Τουρκικά όπλα

Επειδή δεν είμαστε κοινωνία αγγέλων το δέλεαρ του τρελού κέρδους μπορεί να στρέψει κάποιους στην παραγωγή όπλων μαϊμού, είναι κάτι που έχει γίνει στα περισσότερα προϊόντα γιατί όχι και στα όπλα, ποιος θα το ελέγξει ;
 
γιατί όχι και στα όπλα, ποιος θα το ελέγξει ;
Εξαιρετικά δύσκολο στα όπλα λόγω Serial Number.
Φαντάζεσαι να βρεθούν 2 όπλα με το ίδιο SN ;;;
Τα SN καταχωρούνται ηλεκτρονικά.
Αν καταχωρηθεί όπλο με ίδιο SN λογικά θα χτυπήσουν καμπανάκια.
Με το χαρτί αγοράς και το τιμολόγιο κάποιος θα βρεθεί μπλεγμένος.
 
Εγγυήσεις επίσης ...
Όταν στέλνεις το χαρτί με τα SN στον Έλληνα αντιπρόσωπο για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση αυτός δεν θα ελέγξει ότι το όπλο προήλθε από αυτόν ;;; Δεν θα χτυπήσει ούτε εκεί καμπανάκι για το διπλό SN ;;;
Είναι πολύ χοντρό μια εταιρία να χτυπά μαϊμού σφραγίδες, μαϊμού SN ειδικά σε οπλισμό και να τα εξάγει με νόμιμα παραστατικά κτλ
Σε καμιά τσάντα gucci γίνεται, σε όπλα το θεωρώ απλά ΑΔΥΝΑΤΟ.

Ναι, κομμάτια όπλων μπορεί να κατασκευάζονται και στην Γουαδελούπη.
Θέλετε όλο το όπλο, ... οκ όλο.
Οι σφραγίδες όμως ;;;

Το που κατασκευάζονται τα εξαρτήματα είναι αδιάφορο.
Τα ίδια μηχανήματα τα κόβουν παντού.
Δεν υπάρχει χειροποίητη εργασία.
Υπάρχουν προδιαγραφές και σχέδια.
Και κάτι πολύ σημαντικό.
Η εγγύηση και η φήμη της εταιρίας.
Καμιά εταιρία δεν διακυβεύει την φήμη της.
Ούτε οι πωλητές του ebay δεν το κάνουν.

Γι αυτό όταν αποφασίσω να αγοράσω τούρκικο θα το πάρω από Ιταλία.
.sarcastic.
 
Last edited:
Εγγυήσεις επίσης ...
Όταν στέλνεις το χαρτί με τα SN στον Έλληνα αντιπρόσωπο για να ενεργοποιηθεί η εγγύηση αυτός δεν θα ελέγξει ότι το όπλο προήλθε από αυτόν ;;; Δεν θα χτυπήσει ούτε εκεί καμπανάκι για το διπλό SN ;;;
Είναι πολύ χοντρό μια εταιρία να χτυπά μαϊμού σφραγίδες, μαϊμού SN ειδικά σε οπλισμό και να τα εξάγει με νόμιμα παραστατικά κτλ
Σε καμιά τσάντα gucci γίνεται, σε όπλα το θεωρώ απλά ΑΔΥΝΑΤΟ.

Ναι, κομμάτια όπλων μπορεί να κατασκευάζονται και στην Γουαδελούπη.
Θέλετε όλο το όπλο, ... οκ όλο.
Οι σφραγίδες όμως ;;;

Το που κατασκευάζονται τα εξαρτήματα είναι αδιάφορο.
Τα ίδια μηχανήματα τα κόβουν παντού.
Δεν υπάρχει χειροποίητη εργασία.
Υπάρχουν προδιαγραφές και σχέδια.
Και κάτι πολύ σημαντικό.
Η εγγύηση και η φήμη της εταιρίας.
Καμιά εταιρία δεν διακυβεύει την φήμη της.
Ούτε οι πωλητές του ebay δεν το κάνουν.

