Τουφεκιές στα όρια...

Μιλάτε για πουλιά σταθερής τροχιάς φαντάζομαι.
Επειδή αν το πάμε σε τρυγόνια που πετάνε σαν mirage 2000 εκεί θέλει πιο πολύ ένστικτο.
Κυριακο ειναι δυσκολο οποιοδηποτε θηραμα να διατηρησει σταθερη τροχια... Γι αυτο ειναι κ πολυ δυσκολο στις μακρινες τουφεκιες να παραμεινει το οπλο στην πορεια του πουλιου αφου μερχι να φτασουν τα σκαγια σε αυτο, μπορει να εχει αλλαξει σαραντα κατευθυνσεις...
Υ.γ Αλλη τουφεκια το τρυγονι φιλε, αψ κ ειναι μακρια ο Σεπτεμβρης... ;)
 
εγω προσωπικα εχω χαραμισει πολλα κυνηγια με τουφεκιες στα ορια. ιδιως φασσας.
προσφατα αφου εχω κατεβασει 2 πουλια απο κοπαδι γυρναει μια μαλλον ταιρι καποιας σε παρα πολυ μεγαλο υψος κ με ταχυτητα μπολικη , εβαλα 1 αυτοκινητο μπροστα προσκοπευση κ με τη 2η τουφεκια στην οποια ειχα τραβηξει ακομα πιο πολυ προσκοπευση τη πηρε στο φτερο κ επεσε στην απεναντι πλευρα.

πιστευω δεν αξιζει ο κοπος τετοιων τουφεκιων , εκτος του εβρου, που κυνηγανε τα παιδια σε ορια πραγματικα.

στα τρυγονια που αναφερει ο κυριακος οντως πανε σα δαιμονες ειχα την ευλογια περσι εναρξη να κανω βορεια ελλαδα με παρα πολλα πουλια κ πολλους κυνηγους.

εκει λογο των συνεχομενων τουφεκιων απ οτους συγκυνηγους ολα τα πουλια μπαινανε μαλλια κουβαρια κ με πολυ ατσαλες κινησεις.απο τομα βουτηγματα απ οτα 50+ μετρα στο εδαφος,αλλα κ εκει συμπερασμα δεν εβγαλα γιατι ηταν γιορτη η ολη κατσταση.
 
Μακη, επειδη εθιξες ενα θεμα, περι ταλεντου. Δεν συμφωνεις οτι ο καλος σκοπευτης, εκτος απο το ταλεντο φυσικα, χτιζεται σιγα σιγα οπως ενας οποιοσδηποτε αλλος αθλητης; Που σημαινει δηλαδη οτι οι οριακες τουφεκιες μπορει να γινουν απο ολους, εαν δωσουμε στον εαυτο μας τα καταλληλα εφοδια;
κυνηγούς ταλέντα εννοώ κι αυτούς που δεν πέρασαν και ούτε θα περάσουν από σκοπευτήρια
προσωπικά πιστεύω ότι το ταλέντο όταν δουλέψει και δώσει κατάλληλα εφόδια κορυφώνεται
ο μη ταλέντο όσο και να δουλέψει όσα και εφόδια και να δώσει απλά βελτιώνεται
στα σκοπευτήρια πόσοι και πόσοι έριξαν χιλιάδες φυσίγγια με ακριβά όπλα εξειδικευμένα τσόκ αμέτρητες προπονήσεις κ,λ,π, και έμειναν πίσω από τους μόνιμους του βάθρου η αν ανέβηκαν κάποτε έλειπαν κάποιοι από τους μόνιμους ;)
για να επανέλθουμε στις οριακές βολές συμφωνώ με τον Γεράσιμο πρέπει να το έχεις και επαναλαμβάνω να γνωρίζεις καλά το θήραμα που κυνηγάς
 
Τώρα πήρα χαμπάρι το topic. Θα ήθελα να απαντήσω σε έναν έναν ξεχωριστά, αλλά θα χάσω τον μπούσουλα.

