οι φάσσες πέφταν ζωντανές με αποτέλεσμα να μην τις βρίσκω και πνιγμένες στο αίμα. Καιν σε μια χρονιά που τα πουλιά στα μέρη μου ήταν λιγοστά και η ταλαιπωρία μεγάλη.
Ισως με την παγωνιά να έχουν θέμα τελικά .

φιλε dim63...εγω μετα απο τα τοσα χρονια που κυνηγαω αυτο το πουλι...μετα απο τις χιλιαδες δοκιμες σε χαρτονια που εκανα...σε ενα πραγμα κατεληξα...και ειναι απλα η αποψη μου...ο καθε ενας πρεπει να βρει ενα φυσιγγι που του ταιριαζει(στο οπλο του,στον ωμο του,στον αυλο του,στο τσοκαρισμα του)...οπως καλη ωρα ειπες εσυ πως σου πηγαινε το percorso...αν το συγκεκριμενο φυσιγγι δεν αλλαξε δραματικα (πυριτιδα,συγκεντρωτηρας,ελαττωματικη παρτιδα...)τοτε οι διαφορες που θα ειχε στις καιρικες συνθηκες θα ειναι ελαχιστες...τωρα αν μιλας για εξτριμ βαθμους υπο το μηδεν εκει μπορει πραγματικα να υπαρχει προβλημα...εγω αυτο που θα εκανα σε τετοιες συνθηκες θα ηταν απλα να χρησιμοποιησω πιο χοντρο σκαι...αν ειχα μεσα πχ 5αρακι θα το εκανα 4...

εγω το δουλευω απο 40+ βαθμους το καλοκαιρι...μεχρι 0 η ακομα και 0- το χειμωνα...δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες...υπαρχουν και οι μερες που ειμαι ολο αποτυχια...αλλα αν στο συνολο ειμαι οκ...δεν υπαρχει λογος να αλλαξω φυσιγγι και φιλοσοφια...

εδω να πω κατι για το συγκεκριμενο φυσιγγι...κατι παρτιδες περσινες ειχαν μεσα πυριτιδα Α1...οταν το ανακαλυψαμε γιναμε εξαλλοι αφου φυσικα δεν ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα...οταν μιλησα με τον εισαγωγεα μου ειπε πως ναι τα εκανε κατα παραγγελια για τις συνθηκες της Κυπρου...το τι ακουσε δεν περιγραφεται...τουλαχιστον θα επρεπε να το αναγραφατε στο κουτι του ειπα...οχι να κοροιδευεται τον κοσμο με αυτες τις ηλιθιοτητες...οτι στην Κυπρο δουλευει το Α1 και οχι η τεκνα...το καταλαβε και φετος ηταν ολα οκ με το φυσιγγι....
 
Δεν ήταν θέμα παγωνιάς το πρόβλημα. Τις μέρες που είχες θέμα με τα percorso θα είχες με όλα τα φυσίγγια.

Ακριβώς Γιώργο.Οτι κι αν δοκίμασα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Rottweil , Remington ,Percorso, biturbo.
Το μόνο που ήθελα να δοκιμάσω και δεν το είχα μαζί ήταν το Lambro το μπλε με sipe
 
Σε μένα δεν ήταν θέμα παρτίδας Λεωνίδα.Απο τα ίδια έριχνα και το φθινόπωρο και ήταν θάνατος.
Ίσως οι πολύ αρνητικές θερμοκρασίας σε συνδυασμό με ξηρό η πολύ υγρό καιρό να μην είναι οι ιδανικές συνθήκες .
 
Γι'αυτό σου λέω, το έχω δει το έργο. Είναι κάτι μέρες εχθρικές για τα φυσίγγια, απλά φέτος τον χειμώνα ήταν περισσότερες από άλλες χρονιές και έχει να κάνει με την υγρασία, όχι με την παγωνιά.
Που να δεις ομορφιές να κυνηγάς πάπιες στην επιφάνεια της θάλασσας, εκεί δηλαδή που οι συνθήκες είναι οι χειρότερες για την απόδοση της τουφεκιάς.
Ερχόταν το κοπάδι, ειδικά τα σαρσέλια που είναι πιο μικρά και όσο να το κάνεις δέχονται λιγότερα σκάγια, έπιανες ένα ... μπαμ...τίποτα, έπιανες άλλο...μπαμ...τίποτα, έπιανες ένα τρίτο....μπάμ...τίποτα και σε κάποια φάση άρχιζε να βρέχει παπιά σκοτωμένα. Ψόφαγαν μετά κάμποσα δευτερόλεπτα.
 
