Τα πάντα για τα τσοκ

από που συνάγεται αυτό;
Απο τις εμπειρίες τις δικές μου και όλων όσων τα έχουν και τα δουλεύουν και τα βλέπουν στην πράξη. Έχεις δοκιμάσει Μάριε τέτοιο τσοκ και δεν διαπιστωσες τα λεγόμενα μου?
 
Αλλά δεν μου είπες το σημαντικότερο.
Πως καταφέρνει ενα τσοκ να μικρύνει την άτρακτο τόσο πολύ ;
Πιθανον με την πατέντα φρεναρισματος του συγκεντρωτηρα ίσως. Ξαναλέω δεν έχω θεωρητικές γνώσεις. Απλά αξιολογώ αυτά που βλέπω στο κυνήγι
 
Last edited:
Πιθανον με την πατέντα φρεναρισματος του συγκεντρωτηρα ίσως. Ξαναλέω δεν έχω θεωρητικές γνώσεις.
H κοντή άτρακτος οφείλεται στο φυσίγγι βασικά.

Δεν νομίζω ότι φρενάρουν το βύσμα τα "φρενάτα".
Αυτό που νομίζω κατά 99,999% ότι κάνουν είναι να στενεύουν ακόμα περισσότερο την δέσμη των σκαγιών.
Σαν να έχεις σύσφιξη πχ 3* και αυτή να αποδίδει σαν 2* διότι η δέσμη στενενεύει όσο θα στένευε με τα 2*.

Αυτό που λέγεται ότι διαλέγουν βύσματα, σημαίνει 2 πράγματα.
1. η αρχή λειτουργίας τους δεν είναι τέλεια.
2. κάποιοι περιμένουν να δουν εντυπωσιακή αύξηση της συγκέντρωσης με ΟΛΑ τα φυσίγγια, σε μερικά δεν βλέπουν (όπως με όλα τα τσοκ) και λένε, "διαλέγει βύσματα".

Αυτό που κάνουν σίγουρα είναι να καταστρέφουν τον συγκεντρωτήρα και να τον αποσπούν γρηγορότερα από την γόμωση.
Ίσως επίσης τα πέταλα να ανοίγουν ευκολότερα και πάντα.

Αυτά πιστεύω ...

Θέλω όμως να μου πεις κάτι ... αφού ενδιαφέρεσαι για την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση γιατί κάνεις τις δοκιμές σου με 3* σχεδόν πάντα ?
Θεωρείς ότι με το full θα έχεις ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη συγκέντρωση απ ότι με τα 3* ?
Γενικά ισχύει αλλά όχι πάντα.
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σχετικά με τις δοκιμές μου λες ...
 
Last edited:
Απλά αξιολογώ αυτά που βλέπω στο κυνήγι
Πολύ καλά κάνεις και τα βλέπεις και μπράβο ... εγώ είμαι ο πρώτος που λέω ότι αν δουλεύει συνδιασμός όπλου φυσιγγίου τσοκ μην αλλάζετε τίποτα απολύτως.

Άλλο όμως αυτό και άλλο να "φτιάχνουμε θεωρίες" από αυτά που βλέπουμε.
Το έκανα κατά κόρον παλιότερα ... ελάχιστα ήταν αλήθεια ... μην σου πω τίποτα απολύτως :)
Αυτή είναι η ένστασή μου ...
 
................ θεωρία και πράξη


Απο τις εμπειρίες τις δικές μου και όλων όσων τα έχουν και τα δουλεύουν και τα βλέπουν στην πράξη. Έχεις δοκιμάσει Μάριε τέτοιο τσοκ και δεν διαπιστωσες τα λεγόμενα μου?

Κώστα φίλε μου, εδώ και 25+χρόναι, έχω φτιαξει κώνους, τσοκ, διευρύνσεις αυλών, μετατροπές επί μετατροπών... έχω σκάσει του κόσμου τα λεφτά σε τσοκάκια after market.....
άκουγα φράσεις τύπου: "αυτό το τσοκάκι μεταμορφώνει το όπλο" και τις πίστευα αυτές τις "θεωρίες"
πέρασα λοιπόν στην πράξη κι έκανα ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ δοκιμές!
Δοκιμές με ΣΥΣΤΗΜΑ όμως κι όχι απλά τεστ
και κατέληξα στην "θεωρία" μου:
"όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι"
 
Γιατί δεν έχει ουρά ?
Γιατί το king's κόβει και την ουρά και το κώλο μαζί.Οντως φρενάρει πιο γρήγορα την τάπα με ότι αυτό συνεπάγεται.Οποιος δεν το πιστεύει ας διαθέσει λεφτά να βγάλει φωτογραφίες τέτοιας ανάλυσης που χρειάζεται και θα το δει.
 
H κοντή άτρακτος οφείλεται στο φυσίγγι βασικά.

Δεν νομίζω ότι φρενάρουν το βύσμα τα "φρενάτα".
Αυτό που νομίζω κατά 99,999% ότι κάνουν είναι να στενεύουν ακόμα περισσότερο την δέσμη των σκαγιών.
Σαν να έχεις σύσφιξη πχ 3* και αυτή να αποδίδει σαν 2* διότι η δέσμη στενενεύει όσο θα στένευε με τα 2*.

