Τα πάντα για τα τσοκ

Η αλήθεια ειναι πως κ εγώ αυτό νομιζα...........
Και αυτό είναι κ το αγαπημένο μου....

Παντως τα 4* δεν τα έχω δοκιμάσει ενδελεχώς στο κυνήγι ώστε να έχω αποκτησει μια ολοκληρωμένη αποψη,παρά μόνο 2-3 φορές....



Μου έκανε εντυπωση που ειπε ακόμα κ για καρτερι φασσας......
Εκεί συνήθως προτεινε τα 3*.........
Εγώ να σου πω την αλήθεια ,όταν κυνηγάω κοντά έως κ 25 μέτρα ,μπεκάτσες,τσίχλες κλπ βελτιωμένο κύλινδρο μαμά, για μακριά λάιτ φουλ μπριλευ κ αν μου βγει κοντά βάζω πρώτο ένα εξαρι γρήγορο που ανοίγει αρκετά....αν μου βγει μακριά...το εξαρι φεύγει όπως όπως για να δώσει την σειρά του σε ένα ντισεντ πεντάρι κ μετά τέσσερο‼️
 
Και στο περπατητο τι βάζεις ? 4* με πίεση λέμε ;)
Αν εξαιρέσεις κάτι λίγα κυνηγια που έχουν γίνει με brain bell κ Cr(άψογα τσοκ).....

Χρόνια ολόκληρα με 3* μαμά,το ίδιο κ στο καρτέρι...
Έχω κ εγώ τα δικά μου κολλήματα.......
 
Μπορει να μην ασχολουμε πολύ με τα τσοκ αλλά στο Δικανο έχω πάντα βιδωμενο το 4* και το 3*
Ενώ στην καραμπινα είχα το 3*

Χωρίς να εχω διαβάσει το παρακάτω που διαβάζοντας επιβεβαιώνει ότι μάλλον πράττω σωστά.

http://www.oplognosia.com/opla/opla194.php
 
Εγώ να σου πω την αλήθεια ,όταν κυνηγάω κοντά έως κ 25 μέτρα ,μπεκάτσες,τσίχλες κλπ βελτιωμένο κύλινδρο μαμά, για μακριά λάιτ φουλ μπριλευ κ αν μου βγει κοντά βάζω πρώτο ένα εξαρι γρήγορο που ανοίγει αρκετά....αν μου βγει μακριά...το εξαρι φεύγει όπως όπως για να δώσει την σειρά του σε ένα ντισεντ πεντάρι κ μετά τέσσερο‼️
Κ εσυ λαιτ ;;;;;
 
Μπορει να μην ασχολουμε πολύ με τα τσοκ αλλά στο Δικανο έχω πάντα βιδωμενο το 4* και το 3*
Ενώ στην καραμπινα είχα το 3*

Χωρίς να εχω διαβάσει το παρακάτω που διαβάζοντας επιβεβαιώνει ότι μάλλον πράττω σωστά.

http://www.oplognosia.com/opla/opla194.php
Μπράβο βρε φίλε, έψαχνα να το βρω το βίντεο για να το προσθέσω εδώ !!!

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-829#post-664841

Mod = 3* σχεδόν πάντα και παντού.
 
Εγώ να σου πω την αλήθεια ,όταν κυνηγάω κοντά έως κ 25 μέτρα ,μπεκάτσες,τσίχλες κλπ βελτιωμένο κύλινδρο μαμά, για μακριά λάιτ φουλ μπριλευ κ αν μου βγει κοντά βάζω πρώτο ένα εξαρι γρήγορο που ανοίγει αρκετά....αν μου βγει μακριά...το εξαρι φεύγει όπως όπως για να δώσει την σειρά του σε ένα ντισεντ πεντάρι κ μετά τέσσερο‼️
Το τέσσερο κάντο άσσο :) :)
 
Να ρωτήσω κάτι...

Το 5/10 είναι το Θεωρητικό MOD= 3*.
To 4/10 ακούω και το λένε "ανοιχτό ντεμί".Έτσι είναι;
Ναι
Ουσιαστικά είναι η σύσφιξη σε mm
5/10 =0.5mm άρα mod
Το αν είναι το 0.5 πραγματικό σε σχέση με τον αυλό σου είναι άλλο θέμα.

Από ονομασίες να φάνε και οι κότες.
 
Last edited:
Να ρωτήσω κάτι...

Το 5/10 είναι το Θεωρητικό MOD= 3*.
To 4/10 ακούω και το λένε "ανοιχτό ντεμί".Έτσι είναι;
ναι
αυτό που λέμε "ντεμί" κανονικά έιναι 5/10 όμως κυμαίνεται από 4/10 έως 6/10
πλην όμως οι εταιρείες έφτιαξαν και το ανοιχτό Ντεμι Light Modified ή Skeet2 στα 3,75/10 το οποίο κυμαίνεται από 0,35 έως 0,4 χιλ
 
καλησπέρα σας.Θα ήθελα την γνώμη σας.Θέλω να αγοράσω ένα mobile τσόκ και είμαι ανάμεσα σε 2.Στο briley lm και το brain Mr.Για κυνήγι τσίχλας το θέλω,κυρίως για περπατητό αλλά και για καρτέρι .Εστιάζω σε αυτά τα 2 τσόκ για αποστάσεις που μπορούν να σου βγούν τα πουλιά από 15 έως 40 μέτρα.Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα 2 και θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας και ειδικά από άτομα που τα έχουν.Το όπλο μου είναι Beretta A300 66cm κάννη 18,4 αυλό.
 
καλησπέρα σας.Θα ήθελα την γνώμη σας.Θέλω να αγοράσω ένα mobile τσόκ και είμαι ανάμεσα σε 2.Στο briley lm και το brain Mr.Για κυνήγι τσίχλας το θέλω,κυρίως για περπατητό αλλά και για καρτέρι .Εστιάζω σε αυτά τα 2 τσόκ για αποστάσεις που μπορούν να σου βγούν τα πουλιά από 15 έως 40 μέτρα.Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα 2 και θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας και ειδικά από άτομα που τα έχουν.Το όπλο μου είναι Beretta A300 66cm κάννη 18,4 αυλό.
Για περπατητο.... βελτιωμένο κύλινδρο κ για καρτέρι...(40 μέτρα).im η λάιτ φουλ....ένα να τα κάνει όλα‼️τσου
 
Για περπατητο.... βελτιωμένο κύλινδρο κ για καρτέρι...(40 μέτρα).im η λάιτ φουλ....ένα να τα κάνει όλα‼️τσου
ενα να τα κανει ολα ειναι λογικο οτι δεν θα βρω.Απλως κοιταγα κατι λιγο πιο ανοιχτο απτο μαμισιο το 3αρι που εχω
 
Τάσο , η το παίρνεις η το αφήνεις ε?;)
Σαν σκέψη μπορεί να είναι σωστή Γιάννη......
Αλλά.....Δεν γίνεται να υπάρξει τουφεκιά χωρίς περιφερειακα σκάγια......
Για αυτό τον λόγο σου λέω ότι έχω δει κυριολεκτικά τα παντα.............
 
Back
Top