Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Δεν έχω καταλάβει τι ειναι η κοντή ή μακριά Άτρακτος στις τρεις διαστάσεις.
Χοντρικα καποια πραγματα εδω Νικο...
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/h_prostasia_tis_gomosis-64396788/

Για πολλους η ατρακτος ειναι βοηθητικη κ ανουσιας σημασιας... Ατρακτο θα εχουν ολα τα φυσιγγια σε μια τρισδιαστατη εικονα, αλλα το μεγεθος της θα κριθει πιστευω απο την οσο το δυνατον καλυτρεη ποιοτητα των σκαγιων... Η καλυτερη ποιοτητα, θα τα κανει να ταξιδεψουν οπως σωστα ειπες με καλυτερο συντελεστη αεροδυναμικης σαν πιο συμπαγης ομαδα και αρα πιο σωστα πανω στον στοχο...
 
Εδω ειναι το μεγαλο θεμα η οπως λεει και ο λαος εδω σε θελω καστορα.sarcastic.δεν υπαρχει καννη που να μην μεταβαλεται απο καιρο σε καιρο,αλλα καποιες ειναι τραγικες στις μεταβολες....τα αχρωμιωτα υπερτερουν στις μεταβολες και περισσοτερο σχεςη εχει κατα τη γνωμη μου παντα το μεταλλο τις καννης και οχι τοσο η γεωμετρια της.για αυτο το λογο οι δοκιμες πρεπει να γινονται σε συνθηκες που θελουμε να κυνηγησουμε.στο κρυο ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα αλλα σε συνθηκες απολυτης υγρασιας που κοβετε με το μαχαιρι τα πραγματα δυσκολευουν για καννες και φυσιγγια
 
Πρην απο 7-8 χρονια αποφασησα να φτιαξω ενα οπλο προσωπικα δικης μου επηλογης.......
Επειτα απο καποιο ψαξημο αποφασησα ο κορμος να ειναι της benelli crio comfort μιας και για την κανη ημουν σιγουρος οτι ηθελα απο rem 1187.....
Βεβαια η ολη κατασκευη περηλαμβανε κωνους και πορτινγκ μιας και η κανη ηταν 76 εκ. + τσοκ και προωριζοταν για καθαρα καρτεροντουφεκο......

Εως εδω ολα καλα........
Πρωτη δοκημη σε κατι βαφτισια ενος φιλου.......
Πρωτη 5αρα....εμπλοκη.....
Δευτερη 5αρα ....εμπλοκη.....
Τριτη 5αρα....εμπλοκη......
Ενοχος το ελατιριο της αποθηκης....ηταν τοσο δυνατο που οταν πεταγε το φυσηγγι αποκατω αυτο "στραπατσαριζωταν " κυριολεκτικα στο υψος του αμορτισερ απο την δυναμη που εβρισκε στην σκανδαλη.....
Αλαγη με ενα μεταχηρισμενο .....και απο τοτε...δουλευη σαν ελβετικο ρολοι..........
Παμε στο κηνυγετικο μερος τωρα..........
Σκοπευτικα θεωρω τον εαυτο μου μετριο και αυτο αναλογα και με της μερες μου ......
Καποιες αποτυχιες κατα καιρους με εκαναν να ανησυχησω και να αρχησω να ψαχνωμε λιγο παραπερα.....
Επητα απο καποιες δοκημες στα 15μ και στα 40μ με φουλ τσοκ ειδα οτι το οπλο ερηχνε 10-13 ποντους επανω και λιγο αρηστερα στα 15μ.
Το ιδιο και στα 40μ με την διαφορα να ειναι στους 35-40 ποντους μετρωντας παντα τα κεντρα της ντουφεκιας......και με το οπλο στημενο σε σταθερο σημειο......
Περησι τον χειμωνα επητα απο ενα "ατυχημα" αναγκαστικα να την κοψω στους 66 ποντους.
Περνωντας λοιπον το 10ποντο κοματακι στο χερι διαπηστωσα τα εξης......
-Ο αυλος της κανης ειναι 18.38-40 το ανωτερο μετρημενο με δυο διαφορετικα παχημετρα...
-Μετρωντας την κανη χωρης το τσοκ μεσα σε σχεση με τους δεικτες του ρολογιου στης 13.00 το παχος της κανης ηταν 0.86 και στης 20.00 1.13.........(χοντρικα)
Το τσοκακι ναι μεν παραλληλο με την κανη αλλα πολλη παρακεντρο....
Αυτο φαινοταν κατα πολλη οταν κοιταζα το "δαχτυλιδι" που σχηματιζει ο αυλος με την αρχη του τσοκ.........
Συμπερασμα....Η ομοκεντροτητα του τσοκ με την κανη ειναι απλα για κλαματα......
Αυτο βεβαια το ειχα διαπηστωσει και νωρητερα απλα δεν περημενα να μου δημιουργηση και τετοιο προβλημα.
Αυτος ηταν και ο λογος του ατυχηματος που ειπα και ποιο πανω με αποτελεσμα να σπαση το τσοκ στης βολτες και να κανει και η κανη ενα αξιοπρεπεστατο βυζακι 13χρονου πιπινιου......
Στο 10/ποντο κομματι και προς την εξοδο διαπηστωθηκε στα τοιχωματα του αυλου και η υπαρξη μιας σπειρωειδους γραμμης σαν ελατιριο μαλλον απο καποιο κοπτικο και σε βαθος ιστου αραχνης.......
 
