Τουφεκιές στα όρια...

Οι οριακες τουφεκιες ομως ρε συ Γερασιμε σου τονωνουν την αυτοπεποιθηση, ετσι δεν ειναι; Το ιδιο ειναι να σπασεις μια κοντινη τραβερσα στο pull και το ιδιο ενα πιατο τραπ με την δευτερη βολη σχεδον εκτος οριων;

Βίκτωρα σε έναν αγώνα δεν κοιτάς να εντυπωσιάσεις..κοιτάς να πάρεις το / στο πουλόχαρτο.. / θα πάρεις αν σπάσεις μια τραβέρσα στο pull /θα πάρεις και αν σπάσεις ένα τραπόπιατο στα 40 μέτρα.. ;)
 
Ναι, εκει συμφωνω. Στο κυνηγι ομως σου δινει μια αυτοπεποιθηση η μακρινη τουφεκια. Στο λεω και σαν ιδιογομωτης, και σαν κυνηγος, εχω πιασει τον εαυτο μου να ριχνω σε πουλι και να αυτοθαυμαζομαι .sarcastic..sarcastic.

U2? .ass.
 
οι μακρυές κάννες σίγουρα βοηθούν στην κίνηση του όπλου στα στατικά κυνήγια με μακρυνή οπτική εικόνα στον ορίζοντα και μόνο εκεί
οι ταχύτητες αλλάζουν ανάλογα με το μήκος αλλά είναι τόσο μικρές οι διαφορές που περνούν απαρατήρητες στο κυνήγι
στο σκοπευτήριο μπορεί να έχει κάποια σημασία η ταχύτητα αλλά πάλι παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως φυσίγγι,ταχύτητες δίσκων,φορά και ένταση ανέμου κ.λ.π. και είναι για τους πολύ ψαγμένους που ψάχνονται κι όταν σταματούν να ρίχνουν σε αγώνες........ένας καλός σκοπευτής σε καλή μέρα αυτά τα ξεχνάει ;)
τώρα όσον αφορά το κυνήγι στην Ελλάδα έχει ιδιαιτερότητες ακόμα και στο κυνήγι καρτεριού γιατί το θήραμα ανάλογα την ώρα το καιρό και άλλους παράγοντες μπορεί να σου έρθει σε διάφορες αποστάσεις και όχι οριακά μόνο όπως στο εξωτερικό που το γνωρίζουν που και πως θα σκάσουν τα πουλιά
οπότε νομίζω ότι η επιλογή κάννης για τον καθένα μας είναι εκτίμηση πολλών παραγόντων....μορφολογία εδάφους ώρα κ.λ.π. σίγουρα όμως δεν πρέπει να είναι κάτω από 71 πόντους(έτσι λέω εγώ)
τώρα για τον συνάδελφο που είπε ότι <<τι να κάνω μια φάασσα κι ένα παπί στα 15 μέτρα>>δεν ξέρω που κυνηγάει και με τι συχνότητα βλέπει τέτοια θηράματα όταν το 100%των Ελλήνων κυνηγών τα τουφεκάει όλα
όπως λέει κι ο victor ας κάτσει ο Digweed(κατά τα άλλα παραδεκτός)με 86 πόντους σε πρωινό και απογευματινό στην Στυλίδα π.χ. με 2-3 τσακαλάκια δίπλα του και σίγουρα θα κάνει τσίσα
 
ας κάτσει ο Digweed(κατά τα άλλα παραδεκτός)με 86 πόντους σε πρωινό και απογευματινό στην Στυλίδα π.χ. με 2-3 τσακαλάκια δίπλα του και σίγουρα θα κάνει τσίσα
Ο Digweed δήλωσε σε άρθρο που διάβασα ότι στο συγκεκριμένο όπλο έχει και δεύτερο ζευγάρι κοντυτερες καννες για κάποια τεραιν compak με πιο κοντινές τουφεκιες.Δεν είπε τι μήκος έχουν ούτε το τσοκαρισμα.
 
ωωΠΠΠΠΠαααα ... δικός μου είσαι εσύ .... .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πραγμ ατικα και χωρις υπερβολες αυτα που εχω δει μετα το ρετους της benelli με εχουν κανει να μην θελω να πιασω τιποτα αλλο στα χερια μου το4 τσοκ κανει τα kill που εκανα οριακα με το3 πιο εντιποσ. και ακαριαια. τα τσοκ ειναιcarlsons gia beretta optima plus Σηγουρα το καλοκ. θα παει και η κανη του ΣΒΕ1. για ρετους για ακομα καλ. αποτελ.:)
 
Πραγμ ατικα και χωρις υπερβολες αυτα που εχω δει μετα το ρετους της benelli με εχουν κανει να μην θελω να πιασω τιποτα αλλο στα χερια μου το4 τσοκ κανει τα kill που εκανα οριακα με το3 πιο εντιποσ. και ακαριαια. τα τσοκ ειναιcarlsons gia beretta optima plus Σηγουρα το καλοκ. θα παει και η κανη του ΣΒΕ1. για ρετους για ακομα καλ. αποτελ.:)

Γιωργο για πες για τα ρετους. Αν και υποψιαζομαι οτι την εχεις κανει μοντελο Cordoba.
 
Το εχω ξαναγ. Παυλο αυλο 18,55/κονο/πορτινγκ/αποχ.κανης..shoot.
Πολυ ρεμινγκτονφερνει αυτο το οπλο η μου φαινεται? 18.55 αυλος, αποχρωμιωση, κωνος κλπ...
Παυλο δεν ρεμινγκονφερνει το οπλο απλος ειναι οπως σχεδον πρεπει να ειναι ενα οπλο που σεβεται τον εαυτο του και οχι οτι μας πασαρουν οι οπλοβιομηχανιες για δικο τους οφελος,ακους εκει χρωμιο για προστασια κοντους κονους για καλυτερο αποτελεσμα στα λιγα γραμμαρια στενους αυλους για καλυτερη ταχυτητα............και αλλα πολλα.
 
Παυλο δεν ρεμινγκονφερνει το οπλο απλος ειναι οπως σχεδον πρεπει να ειναι ενα οπλο που σεβεται τον εαυτο του και οχι οτι μας πασαρουν οι οπλοβιομηχανιες για δικο τους οφελος,ακους εκει χρωμιο για προστασια κοντους κονους για καλυτερο αποτελεσμα στα λιγα γραμμαρια στενους αυλους για καλυτερη ταχυτητα............και αλλα πολλα.

Φιλε Γρηγορη με βρισκεις απολυτως συμφωνο. Με ακριβως τετοιο οπλο κυνηγαω κι εγω (18.55, μακρυς κωνος, αχρωμιωτο) για ακριβως τους λογους που εγραψες παραπανω.
 
Back
Top