Τα πάντα για τα τσοκ

Τα Briley τα αντιπροσωπεύει ο Τουρής, ρώτησες;
Σήμερα έκανα μια έρευνα αγοράς μόνο μέσω ίντερνετ και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Ελλάδα επίσημα φαίνεται να μην έρχονται. Αύριο θα πάρω και ένα τηλέφωνο για σίγουρα. Ήλπιζα κάποιος να τα έχει πάρει για αυτό και ρώτησα. Σε ευχαριστώ.
 
Καλησπερα στην παρεα.εχω γράψει και σε άλλη ενότητα. Θέλω την γνώμη αν κάποιος έχει τσοκ Kikcs smoke.θελω να παρω ενα για ποιο μακρια.δηλ σε νουμερο το 20 η το 25.mod.η Im.το όπλο ειναι benelli 66 cm becaccia. Εχω και 3 after market. 2 Gemini Porter LM KAI LF KAI TO BRAIN TM. Θα έχει διαφορά σε κατανομή και απόσταση από τα δικά μου. Αξίζει η αγορά ;ευχαριστώ.το θέλω για φασσα και τρυγόνια.
 
Καλησπερα στην παρεα.εχω γράψει και σε άλλη ενότητα. Θέλω την γνώμη αν κάποιος έχει τσοκ Kikcs smoke.θελω να παρω ενα για ποιο μακρια.δηλ σε νουμερο το 20 η το 25.mod.η Im.το όπλο ειναι benelli 66 cm becaccia. Εχω και 3 after market. 2 Gemini Porter LM KAI LF KAI TO BRAIN TM. Θα έχει διαφορά σε κατανομή και απόσταση από τα δικά μου. Αξίζει η αγορά ;ευχαριστώ.το θέλω για φασσα και τρυγόνια.
Μία χαρά είναι τα τσοκ που έχεις, η γνώμη μου είναι μη πετάς αλλά λευτα σε τσοκ!
Υπάρχουν πάρα πολλά βιντεακια κ ειδικά ρώσικα με μπενελι κ τσοκ, απο ότι έχω δει τα φρενου δουλεύουν μέχρι κ το Μοντ 3*, με λίγα λόγια δουλεύουν με ποιο σφιχτά κέντρα, πράμα που το πετυχαίνεις με μια βαδμιδα ποιο κλειστό τσοκ απλό!
Άσε που θα κουφαθεις μια ώρα γρηγοροτερα!
 
Καλησπέρα φίλοι μου. Εχω μια Benelli M2 και θέλω να αγοράσω ένα τσοκ skeet. Δεν γράφει αυλό η κάνη, αλλά μου είχαν πει ότι είναι 18,4. Γνωρίζει κάποιος ποια εταιρεία να προτιμήσω για το συγκεκριμένο μοντέλο και αν έχει να μου προτείνει κάποιο που έχει δοκιμάσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπερα στην παρεα.εχω γράψει και σε άλλη ενότητα. Θέλω την γνώμη αν κάποιος έχει τσοκ Kikcs smoke.θελω να παρω ενα για ποιο μακρια.δηλ σε νουμερο το 20 η το 25.mod.η Im.το όπλο ειναι benelli 66 cm becaccia. Εχω και 3 after market. 2 Gemini Porter LM KAI LF KAI TO BRAIN TM. Θα έχει διαφορά σε κατανομή και απόσταση από τα δικά μου. Αξίζει η αγορά ;ευχαριστώ.το θέλω για φασσα και τρυγόνια.
Πάνο τα kicks smoke σε κατανομή δεν θα είναι κάπου ανώτερα από αυτά που έχεις. Θα είναι όμως σίγουρα ανώτερο στα σκότωματα του. Δλδ εκεί που με άλλα θα πέσει το πουλί τραυματισμενο ή κρατώντας λίγο φτερό στις οριακές αποστάσεις με το kicks θα είναι σαν να χτύπησε σε τοίχο. Με λίγα λόγια θ ξεχάσεις τα τραυματισμενα. Είτε θα το πάρεις θεαματικά είτε θα φύγει. Βεβαία σκοπευτικα είναι πιο δύσκολο από τα συμβατικά τσοκ γιατί δεν έχει ουρά.
 
Η άτρακτος σχηματίζεται ουσιαστικά από 2+1 φαινόμενα

1. από τον ρυθμό με τον οποίο αποχωρίζονται τα σκάγια από την αρχική πυκνή μάζα των σκαγιών
2. από τις διαφορές στην παραμόρφωσή τους
+3. από την διαφορά στις διαμέτρους των σκαγιών

η άτρακτος μεγαλώνει συνεχώς από το 2 και 3.
Πως το τσοκ επηρρεάζει κάτι από τα παραπάνω και σε τι βαθμό ?

