Τα πάντα για τα τσοκ

Μπορούμε φίλε να είμαστε σίγουροι γιαυτο που γράφει τουφεκισε στόχο παπί να κινείται τραβέρσα και με τι ταχύτητα και συνθήκες και φωτογράφισε τη ντουφέκια και τι σύγκρινε με σταθερό στόχο και έβγαλε το συμπέρασμα? Καταλαβαίνεις τι εννοώ και επειδή δεν νομίζω ότι αυτό που ανέφερα έχει γίνει σίγουρα ο άνθρωπος ήταν τεράστιος μπροστά μας σε γνώσεις αλλά δεν μπορώ να φάω αμασητα και κάποια πράγματα εάν δε μπορείς να μου τα αποδείξεις .Είναι και ο λόγος που πολλοί βλέπουν στη πράξη αλλά και επαναλαμβανόμενα πράγματα και γι'αυτό αντιδρούν .
Διάβαστε αν έχετε όρεξη.

https://www.mediafire.com/file/bai2sv5lfwpatav/The_Effect_of_a_Shot_String_by_Ed_Lowry.pdf/file

Καλά κάνουν και αντιδρούν.
Αλλιώς πως θα γίνονταν συζήτηση ;
 
Εγώ θυμάμαι και το άλλο. Πουλιά λέει μερικές φορές τα παίρνεις με το πίσω μέρος της ατράκτου…η μισή ντουφεκια δλδ φεύγει μπροστά από το πουλί και τρώει την άλλη μισή και πέφτει. Γινεται;;
Γι αυτό φτιάχτηκαν τα duplex νομίζω 2*6 4*6 κτλ

Θα σε καλύψει αυτός
 
Μην επιμένετε.
Από βολή σε νερό δεν βλέπεις άτρακτο !!!
Από ίδια απόσταση ρίχνατε ;
Με την ίδια γωνία ;
Το φυσίγγι με την μεγαλύτερη διασπορά φτιάχνει και μεγαλύτερη γραμμή στο νερό.
Είμασταν σχεδόν δίπλα όχι πάνω από 5-6 μέτρα έχουμε το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι ιδιογομωσης ίδιο μήκος κανης το μόνο που αλλάζει είναι το τσοκ εγώ εδώ anaconda mid που βγαίνει 3.5* και αυτός έχει το μαμά 3*
 
Είμασταν σχεδόν δίπλα όχι πάνω από 5-6 μέτρα έχουμε το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι ιδιογομωσης ίδιο μήκος κανης το μόνο που αλλάζει είναι το τσοκ εγώ εδώ anaconda mid που βγαίνει 3.5* και αυτός έχει το μαμά 3*
Οκ Κώστα.
Διαφωνούμε.
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά.
Αν η άτρακτος είχε μήκος 30μ και πλάτος (=άνοιγμα=διασπορά) μηδέν τι θα έβλεπες στο νερό ;;;
Σκέψου και το ανάποδο.
Αν η άτρακτος είχε μήκος 0μ και πλάτος (=άνοιγμα=διασπορά) 10μ τι θα έβλεπες στο νερό ;;;
 
Last edited:
Βασίλη το θέμα δεν είναι καθαρά μόνο συγκέντρωση είναι το πώς κατανέμει η κάθε κανη και τσοκ τα σκακιά μπορεί με τη μ2 να έχεις 90/% συγκέντρωση με ful στα 36.5 πρόσεξε τι σου λέω αυτό στα 20 μέτρα θα σου κάνει τη ζωή πανδυσκολη και στα 45 θα έχεις 65% παράδειγμα .σκέψου τώρα ότι υπάρχει κανη με ανοιχτοτερο τσοκ που ανοίγει πιο γρήγορα η ντουφέκια θα βοηθήσει καλύτερα στα 20 θα έχει ίδια συγκέντρωση αλλά με καλύτερη κατανομή στα 36.5 και ίδια συγκέντρωση αλλά με καλύτερη κατανομή και στα 45 που αφού έχει ιδια συγκεντρωση και καλύτερη κατανομή έχει και μεγαλύτερο πλεονέκτημα καταβολής κάπως έτσι κερδίζουν οι Αμερικάνοι από τις κατανομές όχι από τις υπερσυγκεντρωσεις μπορεί να δεις και χαμηλότερα ποσοστά συγκεντρώσης θα έχεις όμως μεγαλύτερα δραστικό φονικό κύκλο γιατί το θήραμα θα μπορέσει να πέσει από 3/4 σκάκια μέσα σε όλη τη ροζέτα της ντουφέκιας όχι μόνο στο 2/3 του κεντρικού κύκλου.Η ςς έκανε υπερσυγκεντρωσεις που δεν τις είχα δει σε κανένα όπλο αλλά θα έπρεπε να ρίχνεις και εσύ με το μικρότερο ποσοστο σκοπευτικού σφάλματος για να τις εκμεταλλευτείς.
 