Αυτό που λέγεται ότι διαλέγουν βύσματα, σημαίνει 2 πράγματα.
1. η αρχή λειτουργίας τους δεν είναι τέλεια.
2. κάποιοι περιμένουν να δουν εντυπωσιακή αύξηση της συγκέντρωσης με ΟΛΑ τα φυσίγγια, σε μερικά δεν βλέπουν (όπως με όλα τα τσοκ) και λένε, "διαλέγει βύσματα".

Αυτό που κάνουν σίγουρα είναι να καταστρέφουν τον συγκεντρωτήρα και να τον αποσπούν γρηγορότερα από την γόμωση.
Ίσως επίσης τα πέταλα να ανοίγουν ευκολότερα και πάντα.

Αυτά πιστεύω ...

Θέλω όμως να μου πεις κάτι ... αφού ενδιαφέρεσαι για την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση γιατί κάνεις τις δοκιμές σου με 3* σχεδόν πάντα ?
Θεωρείς ότι με το full θα έχεις ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερη συγκέντρωση απ ότι με τα 3* ?
Γενικά ισχύει αλλά όχι πάντα.
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σχετικά με τις δοκιμές μου λες ...
Ισως με έχεις παρεξηγησει.. Δεν ενδιαφέρομαι για την μέγιστη συγκέντρωση αλλά δοκιμάζω συνδυασμούς τσοκ φυσιγγίων και αποστάσεων τα οποία δουλεύω συνήθως στο κυνήγι. Προσπαθω να έχω όμως και κάποιο περιθώριο για μακρινοτερες καταβολές γιατί έχω την συνήθεια να σηκώνω όπλο ψηλά χωρίς να θυσιάσω βέβαια τα κοντινά (20-25-30) που μας γεμίζουν την τσάντα. Αν όπως λες ενδιαφερομουν για την μέγιστη συγκέντρωση θα δοκίμαζα με φουλ και θα είχα αφτερμαρκετ τσοκ xxxxfull, ufo, turkey κτλ. Απεναντίας εχω μόνο δύο Kicks εκ των οποίων το ένα mod και το άλλο LF.
 
Γιατί το king's κόβει και την ουρά και το κώλο μαζί.Οντως φρενάρει πιο γρήγορα την τάπα με ότι αυτό συνεπάγεται.Οποιος δεν το πιστεύει ας διαθέσει λεφτά να βγάλει φωτογραφίες τέτοιας ανάλυσης που χρειάζεται και θα το δει.
Πρώτα δοκιμή, μετά χρήμα.
Ο γουρούνης στο σακί πέθανε Γιάννη.

Αν δεις πάντα εξαιρώ τα φρενάτα όταν γράφω ... δεν έχω δοκιμάσει κανένα.
 
Θέλουν να με κάνουν να πάρω κάνα μπεκ kicks αλλά για την ώρα θα αντισταθώ.
3 μπεκ αγόρασα αλλά δεν είδα να ψεκάζει μακρύτερα το μαλκότση αχαχα
Ρε βαραει πιο μακρυα να το υποστηρίξεις δε μπορεις αχαχαχαχαψχα δε το ξερες
 
Η "πράξη" έχει δείξει ότι ένας μάγος εξαφάνισε το άγαλμα της ελευθερίας.
Χιλιάδες κόσμος το είδε ... το έδειξε και η τηλεόραση ...
Εσύ το πιστεύεις ?
Η θεωρία λέει ότι τα πράγματα δεν εξαφανίζονται ... (τουλάχιστον στον μακρόκοσμο)
Σε πειράζω λίγο ...

Η ουρά στην επιφάνεια του νερού (έτσι όπως το περιγράφεις) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για την ουρά των σκαγιών ... σημαίνει όμως πολλά για την διασπορά.

Λες το πουλί να μείνει για λίγο ακόμα ζωντανό αν φάει τα σκάγια με διαφορά msec ή δέκατου του msec ?

Θα προτιμούσα ένα βίντεο από κάμερα υψηλής ταχύτητας για να το πιστέψω.
Η kicks έχει την δυνατότητα να το κάνει αλλά δεν το κάνει.
Μέχρι να το δω θα διαφωνούμε.

2,4m περίπου έχουν τα tungsten.
Μολύβια το ξεχνάμε.

Η θεωρία φτιάχνεται από σωστά εκτελεσμένα πραγματικά πειράματα.
Οι φήμες και οι δοξασίες από τις αισθήσεις μας. ;)
δες στο 3:40 ρίχνω εγώ με τσοκ φρένου και φυσίγγι ιδιογομωσης και αμέσως ρίχνει το φιλαράκι μου με ίδιο φυσίγγι και απλό τσοκ για να δεις διαφορά στην ουρά της ατράκτου!!
 
δες στο 3:40 ρίχνω εγώ με τσοκ φρένου και φυσίγγι ιδιογομωσης και αμέσως ρίχνει το φιλαράκι μου με ίδιο φυσίγγι και απλό τσοκ για να δεις διαφορά στην ουρά της ατράκτου!!
Μην επιμένετε.
Από βολή σε νερό δεν βλέπεις άτρακτο !!!
Από ίδια απόσταση ρίχνατε ;
Με την ίδια γωνία ;
Το φυσίγγι με την μεγαλύτερη διασπορά φτιάχνει και μεγαλύτερη γραμμή στο νερό.
 
Back
Top