Τα πάντα για τα τσοκ

καλοί οι πίνακες αλλά σαν τις ζωγραφιές δεν έχει!!
1 inch=2.54 cm & 1 yard =0.91 m
ελπίζω να ταιριάζει σε αυτό το θέμα...
tsok.jpg
 
Last edited by a moderator:
Δν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τοπικ αλλά μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει μετρήσει τα δέκατα του εργοστασιακου φουλ τσοκ της 391 με 18.3 αυλο?
 
Δν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τοπικ αλλά μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει μετρήσει τα δέκατα του εργοστασιακου φουλ τσοκ της 391 με 18.3 αυλο?
Τα μέτρησε πρόσφατα φίλος (με μηχανικό και με ηλεκτρονικό παχύμετρο) και μου έδωσε αναλυτικά τις μετρήσεις, το Full είναι 17.55mm και βγαίνει καθαρό δυάρι στον 18.3 αυλό
 
Επειδή προσωπικά με τα όπλα είμαι τελείως άσχετος, μου αρέσει να βρίσκω την βασική γνώση και να παίρω τα πράγματα βήμα βήμα (μαθηματικός γαρ). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Τσοκ ονομάζεται η στένωση στο στόμιο της κάννης. Η στένωση αυτή ρυθμίζει το άνοιγμα του κύκλου των σκαγιών.
Στον πίνακα παρακάτω θα βρούμε τις διάφορες στενώσεις και τις συνήθεις ονομασίες τους. Προσέξτε ότι ανάμεσα στις κύριες ονομασίες υπάρχουν και ενδιάμεσες οι οποίες δεν αναφέρονται για λόγους απλοποίησης.
ΟνομασίαΤσόκΑγγλικάInchMMΕύρος(mm)Συμβολισμός
Σύσφιξη
ΚύλινδροςCYLCylinder0,0000,000,00-0,03* * * * * ή CYL
Βελτιωμένος ΚύλινδροςICImproved Cylinder0,0050,120,05-0,15* * * * *
Ενα τέταρτο1/4Light Modified0,0100,250,20-0,30* * * *
Μισό1/2Modified0,0200,500,40-0,60* * *
Τρία τέταρτα3/4Improved Modified0,0300,750,70-0,80* *
Πλήρες τσόκ (φούλ)FullFull0,0401,000,90-1,20*


Το τσοκ μετριέται πάνω στον συγκεκριμένο αυλό που έχει η κάθε κάννη. Μετράμε δηλαδή τη στένωση του στομίου σε χιλιοστά (mm) και αφαιρώντας τα χιλιοστά αυτά από τη στένωση του αυλού μπορούμε να βρούμε το κάθε τσοκ τι σύσφιξη έχει στο όπλο μας. Για παράδειγμα σε μια κάννη με αυλό 18,5 αν το τσοκ που θα βάλουμε έχει διάμετρο στομίου 17,5 χιλιοστά τότε η διαφορά 18,5-17,5=1mm σημαίνει ότι αφορά ένα φουλ τσοκ αφού η διαφορά του 1 χιλιοστού εμπίπτει στο εύρος 0,90-1,20 του παραπάνω πίνακα. Αν βάλουμε το ίδιο τσοκ σε μια κάννη με αυλό 18,2 χιλιοστά τότε η διαφορά θα είναι 18,2-17,5=0,7 άρα θα πάρουμε σύσφιξη τρία τέταρτα χρησιμοποιώντας ακριβώς το ίδιο τσοκ σε άλλη κάννη.

Αυτή η διαπίστωση αμέσως οδηγεί στα κριτήρια επιλογής των εναλλασσόμενων τσοκ. Οταν αγοράζουμε ένα τσοκάκι και θέλουμε απόδοση φουλ τσοκ τότε αγοράζουμε αυτό που θα μας δώσει ένα χιλιοστό σύσφιξη επί του αυλού της κάννης μας, και όχι απλά ένα που γράφει πάνω στο τσοκάκι την λέξη Full ή έχει ένα άστρο.

Να κλείσω λέγοντας ότι η σκοπευτική τεχνική είναι το θεμέλιο, πάνω σε αυτό ακολουθούν τα μέτρα του κοντακιού, μετά έρχεται το κατάλληλο τσοκ, η ποιότητα φυσιγγίων και τελικά μετρά η ποιότητα του όπλου. Οταν ο χειριστής έχει την ικανότητα να στείλει τα σκάγια εκεί που πρέπει τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Για το παραπάνω κείμενο χρησιμοποίησα διάφορες πηγές για να πάρω την γνώση. :)
 