Οκ Κώστα.
Διαφωνούμε.
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά.
Αν η άτρακτος είχε μήκος 30μ και πλάτος (=άνοιγμα=διασπορά) μηδέν τι θα έβλεπες στο νερό ;;;
Σκέψου και το ανάποδο.
Αν η άτρακτος είχε μήκος 0μ και πλάτος (=άνοιγμα=διασπορά) 10μ τι θα έβλεπες στο νερό ;;;
Τότε τι βλέπουμε στο νερό εξήγησε μου!!;;
 
Αν ρίξω δηλαδή 60γρ με 10m/s θα κάνει την μεγαλύτερη γραμμή απ όλα ή θα πέσουν σαν κουτσουλιά στο νερό ;
Είναι θέμα διασποράς και μόνο.
Ριξε βασιλη και θα δεις ,40αρια και 50αρια ξεψυχισμενα λες και πετας τα σκαγια μετο χερι
 
Με τη πρώτη ευκαιρία θα τον ρωτήσω αν και δεν νομίζω να ξέρει
Δείξτου αυτό τότε

1661805522727.png

και πες του ότι ακόμα και με 85% συγκέντρωση στα 36,5m, στα 45,7m θα έχει μόλις ~53% ... κοινώς πέρα από αυτά τα μέτρα δεν θα σκοτώνει τίποτα.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει ...

Μπορείς να φανταστείς πόσες τουφεκιές έπεσαν για να φτιαχτεί αυτός ο πίνακας ?
https://www.trapshooters.com/threads/highest-tightest-pattern-percentage.871787/page-2#post-8292253

Μην κοιτάς απόλυτα νούμερα ... κοίτα ταχύτητα πτώσης της συγκέντρωσης ...
Το 85% στα 36,5 γίνεται 68% 4,5m πιο πέρα και το 68% γίνεται 53% σε άλλα 4,5m.

Μετά θέλετε (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε εσένα) να θεωρήσω σημαντική μια διαφορά στην συγκέντρωση 5-10% ... για εμένα είναι αστεία πράγματα.
 
Βαριέμαι να γράφω τα ίδια συνέχεια.
Έστω ότι μπορείς να πετύχεις ελάχιστη ή ακόμα και μηδενική ουρά (άτρακτο) στα σκάγια.
Πείτε μου εσείς που θα ωφελήσει.

Δεν θα ξεγλυστράει το θήραμα ανάμεσα στα σκάγια ;;;
Θα δέχεται όλα τα σκάγια ταυτόχρονα και όχι μετά από χιλιοστά του δευτερολέπτου ;
Σκεφτείτε πριν απαντήσετε.
Το θέμα της ατράκτου είναι λυμένο από παλιά.
[/αυτο με το θεμα της ατράκτου το διαβάζω χρονια σε εντυπα ,αναφερα πριν μερικές μερες για ενα σετ υπ με σιπε στα 32γρ ,αν το ριξεις βλέπεις την τουφεκιά να σκαει σαν κύκλος ταυτόχρονα πανω στο πουλί με δύναμη,με τα ροτβαιλ τα 52 έβλεπες στο νερο να σκορπαει μια γραμμή 2 μετρα τα περισσότερα πουλια με το ενα παρταλια ,με τα 52 τα ελουζε η τουφεκια μεγάλο ποσοστό ζωντανά.
 
αυτο με το θεμα της ατράκτου το διαβάζω χρονια σε εντυπα ,αναφερα πριν μερικές μερες για ενα σετ υπ με σιπε στα 32γρ ,αν το ριξεις βλέπεις την τουφεκιά να σκαει σαν κύκλος ταυτόχρονα πανω στο πουλί με δύναμη,με τα ροτβαιλ τα 52 έβλεπες στο νερο να σκορπαει μια γραμμή 2 μετρα τα περισσότερα πουλια με το ενα παρταλια ,με τα 52 τα ελουζε η τουφεκια μεγάλο ποσοστό ζωντανά.
Δες παραπάνω το σχήμα ... μεγαλύτερη συγκέντρωση, περισσότερα σκάγια στο πουλί.

