Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Σε φιλο μου με crio του ξεκολξσε το δαχτηλιδι απο τη μαμα κανη και παραληγο να τη χασει στο βαλτο και μςτα απο αυτο της κολησε απανω απο μανερικ και βρηκε την υγια του τωρα δυο χρωνια χιλιαδες φισιγγια και δεν εχει το παραμικρο προβλημα η διαφορα στη τουφεκια κατι παραπανω απο εμφανη δεν χωραει συζητιση πολυ ανωτερη απο μαμα μπενελη
 
Θεωρώ πως σε αυτές της μετατροπές δεν υφίσταται πρόβλημα ασφαλειας όσον αφορά την ουρά της κάνης διότι απλά μπαίνει βηδωτη- κολλητή με κόλα σπηρωματων οπως ακρηβως και η μαμισια κανη.Απο εκη και πέρα αν υφηστατε καποιο θέμα ασφάλειας θα το εντόπισα αποκληστηκα στην διανηξη του κωνου προσαρμογης στο εάν μετά τον κώνο η κανη μας θα είχε αρκετό ψωμί στο σημείο αυτό........
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τον οπλουργο που θα κάνει την μετατροπή είναι το ξεκολημα - κόλλημα των δαχτυλιδιών από την άποψη καλής και γερής κόλλησης - ευθυγράμμισης μετα...........όπως Επησης και ο φόβος στρέβλωσης της κάνης από της θερμοκρασίες.....
 
Αν το κανει σωστος οπλουργος με εμπειρια σε τετοιες δουλειες και καλο εξοπλισμο δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Ετσι κι αλλιως στις υπηρεσιες γνωστου οπλουργου απ οσο θυμαμαι αναφερεται, αλλα ως επιδιορθωση υπαρχουσας καννης απ οσο θυμαμαι
 
Οι αμερικανοι που εχω δει να τα κανουν μονοι τους το δαχτυλιδη το κολαν απο κατο με προτζοκολιση και μετα απο εξω με τικ πολυ ποιο δυνατο απο τη μαμα κανη της μπενελι που ειναι μονο μπρουτζοκολιση οσο για την ουρα ςιναι βιδωτη μαζι με κολλα οπως ειπε και ο μακης και δεν ηπαρχει θεμα
 
Οι αμερικανοι τα κανουν... Οι εταιριες που πρεπει να βελτιωσουν τους μηχανισμους τους γιατι δεν το κανουν???!!! Πρεπει να υπαρχει παρα πολυ μεγαλος ανταγωνισμος. Αν η ρεμι επαιρνε τον παλιο μηχανισμο αεριων beretta που ριναι ο πιο απλος αξιοπιστος και καλυτερος θα πετουσε, το γιατι δεν γινεται αλλη ιστορια. Παντως και σε αδρανεια να παει θα χασει την παραδοση, αλλα και παλι κατι δεν θα παει καλα...
 
Οταν θα γυρισω αμερικη θα σας βαλω φοτο απο μια baikal153 με κανη ρεμι 870 που την εχει φιλος και δουλευει αψωγα και εχω ριξει με το συγγεκριμενο πολες φορες κλωτσημα τυποτα ακομα και με μαγγνουμ και απο οτι μου ειπε γινεται και ποιο ευκολα απο οτι σε αδρανια γιατι εχει μεγαλη επηφανεια κολησης
 
Οι αμερικανοι τα κανουν... Οι εταιριες που πρεπει να βελτιωσουν τους μηχανισμους τους γιατι δεν το κανουν???!!! Πρεπει να υπαρχει παρα πολυ μεγαλος ανταγωνισμος. Αν η ρεμι επαιρνε τον παλιο μηχανισμο αεριων beretta που ριναι ο πιο απλος αξιοπιστος και καλυτερος θα πετουσε, το γιατι δεν γινεται αλλη ιστορια. Παντως και σε αδρανεια να παει θα χασει την παραδοση, αλλα και παλι κατι δεν θα παει καλα...
Ειναι εξαιρετικος ο μηχανισμος ο παλιός της Beretta αλλά αν εννοείς 301,302 , 303 κλπ δεν ειχε βαλβιδα ρυθμισης της πιεσης, οπότε στις βαριές γομωσεις δυσκόλευε το πράγμα.
 