Κατ' αρχάς, συμφωνώ απόλυτα με τον Βίκτωρα. Το ταλέντο είναι μια εύκολη αρχή. Τα αποτελέσματα έρχονται όμως με σωστή ενασχόληση. Εάν πάρω για παράδειγμα τον εαυτό μου, τον οποίο θεωρώ εξαιρετικά τάλαντο, με την έννοια ότι δεν είχα καμμία απολύτως αίσθηση με τη σκόπευση όταν ξεκινούσα, και ότι κατάφερα να κάνω τώρα πράγματα, τόσο κυνηγετικά όσο και σκοπευτικά, που πριν ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας, τότε ναι, εάν έμαθα εγώ να τουφεκάω καλά, τότε μπορούν όλοι. Ο προπονητής όμως, ή ο δάσκαλος, όπως θέλεις πες το, μπορεί απλά να σου δείξει τον δρόμο. Από εκεί και πέρα το αν θα τον διαβείς, είναι άλλο θέμα. Επίσης από την εμπειρία μου, έχει μεγάλη διαφορά η αντίληψη, τόσο ώστε εάν κάποιου τον τρώει ο κ@λος του να πειραματιστεί για να βελτιωθεί, να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από κάποιον που του τα δίνουν όλα ολόσωστα και μασημένα, χωρίς όμως να αναρωτηθεί ποτέ την λογική πίσω από αυτά.

Από όλες τις απαντήσεις, ξεχώρισα του Altair. Είναι ο μόνος που σκέφτεται στο ίδιο μήκος κύματος με μένα, μάλλον επειδή κάποτε συναντηθήκαμε επί του βατήρος και παίξαμε μπαλίτσα. Ο Γιώργος κατανοεί ότι το θέμα προσκόπευση είναι το λιγότερο.Το ίδιο ασήμαντο σχετικά είναι και το φυσίγγι, όπλο, τσοκ κλπ μέχρι έναν βαθμό. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η φόρμα και η εστίαση. Εάν αυτά είναι σωστά και χρησιμοποιούνται όπως πρέπει, τότε το "πόσο μπροστά" είναι αυτονόητο. Είναι κάπως δύσκολο να το εξηγήσω θεωρητικά, αλλά ισχύει.
 
Από όλες τις απαντήσεις, ξεχώρισα του Altair. Είναι ο μόνος που σκέφτεται στο ίδιο μήκος κύματος με μένα, μάλλον επειδή κάποτε συναντηθήκαμε επί του βατήρος και παίξαμε μπαλίτσα.

Καλά, να το πω εγώ λίγο πιο ξεκάθαρα γιατί είμαι σίγουρος ότι αρκετοί δεν καταλαβαίνουν τι εστί "μπαλίτσα". Όταν βρεθήκαμε πριν χρόνια στους βατήρες, εσύ ήσουν με την ιδιότητα του δασκάλου και εγώ του στραβού που έμοιαζα με κάποιον που του μπήκε κάποιο μυγάκι στο μάτι όταν πήγαινε να τουφεκίσει... .very funny.. Τέλος πάντων, τα πράγματα άλλαξαν δραματικά προς το καλύτερο και γενικότερα έγινες αιτία να ευχαριστιέμαι και να διασκεδάζω περισσότερο στο κυνήγι. :)
 
Τώρα πήρα χαμπάρι το topic. Θα ήθελα να απαντήσω σε έναν έναν ξεχωριστά, αλλά θα χάσω τον μπούσουλα.