Το έχω ακούσει και από άλλους και μάλιστα να λένε ότι ο θόρυβος στον πίνακα αλλάζει.
Εγώ δεν το έχω ακούσει ούτε προφανώς κανένας το έχει δει.

Μηδενική ουρά δεν υπάρχει ... ξεχάστε το αυτό.

Οι ουρές παίζουν περίπου σε αυτά τα μήκη

SS length (m)
<=2,4384Tungsten
2,43843,3528Καλά μολύβδινα φυσίγγια
3,35284,572Μέτρια μολύβδινα φυσίγγια
4,5726,096Κακά μολύβδινα φυσίγγια
>=6,096Πολύ κακά μολύβδινα φυσίγγια
 
Last edited:
Βασίλη μου καλή η θεωρία αλλά μερικές φορές η πράξη δείχνει άλλα πράγματα. Αν τουφεκισεις στην επιφάνεια του νερού με ένα απλό συμβατικό τσοκ και αμέσως μετά με ένα kicks θα την δεις με τα μάτια σου την διαφορά. Άλλο ουρά 5-6 μέτρων και άλλο 1.5-2 μέτρων. Εννοείται ότι δεν μιλάω για μηδενική ουρά. Όσο για τον θόρυβο στον πίνακα στείλε ένα πμ στον Κώστα 63 να σου τα πει ο ίδιος που ήταν κοντά στον πίνακα και όταν έριξα με το kicks μου το ανέφερε χωρίς να του πω κάτι εγώ.
 
Βασίλη μου καλή η θεωρία αλλά μερικές φορές η πράξη δείχνει άλλα πράγματα. Αν τουφεκισεις στην επιφάνεια του νερού με ένα απλό συμβατικό τσοκ και αμέσως μετά με ένα kicks θα την δεις με τα μάτια σου την διαφορά. Άλλο ουρά 5-6 μέτρων και άλλο 1.5-2 μέτρων. Εννοείται ότι δεν μιλάω για μηδενική ουρά. Όσο για τον θόρυβο στον πίνακα στείλε ένα πμ στον Κώστα 63 να σου τα πει ο ίδιος που ήταν κοντά στον πίνακα και όταν έριξα με το kicks μου το ανέφερε χωρίς να του πω κάτι εγώ.
Η "πράξη" έχει δείξει ότι ένας μάγος εξαφάνισε το άγαλμα της ελευθερίας.
Χιλιάδες κόσμος το είδε ... το έδειξε και η τηλεόραση ...
Εσύ το πιστεύεις ?
Η θεωρία λέει ότι τα πράγματα δεν εξαφανίζονται ... (τουλάχιστον στον μακρόκοσμο)
Σε πειράζω λίγο ...

Η ουρά στην επιφάνεια του νερού (έτσι όπως το περιγράφεις) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα για την ουρά των σκαγιών ... σημαίνει όμως πολλά για την διασπορά.

Λες το πουλί να μείνει για λίγο ακόμα ζωντανό αν φάει τα σκάγια με διαφορά msec ή δέκατου του msec ?

Θα προτιμούσα ένα βίντεο από κάμερα υψηλής ταχύτητας για να το πιστέψω.
Η kicks έχει την δυνατότητα να το κάνει αλλά δεν το κάνει.
Μέχρι να το δω θα διαφωνούμε.

2,4m περίπου έχουν τα tungsten.
Μολύβια το ξεχνάμε.

Η θεωρία φτιάχνεται από σωστά εκτελεσμένα πραγματικά πειράματα.
Οι φήμες και οι δοξασίες από τις αισθήσεις μας. ;)
 
Last edited:
Πάνο τα kicks smoke σε κατανομή δεν θα είναι κάπου ανώτερα από αυτά που έχεις. Θα είναι όμως σίγουρα ανώτερο στα σκότωματα του. Δλδ εκεί που με άλλα θα πέσει το πουλί τραυματισμενο ή κρατώντας λίγο φτερό στις οριακές αποστάσεις με το kicks θα είναι σαν να χτύπησε σε τοίχο. Με λίγα λόγια θ ξεχάσεις τα τραυματισμενα. Είτε θα το πάρεις θεαματικά είτε θα φύγει. Βεβαία σκοπευτικα είναι πιο δύσκολο από τα συμβατικά τσοκ γιατί δεν έχει ουρά.
από που συνάγεται αυτό;
 
Back
Top