Τουρκικά όπλα

Δεν είναι ακριβός έτσι στης χώρες που εξάγονται και έχουν τράπεζα δοκιμών περνούν υποχρεωτικά αν δεις σε βίντεο και φωτό στην Γαλλία,Αγγλία,Γερμανία,Ιταλία,Ρωσία που εξάγονται περνούν κανονικά τράπεζα δοκιμών και παίρνουν της σφραγίδες κανονικά αλλοιώς δεν μπορούν να πουληθούν δεν παίρνουν άδεια. Άλλωστε τα Remington δεν περνούν τράπεζα δοκιμών.
Ναι αλλά εκεί που περνάνε αναγκαστικά σφραγίδες μήπως το ξέρουν και εκ των προτέρων στέλνουν τα factory A?

Εγώ αν ήμουν το εργοστάσιο αυτό θα έκανα
 
Ναι αλλά εκεί που περνάνε αναγκαστικά σφραγίδες μήπως το ξέρουν και εκ των προτέρων στέλνουν τα factory A?

Εγώ αν ήμουν το εργοστάσιο αυτό θα έκανα
Δεν ισχύει αυτό όλα περνούν δοκιμή στο εργοστάσιο και τα όπλα που βγαίνουν όχι σωστά ανακυκλώνονται δεν βγαίνουν στην αγορά κανένα εργοστάσιο δεν πουλάει όπλα διαλογής. Εκτός και αν είναι η δυσλειτουργία σε ανταλλακτικό όπου το αντικαθιστούν αλλά σε βάση και κάνη γυρνάει στην ανακύκλωση.
 
Δεν ισχύει αυτό όλα περνούν δοκιμή στο εργοστάσιο και τα όπλα που βγαίνουν όχι σωστά ανακυκλώνονται δεν βγαίνουν στην αγορά κανένα εργοστάσιο δεν πουλάει όπλα διαλογής. Εκτός και αν είναι η δυσλειτουργία σε ανταλλακτικό όπου το αντικαθιστούν αλλά σε βάση και κάνη γυρνάει στην ανακύκλωση.
Αυτο για τα οπλα διαλογης μην ορκιζεσε κιωλας απλα τα συμπεριλαμβανουνε στις ανοχες και σωβαρες εταιριες κιωλας
 
Δεν πιστεύω ότι πωλούνται όπλα διαλογής, όμως η αστοχία υλικού είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε όλα τα όπλα, πόσο μάλλον στα πολύ οικονομικής κατηγορίας. Ελαττωματικά εξαρτήματα θα βρεθούν αλλά να σκάσει όπλο που έχει βγει από εργοστάσιο το θεωρώ απίθανο.
 
Έχει όπλα στο κατάστημα
Στο σάιτ του λέει για αξεσουάρ κυνηγίου κ ένδυση.... Ουτε στο fb ειδα κάτι...
Eνώ κάποτε είχε κ κυνηγετικά όπλα.....
Πίστεψα ότι τα σταμάτησε(και αυτός), και θα ασχοληθεί με τα είδη αλιείας.....
 
Last edited:
Ψάχνει γνωστός μου πολύ φθηνό όπλο (δεν θέλει μεταχειρισμένα καθόλου ... :rolleyes::rolleyes:) μέχρι 450€ και έχει δει κάποια AKKAR, αξίζουν για αυτά τα λεφτά; ή θα πάνε χαμένα;

View attachment 41070View attachment 41071

https://www.hobbystore.gr/index.php..._37_53&product_id=6079&sort=p.price&order=ASC

https://www.hobbystore.gr/index.php..._37_53&product_id=6080&sort=p.price&order=ASC
Να του πεις του δικού σου να μην κοιτάει τίποτα από αυτά,αν θέλει όπλο για να ησυχάσει,να πάρει μια stoeger, έχω το παλιό μοντέλο την stoeger m2000 και έχω φτάσει στο σημείο να κρεμάω την benelli που έχω για πάρτη της,δεν έχει από θέματα ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΌ, και εκτός ότι από ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα γιατί είναι σαν μια σταγόνα νερό με γνωστά" ιταλικά γνήσια" όπλα, έχει και εγγύηση της Beretta, αυτά:cool:Α!!! Και όποιος έχει περιέργεια, μπορεί να φέρει όσα και ότι φυσίγγια θέλει να την δοκιμάσετε, .my man.
 
