Τα πάντα για τα τσοκ

Κωστα απο το βίντεο φαίνεται εσυ να ρίχνεις ελαφρώς απο πιο ψηλο σημείο κ πιο κοντα σε σχεση με το φίλο σου που φαίνεται να βρίσκεται δεξιότερα κ σχεδόν σε ευθεία με το θηραμα.. Ισως γι αυτό φαίνεται ετσι η τουφεκια του
ασε τι φαινεται ,αφου σου εξηγει που ειναι!
 
θεωρία και πράξη:

Α. ένας τυπάς στο αμέρικα, ο Σάμι - μποη, επιστήμων καταρτισμένος, τυγχάνει να εργάζεται ως επικεφαλής τμήματος μιας από τις μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο, κάνει πειράματα επί χρόνια με την υποστήριξη της εταιρείας η οποία ενδιαφέρεται άμεσα για τα αποτελέσματα.
Μετά από χρόνια πειραμάτων και δεκάδων χιλιάδων ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ δοκιμών με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μεθοδολογία, καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα τα οποία και δημοσιοποιούν.

Β. ένας τυπάς στο ελλαντα, ου μπαρμπα - Μήτσους, τυγχάνει να ασχολείται ερασιτεχνικά με το αντικείμενο της εταιρείας στο αμερικα. Μέσω της τριβής με το αντικείμενο "βλέπει" πράγματα και "καταλήγει" σε διαπιστώσεις, διαφορετικές έως αντίθετες με του Σαμυ-μποη, τις οποίες συνοψίζει ως "άποψη".

και το ερώτημα:
ποιος από τους δύο είναι λογικότερο να είναι σωστός;
ποιος από τους δύο έχει ασχοληθεί ΠΡΑΚΤΙΚΑ εντονότερα με το θέμα;
ποιος από τους δύο έχει αποκτήσει μεγαλύτερη εμπειρία και γνώσεις;
ποιος λέει "θεωρίες" και ποιος "πράξη";
ποιον από τους δύο να πιστέψουμε;
 
θεωρία και πράξη:

Α. ένας τυπάς στο αμέρικα, ο Σάμι - μποη, επιστήμων καταρτισμένος, τυγχάνει να εργάζεται ως επικεφαλής τμήματος μιας από τις μεγαλύτερες εταιρείες στον κόσμο, κάνει πειράματα επί χρόνια με την υποστήριξη της εταιρείας η οποία ενδιαφέρεται άμεσα για τα αποτελέσματα.
Μετά από χρόνια πειραμάτων και δεκάδων χιλιάδων ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ δοκιμών με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μεθοδολογία, καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα τα οποία και δημοσιοποιούν.

Β. ένας τυπάς στο ελλαντα, ου μπαρμπα - Μήτσους, τυγχάνει να ασχολείται ερασιτεχνικά με το αντικείμενο της εταιρείας στο αμερικα. Μέσω της τριβής με το αντικείμενο "βλέπει" πράγματα και "καταλήγει" σε διαπιστώσεις, διαφορετικές έως αντίθετες με του Σαμυ-μποη, τις οποίες συνοψίζει ως "άποψη".

και το ερώτημα:
ποιος από τους δύο είναι λογικότερο να είναι σωστός;
ποιος από τους δύο έχει ασχοληθεί ΠΡΑΚΤΙΚΑ εντονότερα με το θέμα;
ποιος από τους δύο έχει αποκτήσει μεγαλύτερη εμπειρία και γνώσεις;
ποιος λέει "θεωρίες" και ποιος "πράξη";
ποιον από τους δύο να πιστέψουμε;
Ου θκος μας‼️άι ‼️θέλς να τ'ακουεις κι'συ πρου'ι' πρου'ι' μι φενειτει‼️
 
