Τουρκικά όπλα

Μην μπερδεύουμε την π@ύτσα με την βούρτσα.
Κομμάτια των F16 φτιάχνονται στην Τουρκία, θα πούμε ότι τα F16 είναι Τούρκικα ;

Το ότι κάποια κομμάτια κάποιων όπλων φτιάχνονται τουρκία είναι λογικό, ... το παράλογο είναι να βαράνε σφραγίδες CIP S σφραγίδες ιταλικών proof houses κτλ.
Αυτά δεν γίνονται !!!!
Ούτε οι κινέζοι δεν τα κάνουν.

Κομμάτια των αμερικάνικων μπορεί να φτιάχνονται στο Μεξικό ή στην Κίνα.
Αυτό σημαίνει οτι τα όπλα δεν είναι γνήσια ;;;

Το έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα από οπλοπώλη ότι κάποια γνωστά όπλα κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου στην τουρκία, μπαίνουν (προφανώς) ψεύτικες σφραγίδες και πουλιούνται στην Ελλάδα.

Το θεωρώ πολύ μεγάλη μούφα.

Απλά τα γνήσια τούρκικα :) έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους οπότε η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα :) πάει σύννεφο.
Έλα μωρέ που θα πάρεις ιταλικό, αφού και αυτό στην Τουρκία κατασκευάζεται, ... πάρε τούρκικο με την μισή τιμή, ... το ίδιο είναι αχαχαχα
Να βγάλει και αυτός κάνα 50άρικο παραπάνω.

Άρη τα παραπάνω φίλε τα λέω με όλο τον σεβασμό σε εσένα.
Αυτά όμως πιστεύω.
Έχω φίλο συνταξιούχός ο οποίος δούλευε στην ΕΟΚ και έκανε ελέγχους στης εισαγωγές τροφίμων σε 105 χώρες του πλανήτη. Αν σου πει τι λαμογιες κάνουν οι Κινέζοι και τι τρώει ο κόσμος από αυτούς θα κανείς πολύ καιρό δίαιτα.
 
Έχω φίλο συνταξιούχός ο οποίος δούλευε στην ΕΟΚ και έκανε ελέγχους στης εισαγωγές τροφίμων σε 105 χώρες του πλανήτη. Αν σου πει τι λαμογιες κάνουν οι Κινέζοι και τι τρώει ο κόσμος από αυτούς θα κανείς πολύ καιρό δίαιτα.
Γι'αυτό αγοράζουμε τουλάχιστον ελληνικά προϊόντα, και ει δυνατόν, προϊόντα της περιοχής μας.
 
Όσο για τα τιμολόγια,τα χαρτιά του κάθε όπλου που πάνε στο κάθε κατάστημα,ε,και αυτά κάτι γράφουν το παράξενο.my man.
Και εγώ χάρηκα, αλλά πάλι ξέχασες τις σφραγίδες πάνω στον κορμό και στην κάνη.

Εεε τώρα με βάζεις σε πειρασμό.
Τι γράφουν τα χαρτιά ;;;

Το όπλο το αγόρασα από φίλο και το πήρε μέσα από τον αντιπρόσωπο (με πήρε τηλέφωνο από εκεί για κάποιες λεπτομέρειες).
Αν τα έχει κρατήσει τα χαρτιά θα τα βρώ.
Πες μου τι να ψάξω ...

Μπράβο σου πάντως για την ειλικρίνεια.
Θα τον πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να δω τι παίζει.
 
Έχω φίλο συνταξιούχός ο οποίος δούλευε στην ΕΟΚ και έκανε ελέγχους στης εισαγωγές τροφίμων σε 105 χώρες του πλανήτη. Αν σου πει τι λαμογιες κάνουν οι Κινέζοι και τι τρώει ο κόσμος από αυτούς θα κανείς πολύ καιρό δίαιτα.
:) :) :)
Ευτυχώς που πέφτουν μακρυά.
Αλλιώς θα τους είχαν πάρει χαμπάρι οι ιταλοί.
 
Και εγώ χάρηκα, αλλά πάλι ξέχασες τις σφραγίδες πάνω στον κορμό και στην κάνη.

Εεε τώρα με βάζεις σε πειρασμό.
Τι γράφουν τα χαρτιά ;;;

Το όπλο το αγόρασα από φίλο και το πήρε μέσα από τον αντιπρόσωπο (με πήρε τηλέφωνο από εκεί για κάποιες λεπτομέρειες).
Αν τα έχει κρατήσει τα χαρτιά θα τα βρώ.
Πες μου τι να ψάξω ...

