Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Καλο ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια, Αν του Digweed πχ του δωσεις ενα ταπεινο Baikal στα μετρα του, παραδεχομαι οτι θα σκοτωνει παρα πολυ καλα σε νορμαλ αποστασεις οπως και με την Perrazzi του. Αμφιβαλλω ομως αν θα συμβει το ιδιο στις μακρινες η πολυ μακρινες βολες. Η ψαλιδα ανοιγει λογω γεωμετριας, συγκλισης καννων και προπαντων διατρησης, εναν παραγοντα που πολλοι ακομη αγνοουν και δεν αναφερουν
Πολλοι κυνηγουν με δικανα με λανθασμενη συγκλιση καννων και δεν το ξερουν
 
Καλο ειναι να μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια, Αν του Digweed πχ του δωσεις ενα ταπεινο Baikal στα μετρα του, παραδεχομαι οτι θα σκοτωνει παρα πολυ καλα σε νορμαλ αποστασεις οπως και με την Perrazzi του. Αμφιβαλλω ομως αν θα συμβει το ιδιο στις μακρινες η πολυ μακρινες βολες. Η ψαλιδα ανοιγει λογω γεωμετριας, συγκλισης καννων και προπαντων διατρησης, εναν παραγοντα που πολλοι ακομη αγνοουν και δεν αναφερουν
πάντως σίγουρα Παύλο Θα σκοτώσει πολύ καλύτερα από εμάς σε όλο το εύρος των αποστάσεων ακόμα και αν εμείς είχαμε το τελειότερο όπλο στα μέτρα μας!!
Επίσης επειδή στην Αφρική Έχω ρίξει πολλές φορές με τον cosmi και με δύο διαφορετικά perazzi φίλων πραγματικά στις νορμάλ απόστασεις ...μεχρι 40 θα ελεγα μετρα τα σκοτώματα που είδα με το vinci είμαι το brenda δεν είχα απολύτως καμία διαφορά μετά σκοτώματα των πανάκριβων όπλων ..ΜΑ ΚΑΜΊΑ
 
Ίσως παρερμηνεύτηκε αυτό που έγραψα ή δεν το διαπίστωσα σωστά!
Τις κάννες των Merkel τις σύγκρινα με εξίσου ποιοτικά και ανώτερα όπλα και σε αυτά αναφέρω ότι δεν είδα καμία διαφορά ως προς των βολών τους, με διαφορετικούς τύπους ατσαλιών.
Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω ποιοτικά όπλα με δυστυχώς πολλά κυκλοφοριμένα μη ποιοτικά όπλα! Και γράφω μη ποιοτικά και όχι χαμηλής αξίας, γιατί κυκλοφορούν όπλα μη ποιοτικά και όχι και τόσο οικονομικά!
 
Τα οπλα με κορυφαιες κανες κατασκεβαζωνται ολες με βαθυ τρυπανισμο και αυτα που λεει το αρθρο εγω τα ακουω βερεσε που θελει να συγγρινει και perazzi με μπενελι ειδαμε και τοις κανες μαζικης παραγωγης με ψυχρη σφυριλατιση ποσο πολυ υπερχουν
 
-Ποιότητα χάλυβα.
- Ελαστικότητα των καννών, απόκριση σε κραδασμούς κατά τη διάρκεια της πυροδότησης.
- Το μήκος του κώνου συνάρτηση του αυλού.
- Το μήκος και το προφίλ των τσοκ.
- Διάμετρος του αυλού σε συνάρτηση με το βάρος γόμωσης.
 
Last edited by a moderator:
Αυτό που λέει πιό πάνω ο Νικολής για ελαστικότητα καννών .
Το 1ο μου όπλο το οποίο ακόμη έχω ήταν ένα Ζabala Hermanos πλαγιόκαννο * *** δισκάνδαλο .
Όταν έριχνα 12-15 συνεχόμενα φυσίγγια εκτός του ότι οι κάννες έκαιαν δυσκολευόταν ν'ανοίξει ίσως υποθέτω λόγω διαστολής .
Φοβερά σκοτώματα σε πέρδικα ,λαγό ,φάσσα με max 32 gr φυσίγγια .
 
Μάκη οι κάννες της winchester με ποια μέθοδο κατασκευάζονται?
ψυχρή έλαση :)

Τα οπλα με κορυφαιες κανες κατασκεβαζωνται ολες με βαθυ τρυπανισμο και αυτα που λεει το αρθρο εγω τα ακουω βερεσε που θελει να συγγρινει και perazzi με μπενελι ειδαμε και τοις κανες μαζικης παραγωγης με ψυχρη σφυριλατιση ποσο πολυ υπερχουν
Τεό είτε βαθύς τρυπανισμός είτε ψυχρή έλαση το θέμα είναι τι χέρια τις πιάνουν μετά για το τελείωμα τους σε κώνο λείανση κ.λ.π.
αν είναι γι ακριβό δίκαννο τις πιάνουν χέρια έμπειρων μαστόρων και θέλουν κάποιες μέρες
αν είναι όπλα μαζικής παραγωγής τα χέρια είναι λίγα και τα μηχανήματα επεξεργασίας έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό στην τελική επεξεργασία και τελειώνουν σε κάποιες ώρες
.οπως μου έλεγε κάποτε ο Δεστέφανι:
Έχεις κάποιο μάστορα ας είναι και μαστοράκι σε κάποια εταιρεία ακόμη κι αυτή που θεωρείς την πιο ταπεινή,να σου τελειώσει μια κάννη με μεράκι και κέφι;;;;; αυτή θα είναι η καλύτερη κάννη που θα έχεις ποτέ ;)
 