Last edited:
Πολύ καλό το κείμενο και κατατοπιστικό για όλους.... Απλά να αναφέρω το εξής που παρατήρησα σε μια εταιρεία (δεν ξέρω εάν το εφαρμόζει άλλη) Στην στήλη ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ με τα άστρα δηλαδή, μέχρι τώρα στα όπλα που είχαν πέσει στα χέρια μου το Full ή * , είχε συνήθως και μια <<χαρακιά>> (ας μου επιτραπεί ο όρος) στην άκρη του, το ΙΜ ή ** , είχε συνήθως 2 χαρακιές.....έτσι τουλάχιστον είχα μάθει...σε Benelli, Beretta, Bettinsoli, Franchi κλπ κλπ....ψάχνω το Blaser μιας και με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο και βλέπω ...τα αντίθετα όσον αφορά τις....χαρακιές.....ήθελαν να διαφέρουν οι Γερμανοί μάλλον :confused:

blaser-choke-standard-0.jpg
 
Επειδή προσωπικά με τα όπλα είμαι τελείως άσχετος, μου αρέσει να βρίσκω την βασική γνώση και να παίρω τα πράγματα βήμα βήμα (μαθηματικός γαρ). Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Τσοκ ονομάζεται η στένωση στο στόμιο της κάννης. Η στένωση αυτή ρυθμίζει το άνοιγμα του κύκλου των σκαγιών.
Στον πίνακα παρακάτω θα βρούμε τις διάφορες στενώσεις και τις συνήθεις ονομασίες τους. Προσέξτε ότι ανάμεσα στις κύριες ονομασίες υπάρχουν και ενδιάμεσες οι οποίες δεν αναφέρονται για λόγους απλοποίησης.
Σύσφιξη
ΟνομασίαΤσόκΑγγλικάInchMMΕύρος(mm)Συμβολισμός
ΚύλινδροςCYLCylinder0,0000,000,00-0,03* * * * * ή CYL
Βελτιωμένος ΚύλινδροςICImproved Cylinder0,0050,120,05-0,15* * * * *
Ενα τέταρτο1/4Light Modified0,0100,250,20-0,30* * * *
Μισό1/2Modified0,0200,500,40-0,60* * *
Τρία τέταρτα3/4Improved Modified0,0300,750,70-0,80* *
Πλήρες τσόκ (φούλ)FullFull0,0401,000,90-1,20*


Το τσοκ μετριέται πάνω στον συγκεκριμένο αυλό που έχει η κάθε κάννη. Μετράμε δηλαδή τη στένωση του στομίου σε χιλιοστά (mm) και αφαιρώντας τα χιλιοστά αυτά από τη στένωση του αυλού μπορούμε να βρούμε το κάθε τσοκ τι σύσφιξη έχει στο όπλο μας. Για παράδειγμα σε μια κάννη με αυλό 18,5 αν το τσοκ που θα βάλουμε έχει διάμετρο στομίου 17,5 χιλιοστά τότε η διαφορά 18,5-17,5=1mm σημαίνει ότι αφορά ένα φουλ τσοκ αφού η διαφορά του 1 χιλιοστού εμπίπτει στο εύρος 0,90-1,20 του παραπάνω πίνακα. Αν βάλουμε το ίδιο τσοκ σε μια κάννη με αυλό 18,2 χιλιοστά τότε η διαφορά θα είναι 18,2-17,5=0,7 άρα θα πάρουμε σύσφιξη τρία τέταρτα χρησιμοποιώντας ακριβώς το ίδιο τσοκ σε άλλη κάννη.

Αυτή η διαπίστωση αμέσως οδηγεί στα κριτήρια επιλογής των εναλλασσόμενων τσοκ. Οταν αγοράζουμε ένα τσοκάκι και θέλουμε απόδοση φουλ τσοκ τότε αγοράζουμε αυτό που θα μας δώσει ένα χιλιοστό σύσφιξη επί του αυλού της κάννης μας, και όχι απλά ένα που γράφει πάνω στο τσοκάκι την λέξη Full ή έχει ένα

Βασίλη στα τσοκ φρένου όμως ένα τσοκ μας δίνει αποτέλεσμα πιο σφιχτό κατά ένα νούμερο περίπου.Όπως μου έχει πει ένας άλλος φίλος Βασίλης. :)
 
Στον παραπάνω πίνακα διαφωνώ μονάχα στα εξής: το 0.12 (1/8 περίπου) είναι το skeet , το IC είναι το 0.25 (1/4), το LM είναι 0.38 (3/8 περίπου)
Έστω ότι ο πίνακας μπορεί να είναι λάθος. Η ουσία που ήθελα να δώσω πρώτα απ'όλα ήταν το πως συμπεριφέρεται ένα τσοκ σε διάφορες κάννες αλλά και τον τρόπο που υπολογίζουμε την σύσφιξη. Βάλε έναν πίνακα που θεωρείς πιο αντιπροσωπευτικό!
 