Πρην απο 7-8 χρονια αποφασησα να φτιαξω ενα οπλο προσωπικα δικης μου επηλογης.......
Επειτα απο καποιο ψαξημο αποφασησα ο κορμος να ειναι της benelli crio comfort μιας και για την κανη ημουν σιγουρος οτι ηθελα απο rem 1187.....
Βεβαια η ολη κατασκευη περηλαμβανε κωνους και πορτινγκ μιας και η κανη ηταν 76 εκ. + τσοκ και προωριζοταν για καθαρα καρτεροντουφεκο......

Εως εδω ολα καλα........
Πρωτη δοκημη σε κατι βαφτισια ενος φιλου.......
Πρωτη 5αρα....εμπλοκη.....
Δευτερη 5αρα ....εμπλοκη.....
Τριτη 5αρα....εμπλοκη......
Ενοχος το ελατιριο της αποθηκης....ηταν τοσο δυνατο που οταν πεταγε το φυσηγγι αποκατω αυτο "στραπατσαριζωταν " κυριολεκτικα στο υψος του αμορτισερ απο την δυναμη που εβρισκε στην σκανδαλη.....
Αλαγη με ενα μεταχηρισμενο .....και απο τοτε...δουλευη σαν ελβετικο ρολοι..........
Παμε στο κηνυγετικο μερος τωρα..........
Σκοπευτικα θεωρω τον εαυτο μου μετριο και αυτο αναλογα και με της μερες μου ......
Καποιες αποτυχιες κατα καιρους με εκαναν να ανησυχησω και να αρχησω να ψαχνωμε λιγο παραπερα.....
Επητα απο καποιες δοκημες στα 15μ και στα 40μ με φουλ τσοκ ειδα οτι το οπλο ερηχνε 10-13 ποντους επανω και λιγο αρηστερα στα 15μ.
Το ιδιο και στα 40μ με την διαφορα να ειναι στους 35-40 ποντους μετρωντας παντα τα κεντρα της ντουφεκιας......και με το οπλο στημενο σε σταθερο σημειο......
Περησι τον χειμωνα επητα απο ενα "ατυχημα" αναγκαστικα να την κοψω στους 66 ποντους.
Περνωντας λοιπον το 10ποντο κοματακι στο χερι διαπηστωσα τα εξης......
-Ο αυλος της κανης ειναι 18.38-40 το ανωτερο μετρημενο με δυο διαφορετικα παχημετρα...
-Μετρωντας την κανη χωρης το τσοκ μεσα σε σχεση με τους δεικτες του ρολογιου στης 13.00 το παχος της κανης ηταν 0.86 και στης 20.00 1.13.........(χοντρικα)
Το τσοκακι ναι μεν παραλληλο με την κανη αλλα πολλη παρακεντρο....
Αυτο φαινοταν κατα πολλη οταν κοιταζα το "δαχτυλιδι" που σχηματιζει ο αυλος με την αρχη του τσοκ.........
Συμπερασμα....Η ομοκεντροτητα του τσοκ με την κανη ειναι απλα για κλαματα......