Να του πεις του δικού σου να μην κοιτάει τίποτα από αυτά,αν θέλει όπλο για να ησυχάσει,να πάρει μια stoeger, έχω το παλιό μοντέλο την stoeger m2000 και έχω φτάσει στο σημείο να κρεμάω την benelli που έχω για πάρτη της,δεν έχει από θέματα ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΌ, και εκτός ότι από ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα γιατί είναι σαν μια σταγόνα νερό με γνωστά" ιταλικά γνήσια" όπλα, έχει και εγγύηση της Beretta, αυτά:cool:Α!!! Και όποιος έχει περιέργεια, μπορεί να φέρει όσα και ότι φυσίγγια θέλει να την δοκιμάσετε, .my man.
Δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει εξαντλητικά και εκ πεποιθήσεως δεν υποστηρίζω κατ΄ ανάγκη τις επιλογές μου.
Όμως, πέρα από την ήδη καταξιωμένη Stoeger, μέχρι στιγμής η Impala μου φαίνεται τουλάχιστον ανάλογη.
Σε απτή ποιότητα και φινίρισμα υπερέχει και βλητικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Φυσικά είμαι ακόμη συγκρατημένος.
Με αυτά και αυτά φοβάμαι μήπως χαρακτηριστώ τουρκόφιλος. Φτύνω τον κόρφο μου, μακριά από μένα!!!
 
Θα σας πω κάτι περί τουρκικών όπλων, από το 2016 εώς και στις γιορτές του 19 δούλεψα σε κατάστημα κυνηγετικών ειδών, στο μαγαζί ήμουν υπεύθυνος και μόνος μου, εγώ παραγγελνα εγώ παραλαμβανα,τα τιμολόγια λένε πάντα την αλήθεια, ένα θα πω γιατί δεν πρέπει να λέω αυτά, λίγα τα όπλα και τα μοντέλα από όλες τις μάρκες που να είναι γνήσια, μόνο αυτό, καλή σας μέρα και καλό μήνα με υγεία και όμορφες κυνηγετικές στιγμές, γιατί φτάνουμε στο τέλος,.hunter..terror.
 
Τα όπλα από την γείτονα χώρα και μάλιστα αυτά που έχουν την Μπερετα πλάτη είναι μια κίνηση της εταιρίας για να πιασει και το μερίδιο τον ένα δύναμη αγοραστών με χαμηλή αγοραστική δύναμη. Η μπερέτα έχει κάνει και αντίστοιχο άνοιγμα και στο κοινό με μεγάλη αγοραστική δύναμη. Η γείτονα χώρα προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα σε εταιρείες σαν την μπερέτα και για αυτό την επιλέγουν. Φαντάσου να έρθει στην Ελλάδα και να της πει ο εργατομπαμπας που δεν ενημερώθηκε ακόμα ότι το εργοστάσιο του κομμουνισμού έκλεισε, σήμερα και αύριο απεργία γιατί δεν τους δίνουν επίδομα, καφέ Αράχοβας, σκι Καλαβρύτων, και μεταφοράς από το σπίτι στην δουλειά και το ανάποδο.
 
Φίλε μου θύμισες μια κόντρα που είχαν στο χωριό μου.stoeger 2000 με 390.Με 4 διαφορετικά φυσίγγια και όλα τα τσοκ η stoeger νικητής. Τελευταία αυτός με την 390 είπε ότι το δικό του άναβε καλύτερα τα σκαγια
Άμα τα άναβε καλά να τη βάλουμε να ανάβει και το τζάκι το χειμώνα να μην αγοράζει ο κόσμος προσάναμα
 
Θα σας πω κάτι περί τουρκικών όπλων, από το 2016 εώς και στις γιορτές του 19 δούλεψα σε κατάστημα κυνηγετικών ειδών, στο μαγαζί ήμουν υπεύθυνος και μόνος μου, εγώ παραγγελνα εγώ παραλαμβανα,τα τιμολόγια λένε πάντα την αλήθεια, ένα θα πω γιατί δεν πρέπει να λέω αυτά, λίγα τα όπλα και τα μοντέλα από όλες τις μάρκες που να είναι γνήσια, μόνο αυτό, καλή σας μέρα και καλό μήνα με υγεία και όμορφες κυνηγετικές στιγμές, γιατί φτάνουμε στο τέλος,.hunter..terror.
Τα χω μαθει αδερφε αστα να πανε μονο στο car πλεων βρησκεις οπλο παλιο τελος
 
Θα σας πω κάτι περί τουρκικών όπλων, από το 2016 εώς και στις γιορτές του 19 δούλεψα σε κατάστημα κυνηγετικών ειδών, στο μαγαζί ήμουν υπεύθυνος και μόνος μου, εγώ παραγγελνα εγώ παραλαμβανα,τα τιμολόγια λένε πάντα την αλήθεια, ένα θα πω γιατί δεν πρέπει να λέω αυτά, λίγα τα όπλα και τα μοντέλα από όλες τις μάρκες που να είναι γνήσια, μόνο αυτό, καλή σας μέρα και καλό μήνα με υγεία και όμορφες κυνηγετικές στιγμές, γιατί φτάνουμε στο τέλος,.hunter..terror.
Τι εννοείς με την λέξη "γνήσια" ;;;
Μας λες δηλαδή ότι ο Κύργιας ή ο οποιοσδήποτε αντιπρόσωπος έχει μη γνήσια όπλα στο μαγαζί του ;;
Μην τρελαθούμε τώρα ρε φίλε.

Αν εννοείς ότι κυκλοφορούν πιστά αντίγραφα, ή ανακατασκευασμένα όπλα σαν καινούργια, οκ δεκτό.