Πολύ καλό το κείμενο και κατατοπιστικό για όλους.... Απλά να αναφέρω το εξής που παρατήρησα σε μια εταιρεία (δεν ξέρω εάν το εφαρμόζει άλλη) Στην στήλη ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ με τα άστρα δηλαδή, μέχρι τώρα στα όπλα που είχαν πέσει στα χέρια μου το Full ή * , είχε συνήθως και μια <<χαρακιά>> (ας μου επιτραπεί ο όρος) στην άκρη του, το ΙΜ ή ** , είχε συνήθως 2 χαρακιές.....έτσι τουλάχιστον είχα μάθει...σε Benelli, Beretta, Bettinsoli, Franchi κλπ κλπ....ψάχνω το Blaser μιας και με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο και βλέπω ...τα αντίθετα όσον αφορά τις....χαρακιές.....ήθελαν να διαφέρουν οι Γερμανοί μάλλον :confused:

View attachment 12017
Έτσι φαίνεται Κώστα ήθελαν να διαφέρουν μάλλον ( να ήταν Εγγλέζοι να πω εντάξει .sarcastic. ) το skeet χωρίς χαρακια και μάλλον ο κύλινδρος και ο βελτιωμένος κύλινδρος μιας και αρχινανε με μια από το μισό? Νομίζω τα τσοκ της blaser τα φτιάχνει η briley .
 
Έτσι φαίνεται Κώστα ήθελαν να διαφέρουν μάλλον ( να ήταν Εγγλέζοι να πω εντάξει .sarcastic. ) το skeet χωρίς χαρακια και μάλλον ο κύλινδρος και ο βελτιωμένος κύλινδρος μιας και αρχινανε με μια από το μισό? Νομίζω τα τσοκ της blaser τα φτιάχνει η briley .

.sarcastic. .sarcastic. ποιος ξέρει τί είχαν στο μυαλό τους........ Ναι η Briley τα φτιάχνει.....
 
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα τσοκ.

Έχω κάποιες απορίες.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμήσω.

Θα παρακαλούσα όμως να απαντήσει κάποιος μόνο αν είναι σίγουρος και όχι να μου πει κάποιος τι υποθέτει ή τι νομίζει.
Ώστε να μάθω και εγώ αλλά και όποιος άλλος δεν γνωρίζει.

Ιδανικός φυσικα θα ήταν ο κύριος Σωτηρόπουλος αλλά δεν ξέρω αν έχει χρόνο ή αν εντοπίσει τις απορίες που θα παραθέσω.

ποιος τύπος φυσιγγιου υπακούει καλύτερα στον βαθμό του τσοκ είτε είναι εναλλασσόμενο είτε σταθερο;

Φυσιγγι με μαλλινη ταπα;

Με συγκεντρωτηρα;

Διασπορας;

Η μήπως το κάθε φυσιγγι θα υπακούσει καλύτερα αν ταιριάζει με το ανάλογο τσοκ;

Π.χ ένα φυσιγγι διασποράς με τον κύλινδρο ή ένα φυσιγγι με συγκεντρωτηρα με το φουλ τσοκ.

Για να το διατυπώσω καλύτερα πιο φυσιγγι είναι αυτό που επηρεάζεται και υπακούει καλύτερα στον βαθμό σύσφιξης του τσοκ;
Ανεξάρτητα από το πιο έχουμε τοποθετήσει.
 
Για να το διατυπώσω καλύτερα πιο φυσιγγι είναι αυτό που επηρεάζεται και υπακούει καλύτερα στον βαθμό σύσφιξης του τσοκ;
Ανεξάρτητα από το πιο έχουμε τοποθετήσει.
1) Μάλλινη τάπα και 2) πλαστική μισόταπα (bior)
 
1) Μάλλινη τάπα και 2) πλαστική μισόταπα (bior)
Οπότε εάν θέλουμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά στις δυνατότητες του τσοκ που έχουμε επιλέξει θα πρέπει να Ρίχνουμε μαλλινη τάπα.

Μάλιστα.

Ευχαριστώ.
 