μπορεί με τη μ2 να έχεις 90/% συγκέντρωση με ful στα 36.5 πρόσεξε τι σου λέω αυτό στα 20 μέτρα θα σου κάνει τη ζωή πανδυσκολη και στα 45 θα έχεις 65% παράδειγμα .σκέψου τώρα ότι υπάρχει κανη με ανοιχτοτερο τσοκ που ανοίγει πιο γρήγορα η ντουφέκια θα βοηθήσει καλύτερα στα 20 θα έχει ίδια συγκέντρωση αλλά με καλύτερη κατανομή στα 36.5 και ίδια συγκέντρωση αλλά με καλύτερη κατανομή και στα 45 που αφού έχει ιδια συγκεντρωση και καλύτερη κατανομή έχει και μεγαλύτερο πλεονέκτημα καταβολής
Τώρα φτάνουμε στην ουσία σιγά σιγά.
Ουσιαστικά λες το εξής:
όπλο 1:
20m=>100% σε κύκλο 30cm
36m=>90% σε κύκλο 76cm
45m=>65% σε κύκλο 76cm

όπλο 2:
20m=>100% σε κύκλο 50cm
36m=>90% σε κύκλο 76cm και καλύτερη κατανομή από το όπλο 1
45m=>65% σε κύκλο 76cm και καλύτερη κατανομή από το όπλο 1

Τα σκάγια αν αρχίσουν να ανοίγουν, δεν κλείνουν ... αυτό είναι κανόνας για εμένα !!!
Άρα το όπλο 2 είναι αδύνατο να έχει τις ίδιες συγκεντρώσεις με το όπλο 1 στα 36m και στα 45m όταν στα 20m έχει μεγαλύτερο δραστικό κύκλο.

κάπως έτσι κερδίζουν οι Αμερικάνοι από τις κατανομές όχι από τις υπερσυγκεντρωσεις μπορεί να δεις και χαμηλότερα ποσοστά συγκεντρώσης θα έχεις όμως μεγαλύτερα δραστικό φονικό κύκλο γιατί το θήραμα θα μπορέσει να πέσει από 3/4 σκάκια μέσα σε όλη τη ροζέτα της ντουφέκιας όχι μόνο στο 2/3 του κεντρικού κύκλου.
Αν όλοι ξέραμε την απόσταση που θα τουφεκίσουμε θα φτιάχναμε ή θα επιλέγαμε φυσίγγι ειδικά για την απόσταση αυτή.
Όμορφα γεμισμένος κύκλος, μια νορμάλ συγκέντρωση κτλ
Το πρόβλημα είναι ότι δεν την ξέρουμε και θέλουμε να κατεβάζουμε τα πάντα από τα 20-60m.
Αυτό δεν γίνεται.
Αν έχεις την ιδανική συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση, σε μικρότερη απόσταση θα έχεις πάντα μεγαλύτερη και σε μεγαλύτερη απόσταση πάντα μικρότερη.
Οπότε καταλήγουμε ότι αυτά που παίζουν ρόλο είναι τα κενά και η ισοκατανομή όπως πολύ σωστά λέει ο @Prowler®
Φυσικά και διάτρηση αλλά μιλάμε για κατανομές τώρα ...

ps
Σου θυμίζω το εξής ... (με την Μ2 και την 1187 (αυτά τα όπλα έχω και αυτά δοκιμάζω))
1. η Μ2 έδωσε και στα 3 φυσίγγια λιγότερα κενά από την 1187
2. συγκεντρώσεις παρόμοιες με το ίδιο τσοκ (μόνο στο Rem express #4) η 1187 έβγαλε ένα +10% με 2 τσαμπιά ... δεν το σπουδαιολογώ όμως.
3. για εμένα τα 2 όπλα ρίχουν τις ίδιες περίπου κατανομές και πρόσεξε τα 2 από τα 3 φυσίγγια ευνοούσαν την 1187.

Αυτά είδα και από την στιγμή που δεν βλέπω κάτι εξωφρενικό δεν το ψάχνω περαιτέρω ούτε θα καθήσω να βγάλω τα μάτια μου μετρώντας σκάγια, για να αποδείξω ότι το ένα βαράει καλύτερα από το άλλο ... αν βάραγε θα το βλέπαμε αμέσως.