Αν βλέπεις χώρα αποστολής Τουρκία σε ένα τιμολόγιο για ένα όπλο πχ beretta αυτό το μόνο που σημαίνει είναι ότι παραγγέλθηκε από Τουρκία.
Όλες οι εταιρίες έχουν αποθήκες σε διάφορες χώρες.
Τα logistics κάνουν την δουλειά τους.

Το τιμολόγιο γράφει που κατασκευάστηκαν τα κομμάτια του όπλου και που συναρμολογήθηκε ;;;

Μην λέμε ότι νομίζουμε ...

Τελικά εσύ το "μη γνήσιο" πως το εννοείς ;;;
 
Μην μπερδεύουμε την π@ύτσα με την βούρτσα.
Κομμάτια των F16 φτιάχνονται στην Τουρκία, θα πούμε ότι τα F16 είναι Τούρκικα ;

Το ότι κάποια κομμάτια κάποιων όπλων φτιάχνονται τουρκία είναι λογικό, ... το παράλογο είναι να βαράνε σφραγίδες CIP S σφραγίδες ιταλικών proof houses κτλ.
Αυτά δεν γίνονται !!!!
Ούτε οι κινέζοι δεν τα κάνουν.

Κομμάτια των αμερικάνικων μπορεί να φτιάχνονται στο Μεξικό ή στην Κίνα.
Αυτό σημαίνει οτι τα όπλα δεν είναι γνήσια ;;;

Το έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα από οπλοπώλη ότι κάποια γνωστά όπλα κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου στην τουρκία, μπαίνουν (προφανώς) ψεύτικες σφραγίδες και πουλιούνται στην Ελλάδα.

Το θεωρώ πολύ μεγάλη μούφα.

Απλά τα γνήσια τούρκικα :) έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους οπότε η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα :) πάει σύννεφο.
Έλα μωρέ που θα πάρεις ιταλικό, αφού και αυτό στην Τουρκία κατασκευάζεται, ... πάρε τούρκικο με την μισή τιμή, ... το ίδιο είναι αχαχαχα
Να βγάλει και αυτός κάνα 50άρικο παραπάνω.

Άρη τα παραπάνω φίλε τα λέω με όλο τον σεβασμό σε εσένα.
Αυτά όμως πιστεύω.
 
Last edited:
Τα όπλα από την γείτονα χώρα και μάλιστα αυτά που έχουν την Μπερετα πλάτη είναι μια κίνηση της εταιρίας για να πιασει και το μερίδιο τον ένα δύναμη αγοραστών με χαμηλή αγοραστική δύναμη.
Είναι η κλασσική κίνηση στρατηγικής μάρκετινγκ που ονομάζεται flanker fighting brand (επωνυμία πλευρικής επίθεσης). Αν έβγαζε φθηνό μοντέλο μπερέττα, αυτό θα κανιβάλιζε τις πωλήσεις των πιο ακριβών μοντέλων και θα έριχνε το πρεστιζ της επωνυμίας. Έτσι βρήκε τρόπο να πιάσει και αυτά τα τμήματα της αγοράς χωρίς να χάσει τίποτα. Το έχουν διδάξει εδώ και πολλα χρόνια οι αυτοκινητοβιομηχανίες όπως ο όμιλος Volkswagen που στο ένα πλευρό έχει Škoda Auto και SEAT και στο άλλο άκρο Bentley, Lamborghini, Bugatti. Οι Γάλλοι το κάνουν με τα κρασιά Χιλής καθώς τους ανήκουν πολλά εκεί οινοποία και βγάζουν φθηνά κρασιά για να πουλήσουν και σε άλλους καταναλωτές χωρίς να χαλάσουν την εικόνα των γαλλικών δικών τους κτλ... κτλ...
 
Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που κατασκευάζονται σε άλλες χώρες αλλά με τις προδιαγραφές του εκάστοτε που μπαίνει επάνω η φίρμα του .Έτσι αυτά τα κράτη απέκτησαν την τεχνογνωσία και φτιάχνουν πιστά αντίγραφα με άλλο όνομα .Όπως και η Κινέζοι σε λίγο και οι Τούρκοι θα παραγγέλνεις όπλο και θα σου λένε πόσα λεφτα θελεις να κάνει και τι προδιαγραφές να έχει .Οι Κινέζοι σε παραγγελίες διαφόρων πραγμάτων το κάνουν μη σας φανεί περίεργο να γίνει και στα όπλα απλά μετά θα αναιβει το κόστος και δεν θέλουν αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτά που φτιαχνονται πλέον ήδη από κράτη όπως Τουρκία ότι είναι για πέταμα δεν συμφέρει γιατί όταν θελεις μεριδιο από τέτοια αγορά όπως των όπλων θα φανείς αντάξιος αλλιώς πολύ σύντομα θα σβήσεις από τον χάρτη σε αυτό το τομέα ,και ειδικά οι Τούρκοι δεν νομίζω με όλα αυτά που ανακατεύονται να το θέλουν αυτό.
 
Back
Top