Μπράβο σου πάντως για την ειλικρίνεια.
Θα τον πάρω τηλέφωνο το απόγευμα να δω τι παίζει.
Δεν λέω κάτι παράξενο Βασίλη, απλά όπως στο ξανά είπα, τα φτιάχνουν εκεί για φτηνό μεροκάματο, μετά ή τα στέλνουν για έλεγχο,ή έχουν και τον έλεγχο εκεί,και σηγουρα θα υπάρχει και Ιταλός εκεί που θα ελέγχει τα πάντα, μην κολλάς σε σφραγίδες,η Αμερική δεν είχε ποτέ,και αυτοί από μηχανολόγος τα περνούσαν, ότι κάνει η Τουρκία τώρα,τι όπλο πήρες φίλε;;;
 
Δεν λέω κάτι παράξενο Βασίλη, απλά όπως στο ξανά είπα, τα φτιάχνουν εκεί για φτηνό μεροκάματο, μετά ή τα στέλνουν για έλεγχο,ή έχουν και τον έλεγχο εκεί,και σηγουρα θα υπάρχει και Ιταλός εκεί που θα ελέγχει τα πάντα, μην κολλάς σε σφραγίδες,η Αμερική δεν είχε ποτέ,και αυτοί από μηχανολόγος τα περνούσαν, ότι κάνει η Τουρκία τώρα,τι όπλο πήρες φίλε;;;
Χανούμ-Μ2, χανούμ-1187 και χανούμ-Α303.
.sarcastic.
Ακριβά όπλα δεν αγοράζω.

Αυτό με τις σφραγίδες στα αμερικάνικα λέγεται συχνά αλλά είναι αποπροσανατολισμός.
Το χρησιμοποιούν πάντα το επιχείρημα οι προτείνοντες Τούρκικα μαγαζάτορες όταν τους πιέσεις, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι ;)

Εσύ τι όπλα έχεις ;;;
 
Χανούμ-Μ2, χανούμ-1187 και χανούμ-Α303.
.sarcastic.
Ακριβά όπλα δεν αγοράζω.

Αυτό με τις σφραγίδες στα αμερικάνικα λέγεται συχνά αλλά είναι αποπροσανατολισμός.
Το χρησιμοποιούν πάντα το επιχείρημα οι προτείνοντες Τούρκικα μαγαζάτορες όταν τους πιέσεις, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι ;)

Εσύ τι όπλα έχεις ;;;
Έχεις καλά όπλα,και από τα 3 τα δύο παλιά αλλά καλά όπλα, τώρα όσο αναφορά το κόλπο ας το πούμε με τις σφραγίδες για τους Αμερικανούς,δεν ξέρω τι να πω.αλλα μου άρεσε το Χανούμ μ2.very funny..sarcastic.
 
Έχεις καλά όπλα,και από τα 3 τα δύο παλιά αλλά καλά όπλα, τώρα όσο αναφορά το κόλπο ας το πούμε με τις σφραγίδες για τους Αμερικανούς,δεν ξέρω τι να πω.αλλα μου άρεσε το Χανούμ μ2.very funny..sarcastic.
Πες και τα δικά σου χανουμάκια ...
Μην ντρέπεσαι ... .yel.
 
Πριν καμία 15αρια χρόνια μπορεί και παραπάνω , τυχαία βρισκω στο βαλτο στην Ανθήλη οποίος κυνηγάει πάπια θα καταλάβει ένα γνωστό λέγαμε που ναι που κάνα γεια.Να φυσάει ένας αέρας ανατολικός από την Εύβοια και να έχει σηκώσει όχι μόνο τα πάπια αλλά πετουσανε και τα ψάρια,με πλησιάζει ο φίλος μου λεει Κώστα δωσ'μου κάνα φυσίγγι έμεινα έχεις έχω του λέω τι όπλο είναι αυτό για να ξέρω τι να σου δώσω, α μου λέει ALMAR ,μου έρχεται και μένα στο μυαλό που το ειχα δει το διαφήμιζαν στο τεύχος Έθνος κυνήγι που έβγαινε κάθε Τετάρτη με 270€, οποίος θυμάται θα με επαλήθευσει.Εειναι μάγκνουμ μου λέει ρίχνει τα πάντα, τραβάω και του δινω6-7φυσιγγια lambro μαύρο semi magnum 40γρ 1050 bar και πάει πάρα πέρα παιδιά μόλις τουφεκαει τον έφερε 3σβουρες λες και ήταν σε πίστα στα μπουζούκια, συν που ψάχναμε να βρούμε ελατήρια κληστρα κλπ
 
Almar ότι χειρότερο δεν έχουν καμια σχέση οι 3-4 καλές τουρκικές μάρκες με την αλμαρ .