Όσο καλή δουλεια και να γίνει αν αποφασίσεις να το πουλήσεις τα λεφτά σου δεν τα παίρνεις!!!!Οποτε μην πειραζεται τα όπλα σας
Φίλε Άγγελε η δική μου γνώμη είναι ακριβώς αντίθετη. Φουλ βελτίωση στα πάντα στα όπλα μου κ δεν τα πουλάω ποτε. Τους κάναμε τους εμπόρους παμπλουτους με τις ανταλλαγές κ το φινάλε ποιο είναι;; πάλι από το μηδέν με ένα νέο όπλο
 
Τελικά δεδομένα η αχρωμιωτη κάννη βγάζει πιο καλές τουφεκιές και ρωτάω εγώ αυτό γίνεται λόγω της λείανσης; διότι και χρωμιωμενες κάννες υπάρχουν με εξαιρετική λείανση ,οπότε το ότι υπερτερεί μήπως οφείλετε στο ότι το χρώμιο ως ένα πολύ σκληρό υλικό απλά αφαιρεί από την κάννη την ελαστικότητα την οποία χρειάζεται ώστε να συγχρονιστεί με το πυρομαχικο ,άποψη μου είναι ότι εάν μιλάγαμε για ραβδωτα όπλα το μυστικό για βλητική υπέροχη κρύβεται στην ακαμψία της κάννης στο λειοκανο πιστεύω ότι το μυστικό της βλητικής υπεροχής κρυβεται στην ελαστικότητα ,προσωπική μου άποψη είναι η παραπάνω ίσως και να είναι λάθος αλλά η σκέψη μου νομίζω ότι έχει μια λογική .
 
Τελικά δεδομένα η αχρωμιωτη κάννη βγάζει πιο καλές τουφεκιές και ρωτάω εγώ αυτό γίνεται λόγω της λείανσης; διότι και χρωμιωμενες κάννες υπάρχουν με εξαιρετική λείανση ,οπότε το ότι υπερτερεί μήπως οφείλετε στο ότι το χρώμιο ως ένα πολύ σκληρό υλικό απλά αφαιρεί από την κάννη την ελαστικότητα την οποία χρειάζεται ώστε να συγχρονιστεί με το πυρομαχικο ,άποψη μου είναι ότι εάν μιλάγαμε για ραβδωτα όπλα το μυστικό για βλητική υπέροχη κρύβεται στην ακαμψία της κάννης στο λειοκανο πιστεύω ότι το μυστικό της βλητικής υπεροχής κρυβεται στην ελαστικότητα ,προσωπική μου άποψη είναι η παραπάνω ίσως και να είναι λάθος αλλά η σκέψη μου νομίζω ότι έχει μια λογική .
Από ραβδωτα δεν έχω καμία γνώση αλλά η benelli στην vinci ισχυρίζεται ότι η κάνη ελεύθερης ταλάντωσης που έχει βάλει όπως των ραβδωτων, αυξάνει την ευθυβολια, κ την βλητικη απόδοση ως προς την διάτρηση. Πάλι έχω διαπιστώσει από δοκιμές ότι όλα τα αυτογεμη ελατηρίου όπως η 48 Al η ή Auto 5 η ή Breda ελατηρίου βγάζουν τρομερή διάτρηση. Κάνες ελεύθερης ταλάντωσης κ αυτές. Όσο αφορά τις άχρωμιωτες κανες. Απο δοκιμές με τέτοια κάνη πάντα σε συνδυασμό με 70 Χιλ θαλαμη βγάζει 15 η 20 μ αρχική ταχύτητα παντα από αντίστοιχες χρωμιωμενες με 76 θαλάμες
 
του συστήματος Crio είναι η Crio κάννη. Η Κρυογενής επεξεργασία του ατσαλιού, του επιτρέπει να διαστέλλεται ελάχιστα κάτω από υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις. Αυτό επιτρέπει στην κάννη Crio να δονείται και να διαστέλλεται ομοιόμορφα κατα την τουφεκιά .Αυτά αναφέρονται από την benelli για τις κρυογεννης κάννες ,όλο το παραπάνω δεν είναι μια αντίφαση λέει ότι του επιτρέπει να διαστέλλεται ελάχιστα οπότε λέει ουσιαστικά ότι έχει μικρή ελαστικότητα και από κάτω λέει ότι αυτό την βοηθάει να διαστέλλεται και να δονείται ομοιόμορφα και ρωτάω δηλαδή η ακαμψία στο ατσάλι τελικά του δίνει διαστολή και δόνηση ομοιόμορφη γιατί νομίζω ότι από τα λίγα που γνωρίζω θα έπρεπε να του δίνει ακριβώς τα αντίθετα .
 
Τα ραβδωτα ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο..η βλητικη τους αποδοση δεν εχει καμια σχεση με το αν η καννη τους ειναι χρωμιομενη ή οχι..ολο το παιχνιδι εκει παιζεται με τις ραβδωσεις μεσα στην καννη και το βημα περιστροφης των ραβδωσεων..στο λειοκαννο με τη θερμη κατεργασια της καννης απλα υποβαλλεις το ατσαλι να δεχτει ενα σοκ στη μοριακη δομη του δηλαδη για να κανεις επεξεργασια το ανεβαζεις σε θερμοκρασιες πανω απο 1000 βαθμους κελσιου και με τα για να πετυχεις σκληρυνση το ψυχεις σχεδον ακαριαια..απλα στις κρυογεννη καννες εχεις ενα ηδη σκληρο ατσαλι και κανεις τρυπανισμο χωρις να ανεβασεις θερμοκρασια και να υποβαλλεις το ατσαλι σε κατι τοσο βιαιο
 
Back
Top