Ισχύει ότι υπάρχει άτρακτος αλλά την επίδρασή της την θεωρώ ελάχιστη πάντα σε "καλό" φυσίγγι με σωστά σκάγια.

Αν το φυσίγγι δεν είναι σωστά στημένο ή έχει μάπα σκάγια και παραμορφώνονται πολύ εύκολα φυσικά και η άτρακτος θα μεγαλώσει (όπως και η διασπορά) αλλά τα ζωντανά δεν θα τα έχεις από την μεγάλη άτρακτο θα τα έχεις από την πολύ μικρότερη μένουσα ταχύτητα των παραμορφωμένων !!!! ειδικά με κρύο και τα λιγότερα σκάγια που θα πάρουν.

Τα πάντα επηρεάζουν ... το θέμα είναι πόσο επηρεάζουν και αν χρειάζεται να ασχοληθείς με λεπτομέρειες.
Η άτρακτος είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας ... κυνηγετικά αδιάφορη (για εμένα).
Όπως και το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση ... το έχω αποδείξει πολλές φορές.

Επειδή κατά καιρούς έχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός από χηνάρια σε αυτά που έχω καταλήξει είναι τα εξής:
1. Πρέπει να τουφεκάς όσο πιο κέντρο γίνεται
2. Το όπλο πρέπει να σου "έρχεται"
3. Με ένα 3άρι τσοκ κυνηγάς σχεδόν τα πάντα
4. Σε κάποιες περιπτώσεις θες την πολύ σφιχτή τουφεκιά αλλά σε κάποιες άλλες θες και την πολύ ανοιχτή
5. Το χοντρότερο σκάγι ποτέ δεν θα σε απογοητεύσει
6. Κανένας δεν ξέρει σε τι απόσταση θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά.
7. Δεν κάνουμε αγώνα ποιος θα χτυπήσει το πιο μακρινό θήραμα. Θηράματα υπάρχουν κοντά και μακρυά. Τα μακρινά πάντα οδηγούν σε περισσότερους τραυματισμούς.
8. Όταν "πρέπει" να ρίξεις μακρυά, σφίξε τσοκ και μεγάλωσε το μέγεθος του σκαγιού.
9. Με δεδομένη σκοπευτική ικανότητα, πάντα το φυσίγγι κάνει την διαφορά.
10. Αυτό είναι κλεμμένο από τον @Prowler® ... ας σκοτώνω εγώ ότι κινείται μέχρι τα 40m και τα υπόλοιπα χτυπήστε τα εσείς :)

Να δούμε τώρα με την υποχρεωτική χρήση ατσάλινων τι θα γίνει ... !!!
 
Last edited:
Ριξε βασιλη και θα δεις ,40αρια και 50αρια ξεψυχισμενα λες και πετας τα σκαγια μετο χερι
Έχω ρίξει στο ποτάμι πολλά κ διαφορά φυσίγγια 36-40-42.5-50-52-σημαδεύοντας σχεδόν παράλληλα ,μια απόσταση εκατο μέτρων‼️ αυτό που βλέπεις είναι να χάνεται στο νερό η ΒΑΣΗ του κύκλου διασποράς ‼️σε κάποια νωρίτερα σε κάποια αργότερα ανάλογα το νούμερο σκαγιων‼️κ η διασπορά ‼️
 
Δείξτου αυτό τότε

View attachment 54529

και πες του ότι ακόμα και με 85% συγκέντρωση στα 36,5m, στα 45,7m θα έχει μόλις ~53% ... κοινώς πέρα από αυτά τα μέτρα δεν θα σκοτώνει τίποτα.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει ...

Μπορείς να φανταστείς πόσες τουφεκιές έπεσαν για να φτιαχτεί αυτός ο πίνακας ?
https://www.trapshooters.com/threads/highest-tightest-pattern-percentage.871787/page-2#post-8292253

Μην κοιτάς απόλυτα νούμερα ... κοίτα ταχύτητα πτώσης της συγκέντρωσης ...
Το 85% στα 36,5 γίνεται 68% 4,5m πιο πέρα και το 68% γίνεται 53% σε άλλα 4,5m.

Μετά θέλετε (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε εσένα) να θεωρήσω σημαντική μια διαφορά στην συγκέντρωση 5-10% ... για εμένα είναι αστεία πράγματα.
Κ θεωρούσα πραγματικά ότι ,όλα αυτά ήταν γνωστά σε όλους κ αποδεκτά‼️
 
Δες παραπάνω το σχήμα ... μεγαλύτερη συγκέντρωση, περισσότερα σκάγια στο πουλί.