Γι αυτό όταν αποφασίσω να αγοράσω τούρκικο θα το πάρω από Ιταλία.
.sarcastic.
Είσαι μεγάλος μαγκιτης πατρίδα‼️‼️‼️‼️
 
Όσα εξαρτήματα φέρουν απάνω την χώρα προέλευσης κατασκευής δεν μπορούν να κατασκευαστούν σε άλλη χώρα είναι νόμος της ευρωπαϊκής ένωσης και γενικά ισχύει σε πάρα πολλές χώρες στον κόσμο. Άρα ότι το αναγράφει επάνω κατασκευάζεται και Από την χώρα που αναγράφεται, Τα υπόλοιπα ανταλλακτικά του όπλου που δεν Γράφουν χωρά κατασκευής μπορούν να φτιάχνονται οπουδήποτε οπότε είναι ένας τρόπος να ρίξουν το κόστος του όπλου.
 
Όταν είπα την λέξη γνήσια,δεν είπα πουθενά ότι είναι μαϊμού, εννοώ ότι όπλο που γράφει Ιταλία,δεν έχει περάσει καν από εκεί,την φτιάχνει ο Τούρκος για φτηνό μεροκάματο,μα ο Ιταλός όχι, από θέμα γνήσια, εννοώ να πάρουμε ένα όπλο που να γράφει MADE IN ITALY,και να το έχει φτιάξει Ιταλός, αυτά τα όπλα είναι λίγα πλέον, αυτό είπα
 
Μην μπερδεύουμε την π@ύτσα με την βούρτσα.
Κομμάτια των F16 φτιάχνονται στην Τουρκία, θα πούμε ότι τα F16 είναι Τούρκικα ;

Το ότι κάποια κομμάτια κάποιων όπλων φτιάχνονται τουρκία είναι λογικό, ... το παράλογο είναι να βαράνε σφραγίδες CIP S σφραγίδες ιταλικών proof houses κτλ.
Αυτά δεν γίνονται !!!!
Ούτε οι κινέζοι δεν τα κάνουν.

Κομμάτια των αμερικάνικων μπορεί να φτιάχνονται στο Μεξικό ή στην Κίνα.
Αυτό σημαίνει οτι τα όπλα δεν είναι γνήσια ;;;

Το έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα από οπλοπώλη ότι κάποια γνωστά όπλα κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου στην τουρκία, μπαίνουν (προφανώς) ψεύτικες σφραγίδες και πουλιούνται στην Ελλάδα.

Το θεωρώ πολύ μεγάλη μούφα.

Απλά τα γνήσια τούρκικα :) έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους οπότε η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα :) πάει σύννεφο.
Έλα μωρέ που θα πάρεις ιταλικό, αφού και αυτό στην Τουρκία κατασκευάζεται, ... πάρε τούρκικο με την μισή τιμή, ... το ίδιο είναι αχαχαχα
Να βγάλει και αυτός κάνα 50άρικο παραπάνω.

Άρη τα παραπάνω φίλε τα λέω με όλο τον σεβασμό σε εσένα.
Αυτά όμως πιστεύω.
Καλά κάνεις και πιστεύεις φίλε μου δεν παρεξηγώ, απλά το ίδιο πίστευα και εγώ μέχρι που τα έβλεπα με τα μάτια μου και μόνος μου έβγαινα από τα ρούχα μου, αλλά δυστυχώς και λίγα είπα,δεν μπορώ παραπέρα,Α!!! Όσο για το θέμα κέρδη;;;άσε δεν θα πω τίποτα
 
Όταν είπα την λέξη γνήσια,δεν είπα πουθενά ότι είναι μαϊμού, εννοώ ότι όπλο που γράφει Ιταλία,δεν έχει περάσει καν από εκεί,την φτιάχνει ο Τούρκος για φτηνό μεροκάματο,μα ο Ιταλός όχι, από θέμα γνήσια, εννοώ να πάρουμε ένα όπλο που να γράφει MADE IN ITALY,και να το έχει φτιάξει Ιταλός, αυτά τα όπλα είναι λίγα πλέον, αυτό είπα
Και τα τιμολόγια που κολλάνε ;;;
Επειδή γράφουν χώρα αποστολής Τουρκία ;;;

Οι σφραγίδες των όπλων είναι δηλαδή κάλπικες ;;;
Δεν περνάνε από ιταλικό proof house ;;;
Γιατί στο όπλο μου την βλέπω την σφραγίδα.