Αυτο βεβαια το ειχα διαπηστωσει και νωρητερα απλα δεν περημενα να μου δημιουργηση και τετοιο προβλημα.
Αυτος ηταν και ο λογος του ατυχηματος που ειπα και ποιο πανω με αποτελεσμα να σπαση το τσοκ στης βολτες και να κανει και η κανη ενα αξιοπρεπεστατο βυζακι 13χρονου πιπινιου......
Στο 10/ποντο κομματι και προς την εξοδο διαπηστωθηκε στα τοιχωματα του αυλου και η υπαρξη μιας σπειρωειδους γραμμης σαν ελατιριο μαλλον απο καποιο κοπτικο και σε βαθος ιστου αραχνης.......
Από όλο το παραπάνω μήνυμα, το μόνο που προκάλεσε εντύπωση είναι το ... "βυζάκι του 13χρονου πιπινιού" ;;;;; .what. .sarcastic.
Το ότι από τις παρατηρήσεις, μετρήσεις και την όλη περιγραφή του Μιχάλη, καταρρίπτονται - με πάταγο - κάποιοι "μύθοι", που εδώ και πολλά χρόνια έχουν γίνει πεποίθηση (... κάτι σαν "θρησκεία") σε μια μερίδα κυνηγών ... δεν βλέπω να το σχολίασε κανείς ... ;) .xm.
Δε χρειάζεται νομίζω να πω σε ποιους "μύθους" αναφέρομαι, ο νοών νοήτω ... ;)
 
Περυσι που ειχα ρωτησει (κυργια) μου ειχε πει 630 ευρω
Ωρες ωρες με πιάνουν τα νευρα με τους απατεωνες....630 μια κανη για μπενελι....σε προσφορα η μ2 στα 990....και στα 750 η αφινιτυ που εχει και ποιοτικότερη κανη απο τα μπενελι....τι να πω....
 
Ωρες ωρες με πιάνουν τα νευρα με τους απατεωνες....630 μια κανη για μπενελι....σε προσφορα η μ2 στα 990....και στα 750 η αφινιτυ που εχει και ποιοτικότερη κανη απο τα μπενελι....τι να πω....


Aπο που βγαινει το συμπερασμα οτι η Afinity εχει ποιοτικοτερη κανη απο τη benelli?
Δεν το εχω ξανα ακουση αυτο παλι.
 
Καιρό έχω μια απορία. Ορισμένοι κατά φεύγουν σε αποχρωμιωση καννων . Αποδίδει παντού και πάντα αυτό? Δηλαδή μια Αχρωμιωτη καννη ενός όπλου δεν έχει συγκεκριμένα υλικά που της επιτρέπουν να αποδίδει ως τέτοια?
 
Aπο που βγαινει το συμπερασμα οτι η Afinity εχει ποιοτικοτερη κανη απο τη benelli?
Δεν το εχω ξανα ακουση αυτο παλι.
Και ομως υσχιει!Δοκιμες εχουν διξει οτι η κανη της affinity υπερεχει μιας μ2!Εχει πολυ καλυτερα κεντρα τουφεκιας και καλυτερη διατροση!Αν και εχουν ιδια γεωμετρια κανης μαλλον η φρανκι εχει καλυτερα μεταλα!
 
Back
Top