Τι σημαίνει "καλή κάννη";

2 Όπλα τις ίδιας εταιρίας το ίδιο μοντέλο και έχουν διαφορά στην τουφεκιά.

Ακούω για γεωμετρία κάνης και μέταλλά…. Και με τα μέτρα του όπλου δεν ασχολείται κανείς.

Ας μου εξήγησή κάποιος που είναι γνώστης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του όπλου……. Γιατί και οπλουργό πιστεύω να πάρω μαζί μου δεν θα μπορεί να επιλέξει την σωστή κάνη.
Για αυτο μερικά οπλα δεν πρεπει να φευγουν απο τα χερια μας... Γιατι δυσκολα θα βρουμε να το αντικαταστησουμε... Ακομα και ιδιο οπλο αν παρουμε, ισως βλητικα να τα χωριζει το χαος...
Τι ειναι αυτο που συμβαλει σε αυτη τη διαφορα δεν ξερω, και ουτε νομιζω οτι μπορει καποιος να το ¨δει με το ματι¨ πριν την αγορα, αλλα καλος η κακως συμβαινει...
 
Για αυτο μερικά οπλα δεν πρεπει να φευγουν απο τα χερια μας... Γιατι δυσκολα θα βρουμε να το αντικαταστησουμε... Ακομα και ιδιο οπλο αν παρουμε, ισως βλητικα να τα χωριζει το χαος...
Τι ειναι αυτο που συμβαλει σε αυτη τη διαφορα δεν ξερω, και ουτε νομιζω οτι μπορει καποιος να το ¨δει με το ματι¨ πριν την αγορα, αλλα καλος η κακως συμβαινει...
Μαζική παραγωγή. Έχει και κάποιους κανόνες. Μια γερή επένδυση στις πρώτες παρτίδες για να πιάσει το όνομα και η χάρη και μετά μείωση ποιότητας κλπ κλπ. Είναι κλασικό το παράδειγμα της μ2 πχ
 
Μαζική παραγωγή. Έχει και κάποιους κανόνες. Μια γερή επένδυση στις πρώτες παρτίδες για να πιάσει το όνομα και η χάρη και μετά μείωση ποιότητας κλπ κλπ. Είναι κλασικό το παράδειγμα της μ2 πχ
Και δες επειδή είμαι κάτοχος της χ3 και υπερικανοποιημενος . Στην αρχή Αχρωμιωτη με βαφή Τιτάνιού, μετά χρωμιωμενες, μετά το ίδιο όπλο χωρίς την βαφή και πιθανόν άλλη καννη χαμηλότερες ποιότητας ή παραγμενη αλλού. Το όπλο έπιασε και κυρίως λόγο της τουφεκια του. Βγαίνει η χ4, κατέβασμα σε όλα τα υλικά και στην και κυρίως στην σχεδίαση του κοντακι ου. Δε μιλάω μόνο για φλατζες που δεν έχει αλλά νομίζω πως για την κατασκευή ενός κοντακι ου που να δέχεται φλατζες χρειάζεται μελέτη, σχεδίαση, έλεγχος κλπ. Άρα κόστος παραγωγης
 
Παντως για να τα λεμε και ολλα οι αρχηκες μετα το κονο πεσαν 10 μτ\δ και μετα την αποχρωμιωση λυγο ακομα περυπου ολες οι επεμβασεις στηχησαν κανα 15ρη μετρα λιγοτερο αρχηκες αλλα ελατοθηκε πολυ και το κλωτσημα
Αλλα εγω ρυχνω ιδιογομωση και τα φερνω παλυ εκει πουθελω με τη ταχτητα
 
Τα καταφερανε Μιχαλη!:)
Μην αναρωτιεσαι!
Το αγοραστικο κοινο πρεπει να εχει κατι να περιμένει ....
Αν προσφερουν το κορυφαιο,τι θα πουλησουν του χρονου??
Ολα τα ξερουν,τα εχουν ψαξει...
Ο κυκλος της εξέλιξης του λειοκαννου,στην προκειμενη,πρεπει να εχει μεγαλη περιμετρο.
Για να ...ξεχναμε!;)
Για να μην αντιλαμβανομαστε πως...ειναι κυκλος!
Θα πληρωσουμε το γαργαλημα στον κωνο,την διευρυνση κατα 1/10mm του αυλου,την αχρωμιωτη....κλπ...
Απο ενα-δυο καθε φορα...
Την επομενη,θα βαλουν φιλμ ριζας καρυδιας,στην σανιδια!
Την επομενη,διαναντια και στολιδια στη βάση κι ενα ομορφο στοχαστρακι....
Και παει λεγοντας...
Καλά να ειμαστε!!:)


Ετσι ειναι Γιαννη μου....
Η πελατεια να μην χαθη......για να ξεστοκαρουμε της αποθηκες μας....... και του χρονου......η παραχρονου παρτε και ενα μοντελο με 18.8 να δειτε- τσακωθητε με τον σηναδελφο ...πιο ειναι καλητερο......
 