Ισχύει ότι υπάρχει άτρακτος αλλά την επίδρασή της την θεωρώ ελάχιστη πάντα σε "καλό" φυσίγγι με σωστά σκάγια.

Αν το φυσίγγι δεν είναι σωστά στημένο ή έχει μάπα σκάγια και παραμορφώνονται πολύ εύκολα φυσικά και η άτρακτος θα μεγαλώσει (όπως και η διασπορά) αλλά τα ζωντανά δεν θα τα έχεις από την μεγάλη άτρακτο θα τα έχεις από την πολύ μικρότερη μένουσα ταχύτητα των παραμορφωμένων !!!! ειδικά με κρύο και τα λιγότερα σκάγια που θα πάρουν.

Τα πάντα επηρεάζουν ... το θέμα είναι πόσο επηρεάζουν και αν χρειάζεται να ασχοληθείς με λεπτομέρειες.
Η άτρακτος είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας ... κυνηγετικά αδιάφορη (για εμένα).
Όπως και το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση ... το έχω αποδείξει πολλές φορές.

Επειδή κατά καιρούς έχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός από χηνάρια σε αυτά που έχω καταλήξει είναι τα εξής:
1. Πρέπει να τουφεκάς όσο πιο κέντρο γίνεται
2. Το όπλο πρέπει να σου "έρχεται"
3. Με ένα 3άρι τσοκ κυνηγάς σχεδόν τα πάντα
4. Σε κάποιες περιπτώσεις θες την πολύ σφιχτή τουφεκιά αλλά σε κάποιες άλλες θες και την πολύ ανοι
5. Το χοντρότερο σκάγι ποτέ δεν θα σε απογοητεύσει
6. Κανένας δεν ξέρει σε τι απόσταση θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά.
7. Δεν κάνουμε αγώνα ποιος θα χτυπήσει το πιο μακρινό θήραμα. Θηράματα υπάρχουν κοντά και μακρυά. Τα μακρινά πάντα οδηγούν σε περισσότερους τραυματισμούς.
8. Όταν "πρέπει" να ρίξεις μακρυά, σφίξε τσοκ και μεγάλωσε το μέγεθος του σκαγιού.
9. Με δεδομένη σκοπευτική ικανότητα, πάντα το φυσίγγι κάνει την διαφορά.
10. Αυτό είναι κλεμμένο από τον @Prowler® ... ας σκοτώνω εγώ ότι κινείται μέχρι τα 40m και τα υπόλοιπα χτυπήστε τα εσείς :)

Να δούμε τώρα με την υποχρεωτική χρήση ατσάλινων τι θα γίνει ... !!!
Με το παραπανω σχημα κατάλαβα τι λες,ολλα σωστά τα παραπάνω,δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες αλλα τέτοιες τουφεκιές σου διχνουν μια εικόνα το τι γίνεται. Σε μερικα μερη οι μακρινές τουφεκιές ειναι μονόδρομος με το κατάλληλο φυσίγγι δεν εχεις περισσότερα τραυματισμενα το ακριβώς αντίθετο.
 
Σε μερικα μερη οι μακρινές τουφεκιές ειναι μονόδρομος
Συμφωνώ
με το κατάλληλο φυσίγγι δεν εχεις περισσότερα τραυματισμενα το ακριβώς αντίθετο.
Όσο πιο κέντρο είσαι, όσο καλύτερο το φυσίγγι, όσο πιο σωστό το μέγεθος του σκαγιού για την απόσταση και το κρύο και όσο η απόσταση είναι "λογική" για το φυσίγγι που χρησιμοποιείς, .... ναι θα έχεις λιγότερα τραυματισμένα.
 
Είμασταν σχεδόν δίπλα όχι πάνω από 5-6 μέτρα έχουμε το ίδιο όπλο το ίδιο φυσίγγι ιδιογομωσης ίδιο μήκος κανης το μόνο που αλλάζει είναι το τσοκ εγώ εδώ anaconda mid που βγαίνει 3.5* και αυτός έχει το μαμά 3*
Κωστα απο το βίντεο φαίνεται εσυ να ρίχνεις ελαφρώς απο πιο ψηλο σημείο κ πιο κοντα σε σχεση με το φίλο σου που φαίνεται να βρίσκεται δεξιότερα κ σχεδόν σε ευθεία με το θηραμα.. Ισως γι αυτό φαίνεται ετσι η τουφεκια του
 
Back
Top