Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Καιρό έχω μια απορία. Ορισμένοι κατά φεύγουν σε αποχρωμιωση καννων . Αποδίδει παντού και πάντα αυτό? Δηλαδή μια Αχρωμιωτη καννη ενός όπλου δεν έχει συγκεκριμένα υλικά που της επιτρέπουν να αποδίδει ως τέτοια?
Οι χρωμιομένες κάννες έχουν άλλο κράμα ατσαλιού από τις αχρωμίοτες! Και με την αποχρωμίωσή τους δεν γίνονται ποτέ ίδιες με τις καθέ αυτό αχρωμίωτες!!
 
Συνήθως η αχρωμίωτη ειναι ανώτερης ποιότητας ατσάλι με ανάλογο κόστος.
Έχω την εντύπωση πως όταν σε μια κάννη χρωμιωμένη γίνεται αποχρωμίωση χρειάζεται σωστή λείανση και δοκιμές στο σκοπευτήριο ώστε να έρθει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
 
Συνήθως η αχρωμίωτη ειναι ανώτερης ποιότητας ατσάλι με ανάλογο κόστος.
Έχω την εντύπωση πως όταν σε μια κάννη χρωμιωμένη γίνεται αποχρωμίωση χρειάζεται σωστή λείανση και δοκιμές στο σκοπευτήριο ώστε να έρθει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Απλά νομίζω κι εγώ τα παραπάνω. Πως δηλαδή χρειάζεται συγκεκριμένο κράμα για να αποδώσει αλλά και για αντοχή . Πχ δεν συγκρίνεται μια μαμά καννη 1100 με τις σημερινές. Υπάρχουν όπλα όπως η χ3 που κάτω από την απαίτηση της αγορά προχώρησαν στην μετέπειτα χρωμιωση των καννων τους. Δε νομίζω να ναι οι ίδιες καννες αλλά και η αποχρωμιωση σε μια τέτοια καννη δεν θα χει τα ίδια αποτελέσματα.
 
Το χρώμιο είναι πολύ σκληρό και ανελαστικό μέταλο. Γιανα υποστηριχτεί η σκληρότητά του κατά την πυροδότηση του φυσιγγίου, θέλει και εξίσου σκληρές κάννες. Η κάννη διαστέλεται κατά την πυροδότηση, και όταν αυτή διαστέλεται περισσότερο από ότι το χρώμιο, τότε το χρώμιο σπάει!! Για αυτό και οι παλιές κάννες είχαν ένα θέμα! Τώρα με την αποχρωμίωση της κάννης το μόνο που κερδίζεται είναι δουλεια για τους μαστόρους! Προτιμότερο η αγορά ή κατασκευή κάννης με κράματα για την κατασκευή σε καθέ αυτό αχρωμίωτη.
 
Το χρώμιο είναι πολύ σκληρό και ανελαστικό μέταλο. Γιανα υποστηριχτεί η σκληρότητά του κατά την πυροδότηση του φυσιγγίου, θέλει και εξίσου σκληρές κάννες. Η κάννη διαστέλεται κατά την πυροδότηση, και όταν αυτή διαστέλεται περισσότερο από ότι το χρώμιο, τότε το χρώμιο σπάει!! Για αυτό και οι παλιές κάννες είχαν ένα θέμα! Τώρα με την αποχρωμίωση της κάννης το μόνο που κερδίζεται είναι δουλεια για τους μαστόρους! Προτιμότερο η αγορά ή κατασκευή κάννης με κράματα για την κατασκευή σε καθέ αυτό αχρωμίωτη.
.shake hands.
 
Εχω κανει αποχρωμιωση σε mp155 και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος μαζι με κονο και γιαλξζμα τωρα ειναι 18,6 ο αυλος ολλα αυτα μου εδωσαν μια βελτηωση περιπου 10% στη κατανομη ποιο κλξστη τουφεκια με οχι εντονα κεντρα η διαφορα ομως στο κηνηγι φενεται με το κακο καιρο υγρασια βρωχη στη ζεστη δεν ειδα τιποτα να αλαξε
 
Τη καθεστε και ψαχνετε βρε παιδια........
https://www.midwayusa.com/product/8...-modified-choke-tube-only-vent-rib-mattematte
Τη να πουμε τωρα.....
Οσο κανει η προεκταση αποθηκης της benelli κανει μια rem 870
Και μην μου πειτε οτι τοσο αξηζει το καθε ενα......
Εγω ενα θα πω.....
Απο την στηγμη που το φυσιγγιο που βαζουμε μεσα στην κανη μας εχει καμοια 10ρια ρηθμηζωμενες παραμετρους ...ΚΑΛΗ κανη δεν ειναι καμοια......και απλα υπο προηποθεσης ολες ΜΑΜΑΝΕ.....
Η ερωτηση μου ομως εμενα ειναι η εξης....

Πηστευετε πως μια σοβαρη εταιρια ...benelli bereta remington ....αν θεληση να φτιαξει μια κανη που να "κοβει" κατιτης περησοτερα μετρα απο της ηδη υπαρχων δεν μπορει......?????????

Με ολες αυτες της τεχνογνωσιες που εχουν ......με ολες αυτες της δοκημες σε κεντρα δωκημων και βλητηκους σταθμους που κανουν........ γιατη δεν τα καταφερανε ακομα........
Για αναρωτηθητε......
 
2 Όπλα τις ίδιας εταιρίας το ίδιο μοντέλο και έχουν διαφορά στην τουφεκιά.