Τζαπα να μου το δίνανε για πασαλο στην περιφραξη θα το έβαζα.


Δεν έχω πειστεί να πάρω τουρκικο λόγο σφραγίδα.

αλλά μόνο που τα πιάνεις βλέπεις ότι χουγκλου, ατα,στοαγερ, impala και είναι άλλο πράγμα από αλμαρ
 
Πριν καμία 15αρια χρόνια μπορεί και παραπάνω , τυχαία βρισκω στο βαλτο στην Ανθήλη οποίος κυνηγάει πάπια θα καταλάβει ένα γνωστό λέγαμε που ναι που κάνα γεια.Να φυσάει ένας αέρας ανατολικός από την Εύβοια και να έχει σηκώσει όχι μόνο τα πάπια αλλά πετουσανε και τα ψάρια,με πλησιάζει ο φίλος μου λεει Κώστα δωσ'μου κάνα φυσίγγι έμεινα έχεις έχω του λέω τι όπλο είναι αυτό για να ξέρω τι να σου δώσω, α μου λέει ALMAR ,μου έρχεται και μένα στο μυαλό που το ειχα δει το διαφήμιζαν στο τεύχος Έθνος κυνήγι που έβγαινε κάθε Τετάρτη με 270€, οποίος θυμάται θα με επαλήθευσει.Εειναι μάγκνουμ μου λέει ρίχνει τα πάντα, τραβάω και του δινω6-7φυσιγγια lambro μαύρο semi magnum 40γρ 1050 bar και πάει πάρα πέρα παιδιά μόλις τουφεκαει τον έφερε 3σβουρες λες και ήταν σε πίστα στα μπουζούκια, συν που ψάχναμε να βρούμε ελατήρια κληστρα κλπ
Καλά άσε τα Almar, άλλο είδος. Τι να περίμενες από ένα τούρκικο παλαιότατης κοπής, που τότε είχαν εδώ 2,5 κατοστάρικα.
Κάποτε τα είδα στην έκθεση (MEC). Πιο κιτς και δεύτερη κατασκευή δεν είχα ξαναδεί. Άκου magmum, 24άρια και επικίνδυνα είναι.
 
Almar ότι χειρότερο δεν έχουν καμια σχέση οι 3-4 καλές τουρκικές μάρκες με την αλμαρ .

Τζαπα να μου το δίνανε για πασαλο στην περιφραξη θα το έβαζα.


Δεν έχω πειστεί να πάρω τουρκικο λόγο σφραγίδα.

αλλά μόνο που τα πιάνεις βλέπεις ότι χουγκλου, ατα,στοαγερ, impala και είναι άλλο πράγμα από αλμαρ

Almar ότι χειρότερο δεν έχουν καμια σχέση οι 3-4 καλές τουρκικές μάρκες με την αλμαρ .

Τζαπα να μου το δίνανε για πασαλο στην περιφραξη θα το έβαζα.


Δεν έχω πειστεί να πάρω τουρκικο λόγο σφραγίδα.

αλλά μόνο που τα πιάνεις βλέπεις ότι χουγκλου, ατα,στοαγερ, impala και είναι άλλο πράγμα από αλμαρ
Ούτε η μέρα με τη νύχτα. Ιεροσυλία η σύγκριση!
 
Και κάτι ακόμη, έψαχνα να βρω ανταλλακτική καννη για τη Beretta 302 με τσοκ γιατί η δικιά μου είναι στανταρ2 άστρα,βρήκα καννη από Browning B-80 που την έφτιαχνε το 1980 η Beretta και για τη Browning αλλά και για τη Breda Altair, και τα δύο όπλα τα εντόσθια τους ήταν Beretta a302.Βρισκω την κάννη την οποία την έχω ακόμη και λέει από τη μια πλευρα Browning utach corporation made in Portugal, και στην άλλη μεριά λέει Pietro Beretta made in Italy ,ένα πενταψηφιο νούμερο και psf finito με τα αστέρια και τις σφραγίδες δοκιμής της Ιταλικής τράπεζας δοκιμών.Οταν ρώτησα να μάθω τι ισχύει μου είπαν το πενταψηφιο νούμερο είναι ο αριθμός σα πρωτοκόλλου τις συνεργασίας των δύο εταιρειών ,την κάννη την έχει κατασκευάσει σύμφωνα με τις προδιαγραφές τις Beretta η Browning στο εργοστάσιο τις στην Πορτογαλία, και η Beretta πέρασε την κάννη στην τράπεζα δοκιμών στην Ιταλία
 