Πως τα κατάλαβες όλα τα παραπάνω σαν "πρώην" υπάλληλος οπλοπωλείου ;;;
Σε ρωτάω γιατί είσαι ο δεύτερος "πρώην" οπλοπώλης που τα λέει αυτά.

Τα έχω ακούσει και από άλλον έναν.
Αν θες στείλε πμ.
 
Και τα τιμολόγια που κολλάνε ;;;
Επειδή γράφουν χώρα αποστολής Τουρκία ;;;

Οι σφραγίδες των όπλων είναι δηλαδή κάλπικες ;;;
Δεν περνάνε από ιταλικό proof house ;;;
Γιατί στο όπλο μου την βλέπω την σφραγίδα.

Πως τα κατάλαβες όλα τα παραπάνω σαν "πρώην" υπάλληλος οπλοπωλείου ;;;
Σε ρωτάω γιατί είσαι ο δεύτερος "πρώην" οπλοπώλης που τα λέει αυτά.

Τα έχω ακούσει και από άλλον έναν.
Αν θες στείλε πμ.
Είναι απλό φίλε (δεν ξέρω και το όνομα σου) και το iPhone δεν είναι κινέζικο, αλλά στην Κίνα το φτιάχνουν, η Ρενό δεν είναι τούρκικο αμάξι, αλλά στο εργοστάσιο που το έχουν στην Τουρκία από το 1960 βγαίνουν κάποια μοντέλα, ΑΛΛΆ καμία σχέση με τα δικά τους τούρκικα ή κινέζικα έτσι;;; χαίρομαι πάντως που τα έχεις ακούσει και από άλλον και δεν είμαι μόνος μου,
 
MADE in Turkey,δεν θα το δούμε πότε σε μια beretta- benelli- franchi κτλ.την λέξη αυτή θα την βλέπουμε μόνο σε όπλα που τα είναι δικά τους, στα υπόλοιπα μπορεί να τα κατασκευάζουν εκεί, αλλά με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή Ιταλού ή Γερμανού, φτηνό μεροκάματο, αυτό κάνει πλέον την ανάγκη να τα φτιάχνουν άλλα χέρια
 
για τότε μιλάω Άρη,,αλλά πιστευω ακόμα και τώρα βγάζουν αρκετά !
Όχι όχι, τώρα θέλει νεφρά να κρατήσεις μαγαζί, δυστυχώς, παραγγελία φυσίγγια από Ναυπλιώτης, μπροστά τα λεφτά και άντε να τα μαζέψουν μετά φίλε, αντίθετα πριν την κρίση, παραγγελία και πουλώντας πλήρωναν
 

Βασίλης.

Τα έχω ακούσει γιατί προσπαθούν να πείσουν με αντίστοιχο οικονομικό όφελος.
Δεν απάντησες για τα τιμολόγια.
Επίσης για τις σφραγίδες.

Όλοι σχεδόν οι μαγαζάτορες τώρα προωθούν τα τούρκικα.
Και σχεδόν όλοι οι αγοραστές μένουν στο ότι είναι όπλα, πυροβολούν και σκοτώνουν.
Αυτό μόνο τους νοιάζει.

Εγώ έχω πιάσει benelli και φθηνή τούρκικη αντιγραφή που μου προτάθηκε.
Το έπαιζα Αλέκος και άσχετος.
Θέλω "μια καραμπίνα" για γουρούνια τους είπα.
Τσακ πρώτη η Τούρκικη ...
Δεν έχουν καμιά σχέση σε κατεργασίες.
Το ότι δουλεύουν, ... δουλεύουν.
Αν μπορούν οι Τούρκοι να φέρουν το επίπεδο της κατεργασίας σε ακόμη ανώτερο επίπεδο, ναι μπορούν αλλά θα ανεβεί το κόστος.
Εσύ όμως ισχυρίζεσαι ότι το 100% των εξαρτημάτων και η συναρμολόγηση γίνεται Τουρκία και εισάγονται απ' ευθείας Ελλάδα.
Serial Number δίνει στους Τούρκους η Benelli.
Ας πούμε ότι γίνεται και αυτό.
Με τις σφραγίδες τι γίνεται ;;;;
Για ποιο εργατικό δυναμικό μιλάμε ;;;
Τα πάντα γίνονται από cnc.