Μπήκα στον πειρασμό να γράψω ή να μην γράψω....γιατί δεν με λένε .....Σωτηρόπουλο....Στέλιο σε πειράζω αλλά έτσι όπως το έγραψες πέρασε από το μυαλό μου αλλά ειλικρινά, χαμογελώντας και μόνο :):););)....ο Βασίλης λέει η μάλλινη τάπα σαν νούμερο ένα επιλογή....τότε να ρωτήσω εγώ καλοπροαίρετα πάντα γιατί οι αθλητές του trap δεν χρησιμοποιούν φυσίγγια με μάλλινη τάπα προκειμένου να <<εκμεταλευτούν>> τα προτερήματα της σε συνδιασμό με τις σφιχτές συσφίξεις που χρησιμοποιούνται στο εν λόγω άθλημα;;;;
Δεν είμαι ειδικός και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως κάτι τέτοιο αλλά επέτρεψε μου να σου πω οτι το ερώτημα σου εξ ' αρχής δεν είναι σωστό...ας το πω έτσι....και αυτό διότι τα τσοκάκια υπάρχουν για να δίνουν στον κυνηγό μια κατανομή (την καλύτερη κατά το δοκούν του) ανάλογα της αποστάσεως που θέλουν να τουφεκίσει ο καθένας.....τα φυσίγγια εξελίχθηκαν και αυτά και υπάρχουν σε διαφορετικούς τύπους γιατί το κάθε ένα έχει κάποιο χαρακτηριστικό το οποίο καλύπτει τις ανάγκες του.... όπλου του χρήστη του....ανάλογα εάν έχει σταθερές ή εναλλασόμενες συσφίξεις και μάλιστα ποιες.......όλα αυτά θα μου πεις τα ξέρω ..και θα έχεις δίκιο....που θέλω να καταλήξω δηλαδή;;; ο συνδυασμός είναι αυτός που κάνει την διαφορά σε κάθε έναν κυνηγό και..... μόνο....γιατι άλλη κατανομή θέλω να έχω εγώ στο κυνήγι που κάνω με το όπλο με την σύσφιξη που έχει και άλλη εσύ ή κάποιος άλλος με το κυνήγι που θέλεις να κάνεις με το όπλο με την συγκεκριμένη σύσφιξη που έχει. Αυτή είναι η άποψη μου και όχι η γνώση μου.....
 
Οπότε εάν θέλουμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο κοντά στις δυνατότητες του τσοκ που έχουμε επιλέξει θα πρέπει να Ρίχνουμε μαλλινη τάπα.

Μάλιστα.

Ευχαριστώ.

Στέλιο αυτό ισχύει απόλυτα για τα ανοιχτά τσοκ, δηλαδή 4****, skeet, 5*****, ή αρνητικές συσφίξεις π.χ. bell.
 
Μπήκα στον πειρασμό να γράψω ή να μην γράψω....γιατί δεν με λένε .....Σωτηρόπουλο....Στέλιο σε πειράζω αλλά έτσι όπως το έγραψες πέρασε από το μυαλό μου αλλά ειλικρινά, χαμογελώντας και μόνο :):););)....ο Βασίλης λέει η μάλλινη τάπα σαν νούμερο ένα επιλογή....τότε να ρωτήσω εγώ καλοπροαίρετα πάντα γιατί οι αθλητές του trap δεν χρησιμοποιούν φυσίγγια με μάλλινη τάπα προκειμένου να <<εκμεταλευτούν>> τα προτερήματα της σε συνδιασμό με τις σφιχτές συσφίξεις που χρησιμοποιούνται στο εν λόγω άθλημα;;;;
Δεν είμαι ειδικός και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως κάτι τέτοιο αλλά επέτρεψε μου να σου πω οτι το ερώτημα σου εξ ' αρχής δεν είναι σωστό...ας το πω έτσι....και αυτό διότι τα τσοκάκια υπάρχουν για να δίνουν στον κυνηγό μια κατανομή (την καλύτερη κατά το δοκούν του) ανάλογα της αποστάσεως που θέλουν να τουφεκίσει ο καθένας.....τα φυσίγγια εξελίχθηκαν και αυτά και υπάρχουν σε διαφορετικούς τύπους γιατί το κάθε ένα έχει κάποιο χαρακτηριστικό το οποίο καλύπτει τις ανάγκες του.... όπλου του χρήστη του....ανάλογα εάν έχει σταθερές ή εναλλασόμενες συσφίξεις και μάλιστα ποιες.......όλα αυτά θα μου πεις τα ξέρω ..και θα έχεις δίκιο....που θέλω να καταλήξω δηλαδή;;; ο συνδυασμός είναι αυτός που κάνει την διαφορά σε κάθε έναν κυνηγό και..... μόνο....γιατι άλλη κατανομή θέλω να έχω εγώ στο κυνήγι που κάνω με το όπλο με την σύσφιξη που έχει και άλλη εσύ ή κάποιος άλλος με το κυνήγι που θέλεις να κάνεις με το όπλο με την συγκεκριμένη σύσφιξη που έχει. Αυτή είναι η άποψη μου και όχι η γνώση μου.....
Καλησπέρα συνάδελφε βέβαια και τι κυνήγι κάνουμε πιστεύω εξαρτάται και αυτό.
 
Back
Top