Remington express #4
N4.jpg

Remington express #6
N6.jpg

Jordan κόκκινο 32γρ #8
N8.jpg
 
Τώρα φτάνουμε στην ουσία σιγά σιγά.
Ουσιαστικά λες το εξής:
όπλο 1:
20m=>100% σε κύκλο 30cm
36m=>90% σε κύκλο 76cm
45m=>65% σε κύκλο 76cm

όπλο 2:
20m=>100% σε κύκλο 50cm
36m=>90% σε κύκλο 76cm και καλύτερη κατανομή από το όπλο 1
45m=>65% σε κύκλο 76cm και καλύτερη κατανομή από το όπλο 1

Τα σκάγια αν αρχίσουν να ανοίγουν, δεν κλείνουν ... αυτό είναι κανόνας για εμένα !!!
Άρα το όπλο 2 είναι αδύνατο να έχει τις ίδιες συγκεντρώσεις με το όπλο 1 στα 36m και στα 45m όταν στα 20m έχει μεγαλύτερο δραστικό κύκλο.


Αν όλοι ξέραμε την απόσταση που θα τουφεκίσουμε θα φτιάχναμε ή θα επιλέγαμε φυσίγγι ειδικά για την απόσταση αυτή.
Όμορφα γεμισμένος κύκλος, μια νορμάλ συγκέντρωση κτλ
Το πρόβλημα είναι ότι δεν την ξέρουμε και θέλουμε να κατεβάζουμε τα πάντα από τα 20-60m.
Αυτό δεν γίνεται.
Αν έχεις την ιδανική συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση, σε μικρότερη απόσταση θα έχεις πάντα μεγαλύτερη και σε μεγαλύτερη απόσταση πάντα μικρότερη.
Οπότε καταλήγουμε ότι αυτά που παίζουν ρόλο είναι τα κενά και η ισοκατανομή όπως πολύ σωστά λέει ο @Prowler®
Φυσικά και διάτρηση αλλά μιλάμε για κατανομές τώρα ...

ps
Σου θυμίζω το εξής ... (με την Μ2 και την 1187 (αυτά τα όπλα έχω και αυτά δοκιμάζω))
1. η Μ2 έδωσε και στα 3 φυσίγγια λιγότερα κενά από την 1187
2. συγκεντρώσεις παρόμοιες με το ίδιο τσοκ (μόνο στο Rem express #4) η 1187 έβγαλε ένα +10% με 2 τσαμπιά ... δεν το σπουδαιολογώ όμως.
3. για εμένα τα 2 όπλα ρίχουν τις ίδιες περίπου κατανομές και πρόσεξε τα 2 από τα 3 φυσίγγια ευνοούσαν την 1187.

Αυτά είδα και από την στιγμή που δεν βλέπω κάτι εξωφρενικό δεν το ψάχνω περαιτέρω ούτε θα καθήσω να βγάλω τα μάτια μου μετρώντας σκάγια, για να αποδείξω ότι το ένα βαράει καλύτερα από το άλλο ... αν βάραγε θα το βλέπαμε αμέσως.

Remington express #4
View attachment 54542

Remington express #6
View attachment 54543

Jordan κόκκινο 32γρ #8
View attachment 54544
Νιε πούλυ σούστα ούλα αυτα που λίες, αλλλλα η ρεμινγκτουν‼️ στου κυνηγ σκουτων καλύτειρα‼️δε μι του βγαειζ αυτό απ' του μυαλό ‼️του γιατί δεν ξερου‼️αλλά ουλ έτσι λιεν‼️τι δεν ξέρν αυτοί κι ξέρς εισύ❓❓❓α❓❓❓❓
 
Νιε πούλυ σούστα ούλα αυτα που λίες, αλλλλα η ρεμινγκτουν‼️ στου κυνηγ σκουτων καλύτειρα‼️δε μι του βγαειζ αυτό απ' του μυαλό ‼️του γιατί δεν ξερου‼️αλλά ουλ έτσι λιεν‼️τι δεν ξέρν αυτοί κι ξέρς εισύ❓❓❓α❓❓❓❓
Μπορεί οι άλλες ... η δική μου όχι ...
Άμα με πιάσει κάνα αμόκ θα δοκιμάσω και διατρήσεις για να έχω να λέω και να δείχνω ... κεντρική και περιφερειακή !!!
Επειδή βαριέμαι τις διατρήσεις τις αφήνω για κανέναν άλλο ...
 