Το ρεζουμέ είναι ένα.
Γατί ένας με μαγαζί προωθεί ενα προιόν σε σχέση με κάποιο ανταγωνιστικό;;;
Γιατί έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Έτσι ήταν πάντα και έτσι θα είναι.
 
Το κερδος ανά όπλο στο μαγαζί για καραμπίνες τις κοινές που ξέρουμε όλοι επειδή είχα φίλο μαγαζατορα το λιγότερο ήταν 150 € και έφτανε και 200+ σε κάποιες .Έτσι καταλαβαίνεις όταν μια μπενελι έκανε 1300 ευρώ και είχε μια 200αρα το μαγαζί τι είχε ο εισαγωγέας κέρδος και τι το εργοστάσιο άρα μάλλον δεν στοιχίζει πραγματικά πάνω από ένα 500αρικο και πολύ λέμε .Τυχαίο το μπενελι .Και το τουρκικό θα στοιχίζει 250 κατασκευή .
 
Βασίλης.

Τα έχω ακούσει γιατί προσπαθούν να πείσουν με αντίστοιχο οικονομικό όφελος.
Δεν απάντησες για τα τιμολόγια.
Επίσης για τις σφραγίδες.

Όλοι σχεδόν οι μαγαζάτορες τώρα προωθούν τα τούρκικα.
Και σχεδόν όλοι οι αγοραστές μένουν στο ότι είναι όπλα, πυροβολούν και σκοτώνουν.
Αυτό μόνο τους νοιάζει.

Εγώ έχω πιάσει benelli και φθηνή τούρκικη αντιγραφή που μου προτάθηκε.
Το έπαιζα Αλέκος και άσχετος.
Θέλω "μια καραμπίνα" για γουρούνια τους είπα.
Τσακ πρώτη η Τούρκικη ...
Δεν έχουν καμιά σχέση σε κατεργασίες.
Το ότι δουλεύουν, ... δουλεύουν.
Αν μπορούν οι Τούρκοι να φέρουν το επίπεδο της κατεργασίας σε ακόμη ανώτερο επίπεδο, ναι μπορούν αλλά θα ανεβεί το κόστος.
Εσύ όμως ισχυρίζεσαι ότι το 100% των εξαρτημάτων και η συναρμολόγηση γίνεται Τουρκία και εισάγονται απ' ευθείας Ελλάδα.
Serial Number δίνει στους Τούρκους η Benelli.
Ας πούμε ότι γίνεται και αυτό.
Με τις σφραγίδες τι γίνεται ;;;;
Για ποιο εργατικό δυναμικό μιλάμε ;;;
Τα πάντα γίνονται από cnc.

Το ρεζουμέ είναι ένα.
Γατί ένας με μαγαζί προωθεί ενα προιόν σε σχέση με κάποιο ανταγωνιστικό;;;
Γιατί έχει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Έτσι ήταν πάντα και έτσι θα είναι.
Χάρηκα Βασίλη, να είσαι καλά,το τι προωθεί ο κάθε μαγαζατορας είναι με το τι έχει μεγαλύτερη συνεργασία ο δικός μου μαγαζάτορας για παράδειγμα όταν άκουγε για remington του πέφταν τα μαλλιά.hair.δεν ήθελε να ακούει ότι και καλά δεν είναι καλά όπλα,εμ βέβαια,δεν ήταν καλά, αφού δεν είχε πολλά πάρε δώσε με τον αντιπρόσωπο της, όσο για τα τιμολόγια,τα χαρτιά του κάθε όπλου που πάνε στο κάθε κατάστημα,ε,και αυτά κάτι γράφουν το παράξενο.my man.
 
Back
Top