Ειναι εξαιρετικος ο μηχανισμος ο παλιός της Beretta αλλά αν εννοείς 301,302 , 303 κλπ δεν ειχε βαλβιδα ρυθμισης της πιεσης, οπότε στις βαριές γομωσεις δυσκόλευε το πράγμα.
Με αποτελεσμα να γινει τι? Η α 390 εχει ενα μονο κοντο χοντρο ελατηριο κατω απο την βιδα της παπιας που ισως παιζει τον ρολο αυτον.
 
Με αποτελεσμα να γινει τι? Η α 390 εχει ενα μονο κοντο χοντρο ελατηριο κατω απο την βιδα της παπιας που ισως παιζει τον ρολο αυτον.
Πιο πολλές πιθανότητες για προβληματα στο κλειστρο επειδή χτυπάει με περισσότερη δύναμη όταν πηγαινοέρχεται ίσως κι αυτος να ήταν ένας λόγος που το μόνο που μπορεί να πάθαινε μια 302-303 ήταν το κλειστρο.
 
Οι αμερικανοι που εχω δει να τα κανουν μονοι τους το δαχτυλιδη το κολαν απο κατο με προτζοκολιση και μετα απο εξω με τικ πολυ ποιο δυνατο απο τη μαμα κανη της μπενελι που ειναι μονο μπρουτζοκολιση οσο για την ουρα ςιναι βιδωτη μαζι με κολλα οπως ειπε και ο μακης και δεν ηπαρχει θεμα

Αν ο μαστορας εχει αρκετα κιλα ...........
Μπορει να αφηση οπως ειναι το δαχτιλιδη της 870 και να προσαρμοσει την αποθηκη στα μετρα της κανης........
Ετσι αποφευγουμε κοληματα ξεκοληματα......απλα θα χρειαστη μετα μια custom παπια.......
Γιαυτο πρωτη επηλογη ειναι απο χραπα χρουπα που δεν εχει τρυπες αεριων .......
 
Αν ο μαστορας εχει αρκετα κιλα ...........
Μπορει να αφηση οπως ειναι το δαχτιλιδη της 870 και να προσαρμοσει την αποθηκη στα μετρα της κανης........
Ετσι αποφευγουμε κοληματα ξεκοληματα......απλα θα χρειαστη μετα μια custom παπια.......
Γιαυτο πρωτη επηλογη ειναι απο χραπα χρουπα που δεν εχει τρυπες αεριων .......
Ισως να μπορει να γινει σε benelli m1 m2 sbe. Αλλα και παλι θα χρειαστει μετακινηση του υπαρχοντος δακτυλιου πιο πισω. Θα εχεις ομως το ιδιο υλικο
 
Με αφορμή αρκετών φίλων εντός αλλά και εκτός φόρουμ στην ερώτησή τους.
Αν οι κάννες των MERKEL έχουν όντως ή όχι, αυτή την φοβερή απόδοση που τα έχουν κάνει διάσημα?
Μπορώ να απαντήσω ότι στον κυνηγετικό χώρο, ναι έχουν αυτό τον μύθο δικαιολογημένα! Στον σκοπευτικό όμως χώρο, δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Που θέλω να καταλήξω. Η πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών κυνηγάει με χαμηλής και μέσης κυρίως χρηματικής αξίας όπλα. MERKEL χρησιμοποιεί ένας στους 100 κυνηγούς και ελάχιστοι σκοπευτές, Perazzi, Beretta ase,dt, so,Krieghoff κτλ. ένας στους 1000 κυνηγούς, αλλά η πλειοψηφία των σκοπευτών.Αμφότερα έχουν την ίδια ποιοτική τουφεκιά! Σίγουρα τα Merkel και πάνω σε κατηγορία όπλα έχουν τέλεια λειασμένες και ευθείες με ποιοτικά ατσάλια κάννες και σίγουρα έχουν ποιοτικότερη τουφεκιά ή καλύτερα, στέλνουν τα σκάγια ποιο κοντά εκεί που κοιτάμε τουφεκάμε! Ο ίδιος μύθος όμως δεν ισχύει για τις κάννες των Remington? Πόσο μάλλον για τις κάννες των Cosmi!
Από προσωπικής χρήσης τόσο με Merkel όσο και με αντίστοιχα ποιοτικά τουφέκια, διαφορά τόσο στον πίνακα όσο και στο κυνήγι δεν είδα. Τα κάτωθι ατσάλια καννών που έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει σε ποιοτικά δίκαννα κανένα δεν μου έδειξε το κάτι παραπάνω στην τουφεκιά αλλά σίγουρα στο ζύγισμα του όπλου.
Phoenix, Breda, Hercules, UM-6 & 8, Bohler Rasant & Antinit και των ποιοτικών Ρωσικών Tula.
 