Η απορία μου με τα τσοκ είναι η εξής ....
Έχετε δει εξωφρενικές διαφορές από τσοκ σε τσοκ ίδιας σύσφιξης είτε κωνικό είτε κωνικό παράλληλο, διαφορετικών εταιριών ?
Γιατί εγώ με τα ελάχιστα που δοκίμασα μαμά και aftermarket δεν είδα καμία ... όταν λέω διαφορές εννοώ πάνω από 10%.

(Πάντα εξαιρούμε τα brain και τα "φρενάτα" ... θα τα δούμε και αυτά κάποια άλλη στιγμή.)
 
Δείξτου αυτό τότε

View attachment 54529

και πες του ότι ακόμα και με 85% συγκέντρωση στα 36,5m, στα 45,7m θα έχει μόλις ~53% ... κοινώς πέρα από αυτά τα μέτρα δεν θα σκοτώνει τίποτα.
Φυσικά αυτό δεν ισχύει ...

Μπορείς να φανταστείς πόσες τουφεκιές έπεσαν για να φτιαχτεί αυτός ο πίνακας ?
https://www.trapshooters.com/threads/highest-tightest-pattern-percentage.871787/page-2#post-8292253

Μην κοιτάς απόλυτα νούμερα ... κοίτα ταχύτητα πτώσης της συγκέντρωσης ...
Το 85% στα 36,5 γίνεται 68% 4,5m πιο πέρα και το 68% γίνεται 53% σε άλλα 4,5m.

Μετά θέλετε (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε εσένα) να θεωρήσω σημαντική μια διαφορά στην συγκέντρωση 5-10% ... για εμένα είναι αστεία πράγματα.
Αυτο το 85% που στα 36 εγινε 68% το δοκιμασε με ολα τις βυσματοσεις και ολα τσοκ και το εκανε κανονα?
 
Μονοκανο αλλά ενα φιλαράκι μου λέει σκοτώνω τις μπεκάτσες με το 4* 15 μετρά έως 40 το ντουφέκι με έχει αφήσει άφωνο κάτι ανάλογο μου είπε και ένας άλλος που γύρισε προχθές από βόρεια εκτός Ελλάδος έκανε φάσες μπόλικες και λίγα τρυγονακια ο οποίος έχει από όλα τα καλουδια των όπλων μου λέει δε παίζεται το v3 .
Δεν παίζεται το V3 αλλά τους αριστερούς μας έχουν στα αζητητα. Άσε που στα αριστερά όπλα κάποιες εταιρείες μας επιφυλάσσουν υψηλότερη τιμή για το ίδιο μοντέλο πάντα. Αν υπήρχε V3 αριστερή και σε τιμή ίδια με την δεξιά θα έπαιρνα κι εγώ.
 
Αυτο το 85% που στα 36 εγινε 68% το δοκιμασε με ολα τις βυσματοσεις και ολα τσοκ και το εκανε κανονα?
είναι μεσος όρος δεκάδων χιλιάδων βολών
δοκιμή με ολους τους συγκεντρωτήρες της winchester και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ άλλους (federal, remington, fiocchi, bdp κ.α.)
δοκιμή με ολα τα τσοκ φυσικά
η μόνη προυπόθεση του ήταν: το φυσίγγι να είναι καλογεμισμένο....
 
δοκιμες οπλων ειναι αυτη η διαδιακασια που γινεται απο δυο οπλα αντιπαλων ή ανταγωνιστικων μεταξυ τους εταιρειων και στο τελος κερδιζει παντα η μ2 του Βασιλη (Gary Lineker).....μιλαμε για παραγκα κανονικη ......
 
Last edited:
Αυτο το 85% που στα 36 εγινε 68% το δοκιμασε με ολα τις βυσματοσεις και ολα τσοκ και το εκανε κανονα?
Δεν υπάρχουν "κανόνες" (με την έννοια ... ακριβή νούμερα) στην βλητική ... είναι ένας μπούσουλας.