Πηστευετε πως μια σοβαρη εταιρια ...benelli bereta remington ....αν θεληση να φτιαξει μια κανη που να "κοβει" κατιτης περησοτερα μετρα απο της ηδη υπαρχων δεν μπορει......?????????

Με ολες αυτες της τεχνογνωσιες που εχουν ......με ολες αυτες της δοκημες σε κεντρα δωκημων και βλητηκους σταθμους που κανουν........ γιατη δεν τα καταφερανε ακομα........
Για αναρωτηθητε....
Βεβαίως μπορούν αλλά δεν τους αφήνουμε εμείς!!
Πρώτα από όλα το κόστος που πάντα εμείς το θέλουμε όσο γίνεται πιο χαμηλό!!
Και δευτερον που είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί και τα κυνήγια μας επίσης τόσο διαφορετικά για να καλύψουν τόσο μεγάλη γκάμα!! Κυνηγοί φέρμας ζητανε κοντό κώνο στενό αυλό,κυνηγοί καρτεριού κάτι άλλο, υδροβίων επίσης και πάει λέγοντας!!!!
Οι γνώστες Ιταλοί, πέρνουν την βάση από την αγαπημένη τους μάρκα και μετά πάνε στον αήβ κατεσκευαστή καννών για την κάννη τους όπου πριν έχουν περάσει από τον δάσκαλό τους και μετά κοντακά τους!!!!
 
Ας το θεσω εδω το ερωτημα καθως εχει μεγαλο ενδιαφερον. Δεν θελω να ανοιξω νεο θεμα για το συγγεκριμενο αν και νομιζω πως καπου αλλου θα ταν καλυερο να το γραψω.
Τελικα η προσαρμωγες καννων αλλων εταιριων σε καραμπινες ανδρανειας ειναι επιτυχημενη παρεμβαση?? Φιλοι μελη του φορουμ που εχουν κανει, με αποκορυφωμα για μενα την προσαρμωγη καννης απο οπλο αεριων σε αδρανειας που εκανε ο MAIKL, δεν εχουν εκφρασει κανενα θεμα μεχρι στιγμης... Οστοσο αν ειναι να φοβηθει ας πουμε καποιος κατι, τι θα ηταν αυτο? Ειναι μονο το copy paste δακτυλιων και ουρας η και κατι ακομα?
 
Πρεπει να γινει δουλεια ακριβειας!
Στο βίδωμα του παρεκταματος της κανης που πρεπει να ειναι απολυτα ομοαξονικο με την κανη.
Εννοειται πρεπει να ειναι σωστο ως προς την κατακορυφο.
Ακομη,το δαχτυλιδι της κανης πρεπει να κολληθει στο σωστο σημειο και να αφηνει καποιον "αερα",ετσι ωστε το στρες της τουφεκιας να το παιρνει η βαση του οπλου κι οχι η σωληνα της αποθηκης φυσιγγιων!
Στη δευτερη περιπτωση,ειναι θέμα χρονου και ...γομωσης,το σπασιμο της αποθηκης η το ξεκολλημα του δαχτυλιδιου...
 
Ωραία ερώτηση!
Θα συμφωνίσω απόλυτα με τον Γιάννη και να πούμε ότι ειδικά εδώ στην χώρα μας θα πρέπει να γίνει από πολύ έμπειρο οπλουργό! Και αυτό γιατί? Γιατί τέτοιες παρεμβάσεις σε κάννες όπως αλλαγή ουράς σε κάνες για καραμπίνες ή αλλαγή κάννης σε μονομπλόκ για δίκαννα ή σλιβινγκ ή χονιγκ μεγάλου βαθμού, όλες αυτές οι παρεμβάσεις χρειάζονται επαναδοκιμή σε τράπεζα! Και εδώ τράπεζα δοκιμών δεν έχουμε και κανένας οπλουργός δεν είναι σε θέση να ξέρει αν όντως πέτυχε η παρέμβαση που έκανε!!!!! Και κανένας τους δεν λέει οτι χρειάζεται επαναδοκιμή και θα πρέπει η κάννη να σταλεί στο εξωτερικό με την αντίστοιχη γραφιοκρατία, χαρτούρα και χρόνο που χρειάζεται!!!!! Γιατί κανένας από μας δεν θα το έκανε! Οπότε πάει ο πελάτης!!!! Ούτε και φυσικά εμείς θέλουμε να έχει το όπλο μας επαναδοκιμή γιατι η εμπορική του αξία πέφτει.
 
Εγώ δε θα το έκανα παντως. Αφενός έχει μεγάλο κόστος η αγορά μιας καννης συν την επέμβαση, με αμφίβολα αποτελέσματα ως προς την επιτυχία της επέμβασης. Εννοείται ότι ξεχνάς μεταπωλητικη αξία ίσως και μεταπώληση αργότερα. Αν το αναλύσουμε το θέμα κάνουμε αυτή την επέμβαση βάζοντας σε ένα κορμό benelli που είναι αξιόπιστος μια καννη που φυσιολογικά δεν ταιριαζει και την ταιριάζουμε με πατέντα. Άρα δηλαδή επιθυμούμε να έχουμε ένα αξιόπιστο όπλο με καλές τουφεκιές. Όμως με την επέμβαση δεν είμαστε και σίγουροι ότι θα είναι αξιόπιστο κι ότι θα πετύχει. Επειδή όλο αυτό εμπεριέχει μια αντίφαση, εγώ θα προτιμούσα αν ήθελα π.χ οπωσδήποτε καννη ρεμινγκτον να έπαιρνα τη v3 η αλλιως benelli για την αξιοπιστία της. Σωστα μέτρα, καλό φυσίγγι και τέλος.
 