Κατ' αρχάς, συμφωνώ απόλυτα με τον Βίκτωρα. Το ταλέντο είναι μια εύκολη αρχή. Τα αποτελέσματα έρχονται όμως με σωστή ενασχόληση. Εάν πάρω για παράδειγμα τον εαυτό μου, τον οποίο θεωρώ εξαιρετικά τάλαντο, με την έννοια ότι δεν είχα καμμία απολύτως αίσθηση με τη σκόπευση όταν ξεκινούσα, και ότι κατάφερα να κάνω τώρα πράγματα, τόσο κυνηγετικά όσο και σκοπευτικά, που πριν ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας, τότε ναι, εάν έμαθα εγώ να τουφεκάω καλά, τότε μπορούν όλοι. Ο προπονητής όμως, ή ο δάσκαλος, όπως θέλεις πες το, μπορεί απλά να σου δείξει τον δρόμο. Από εκεί και πέρα το αν θα τον διαβείς, είναι άλλο θέμα. Επίσης από την εμπειρία μου, έχει μεγάλη διαφορά η αντίληψη, τόσο ώστε εάν κάποιου τον τρώει ο κ@λος του να πειραματιστεί για να βελτιωθεί, να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από κάποιον που του τα δίνουν όλα ολόσωστα και μασημένα, χωρίς όμως να αναρωτηθεί ποτέ την λογική πίσω από αυτά.

Από όλες τις απαντήσεις, ξεχώρισα του Altair. Είναι ο μόνος που σκέφτεται στο ίδιο μήκος κύματος με μένα, μάλλον επειδή κάποτε συναντηθήκαμε επί του βατήρος και παίξαμε μπαλίτσα. Ο Γιώργος κατανοεί ότι το θέμα προσκόπευση είναι το λιγότερο.Το ίδιο ασήμαντο σχετικά είναι και το φυσίγγι, όπλο, τσοκ κλπ μέχρι έναν βαθμό. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η φόρμα και η εστίαση. Εάν αυτά είναι σωστά και χρησιμοποιούνται όπως πρέπει, τότε το "πόσο μπροστά" είναι αυτονόητο. Είναι κάπως δύσκολο να το εξηγήσω θεωρητικά, αλλά ισχύει.
Μαλλον τα πρωτα χρονια θα ειχες καποιο καλο coach γι αυτο απο αταλαντος ... εγινες ταλενταρα .yel. !!!
 
και εγώ του στραβού που έμοιαζα με κάποιον που του μπήκε κάποιο μυγάκι στο μάτι όταν πήγαινε να τουφεκίσει...
Δηλαδη τωρα θες να μας πεις οτι σου βγηκε το μυγακι απο το ματι??? .yel..yel..yel..goodboy..goodboy. Περα απο την πλακα ο Γιωργος εχει μια εξαιρετικη ηρεμια στην κινηση του οπλου κ του σωματος τους στις μακρινες βολες, μεγαλο πιστευω προσον, σωστη επωμιση, σωστη κινηση του οπλου, που του χαριζουν μερικες εξαιρετικα μακρινες επιτυχιες... ;)

Λεωνιδα, αν κ δεν εχω γνωσεις τεχνικες, εγω στο μυαλο μου θεωρω την αντιληψη σχεδον το ιδιο σημαντικη με τη σωστη φορμα κ την εστιαση... ΔΕν μπορω να το περιγραψω καλα γραφοντας το, αλλα θα προσπαθησω... Ενα παπι στα ορια ( κ οταν λεω ορια δεν εννοω τα 40 μετρα) φαινεται να κινειται σχεδον σαν χαρταετος, ειδικα αν εχει πορεια κ δεν σε εχει δει... Θεωρω ευκολοτερο το κομματι του να σηκωθει καποιιος απο τη φυλαχτρα, να επωμισει σωστα, να ακολουθησει την πορεια του πουλιου και ας πουμε χρησιμοποιωντας την τεχνικη της διατηρουμενης προσκοπευσης να ειναι μπροστα απο το θηραμα... Αρκει πιστευεις αυτο η θελει κ κατι παραπανω για να τραβηξουμε το οπλο οσα μπρασοτα χρειαζεται?
Για να λεμε κ τις προσωπικες μας εμπειριες παντως, εγω θεωρω οτι η πλειοψηφια των αποτυχιων μου στις μακρινες αποστασεις εχει να κανει με την λανθασμενη εστιαση στο στοχο και την λαθος αποτυπωση της κινησης του θηραματος με αυτη του οπλου μου... Θα μου πεις τωρα, αναιρεις κατα ενα βαθμο αυτο που λεμε παραπανω, οτι αυτα τα στοιχεια ειναι να τα βασικοτερα ολων, ναι ειναι, αλλα τι να τα κανω αν δεν μπορω να πιστεψω κ ποσο μπροστα πρεπει να τραβηξω?
 