Ακούω για γεωμετρία κάνης και μέταλλά…. Και με τα μέτρα του όπλου δεν ασχολείται κανείς.

Ας μου εξήγησή κάποιος που είναι γνώστης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του όπλου……. Γιατί και οπλουργό πιστεύω να πάρω μαζί μου δεν θα μπορεί να επιλέξει την σωστή κάνη.
 
Εχω κανει αποχρωμιωση σε mp155 και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος μαζι με κονο και γιαλξζμα τωρα ειναι 18,6 ο αυλος ολλα αυτα μου εδωσαν μια βελτηωση περιπου 10% στη κατανομη ποιο κλξστη τουφεκια με οχι εντονα κεντρα η διαφορα ομως στο κηνηγι φενεται με το κακο καιρο υγρασια βρωχη στη ζεστη δεν ειδα τιποτα να αλαξε
Τις εργασίες αυτές τις έκανες όλες μαζί?
 
  • Like
Reactions: PPV
2 Όπλα τις ίδιας εταιρίας το ίδιο μοντέλο και έχουν διαφορά στην τουφεκιά.

Ακούω για γεωμετρία κάνης και μέταλλά…. Και με τα μέτρα του όπλου δεν ασχολείται κανείς.

Ας μου εξήγησή κάποιος που είναι γνώστης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του όπλου……. Γιατί και οπλουργό πιστεύω να πάρω μαζί μου δεν θα μπορεί να επιλέξει την σωστή κάνη.
.RESPECT.
 
. γιατη δεν τα καταφερανε ακομα........
Για αναρωτηθητε......
Τα καταφερανε Μιχαλη!:)
Μην αναρωτιεσαι!
Το αγοραστικο κοινο πρεπει να εχει κατι να περιμένει ....
Αν προσφερουν το κορυφαιο,τι θα πουλησουν του χρονου??
Ολα τα ξερουν,τα εχουν ψαξει...
Ο κυκλος της εξέλιξης του λειοκαννου,στην προκειμενη,πρεπει να εχει μεγαλη περιμετρο.
Για να ...ξεχναμε!;)
Για να μην αντιλαμβανομαστε πως...ειναι κυκλος!
Θα πληρωσουμε το γαργαλημα στον κωνο,την διευρυνση κατα 1/10mm του αυλου,την αχρωμιωτη....κλπ...
Απο ενα-δυο καθε φορα...
Την επομενη,θα βαλουν φιλμ ριζας καρυδιας,στην σανιδια!
Την επομενη,διαναντια και στολιδια στη βάση κι ενα ομορφο στοχαστρακι....
Και παει λεγοντας...
Καλά να ειμαστε!!:)
 
2 Όπλα τις ίδιας εταιρίας το ίδιο μοντέλο και έχουν διαφορά στην τουφεκιά.

Ακούω για γεωμετρία κάνης και μέταλλά…. Και με τα μέτρα του όπλου δεν ασχολείται κανείς.

Ας μου εξήγησή κάποιος που είναι γνώστης τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του όπλου……. Γιατί και οπλουργό πιστεύω να πάρω μαζί μου δεν θα μπορεί να επιλέξει την σωστή κάνη.
Τα καταφερανε Μιχαλη!:)
Μην αναρωτιεσαι!
Το αγοραστικο κοινο πρεπει να εχει κατι να περιμένει ....
Αν προσφερουν το κορυφαιο,τι θα πουλησουν του χρονου??
Ολα τα ξερουν,τα εχουν ψαξει...
Ο κυκλος της εξέλιξης του λειοκαννου,στην προκειμενη,πρεπει να εχει μεγαλη περιμετρο.
Για να ...ξεχναμε!;)
Για να μην αντιλαμβανομαστε πως...ειναι κυκλος!
Θα πληρωσουμε το γαργαλημα στον κωνο,την διευρυνση κατα 1/10mm του αυλου,την αχρωμιωτη....κλπ...
Απο ενα-δυο καθε φορα...
Την επομενη,θα βαλουν φιλμ ριζας καρυδιας,στην σανιδια!
Την επομενη,διαναντια και στολιδια στη βάση κι ενα ομορφο στοχαστρακι....
Και παει λεγοντας...
Καλά να ειμαστε!!:)
Έτσι είναι. Εμπορεύματα ειναι μην το ξεχναμε
 
Τα καταφερανε Μιχαλη!:)
Μην αναρωτιεσαι!
Το αγοραστικο κοινο πρεπει να εχει κατι να περιμένει ....
Αν προσφερουν το κορυφαιο,τι θα πουλησουν του χρονου??
Ολα τα ξερουν,τα εχουν ψαξει...
Ο κυκλος της εξέλιξης του λειοκαννου,στην προκειμενη,πρεπει να εχει μεγαλη περιμετρο.
Για να ...ξεχναμε!;)
Για να μην αντιλαμβανομαστε πως...ειναι κυκλος!
Θα πληρωσουμε το γαργαλημα στον κωνο,την διευρυνση κατα 1/10mm του αυλου,την αχρωμιωτη....κλπ...
Απο ενα-δυο καθε φορα...
Την επομενη,θα βαλουν φιλμ ριζας καρυδιας,στην σανιδια!
Την επομενη,διαναντια και στολιδια στη βάση κι ενα ομορφο στοχαστρακι....
Και παει λεγοντας...
Καλά να ειμαστε!!:)
Εκτός αυτού έχουν και στοκ ένα σωρό κανες που πρέπει να φύγουν
 
Back
Top