Σας ευχαριστω. Παρολη την επιτυχια που εχουν σημειωσει οι παρεμβασεις που εχουν κανει γνωστοι, χωρις να ρκφρασουν θεμα, ηθελα να λυσω το ζητημα αυτο. Της αξιοπιστιας και της ασφαλειας
 
Εγω προσωπηκα με την ολη πατεντα μου σην εναν κωνο σκετο χωνη.........σην πορτηνγκ περνω ανετα με φησηγγια ιδιογομωσης 90%+++ ανετα απο 28-30 γρ μεχρι 40.
Βεβαια να σημπληρωσω αυτο που ηθελα και τελικα εφτιαξα ειναι καθαρα καρτεροντουφεκο......
Απο θεμα ασφαλειας δεν εχω καταλαβει το παραμικρο.....απο το 08 μεχρι και σημερα δουλευει αψογα.........
 
Πρώτα από όλα θα πρέπει να δοκιμαστεί και η κάννη που θα πρέπει να τοποθετηθεί στο όπλο αν όντως κάνει την τουφεκιά που επιθυμούμε. Αν μπορούμε να την δοκιμάσουμε και μας αρέσει τότε ας κάνουμε ένα πρώτο βήμα, αν όμως δεν την κάνει? Αν την βάλουμε και το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο διαφορετικό, τότε τι κάνουμε?
 
Αν την βάλουμε και το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο διαφορετικό, τότε τι κάνουμε?
Σε όλους τους τομείς η "μοντιφα" κακώς η κακώς έχει ένα μυστήριο στο αποτέλεσμα κ μια αμφιβολία που κάποιους τους εξιταρει κ κάποιους άλλους όχι, οπότε κ δεν είναι για όλους... Έχει να κάνει με το πόσο σοβαρά αντιλαμβάνεται ο καθένας την κάθε αλλαγή, πόσο τον φοβίζει κτλ..
 
Σε όλους τους τομείς η "μοντιφα" κακώς η κακώς έχει ένα μυστήριο στο αποτέλεσμα κ μια αμφιβολία που κάποιους τους εξιταρει κ κάποιους άλλους όχι, οπότε κ δεν είναι για όλους... Έχει να κάνει με το πόσο σοβαρά αντιλαμβάνεται ο καθένας την κάθε αλλαγή, πόσο τον φοβίζει κτλ..

Και εγω αυτης της αποψης ειμαι Αρι. Αυτες οι πατεντες ειναι για τολμηρους και γενικα για ατομα που τους αρεσουν οι δοκιμες. Τοπ οπλουργος ειναι προυποθεση. Οποιοι φιλοι εχουν αμφιβολιες για την επιτυχια της επεμβασης καλυτερα να μην το δοκιμασουν, γιατι ακομη και σε περιπτωση επιτυχιας θα εξακολουθουν να αμφιβαλλουν
 
Θα συμφωνήσω ότι ο ΤΟΠ οπλουργός είναι προϋπόθεση.

Σε περίπτωση επιτυχίας η όχι δεν μπορείς να αμφιβάλεις , ο πίνακας είναι αδιάψευστος μάρτυρας και δεν αμφισβητείτε. Τώρα εάν κρίνεις με το αποτέλεσμα στον αέρα και τις αποτυχίες σου τις ρίχνεις στο τεχνίτη τότε κάτσε όπως είσαι.
 
Θα συμφωνήσω ότι ο ΤΟΠ οπλουργός είναι προϋπόθεση.

Σε περίπτωση επιτυχίας η όχι δεν μπορείς να αμφιβάλεις , ο πίνακας είναι αδιάψευστος μάρτυρας και δεν αμφισβητείτε. Τώρα εάν κρίνεις με το αποτέλεσμα στον αέρα και τις αποτυχίες σου τις ρίχνεις στο τεχνίτη τότε κάτσε όπως είσαι.
Μα δεν πιστευω να μπαινει ζητημα βλητικου αποτελεσματος. Εδω μιλαμε για το τι πειρα υπαρχει απο αξιοπιστια της παρεμβασης και τις πιθανοτητες αποκολλησης ουρας η δακτυλιου.
 
Μα δεν πιστευω να μπαινει ζητημα βλητικου αποτελεσματος. Εδω μιλαμε για το τι πειρα υπαρχει απο αξιοπιστια της παρεμβασης και τις πιθανοτητες αποκολλησης ουρας η δακτυλιου.

Νομιζω τους τοπ 5 οπλουργους στην Ελλαδα μπορεις να τους εμπιστευτεις γιαυτη τη δουλεια. Μακρια απο μαθητευομενους
 
Back
Top