Με αφορμή αρκετών φίλων εντός αλλά και εκτός φόρουμ στην ερώτησή τους.
Αν οι κάννες των MERKEL έχουν όντως ή όχι, αυτή την φοβερή απόδοση που τα έχουν κάνει διάσημα?
Μπορώ να απαντήσω ότι στον κυνηγετικό χώρο, ναι έχουν αυτό τον μύθο δικαιολογημένα! Στον σκοπευτικό όμως χώρο, δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Που θέλω να καταλήξω. Η πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών κυνηγάει με χαμηλής και μέσης κυρίως χρηματικής αξίας όπλα. MERKEL χρησιμοποιεί ένας στους 100 κυνηγούς και ελάχιστοι σκοπευτές, Perazzi, Beretta ase,dt, so,Krieghoff κτλ. ένας στους 1000 κυνηγούς, αλλά η πλειοψηφία των σκοπευτών.Αμφότερα έχουν την ίδια ποιοτική τουφεκιά! Σίγουρα τα Merkel και πάνω σε κατηγορία όπλα έχουν τέλεια λειασμένες και ευθείες με ποιοτικά ατσάλια κάννες και σίγουρα έχουν ποιοτικότερη τουφεκιά ή καλύτερα, στέλνουν τα σκάγια ποιο κοντά εκεί που κοιτάμε τουφεκάμε! Ο ίδιος μύθος όμως δεν ισχύει για τις κάννες των Remington? Πόσο μάλλον για τις κάννες των Cosmi!
Από προσωπικής χρήσης τόσο με Merkel όσο και με αντίστοιχα ποιοτικά τουφέκια, διαφορά τόσο στον πίνακα όσο και στο κυνήγι δεν είδα. Τα κάτωθι ατσάλια καννών που έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει σε ποιοτικά δίκαννα κανένα δεν μου έδειξε το κάτι παραπάνω στην τουφεκιά αλλά σίγουρα στο ζύγισμα του όπλου.
Phoenix, Breda, Hercules, UM-6 & 8, Bohler Rasant & Antinit και των ποιοτικών Ρωσικών Tula.
Εμείς δοκιμάσαμε στην πράξη την ποιοτική διαφορά της αχρωμίωτης με την χρωμιωμένη κάννη ρίχνοντας σε τσίχλες απο το ίδιο κουτί φυσιγγίων καί με τα δυό όπλα (MIROCU 3800 S ,BERETTA 682 GOLD )
Kαμία σχέση το σκότωμα του ενός από το άλλο .......
 
Εμείς δοκιμάσαμε στην πράξη την ποιοτική διαφορά της αχρωμίωτης με την χρωμιωμένη κάννη ρίχνοντας σε τσίχλες απο το ίδιο κουτί φυσιγγίων καί με τα δυό όπλα (MIROCU 3800 S ,BERETTA 682 GOLD )
Kαμία σχέση το σκότωμα του ενός από το άλλο .......
Κανένα από τα 2 όπλα που αναφέρεις δεν ανήκει στην κατηγορία των όπλων όπου ανέφερα!
Beretta so5 αχρωμίοτη, με Beretta so5 χρωμιομένει και οι 2 σπόρτινγ ίδιο μήκος, ίδιο αυλό, ίδιο ατσάλι Bohler Antinit, ουδεμία διαφορά σε τίποτα!
 