Είναι κάτι μέρες εχθρικές για τα φυσίγγια, απλά φέτος τον χειμώνα ήταν περισσότερες από άλλες χρονιές και έχει να κάνει με την υγρασία, όχι με την παγωνιά.
Με εστειλες με αυτη τη φραση... .hit..goodboy. αλλα ετσι ειναι...;)
Ερχόταν το κοπάδι, ειδικά τα σαρσέλια που είναι πιο μικρά και όσο να το κάνεις δέχονται λιγότερα σκάγια, έπιανες ένα ... μπαμ...τίποτα, έπιανες άλλο...μπαμ...τίποτα, έπιανες ένα τρίτο....μπάμ...τίποτα και σε κάποια φάση άρχιζε να ........
.
........ να τουφεκαει ο Αρίστος και να πέφτουν κεραυνοβολημενα το ενα μετα το αλλο... .banana..yel..yel..yel..sarcastic.
 
Ακριβώς Γιώργο.Οτι κι αν δοκίμασα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Rottweil , Remington ,Percorso, biturbo.
Το μόνο που ήθελα να δοκιμάσω και δεν το είχα μαζί ήταν το Lambro το μπλε με sipe

Δημητρη, η προταση η δικη μου ειναι Β&P F2 Long Range 36 gr, επινικελωμενα σκαγια. Οσο κυνηγουσα παπια με μολυβδινα τα σκοτωματα μεχρι τα 40 μετρα ηταν λες και τα χτυπησε ηλεκτρικο ρευμα. Και αυτο με συνθηκες βαλτου που ειναι ζορικες.
 
Με εστειλες με αυτη τη φραση... .hit..goodboy. αλλα ετσι ειναι...;)
.
........ να τουφεκαει ο Αρίστος και να πέφτουν κεραυνοβολημενα το ενα μετα το αλλο... .banana..yel..yel..yel..sarcastic.

πρεπει να μας πεις ολη την αληθεια ομως Αρι... Εσυ τουφεκουσες σιγουρα με Δ Special by Aris, ενω ο Γιωργος με εμπορικα...
 
Δημητρη, η προταση η δικη μου ειναι Β&P F2 Long Range 36 gr, επινικελωμενα σκαγια
Πολυ ωραια φυσιγγια στον πινακα αλλα για να πω την αληθεια ποτε δεν τα βρηκαμε στο κυνηγι...

πρεπει να μας πεις ολη την αληθεια ομως Αρι... Εσυ τουφεκουσες σιγουρα με Δ Special by Aris, ενω ο Γιωργος με εμπορικα...
Εγω απλα τουφεκουσα με Benelli... .yel..yel..yel..yel.
 
Με εστειλες με αυτη τη φραση... .hit..goodboy. αλλα ετσι ειναι...;)
.
........ να τουφεκαει ο Αρίστος και να πέφτουν κεραυνοβολημενα το ενα μετα το αλλο... .banana..yel..yel..yel..sarcastic.

A ρε τρίχες όλοι.... Θα ανέβω πάνω να σας μάθω τα κόλπα...
Να μάθει και ο μονοντούφεκος ότι χρειάζεται και η τριπλέτα να είναι τσαχταουνιάρικη....
 
μητσο στις παγωνιες παρε κουτουμανου.... σε 5αρι..
αφου δε φτιαχνεις μονος για να παιζες με καμμια κοντρα...
 
ας κλεισει και το τσοκ του εντελως...σε τετοιες συνθηκες και το 1* ισως τον βοηθησει

Με 2** έριχνα.

20150102_120911.jpg

μητσο στις παγωνιες παρε κουτουμανου.... σε 5αρι..
αφου δε φτιαχνεις μονος για να παιζες με καμμια κοντρα...

Πληροφοριακά Ακη με τι μπαρούτι είναι αυτά ;
 
καντο 1* και πεσε σε 4αρακι αν εριχνες 5αρι...(το αντιθετο ισχυει για τις ψηλες θερμοκρασιες...ανοιγμα τσοκ και πιο λεπτο σκαι...)
 
καντο 1* και πεσε σε 4αρακι αν εριχνες 5αρι...(το αντιθετο ισχυει για τις ψηλες θερμοκρασιες...ανοιγμα τσοκ και πιο λεπτο σκαι...)

Το ξέρω Λεωνίδα αλλά ειδικά τον Δεκέμβρη οι ντουφεκιές μου ήταν πολύ γρήγορες και σε κοντινές αποστάσεις οι περισσότερες γιατί τα πουλιά δεν τα έβλεπα να έρχονται. Εσκαγαν πάνω μου από τα πυκνά που κυριολεκτικά έγλειφαν τα πουρνάρια και έπρεπε να είμαι όσο γίνεται σε ετοιμότητα για ώρες.Οπότε καταλαβαίνεις οτι το 1* και 4αρι είναι σαν μονόβολο.
 
αν οι τουφεκιες σου ηταν τοσο κοντινες...τοτε δεν ειναι θεμα φυσιγγιου φιλτατε...!!!!οτιδηποτε στα -20 μετρα θα επεφτε ξερο αν ησουν πανω του...σχεδον αδυνατο να χαλασει η τουφεκια σε τετοια αποσταση...οποταν μαλλον κοιταξε το για την γρηγορη επωμιση...κατι εκει δεν θα σου πηγαινε καλα
 
Back
Top