Τι εννοείς με την λέξη "γνήσια" ;;;
Μας λες δηλαδή ότι ο Κύργιας ή ο οποιοσδήποτε αντιπρόσωπος έχει μη γνήσια όπλα στο μαγαζί του ;;
Μην τρελαθούμε τώρα ρε φίλε.

Αν εννοείς ότι κυκλοφορούν πιστά αντίγραφα, ή ανακατασκευασμένα όπλα σαν καινούργια, οκ δεκτό.

Αν βλέπεις χώρα αποστολής Τουρκία σε ένα τιμολόγιο για ένα όπλο πχ beretta αυτό το μόνο που σημαίνει είναι ότι παραγγέλθηκε από Τουρκία.
Όλες οι εταιρίες έχουν αποθήκες σε διάφορες χώρες.
Τα logistics κάνουν την δουλειά τους.

Το τιμολόγιο γράφει που κατασκευάστηκαν τα κομμάτια του όπλου και που συναρμολογήθηκε ;;;

Μην λέμε ότι νομίζουμε ...

Τελικά εσύ το "μη γνήσιο" πως το εννοείς ;;;
Αστο μη σκιζεσε για σπαγγετι πηγες οθομανικο δικαιο πηρες αχαχαχχααχ
 
Είναι η κλασσική κίνηση στρατηγικής μάρκετινγκ που ονομάζεται flanker fighting brand (επωνυμία πλευρικής επίθεσης). Αν έβγαζε φθηνό μοντέλο μπερέττα, αυτό θα κανιβάλιζε τις πωλήσεις των πιο ακριβών μοντέλων και θα έριχνε το πρεστιζ της επωνυμίας. Έτσι βρήκε τρόπο να πιάσει και αυτά τα τμήματα της αγοράς χωρίς να χάσει τίποτα. Το έχουν διδάξει εδώ και πολλα χρόνια οι αυτοκινητοβιομηχανίες όπως ο όμιλος Volkswagen που στο ένα πλευρό έχει Škoda Auto και SEAT και στο άλλο άκρο Bentley, Lamborghini, Bugatti. Οι Γάλλοι το κάνουν με τα κρασιά Χιλής καθώς τους ανήκουν πολλά εκεί οινοποία και βγάζουν φθηνά κρασιά για να πουλήσουν και σε άλλους καταναλωτές χωρίς να χαλάσουν την εικόνα των γαλλικών δικών τους κτλ... κτλ...
Ολοσωστος φιλε το ειπες οσο καλυτερα γινετε
 
Και κάτι ακόμη, έψαχνα να βρω ανταλλακτική καννη για τη Beretta 302 με τσοκ γιατί η δικιά μου είναι στανταρ2 άστρα,βρήκα καννη από Browning B-80 που την έφτιαχνε το 1980 η Beretta και για τη Browning αλλά και για τη Breda Altair, και τα δύο όπλα τα εντόσθια τους ήταν Beretta a302.Βρισκω την κάννη την οποία την έχω ακόμη και λέει από τη μια πλευρα Browning utach corporation made in Portugal, και στην άλλη μεριά λέει Pietro Beretta made in Italy ,ένα πενταψηφιο νούμερο και psf finito με τα αστέρια και τις σφραγίδες δοκιμής της Ιταλικής τράπεζας δοκιμών.Οταν ρώτησα να μάθω τι ισχύει μου είπαν το πενταψηφιο νούμερο είναι ο αριθμός σα πρωτοκόλλου τις συνεργασίας των δύο εταιρειών ,την κάννη την έχει κατασκευάσει σύμφωνα με τις προδιαγραφές τις Beretta η Browning στο εργοστάσιο τις στην Πορτογαλία, και η Beretta πέρασε την κάννη στην τράπεζα δοκιμών στην Ιταλία
Άβυσσος η ψυχή....των εταιριών...
 
Back
Top