Δηλαδη τωρα θες να μας πεις οτι σου βγηκε το μυγακι απο το ματι??? .yel..yel..yel..goodboy..goodboy. Περα απο την πλακα ο Γιωργος εχει μια εξαιρετικη ηρεμια στην κινηση του οπλου κ του σωματος τους στις μακρινες βολες, μεγαλο πιστευω προσον, σωστη επωμιση, σωστη κινηση του οπλου, που του χαριζουν μερικες εξαιρετικα μακρινες επιτυχιες... ;)

Λεωνιδα, αν κ δεν εχω γνωσεις τεχνικες, εγω στο μυαλο μου θεωρω την αντιληψη σχεδον το ιδιο σημαντικη με τη σωστη φορμα κ την εστιαση... ΔΕν μπορω να το περιγραψω καλα γραφοντας το, αλλα θα προσπαθησω... Ενα παπι στα ορια ( κ οταν λεω ορια δεν εννοω τα 40 μετρα) φαινεται να κινειται σχεδον σαν χαρταετος, ειδικα αν εχει πορεια κ δεν σε εχει δει... Θεωρω ευκολοτερο το κομματι του να σηκωθει καποιιος απο τη φυλαχτρα, να επωμισει σωστα, να ακολουθησει την πορεια του πουλιου και ας πουμε χρησιμοποιωντας την τεχνικη της διατηρουμενης προσκοπευσης να ειναι μπροστα απο το θηραμα... Αρκει πιστευεις αυτο η θελει κ κατι παραπανω για να τραβηξουμε το οπλο οσα μπρασοτα χρειαζεται?
Για να λεμε κ τις προσωπικες μας εμπειριες παντως, εγω θεωρω οτι η πλειοψηφια των αποτυχιων μου στις μακρινες αποστασεις εχει να κανει με την λανθασμενη εστιαση στο στοχο και την λαθος αποτυπωση της κινησης του θηραματος με αυτη του οπλου μου... Θα μου πεις τωρα, αναιρεις κατα ενα βαθμο αυτο που λεμε παραπανω, οτι αυτα τα στοιχεια ειναι να τα βασικοτερα ολων, ναι ειναι, αλλα τι να τα κανω αν δεν μπορω να πιστεψω κ ποσο μπροστα πρεπει να τραβηξω?

Και αν σου έλεγα ότι μπορείς να πάρεις μακρινά παπιά χωρίς καμμία αντίληψη της προσκόπευσης και χωρίς να έχεις ιδέα που βρίσκεται το όπλο;
 
Eιμαι πολυ περιεργος να ακουσω... Ειμαι περιεργος γενικα... .buy..buy. .shake hands.
Το χωρις καμια αντιληψη της προσκοπευσης καπως το μετφραζω... Το χωρις να εχεις ιδεα που βρισκεται το οπλο???
 
Δυο περιστατικά:
Πιάνω με το όπλο την κίνηση κότσυφα, τον ακολουθώ, τον φτάνω αλλά χάνεται πίσω απο πουρνάρι. Συνεχίζοντας την κίνηση ρίχνω μετά το πουρνάρι στο κενό, για να δώ τον κότσυφα να βγαίνει και να πέφτει στα σκάγια.
Χθές, τσίχλα φεύγει ψηλωμένη στα δεξιά μου, σημαδεύω μεσολαβεί ο ήλιος που με στραβώνει αλλά συνεχίζοντας την κίνηση ρίχνω πάλι στα τυφλά. Δεν είδα που το πέτυχα αλλά το είδα που πλέον έπεφτε.