Ρίξε με ένα φυσίγγι που βγάζει 85% στα 36,5m και το ίδιο φυσίγγι στα 41m να δούμε τι θα δώσει ?
Αν δεν το κάνεις εσύ θα το κάνω εγώ κάποια στιγμή για να μου φύγει η απορία.
Τα νούμερα στον πίνακα είναι ένας μέσος όρος που προέκυψε από πάρα πολλές δοκιμές.

Δεν ξέρω αν δοκίμασε όλες τις βυσματώσεις, τσοκ λογικά άλλαζε.
Το επίσης σίγουρο είναι ότι έριχνε αμερικάνικα φυσίγγια τα περισσότερα ή όλα προφανώς Winchester αφού δούλευε στην Winchester.
(Λάθος έκανα ότι δούλευε για την Federal :) )

Αυτό σημαίνει ότι ο πίνακας έχει προκύψει από "καλά" φυσίγγια.
Για εμένα ισχύει για όλα με καλά σκάγια μιας και η συμπεριφορά των σκαγιών μέσα στον αέρα δεν αλλάζει.

Υπάρχει και ο κλασικός πίνακας του Gough Thomas (λίγο πιο αισιόδοξος) που τον χρησιμοποιούν οι περισσότεροι δεν φτάνει όμως σε συγκεντρώσεις της τάξης του 95% στα 36,5m αλλά μόνο στο 70%.
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/skopovoli/oi-erastes-tou-pinaka/

1661844633719.png
Αν μελετήσεις τα νούμερα (δεν έχουν αξία οι ακριβείς τιμές) θα δεις τα εξής
1. Ο Lowry λέει ότι σε κάθε 4,5m μετά τα 36,5m χάνεις ένα 10-15% συγκέντρωση ... ο Gough Thomas είναι πιο αισιόδοξος και λέει ότι χάνεις ένα 10%
2. Και οι 2 συμφωνούν ότι σε χαμηλές συγκεντρώσεις στα 36,5m, το ποσοστό που χάνεται από εκεί και μετά είναι μικρότερο.
3. Και οι 2 συμφωνούν ότι όσο η απόσταση μεγαλώνει μετά τα 36,5m ο ρυθμός με τον οποίο χάνεται η συγκέντρωση αρχίζει να μικραίνει.

θεωρία και πράξη:

Μετά από χρόνια πειραμάτων και δεκάδων χιλιάδων ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ δοκιμών με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μεθοδολογία, καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα τα οποία και δημοσιοποιούν.
Πολλά δημοσιοποίησε αφού βγήκε στην σύνταξη ή μέσω του προγράμματος που έφτιαξε "Ballistics for windows".
Ο άνθρωπος απλά δεν παιζόταν ... τι να θυμηθώ ... πείραμα Nilo, μελέτες για την άτρακτο, ακτινογραφίες της κάνης κατά την τουφεκιά για να βλέπει την γόμωση στο εσωτερικό ...
Είχε τα μέσα, είχε τα χρήματα μέσω της Winchester, είχε τον χρόνο, ήταν η δουλειά του και έκανε παπάδες ...

https://randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm
 
Last edited:
Δεν παίζεται το V3 αλλά τους αριστερούς μας έχουν στα αζητητα. Άσε που στα αριστερά όπλα κάποιες εταιρείες μας επιφυλάσσουν υψηλότερη τιμή για το ίδιο μοντέλο πάντα. Αν υπήρχε V3 αριστερή και σε τιμή ίδια με την δεξιά θα έπαιρνα κι εγώ.
να ηταν V8 να το συζηταγαμε...με 3κυλινδρο που πας ρε αμερικανε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
να σε ρωτησω ρε φιλος ,η ατρακτος ειναι ιδια απο ενα φυσιγγι με συγκεντρωτηρα και με ενα με μαλινη ταπα?
Πες πρώτα αν οι δύο τουφεκιές τέμνονται κ μετά μιλάμε....ότι στρεσαρει πιο πολύ τα σκάγια θα εμπλουτίσει την ουρά του νέφους(παραμορφωμένα) ,άτρακτο ....η μάλλινη στον 18.8 θα έχει μικρότερη άτρακτο ,στον 18.2 μεγαλύτερη....αυτά που γράφει ο Βασίλης δεν σου αρέσουν κ ζητάς τη δική μου άποψη❓
 
Back
Top