τί αποτέλεσμα είδατε Λάμπη ;
Aυτό που είδαμε δέν μπορώ με κανένα τρόπο να το μεταφέρω γραπτά σε 2-3 -6 γραμμές για να πείσω κάποιο που πιστεύει ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν ακριβώς το ίδιο .
Δέν γίνεται ,είναι αδύνατο.
 
Με αφορμή αρκετών φίλων εντός αλλά και εκτός φόρουμ στην ερώτησή τους.
Αν οι κάννες των MERKEL έχουν όντως ή όχι, αυτή την φοβερή απόδοση που τα έχουν κάνει διάσημα?
Μπορώ να απαντήσω ότι στον κυνηγετικό χώρο, ναι έχουν αυτό τον μύθο δικαιολογημένα! Στον σκοπευτικό όμως χώρο, δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Που θέλω να καταλήξω. Η πλειοψηφία των Ελλήνων κυνηγών κυνηγάει με χαμηλής και μέσης κυρίως χρηματικής αξίας όπλα. MERKEL χρησιμοποιεί ένας στους 100 κυνηγούς και ελάχιστοι σκοπευτές, Perazzi, Beretta ase,dt, so,Krieghoff κτλ. ένας στους 1000 κυνηγούς, αλλά η πλειοψηφία των σκοπευτών.Αμφότερα έχουν την ίδια ποιοτική τουφεκιά! Σίγουρα τα Merkel και πάνω σε κατηγορία όπλα έχουν τέλεια λειασμένες και ευθείες με ποιοτικά ατσάλια κάννες και σίγουρα έχουν ποιοτικότερη τουφεκιά ή καλύτερα, στέλνουν τα σκάγια ποιο κοντά εκεί που κοιτάμε τουφεκάμε! Ο ίδιος μύθος όμως δεν ισχύει για τις κάννες των Remington? Πόσο μάλλον για τις κάννες των Cosmi!
Από προσωπικής χρήσης τόσο με Merkel όσο και με αντίστοιχα ποιοτικά τουφέκια, διαφορά τόσο στον πίνακα όσο και στο κυνήγι δεν είδα. Τα κάτωθι ατσάλια καννών που έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει σε ποιοτικά δίκαννα κανένα δεν μου έδειξε το κάτι παραπάνω στην τουφεκιά αλλά σίγουρα στο ζύγισμα του όπλου.
Phoenix, Breda, Hercules, UM-6 & 8, Bohler Rasant & Antinit και των ποιοτικών Ρωσικών Tula.
Ναι σε όλα.....shake hands.
Τις διαφορές πρέπει να μπορείς να τις βλέπεις μέσα από μεγάλη εμπειρία, πάρα πολλές εικόνες και πάντα στα...όρια. Όλων των ειδών τα όρια. Όρια σε αποστάσεις, όρια σε καιρικές συνθήκες, όρια σε νούμερα σκαγιών, όρια σε γομώσεις....!
Σε γενικές γραμμές όμως θα συμφωνήσω πως αν με βάλεις σε μια μεριά και μου δώσεις μια cosmi των 25.000€ και μια τουρκάλα των 300€ , με τα σωστά μέτρα πάνω μου τα δύο όπλα, με τα ίδια φυσίγγια, ίδια σύσφιξη και στις δύο περιπτώσεις περάσουν από πάνω μου ο ίδιος αριθμός πουλιών, το αποτέλεσμα στην κάρπωση θα είναι το ίδιο.
 
Καλο ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια, Αν του Digweed πχ του δωσεις ενα ταπεινο Baikal στα μετρα του, παραδεχομαι οτι θα σκοτωνει παρα πολυ καλα σε νορμαλ αποστασεις οπως και με την Perrazzi του. Αμφιβαλλω ομως αν θα συμβει το ιδιο στις μακρινες η πολυ μακρινες βολες. Η ψαλιδα ανοιγει λογω γεωμετριας, συγκλισης καννων και προπαντων διατρησης, εναν παραγοντα που πολλοι ακομη αγνοουν και δεν αναφερουν
 
Back
Top