Με την ταπεινή μου γνώμη και εμπειρία να πώ οτι είναι η ηρεμία της κίνησης. Μετά απο πολλή εξάσκηση αυτό έχω καταλάβει. Αν δίσταζα στο που είναι το πουλί θα το έχανα. Το πουλί θα είναι εκεί που θα πάνε τα σκάγια.
Σχετικά άπειρος είμαι αλλά έχω καταλάβει οτι όταν προσπαθώ για να στοχεύσω συνήθως αστοχώ. Μια μονοκόματη ήρεμη κίνηση φέρνει επιτυχία, το πόσο προσκόπευση αργά ή γρήγορα το βρίσκεις. Στα όρια, στις μακρινές εκεί έχω χρόνο να σκεφτώ και αστοχώ. Εντάξει όχι πάντα.
 
Eιμαι πολυ περιεργος να ακουσω... Ειμαι περιεργος γενικα... .buy..buy. .shake hands.
Το χωρις καμια αντιληψη της προσκοπευσης καπως το μετφραζω... Το χωρις να εχεις ιδεα που βρισκεται το οπλο???
Το θέμα είναι ρε φίλε ότι είναι αδύνατον να περάσω με λόγια αυτό που μπορώ να μάθω τον μαθητή να κάνει όταν είμαι δίπλα του. Και όσοι με ξέρουν κάπως καλύτερα, γνωρίζουν ότι αυτό δεν το λέω για να πουλήσω μαθήματα. Εδώ έχω γράψει σελίδες επί σελίδων στο περιοδικό, περιγράφοντας και αναλύοντας την μέθοδό μου με κάθε λεπτομέρεια, κι ακόμη κι έτσι δεν περνάει εύκολα το μήνυμα στον αναγνώστη.

Όπως είχε πει και ο μονοτούφεκος,"απλά βιώνεται, δεν περιγράφεται.".
 
Μακαρι να τα λεγαμε πιο συχνα απο κοντα... Ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ δυσκολο να περιγραφει με λογια αυτο που θες να πεις απλα ειπα να δοκιμασω... ;) .love.
Tommy η συνεχεια της κινησης του οπλου ειναι παρα πολυ σημαντικο... Δεν ξερω αν συμφωνει κ ο Λεωνιδας , αλλα ειδικα σε περιπτωσεις χαμηλου φωτισμου η πυκνου που το θηραμα δεν φαινεται καλα κ νιωθω οτι δινω ολη μου την προσοχη στο να ετσιασω στο θηραμα τα ποσοστα ευστοχιας ειναι πολυ υψηλα...
 
Μακαρι να τα λεγαμε πιο συχνα απο κοντα... Ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ δυσκολο να περιγραφει με λογια αυτο που θες να πεις απλα ειπα να δοκιμασω... ;) .love.
Tommy η συνεχεια της κινησης του οπλου ειναι παρα πολυ σημαντικο... Δεν ξερω αν συμφωνει κ ο Λεωνιδας , αλλα ειδικα σε περιπτωσεις χαμηλου φωτισμου η πυκνου που το θηραμα δεν φαινεται καλα κ νιωθω οτι δινω ολη μου την προσοχη στο να ετσιασω στο θηραμα τα ποσοστα ευστοχιας ειναι πολυ υψηλα...
Ακριβώς, αυτό είναι το μυστικό. Η εστίαση στο στόχο δεν είναι τόσο σημαντική από μόνη της, απλά είναι ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να έχει ο σκοπευτής την απόλυτη προσοχή του στο στόχο και να αποκλείσει οποιαδήποτε άλλη εικόνα, έννοια, ή σκέψη.
 
τυχη...εμπειρια...αυτο θελει σε βολες οριακων αποστασεων...ενας κυνηγος που σημαδεψε φασα στα 50 μετρα αρκετες φορες στη ζωη του ισως εχει καποιο προβαδισμα απο καποιον που εχει ριξει 2 φυσιγγια σε τετοιου ειδους βολες και κυνηγι...φυσικα παντα αν εχουμε βρει ενα καλο φυσιγγι που να δουλευει με το τσοκ μας...μετα μπαινουν πολλα αλλα...πυκνοτητα ατμοσφαιρας...αερας...που ισως αλλοιωσουν την πορεια των σκαγιων στα 50+ μετρα...αλλα και παλι...σε τετοιες βολες θελουμε και την τυχη...να χτυπησουμε εκει που θα κανει ζημια στο πουλι και θα το αναγκασει να κατεβει...
 
Για να σας φτιαξω λιγο...


σε τετοιες βολες θελουμε και την τυχη...να χτυπησουμε εκει που θα κανει ζημια στο πουλι και θα το αναγκασει να κατεβει...
Γι αυτο καλο ειναι σε τετοιοες βολες να εχουμε ολοκληρη την επιφανεια του θηραματος ορατη κ να αποφευγουμε τουφεκιες "πισωκολα''... ΣΤην πρωτη περιπτωση εχουμε ορατα κεφαλι, λαιμο, φτερα, πλευρα ενω στη δευτερη μονο κοιλια κ φτερα... Ειδικα με σκαγι στην κοιλια το οποio προκαλει εσωτερικη αιμοραγια το θηραμα μπορει να κανει αρκετα μετρα μεχρι να πεσει ξερο κ να χαθει...
 
Αυτο θα ελεγα και εγω, αν ειναι να πεσει 100 μετρα μακρυα και να χαθει καλυτερα να μην φαει κανενα σκαγι.
 
Αυτο θα ελεγα και εγω, αν ειναι να πεσει 100 μετρα μακρυα και να χαθει καλυτερα να μην φαει κανενα σκαγι.
Ετσι ακριβως... Η ευρεση του θηραματος πρεπει να ειναι πρωταρχικης σημασιας στοχος στο κυνηγι... Προχθες που ειμασταν για κυνηγι μου λεει ενας φιλος γιατι δεν τουφεκας καποιες τσιχλες που εβγαινα αριστερα μου κ τις εβλεπα να φευγουν, ενω τουφεκας αλλες πολυ πιο ψηλα που περνανε απο πανω σου... Του εξηγησα οτι αυτες που περνανε απο πανω μου εχω πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να τις χτυπησω κ να τις παρω κιολας ενω αυτες που φευγουν απο μενα το πιθανοτερο ειναι να φανε ενα σκαγι στην κοιλια κ να καταφερουν να φτασουν μεχρι το πυκνο τραυματισμενες οπου το πιθανοτερο ειναι να χαθουν...
 
ακριβως παιδια...σεβασμος και στο θηραμα...κρεατοσυλλεκτες ας μην γινουμε ποτε αφου το αθλημα αυτο δεν το κανουμε για την επιβιωση μας...
 
Εγω στις μακρινές ντουφεκιες εχω μια μονιμη αντιπαραθεση με την παρέα μου, σχετικά με το ποιος παράγοντας επιρεάζει την κατανομή σε μεγάλες αποστάσεις περισσοτερο, το μηκος τις κανης ή το choke. Εγω πιστέυω οτι ανεξάρτητα το μήκος τις κάνης το choke επιρεάζει τα μέγιστα και οι φιλοι μου οτι ναι μεν το choke επιρεάζει αλλα οτι μια κάνη 71εκ. θα εχει σαφως καλυτερη κατανομή σε μακρινές βολές και δραστικό βελινεκές απότι μια κανει 63εκ, δεδομένου ίδιου choke. Εν το μεταξυ εχουμε παραδείγματα και για τις δυο απόψεις. Παμε για φασσες και φιλος φανατικός φασσάς κυνηγαει με 71εκ κανη και 4 choke (!!!!) και κατεβάζει φασσες σε απίστευτες αποστάσεις. και εγω με 61 ποντους κανη και 2 choke εχει τυχει να χτυπίσω λαγο στα 70 μετρα μετρημένα.
 
Back
Top